Tenkara - Japansko tradicionalno mušičarenje

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
i sta je poenta price ? da ces prosetati i odsetati...tj. musicariti leskovakom na dunavu kedere sve u cilju da dokazes da je tenkara musicarenje  :tbumb:
 

saleja

Senior member
Učlanjen(a)
14.07.2010.
Poruke
488
Broj reagovanja
1
Lokacija
Jagodina
dobro onda stavi neki kotur u dnu stapa leskovaka cisto da znas sta radis...
 

gegula

Hero member
Učlanjen(a)
14.10.2009.
Poruke
2.674
Broj reagovanja
0
evo recimo covek dosao da musicari samo bez cekrka pa ga malo jeb. sto nema backinga....inace musicari 1000000000000%.....
hvala silvio za video

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=5XaojY7rF2M&feature=player_embedded#[/youtube]
 

saleja

Senior member
Učlanjen(a)
14.07.2010.
Poruke
488
Broj reagovanja
1
Lokacija
Jagodina
To sto je na tom klipu nije uopste tenkara nacin pecanja... to je slican sistem kao tirolac, nemaju na kraju stapa kanap i zabacuju tezinom olova koje stoji na kraju strune.... Na ovom klipu mozes videti sta je tenkara, kako se zabacuje sa njim i tako dalje... meni se ovo svidja i mislim da ovakav pribor moze samo da ti upotpuni dozivljaj na terenima kao sa ovog klipa... zasto imati spremnik sa viskom kanapa kad to nije potrebno. meni je ovo daleko finije i lepse za pecanje pastrmke ne klasican mus. pribor.... Odlican je za pocetnike da nebi gubili glavu sa distacama, vec obratili paznju na preciznos, prezentaciju i jako bitnu stvar vodjenje muve...

Ja znam da ja ovo dzaba pisem jer ja ne mogu da promenim vase misljenje i nemam nameru. A tako ni vi ne mozete nase. nije tema "dalije tenkara musicarenje" a slobodno mozete da otvorite jednu...

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=WrfBexhWzsY[/youtube]
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
ma saleja, sve je to jasno....ali onaj ko zeli da bacanje muve tezinom kanapa nije samo srce "musicarske priče" đaba.... čekrk je samo spremište tog kanapa a štap dizajniran tako da baca taj neki mušičarski kanap....dakle sve je usmereno u bacanje tog kanapa koji nosi/vuče "mušicu" a mi tj. naša veština određje kako če to biti zabačeno i kako prezentiramo mušicu. Tenkara, to je za te vode gde spremište kanapa nije potrebno....a za ozbiljne velike jake ribe, čekrk nije samo neophodan kao spremište kanapa nego i kao alat kojim kontrolišemo begove ribe itd.  i tako da to u tom slučaju nije samo spremište kanapa nego ozbiljan deo pribora koji mora da ima dobru kočnicu. Tenkara, štap za bacanje "kratkog" konusnog kanapa i fine prezentacije mušice = mušičarenje. Jednostavno za razumeti.

Nikako ne isključujem mogučnost da ču nekada loviti tenkara tehnikom i pritom ču biti 10000000% siguran da i dalje mušičarim jer tu su fly castovi, tu je za to štap, tu je za to kanap, tu je za to mušica...mušičarim  :bleh:

Inače, ja sam veliki ljubitelj klasičnog mušičarskog pribora i sam čekrk mi mnogo znači, i nikako mi nije sve jedno kakav je i nikada ga ne gledam kao spremište kanapa...mnogo mi znači...ali ako tu i tamo nije potreban što če mi za tu neku priliku.
 

Gogo

Hero member
Učlanjen(a)
26.08.2008.
Poruke
2.103
Broj reagovanja
1
Lokacija
Beli Manastir Croatia
dragant je napisao(la):
... izlazim na Savu ili Dunav i pecam kedere (Alburnus alburnus)...

Dragant je upravo naveo jedinu stvar zbog koje bih se upustio u "Tenkarenje" na ovim našim područjima ovo je u biti jako dobro za lov kedera. Konstantno peckanje površine vode izludi kedera i  veoma je efikasno, nisam jedanput, u zadnjih par godina kolegi koji stacionarno lovi smuđa i štuku, radio sasvim male mušice za kedera koje lovi običnim 3 metarskim direktašem, dakle direktaš najlon 0,25 sa predvezom od 20 tak cm 0,12 i mušicom na kraju. Znači da mi pajto"tenkari" već par godina a ni ne zna da postoji tako što kao Tenkara.
Dragant siguran sam da ćeš razbiti kedere na ovaj način, samo je pitanje same izrade štapa tim materijalom , težina, elastičnost ...
Puno sreće u izradi i da do proljeća vidim tu tvoju Tenakru.
 

gegula

Hero member
Učlanjen(a)
14.10.2009.
Poruke
2.674
Broj reagovanja
0
saleja je napisao(la):
. zasto imati spremnik sa viskom kanapa kad to nije potrebno. meni je ovo daleko finije i lepse za pecanje pastrmke ne klasican mus. pribor.... Odlican je za pocetnike da nebi gubili glavu sa distacama, vec obratili paznju na preciznos, prezentaciju i jako bitnu stvar vodjenje muve


cai i da su minimalne reke i da se pecaju pastrmcice od 15ak cm opet ne bih pecao na duzinu stapa ili ti tenkario,odaljio bih se i iz daljine musicario :yeswink: :yeswink: :yeswink:
 

dragant

Junior member
Učlanjen(a)
01.05.2012.
Poruke
31
Broj reagovanja
0
Sasats , sad ću ozbiljno.

Ako Alp sa ispravnom logikom, potpunim, zaokruženim definicijama koje su kao aksiome, više nego razumnim argumentima, sjajnim stilom, nije uspeo da razuveri protivnike tenkare, onda smatram da ne treba više trošiti reči u polemici. Što mi je najčudnije protivnici su nesumljivo stručnjaci, puno znaju, imaju puno iskustva,  ali su u diskusiji tako ostrašćeni, emocionalni  i potpuno iracionalni.

Druga tema koja se provlači su „trgovci“. Oni često nevešto guraju u pravcu kojim drugi ne žele i tako izazivaju žestoke reakcije. Ja sa njima imam lepa iskustva, hoće da pomognu bilo pri nabavci ili savetima ili da lično poduče. Ne ulazim u to da li imaju i koji su im interesi. Oni su interfejs industrije koja nameće svoju priču, a od nas očekuje samo da kupujemo i to stalno. Ja volim sam da uradim sve što mogu, pa odatle priča o leskovacima. To naravno ne smatram  mikro otporom globalizaciji. Jedino ne razumem neke od trgovaca kako u tenkari ne vide poslovnu priliku. Zašto ne nabave ili poruče izradu  nekoliko kompleta tenkare, zašto ne napišu neku kratku knjižicu o tome i prodaju sve zajedno zainteresovanima, ako ih već ima ? Tako bi nesumnjivo omasovili mušičarenje, a iz mase bi neki od njih  kasnije, otišli dalje ka ozbiljnijoj opremi i postali bi njihovi  kupci.

Treća stvar je otudjenje ribolova, kako ja to vidim. Puno priče o opremi, načinu ribolova i ribolov sam po sebi  postaje cilj. Muka mi je kada na TV vidim kako se neki „elitni“ ribolovac u nekoj Tunguziji,  „bori“ sa krupnom ribom, kao da ona ima neku šansu. Kada je dovoljno namuči i zada joj toliko patnje, onda se sa njom  fotografiše i još je poljubi pre vraćanja u vodu! I tako dok je sledeći ribolovac iznova  ne ulovi, izmuči i opet... Mislim da ju je bolje brzo ubiti, odneti, lepo pripremiti i sa prijateljima pojesti. U ovo vreme to zvuči varvarski, necivilizovano, ali je po meni, humanije i svrsishodnije i sigurno nije surogatno, sterilno i plastično. Ovaj moj stav JESTE antiglobalistički.
   
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Dragantče, lepo si ovo primetio, ali sa ovim:

dragant je napisao(la):
Mislim da ju je bolje brzo ubiti, odneti, lepo pripremiti i sa prijateljima pojesti. U ovo vreme to zvuči varvarski, necivilizovano, ali je, po meni, humanije i svrsishodnije i sigurno nije surogatno, sterilno i plastično.
...ću morati da se ne složim. Moje mišljenje je da šta je humano činiti sa ribom treba da odluči riba, a ne čovek. Ja većinu ulovljenih riba koje se ne zovu smuđ pitam da li žele da budu puštene ili iz humanosti ubijene, i za sada oko 99% njih odgovori da želi da bude pušteno.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Japi, molim te da ovakva pitanja postavljaš na za to predviđenoj temi, opet će neki mušičar reći da mi tenkaroši uništavamo temu.
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.096
Broj reagovanja
909
Japanac pa ipak je ovo tvoja domicilna "nik" tehnika daj nešto konkretno...
 

japanac

Full member
Učlanjen(a)
08.03.2009.
Poruke
905
Broj reagovanja
21
Lokacija
Niš
Ma daaaaa... secam se onomad kad sam tenkario  :lol:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=lp_Rs75-5vI[/youtube]
 
Vrh Dno