Tirolac i vaser kugla na Drini!?!?

bogi

Senior member
Učlanjen(a)
13.01.2008.
Poruke
325
Broj reagovanja
0
joker je napisao(la):
Nisam baš siguran da brane pomažu ribama.
pa brana kao brana ne pomaže ribama ali pomaže tome da oni koji praktikuju da nose sve upecane npr. lipljene sa drine, najviše njih ometa u tome, kao i raznorazne krivolovce jer praktično da nema brane to bi dobro došlo u prilog ribama ali i krivolovcima tako da ja mislim da ne bi riba stigla ni na prvo mrešćenje, pre će stići u nečji tiganj.........da nije brane radio bi tu i podvodni ribolov.........
 

shomi

Senior member
Učlanjen(a)
29.08.2006.
Poruke
205
Broj reagovanja
0
tirolac je tata, a ribolovacka etika je mama...
 

eurofish

Senior member
Učlanjen(a)
01.10.2006.
Poruke
373
Broj reagovanja
0
Lokacija
CACAK
oholi je napisao(la):
sale je napisao(la):
odakle ti ovakve informacije ?
jel znas ti da ulovis neku ribu?

sale sto odmah napadas coveka? sta je lose rekao, covek je iz cacka i normalno je da cacane pominje, jer njih i poznaje, a inace zna da lovi, inace dobar mi je i drug, tako da nepricam napamet
Zbog toga sto se kvalifikovao da donosi zakljucke kako neko drugi ne zna da ulovi ribu.
A nisam znao da je iz Cacka ,
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.119
Broj reagovanja
1.180
Lokacija
Čačak
pa ima konkretne ljude na koje misli, a mali je dobar skobaljas, u musicarenju je nov, ali naucice
 

Trn

Newbie
Učlanjen(a)
06.01.2009.
Poruke
17
Broj reagovanja
0
Nisam rekao da znam da ulovim ribu. Ne znam jos uvek, ali cu nauciti  ;).
 

MM

Hero member
Učlanjen(a)
14.02.2009.
Poruke
1.338
Broj reagovanja
635
Po cenu toga da se nekima ( mnogima ) zamerim, iznecu svoje misljenje o tirolcu i vaser kugli. Pre svega, mislim da se preteruje kada se o ovim napravama pise kao o glavnim razlozima propadanja nasih voda. Kao sto ne ubija sam pistolj, vec covek ubija sluzeci se njime, tako je i u ovom slucaju. Velika je razlika i izmedju tirolca i kugle. Jasno je da je tirolac mnogo efikasniji. Kao sto je nimfa efikasnija od suve musice. Tirolcem se lovi pri dnu, kuglom pri povrsini. Riba se mnogo cesce hrani pri dnu, ili na samom dnu, nego na povrsini ili blizu nje. To je opste poznata stvar. Dakle tirolac i kugla nisu ista stvar.
Dalje, sama prezentacija muve je mnogo prirodnija musicarom. Naravno da je nije lako postici, ali kada se to uspe, suva muva, na primer pliva bas kao prava. Kuglom je nemoguce pravilno voditi suvu muvu. Ona tone , jer nije prosusena, sama kugla je vuce itd. Samo sletanje na vodu takodje nije za poredjenje. Iskusni klenarosi kazu da ce ova riba pobeci ako se muva lose baci ili ako se preko njega prostre struna, pa cak i predvez.
Sta mislite koliko ce ga vise uplasiti kugla koja mu pljasne iznad glave, ili jos gore bocica kapi za nos puna vode. Kuglom i tirolcem se moze dalje baciti? Postoje musicari koji mogu da bace preko 30 m. Na kuglu se vezuje veliki broj musica? Moze a i ne mora. I musicarenjem se moze loviti sa vise muva. Preporuke Jovana Petrovica o lovu na tri muve? cesko nimfarenje? Sta  je signalizator ako nije plovak ?
Posebno je lose ribolovce koji love ovim ( kod nas tradicionalnim ) tehnikama po defaultu smatrati mesarima. Ja mislim da su oni polu-musicari. Ja ne smatram da onog ko lovi kuglom ili tirolcem treba oterati sa vode. Treba mu objasniti da je musicarenje neuporedivo
lepsi, atraktivniji nacin ribolova.
Ko nije musicar, taj ne zna sta propusta!
 

bogi

Senior member
Učlanjen(a)
13.01.2008.
Poruke
325
Broj reagovanja
0
MM je napisao(la):
Ko nije musicar, taj ne zna sta propusta!
ovde je najviše reč o tome da se sa Drine nosi i više ribe nego li je propisano, a najviše se služe do brzog ulova upravo tirolcem ......da se poštuje mera i količina na mnogim našim rekama bi bilo sve u redu jer poštujući dužinu na salmonidnim rekama uvek bi imalo dosta količinski ribe bez toga da se dodatno poribljava, stim što bih ja popeo tu meru na neki cm više od propisanog tako da ima lufta za prirodno mrešćenje.......
 

MM

Hero member
Učlanjen(a)
14.02.2009.
Poruke
1.338
Broj reagovanja
635
Bogi, potpuno si u pravu. Ja znam da racunajuci ribolovce ( ne dinamitase, puskarose i ostalu gamad ) najvise stete reci nanose tirolasi. To je zato sto ne postuju propise . Dakle nepostovanje propisa i nerad, nesposobnost i nezainteresovanost onih kojima je to posao da kontrolisu i sankcionisu su glavni uzrok da danas vecina nasih voda zvrlji prazna. Sumadinac je davno na ovoj temi napisao da ga je sramota sto je lovio tirolcem, iako je to naucio od starijih lovaca. Ja cvrsto verujem da njega NIKAKO ne treba da bude sramota zbog toga. Ja sam poceo da pecam sa desetak godina. Na kuglu. Nisam imao pojma sta je musicarenje. U to vreme je u citavom kraju postojao samo jedan musicar.
Ja sam godinama lovio na kuglu, uzivao u takvom ribolovu a musicarsku etiku sam prihvatio znatno pre nego sto sam i postao musicar. Kada sam probao musicarenje, uhvatio prve lipce na suvu muvu, ja sam shvatio da je sa vaserkom gotovo. Musicarenje je po lepoti, atraktivnosti, onome sto trazi od coveka a posebno onoma sto mu vraca neuporedivo. Ponavljam. Ko nije musicar, taj ne zna sta propusta.
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
citam sta pisete i morao sam da se ukljucim iako nisam nikad bio na drini.a da kazem iskreno imam reke u mojoj okolini za koje sam mnogo vise zabrinut nego za drinu.imam 35 godina poceo sam da pecam jos kao dete.tada sam slusao od starijih kako je nekad bilo ribe,a sada ja pricam mladjima kako je nekad bilo ribe.cinjenica je da iz generaciju u generaciju ribe ima sve manje,i sve ce manje biti.svako ko tvrdi drugacije cisti je utopista.dali je za to kriva vaser kugla?naravno da nije.za to je kriva drzava jer joj reke uopste nisu primarni interes i niti ce biti.tako smo dosli u situaciju da pored tolike vode nemamo sta da pijemo.e sad ko cini drzavu??pa mi naravno,narod.znaci MI SMO KRIVI za stanje na rekama srbije,i ne vidim kako ce se to popraviti.
 

MM

Hero member
Učlanjen(a)
14.02.2009.
Poruke
1.338
Broj reagovanja
635
sasats,100% istinit post. Naravno da smo SVI krivi.
Ali ipak postoje i krivlji od krivljih. "Moj" Lim nisu unistili ni tirolasi, ni plovkarosi ni varalicari . Unistile su ga tone dinamita, horde sa harpunima za podvodni ribolov i mrezarosi. Oni su mnoogo krivlji . A ubedljivo su najkrivlji oni kojima je posao i duznost bila da to sprece. Nije kriv imbecil N.N. koji rokne bombu u reku. Kriv je onaj ko je to trebalo da spreci, onaj ko je to trebalo da kazni. Ne cuva poredak samo svest ljudi, nego i represija nad onima koji krse zakon.
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
MM je napisao(la):
Ne cuva poredak samo svest ljudi, nego i represija nad onima koji krse zakon.
ko postavlja te koji treba da vrse represiju nego MI.i ko su oni nego jedni od nas.
usamljeni su ljudi puni entuzijazma poput nas ovde prisutnih
 

MM

Hero member
Učlanjen(a)
14.02.2009.
Poruke
1.338
Broj reagovanja
635
Nazalost i ovo je tacno. Zelim samo jos i ovo da napisem. Ja nisam licemer i jasno mi je da " braneci " ribolov kuglom branim i samog sebe. To je normalno. Za kraj cu citirati pokojnog Rej Carlsa :
" Zasto bih se ja stideo i kajao zbog svojih gresaka, ako sam ih ucinio misleci da radim pravu stvar ? ".
Vrhunska mudrost.
R.I.P. Ray
 

Akademac

Junior member
Učlanjen(a)
23.11.2008.
Poruke
33
Broj reagovanja
0
MM je napisao(la):
Nazalost i ovo je tacno. Zelim samo jos i ovo da napisem. Ja nisam licemer i jasno mi je da " braneci " ribolov kuglom branim i samog sebe. To je normalno. Za kraj cu citirati pokojnog Rej Carlsa :
" Zasto bih se ja stideo i kajao zbog svojih gresaka, ako sam ih ucinio misleci da radim pravu stvar ? ".
Vrhunska mudrost.
R.I.P. Ray

Uuuuu, divota!
Ovakve "mudrosti" teraju ceo Vatikan na pedofiliju bez trunke stida! Ili američki šljam koji je prosipao osiromašeni uranijum po Srbiji, mislivši da rade "pravu stvar". Toliko "pravu" da se rađaju obolela deca. U Japanu i dan danas od onih atomskih bombi ...

Mudro, nema šta!
 
Vrh Dno