Tenkara - Japansko tradicionalno mušičarenje

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Planiram jednom to pokušati sporvesti na našim vodama, zanima me reakcija čuvara i lokalnih kolega.
 

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
Mnogo ribolovaca iz mog kraja je bilo ubeđeno da se bavi mušičarenjem i da su mušičari samo ukoliko koriste mušicu kao mamac. Opet neki drugi imaju potpuno drugačiju definiciju mušičarenja baš kao što je naveo i oldsurehand. U oba slučajeva tenkara jeste mušičarenje.
 

Pepsis

Newbie
Učlanjen(a)
16.01.2012.
Poruke
1
Broj reagovanja
0
Apsolutno nikakvo otkriće. Deda i ja pecamo ovako ceo život. Nekad imamo veštačku mušicu, nekad živ mamac. Princip je isti, zabacivanje je isto... Ništa novo u svakom smislu.

Da sam se rodio sa mušičarskim štapom sa čekrkom u ruci, pa živeo negde da ovako nešo nikad nisam video... bilo bi mi čudno ovako... Pa prvo sam naučio da pecam na pec, pa posle sve ostalo. Deda 3 godine mi nije dao da pipnem štap sa mašinom dok nisam ovo naučio. :)
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
normalno da nije ništa novo, svuda u svetu se u prošlosti lovilo ponajprije tako ili vrlo slično, japanci preko 200 godina imaju svoj način lova na pec s tim da se ne korisi samo komad najlona za zabacivanje nego nazovimo to "kratka glava sa određenim konusom" za takav oblik ribolova i izrazito mušičarskim načinom prezentacije mušice, dakle zabacivanje mušice težinom kanapa. Mušičarenje i jeste različito od svih ribolovačkih tehnika baš po tome jer MI ZABACUJEMO SVOJE IMITACIJE TEŽINOM KANAPA.  ;)
 

jeprli

Senior member
Učlanjen(a)
26.01.2011.
Poruke
134
Broj reagovanja
0
Koliko mi je poznato tenkara ne koristi nikakve "glave" samo upleteni konus(koji mozes sam uvrnit za 5-10 minuta) i predvez sa musicom.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
jeprli je napisao(la):
Koliko mi je poznato tenkara ne koristi nikakve "glave" samo upleteni konus(koji mozes sam uvrnit za 5-10 minuta) i predvez sa musicom.

to sam ja tako nazvao "glava" (nazovimo to kratka glava ;) ) a za taj japanski oblik mušičarenja na pec su se razvile razni oblici kanapa koji su iz mog gledišta ništa drugo nego kratke glave,.....kanap sa konusom sa kojim se mogu mogu izvesti nekoliko pravih mušičarski zabačaja i prezentacija....naravno da može samo upredeni konusni lider koji si sam uradiš ali kako je razvoj mušičarskih kanapa za klasične mušičarske šapove napredovao korz decenije tako se i za tenkara štapove mogu nači kanapi samo što su drastično krači i zato ih ja osobno zovem glave....neglede koliko je to definicijski precizno.
 

dragant

Junior member
Učlanjen(a)
01.05.2012.
Poruke
31
Broj reagovanja
0
Ja sam baš početnik pa sigurno nije u redu da komentarišem diskusiju o tenkari, a opet sam jako  zainteresovan za taj metod mušičarenja.  Izvinite ali diskusija mi liči na srednjevekovnu sholastičku raspravu - čisti nominalizam. Da li ime pojma pripada pojmu i dali on  pripada toj ili drugoj kategoriji!
Pokušaću sa konkretnim. Ne želim da kupim fensi japanski štap ni za njega  odgovarajuće kanape, najlone i slično. Krenimo od  nestandardnog  štapa, izradimo za njega odgovarajući konusni kanap. Koje dužine ? Od kog konca ? Kako?  Upredanjem, pletenjem ? Kako se nakon njegove  izrade proverava  harmonija sa štapom ? Kako ga i čime eventualno otežati do potrebne vrednosti ? Gde je smislena granica  težine, kada odlučujemo da odbacimo  izabrani štap ?
Imam još pitanja, možda nisam baš jasan zboh nepoznavanja terminologije ili pojmova, ali predlažem da počnemo od ovih.
 

crni

Hero member
Učlanjen(a)
10.09.2007.
Poruke
1.981
Broj reagovanja
0
Lokacija
Leskovac
Najprostije...kupi lepo petljas od 3-3.5m koj' se tebi svidi.Onda lepo od Sase(SasaPi) narucis konusni upredeni predvez u duzini koja odgovara stapu,jedan kotur strune 0.14mm i par musica i samo cepaj.
 

denmil

Full member
Učlanjen(a)
07.02.2010.
Poruke
771
Broj reagovanja
57
Lokacija
Svrljig - Trnava
Crni, ovo i nije losa ideja...najbolje cetvorku, pa kad naveze predvez i tipet,
moze brat bratu da dobaci muvu na 8-9 metra...sasvim solidno da ga riba ne provali  :D
 

crni

Hero member
Učlanjen(a)
10.09.2007.
Poruke
1.981
Broj reagovanja
0
Lokacija
Leskovac
Pa nego,ja 'ocu da pomognem coveku.Imas brate kod kineza stapic za 300din,kud ces jeftinije.Ali mislim da je ipak bolje,ako se odluci za jeftiniju varjantu da uzme max 3.5m jer su mnogo glibavi brate,ko polukuvane spagete.
Mozes li samo da zamislis kakvu ce kontrolu nad musicom da ima....a o nimfarenju necu ni da pricam...BRUKA  :doh:
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
meni lično se na neki svojstven način baš dopada taj oblik mušičarenja na pec ili ti dužinu kanapa. EU nimfarenje je jedan od takvih stilova koje se najčešće koristi na mušičarskim takmičenjima. Pritom svi koriste standardne mušičarske štapove sa čekrkom.
Spominješ "srednjovekovni intelektualmi cirkus" i totalno te razumijem. Ali tako je to, 100 ljudi 100 ćudi. Nekome je mušičarenje samo sa suvom mušicom, neko pak ima granicu kod nimfi a recimo ja....ja ne postavljam nigde granice tj. ograničavam se na upotrebu mušičarskog pribora i tehnike.  Dakle, dok god koristim kanap i njegovu težinu ili bacačke karakteristike u kombinaciji sa primerenim mušičarskim štapom za meme je to mušičarenje.
Mušičarenje se razlikuje od ostalih oblika ribolova po tome što (između ostalog) mi zabacujemo svoje imitacije pomoču težine i oblika kanapa.
Sve lepo objašnjeno o ovom obliku mušičarenja ima ovde http://www.tenkarausa.com/about.php Tu ima sve i o istoriji, štapovima, kanapima... šta, kako i zašto.

Još uvek nisam koristio ovakav štap ali tehniku jesam davno davno više godina u nazad....za foru sam jednom na jednoj rečici tako lovio direktašem od 4m. Nije to bilo ni približno fin način ribolova. Močuga za plovkarenje od 4m nije bila baš laka i ugodna za mahanje. Bacao sam tako i suhu i nimfu. Ulovio neke sitne klenove ali da sam uživao niti malo. Sa mnogo lakšim štapom za kakav verujem da su tenkara štapovi i sa tim upredenim konusnim kanapom bi garant sve to bilo mnogo lepše.

Za moju ocenu, tenkara može biti fina za zanimaciju na manjim vodama i sa manjim ribama. Za velike i jake ribe koje vole da u prvom šusu izvuku backing tu tenkara nema šta da traži. Ima svojih prednosti kao i nedostataka.
Ja lično, najviše volim klasičnu ff opremu mada prihvaćam i tenkara stil pod ff.

Ako želiš da uradiš upredeni  kanap za ovakav stil uradi furled leader/line a za to imaš vrlo precizne upute na internetu. Neka bude dugačak sa predvezom kao i npr. direktaš kojim misliš loviti ili da ti je predvez za pola metra još duži pod drškom štapa. Sada su direktaši isto od karbona i lakši su pa bi to možda bilo ok. Opet. Pravim tenkara štapom bi to sve garant bilo mnogo lepše.

 

Bucko M.

Senior member
Učlanjen(a)
30.11.2011.
Poruke
167
Broj reagovanja
0
Lokacija
JAGODINA
  Seb braticu,toliko polemike oko ''tankare'',a niko ne pomenu ultra light FF??? Tankara tehnika mu dodje slicno !

Tankara je zaista privukla moju paznju,ali,posto posedujem Orvisov karbonac ULTRA FINE #2 i uzivam u ultra light FF-u i potocima,ne vidim

razlog za nabavku tankara stapa i ako sam se ''nalozio'' na ovu tehniku zajedno sa mojim zetom SALEJOM.


Jednostavno,ta #2 -cica je teza malo preko 1 oz-a,7'9''je duzine i sve ce mi odraditi kao i vrhunski stap za tankara tehniku a i bolje :whistle:

Licno bih pre nabavio stapic za klasik FF ,male jacine od #0-#2 i uzivao u potocima i recicama,da ne pominjem da moze i ako na ''oko'' krhak

pribor,da posluzi za uzivanje i u ozbiljnijim distancama i musicarenju (licno iskustvo). Tankara original oprema mu dodje kao cist luksuz.

Seb,neizmerno cenim tvoj sofisticirani ukus. Dace Bog da se uskoro vidimo i pecas na #2 -cu,razumeces me 100%,kladim se u 6 piva  :tbumb: :smoke:

Ne zaboravi da mi posle pecanja vratis stap  :-\ :D :D
 

saleja

Senior member
Učlanjen(a)
14.07.2010.
Poruke
488
Broj reagovanja
1
Lokacija
Jagodina
tankara nema nikake veze sa kratkom dvojkom, to su stapovi od 3,2m pa na vise. Direktan kontakt sa muvom, za vodjenje mokrih i nimfi ne moz bolje. Mogu da garantujem na manjim rekama da bi bio ako ne duplo produktivniji no sa klasicnim u lovu pastrmke i klena. ko sve sto potice sa istoka, ima dusu, meni je to vrhunski ff. Mnogo mi vise smisla ima no cesko nimfarenje .KO iskljucivo koristi suve muve ne verujem da tankara bi mu bila nesto puno zanimljiva, ali za nas sto volimo dubine mislim da je ovo idealna alatka. Gajio sam lazne nade da sacinim jedan za sebe isprevrtao sve teleskope po radnjama ali ono sto bi i mozda moglo da funkcionise skuplje je nego sam tankara stap... I dugacka poluga od preko 3m daje jos bolji osecaj no sa kracim stapovima, te ista riba vuce duplo jace na tankari no na tamo nekoj cackalici ... Jedino sto manjka je gracioznost FC ali u vrletima gde ja pecam nema bas prostora za mahanje. Jedva cekam da malo to zazivi i u evropi pa da se domognem jednog. A dotle ne verujem da cu imati mira a da ne skarabudzim nesto.Jel Mafke dali bi mi dao vrsni deo od te dvojke, kontam da bi mu bas dalo na osecaj za filing ::) 
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.096
Broj reagovanja
913
Uzmi bambusovu motku i sveži predvez za vrh i imaš balkansku tenkaru :bye:
 
Vrh Dno