Tenkara - Japansko tradicionalno mušičarenje

crni

Hero member
Učlanjen(a)
10.09.2007.
Poruke
1.981
Broj reagovanja
0
Lokacija
Leskovac
Bucko M. je napisao(la):
  Da se Crni pita,zabranio bi temu TENKARA  :D :D

Nego sta nego da bi zabranio...ocas posla ce svi postati eksperti za nimfarenje pa i ovo saka jada od pegavih sto nam je ostala ce nestati dok kazes....tenkara.To je bre zlo za male vode ZLOOOO!!!!
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.185
Lokacija
Čačak
zlo su ljudi a ne tehnika pecanja....tehnika se uvek usavrsava da bude ucinkovitija a ljudi prave sranje
 

crni

Hero member
Učlanjen(a)
10.09.2007.
Poruke
1.981
Broj reagovanja
0
Lokacija
Leskovac
Apsolutno tacno ali ovi nasi(pojedini majstori) sa klasicnim musicarskim priborom nikad nece moci da upecaju ono sta bi upecali tenkara stapom.Pa smem da se kladim da bi momentalno taj konusni predvez zamenili najlonom 0.14mm ili 0.16mm(jbg jeftinije je a i ucinkovitije),roknuli dve teske nimfe i samo deri.Ne bi taj stapic video suvu pa i mokru kod 60% zainteresovanih.
 

Bucko M.

Senior member
Učlanjen(a)
30.11.2011.
Poruke
167
Broj reagovanja
0
Lokacija
JAGODINA
  Ima vece zlo od tehnike TENKARA,zove se BATARA :D :doh: 2 seljaka u recici muljaju i sutiraju  ckalju u reci a treci drzi BATARU i ulete klenovi od

1.5 kg, i tako redom ojade recicu. Imao sam cast da nosim dzakce majstorima kad sam bio klinac od 8god.i bilo je uzbudljivo.

  Ipak sam zastranio u musicare  ???


 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
svaki nacin ribolova u kojem se ne koristi klasican musicarski stap , cekrk i kanap je za mene nizerazredni .pri tome mislim i na stapove malih klase od 10 i vise stopa i upotrebu vise od jedne imitacije . ta japanska metoda se uopste ne razlikuje od tehnike koju koriste krivolovci na nasim pastrmskim rekama . jedina razlika je upotreba musice umesto zivog mamca .
po meni bi trebalo zabraniti upotrebu takvog pribora na salmonidnim tokovima
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
ala ste se raspisaliiiii...

kako god, sve ima svoju primenu...

@bucko, posto je velika opasnost da ti ne budem hteo vratiti stap ja cu verovatno da si nabavim nesto tako fino ali verovatno trojcicu ;) Čak mi je i jedan staklenac 4 kratež zapeo za oko sa ful flexi akcijom... još sam u razmišljanju ali več dugo si ja planiram nabaviti nešto fino...volim i ja ultra lako mušičarenje ali volim i ultra jake i teške ribe hehe  :doh: To da lovim šarana štapom 7/8 a ne 10 ti dođe kao lako mušičarenje  ;) :D
 

Bucko M.

Senior member
Učlanjen(a)
30.11.2011.
Poruke
167
Broj reagovanja
0
Lokacija
JAGODINA
  Izvinjavam se mom Saleji i Oholom zbog grubljeg pristupa. Tenkaru su a da nisu bili svesni pravili stari Kraljevcani (moj teca),zvali su je

''BICARAC''. Stapje bio od jednog komada trske 3-4 m koju su mnogi mesali sa bambusom. Rukohvat je bio od komada drske metle 30-tak cm.

Monofil je bio Leska veceg precnika u prve 2/3,ostatak ista firma a logicno dosta tanji predvez. Drzao sam i pecao ovim stapom sa 9 god.i

a 90% mamac je bio veliki zelenis kakavac kog je moj teca probadao iza glave i ledjnog segmenta,takoda je ziv plivao po recici. Cessto su

mamci bili larve ispod kamena i tada bi na svaki zabacaj bila riba,a jednostavne musice -je nabavljao iz Italije uz takmicarske udice #22-#24 i

plovcice siljatog oblika ''sila'',namenjen beovici-sistavcu,pomocu koje je cesto osvajao visoka mesta kao keder-majstor.

Stap koji je pored fabrickih,najvise forsirao je mini ''bicarac'' sa blankom od antene za auto i drskom od metle ina 1m od obale pobedjivao!
 

dragant

Junior member
Učlanjen(a)
01.05.2012.
Poruke
31
Broj reagovanja
0
Poslušao sam savete Crnog, Denmila i Sebastiana te sam kupio kineski štapić od 3m za 300 dinara. Spojevi na kolenima mi nisu bili ubedljivi pa sam ih bandažirao elektro izolir trakom. Težište mu je na oko 85 cm od donjeg kraja, a da bih ga spustio na 20-setak namotao sam gumenu traku (isečenu od stare unutrašnje auto gume) kao improvizovani rukohvat. Kolenastu konusnu strunu sam samostalno  upreo od multifil poliamidnog konca, pretpostavljam debljine 050 mm. Upredao sam tehnikom starom više hiljada godina. Njen najbolji opis, na internetu, je dat u pdf uptstvu o pravljenju užeta za male skaute. Od alata sam koristio samo jedan ekserčić bez glave i kuku koju sam savio od parčeta gvozdene žice. Potrajalo je dok sam ispitivanjem pronašao  pravi broj niti za kolena konusne strune  i njihovu  potrebnu težinu  za taj konkretni štap. Na kraju sam uspeo i evo podataka : 1. koleno 27 niti , prečnika oko 2,8 mm dužine oko 80 cmm, drugo 18;2mm;70cm, teće 9;1,25mm;115cm, četvrto 6;1mm;105cm, peto 4;075mm;100cm. Konac sam po sebi nije dovoljno težak pa sam ga dodatno otežao impregnacijom. Smesa za impregnaciju je trebalo da bude od  3 dela parafina, 3 dela voska i 1 dela vazelina, ali sam na groblju kupio "voštane" sveće i samo sam u rastop dodao nešto vazelina. Nije bitno ali nakon impregnacije  struna i pluta.
Hvala, sada imam snast za učenje. 
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Svaka čast na trudu. Sada samo napred. Važna je volja i trud a to vidim imaš. Ostalo će da dođe na svoje.
 

dragant

Junior member
Učlanjen(a)
01.05.2012.
Poruke
31
Broj reagovanja
0
Malo sam poboljšao konusnu strunu. Smetali su mi silni čvorovi. Primenio sam metod izrade opisan na ovom forumu pri izradi konusnog predveza, ali malo modifikovano. Umesto dve upredene niti , na kraju u kontra smeru , sam upredao tri.  Sa dve upredene niti struna je bila "kovrdžava" i nedovoljno čvrsta. Sad je bolja i lepša.
 

dragant

Junior member
Učlanjen(a)
01.05.2012.
Poruke
31
Broj reagovanja
0
I još:
upravo sam pročitao sve odgovore "Tenkara-Jap..." teme i nigde nisam naišao na priču o tenkara mušicama. Zašto ?
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
slobodno je otvori. ja sam vec negde postavljao fotke mojih t. muha ali ne sećam se gde. nije to nesto narocito popularno ovde. meni je sva ta priča zanimljiva ali na vodama kojima ja lovim takva alatka mi ne treba jer mi klasični mušičarski štap sačekrkom mnogo više odgovara. na nekim manjim vodama i malim (do 2kg) ribama bi mi to bilo ok.
 

dragant

Junior member
Učlanjen(a)
01.05.2012.
Poruke
31
Broj reagovanja
0
Nisam mislio da otvorim novu temu već samo da pročitam o iskustvima  drugih koji su možda probali. Hteo sam samo eventualno da dopunim arsenal, jer uskoro ću u planine.
Imam utisak da tenkara tehnika i oprema idu harmonično sa tim mušicama. Nekako im je  slična filosofija.
Kasnije,  kad steknem lična iskustva , a do tada niko ne otvori tu temu, ja ću je otvoriti.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
verujem da češ ti biti prvi...u svakom slučaju ti želim dobar provod!  :tbumb: Verujem da si pronašao več i na internetu razne modele tenkara mušica. Uglavnom su to za moj pojam neke varijante mokrih i suvih  :blush: Dobre su za lov u filmu.
 
Vrh Dno