Tenkara - Japansko tradicionalno mušičarenje

milan_mj

Full member
Učlanjen(a)
11.06.2011.
Poruke
890
Broj reagovanja
0
Lokacija
Vrnjacka Banja
Peka ne brini, uskoro ces dobiti detaljno objasnjenje i preciznu definiciju za novi pojam, mislim da jedan clan foruma sigurno zna tacno o cemu se radi....  Molim malo strpljenja i dobices kvalitetan odgovor....  :)
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
auuu kolika debata, jos uvek, kad bi japanci samo znali  :doh:  :hammer:

opet: "kanapče" + muha = mušičarenje

mahač+čekrk= usavršen alat za korištenje onog kanapčeta i muhe...

tenkara štap = usavršen alat za korištenje onog kanapčeta i muhe za specifične potrebe i način.

Kanapi su dužinom, dizajnom i težinom veoma različiti tako i muhe. ... Idemo dalje, "ipak se okreče"  :hammer: ;)
 

gegula

Hero member
Učlanjen(a)
14.10.2009.
Poruke
2.674
Broj reagovanja
0
varalicari upropastavaju temu.....
inace po meni,tenkara i musicarenje nemaju nista zajednickog osim jednog a to je musica...veze sa vezom nema....tenkara je mozda preteca musicarenja ali kad se uporede danas su kao nebo i zemlja...musicarenje koristi kanap da bi se postigla distanca a kod tenkare se peca na duzinu stapa ako dobro razumem prema tome tu nema o cemu polemisati kad je sve jasno kao dan...
 

maxfly

Senior member
Učlanjen(a)
22.10.2010.
Poruke
383
Broj reagovanja
13
Slazem se u potpunosti aa Gegulom!!!! :tbumb: :tbumb: :tbumb:
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Gogo, naravno da ovih par postova Goci&Japi luperdanja  treba obrisati.  :-[

Gegula, ne bih se složio da je samo muva zajedničko. Koliko vidim koristi se konusan predvez zarad prezentacije te muve. Njegova masa ima bitnu ulovu u zabačju, jako slično kao fly konac + sličan takav predvez u klasičnom mušičarenju.

Ja ovu tenkaru gledam kao prilagođavanje lovu na distancu štapa. Zašto bih imao fly konac ako nikada ne napusti čekrk? Ili još gore dođe konac do vrha štapa, pa svojom težinom vuče ceo predvez i mušicu unazad.

Ako ćeš da loviš mušicom na dužinu štapa, ovo deluje kao prava stvar.

Jedini problem vidim u zamarnju krupne ribe koja može da pokida jer nema popuštanja. Ja bih to rešio modifikacijom standardnog tenkara štapa tako što bih na njega stavio sprovodnike, stavio mali fly čekrk, na njega namotao recimo monofil debljine 0,30 mm i na kraj monofila stavio tenkara predvez dužine iste kao štap.  8)
 

jeprli

Senior member
Učlanjen(a)
26.01.2011.
Poruke
134
Broj reagovanja
0
Goci je izvuko zakljucak. ;)

Mnogi se protive a zapravo nemaju povoda da se upustaju a raspravu o necem sto su videli samo na slici. Vrlo interesantno za citanje, ali pomalo nadobudno  :-X

 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Kanap+musica=musicarenje... Ribe koje nema kuda mnogo da begaju i ne mogu da kidaju... To je jednostavno...
 

gegula

Hero member
Učlanjen(a)
14.10.2009.
Poruke
2.674
Broj reagovanja
0
goci ne slazem se sa tobom...jer ovde se porede babe i zabe...pa ako im je pored musice i zajednicki konusni predvez ne znaci da je tankara isto sto i musicarenje...drugo pecanje da duzinu stapa (musicarskog) SAM PROBAO SAMO U KAD HOCU DA LOVIM KARASE to jest suncice ..i trece pecanje na duzinu musicarskog stapa je skrnavljenje musicarenja..
ili hajde ovako da te pitam.ako na stap od 4m stavim predvez od recimo 4.5m  i voblera i pustam ga i povlacim u nekom viru da li to znaci da varalicarim?????
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Naravno da tada varaličariš, pa šta drugo? Samo si malo "neobičan" varaličar, kao što je "tenkarac" - bar po meni - ništa do neobičan mušičar.
 

saleja

Senior member
Učlanjen(a)
14.07.2010.
Poruke
488
Broj reagovanja
1
Lokacija
Jagodina
mislil gegula da imas pogresno misljenje o ovoj tehnici zato sto ti ne dostaje jedan bitan detalj..... na vrh tog stapa nije zakace predvez vec specialni kanap namenjen za tu vrstu musicarenje... pa samim tim ima tezinu da nosi musicu, za razliku od predveza koji ti ostane na kraju klasicnog musicarskog pribora.. Zabacaje izvodis iste kao klasicnim priborom.. Pa sta je onda cesko nimfarenje?
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
Cesko nimfarenje po misljenju mnogih nije pravo musicarenje ne zato sto se lovi na kratko vec zato sto se u tom nacinu ribolov baca (ili samo umace) tezina nimfe, a ne strune. Cesko nimfarenje sustinski jest ribolov na pec musicarskim priborom i umjetnim mamcem. Nista vise od toga.

Kod tenkare se baca tezina strune koja za sobom vuce predvez i muhu. Sustina tog ribolova kao i tehnika bacanja su potpun isti kao i kod modernog musicarenja, a bitno razliciti od dva gore pomenuta nacina i drugih slicnih. Taj je pribor prilagodjen ribolovu na odredjenom tipu voda. Na webu se moze naci poprilican broj klipova koji pokazuju vrlo vjesto musicarsko zabacivanje strune tenkara stapovima. To su lijepi loopovi, vrlo stalozena i pametna objasnjenja.

Musicarski pribor uopce nije kriterij po kojem se odredjuje je li nesto je ili nije musicarenje. Postoji citav niz nacina ribolova musicarskim priborom, cak i onim koji ima strunu, koji sa sustinom musicarenja nema dodirnih tocki. Musicarske struna se s druge strane moze bacati ne samo modrernim musicarskim ili tenkara stapom vec i bilo kojim drugim stapom. Varalicarcem bez problema, saranskim stapom, metch stapom, metlom, granom pa i rukom.

Mnogi ugledni ucitelji musicarenje, kako bi naglasili razliku izmedju nacina bacanja koji odredjuje musicarenje kao granu sportskog ribolova i koristenja stapa kao sredstva, na demonstracijama pokazuju bacanje musicarske stune stapovima za druge vrste ribolova ili golom rukom. 
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.096
Broj reagovanja
909
Pa normalno da je tenkara sasvim prilagođena vrsti voda na kojim se primjenjuje, pa neće ti riba bježati po livadi iz potočića pa da ti treba spremnik špage ili beking. Svatko tko je lovio na malim potocima zna da je svaki veći kamen riba nisu to ribe koje bi izvlačile kanap iz čekrka pa da nam je takvo nešto potrebno max veličina ribe po potocima je 0,5kg trofej i rijetkost neka do 1kg al ono baš trofej. Ribe iz potoka od 30cm su stare i po nekoliko godina pa stoga mislim da je tenkara savršeno usklađena tehnika mušičarenja sa uvjetima i zahtjevima vode na kojima se lovi a to su POTOCI i MALE rječice. Pa sigurno je da na Drinu nitko neće ići s tenkarom.
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.096
Broj reagovanja
909
Viđu li ovih heavy Tenkaraša suprotno ovome što sam rekao male rijeke male ribe :doh:
http://www.youtube.com/watch?v=5XaojY7rF2M&feature=player_embedded#!
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
To je netradicionalno tenkaranje, klasična jeres, podmetnuta kineska patka.  :doh:
 

dragant

Junior member
Učlanjen(a)
01.05.2012.
Poruke
31
Broj reagovanja
0
Uh, kakva "diskusija". Nakon što sam, nakon dugo vremena bio bez interneta, pročitao desetak stranica foruma, moje omiljene teme, setio sam se jedne priče i poželeo sam nešto.

Priča je o Zenonu koji je jednom prilikom, ležeći ispred svoje rupe u kojoj je živeo, nekom drugom filosofu izlagao koncept po kome ne postoje promeme i kretanje je samo privid. Kada je završio izlaganje gost se ćutke prošeta tamo vamo  ispred njega i ode svojim putem.

Poželeo sam da u novembru, kada opadne lišće, isečem nekoliko leskovih pruteva  i da počnem da ih pravilno sušim kao početak izrade štapova leskovaka. A kada padne sneg da počnem da učim da vezujem mikro mušice. Valjda ću do proleća naučiti. U proleće, sa novoizradjenom opremom, izlazim na Savu ili Dunav i pecam kedere (Alburnus alburnus), ali ih neću vraćati u vodu već ću  ih pržene u dubokom ulju, tople i hrskave, tek malo poprskane limunovim skom, sa crnim hlebom u slast pojesti.
 
Vrh Dno