Tirolac i vaser kugla na Drini!?!?

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
MM je napisao(la):
Ajde da se i treci Milos ukljuci u polemiku. :)
Kada bi cuvari radili svoj posao i kontrolisali dnevni dozvoljeni ulov, bilo bi skoro svejedno kako ko peca. Kada bi ribari znali da je strogo kaznjivo uzeti lipljana ispod mere, ili premasiti dozvoljeni ulov, oni tirolasi koji su na reci samo zbog mesa bi ostali kuci.
Ovi drugi, koji su na reci jer vole da pecaju i postuju propise, ne bi bili opasnost po Drinu.

Ne mogu da shvatim da tako razmisljas? Pa neka nauce da pecaju kako i pecaju SPORTSKI ribolovci. Tirolac svakako nije sportski nigde u svetu.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
i ja sam protiv koriscenja tirolca na salmonidnim vodama ali da li je sportski ili ne po celom svetu ne znam...danas sam u austriji u ribolovnoj trgovini video mnoštvo tirolaca u rednoj prodaji kao deo sportsko ribolovnog pribora...gde sve ih austrijci i ostali europljani koriste ja ne znam...ipak se koriste  :blush: Mozda ih koriste na jezerima i ne cisto salmonidnim rekama.
 

MM

Hero member
Učlanjen(a)
14.02.2009.
Poruke
1.338
Broj reagovanja
635
Simpsone, ja ovako razmisljam:
Recimo Goran i Zoran ( lupio sam imena) pecaju zajedno.
Goran musicari, a Zoran lovi na tirolca. Obojica postuju propise, ili mozda cak i C&R.
U cemu je onda sustinska razlika izmedju njih dvojice?
Naravno da Goran peca sportskije. Goran i (neuporedivo) vise uziva.
Ribolov tirolcem je pre svega izuzetno ruzan nacin lova.
Vremenom ce Goran nagovarati Zorana da "predje" u musicare.
Ja mislim da ce i uspeti. Tako treba siriti FF.
A oni koji kradu ribu su krivolovci, pa makar bili i musicari.
 

shomi

Senior member
Učlanjen(a)
29.08.2006.
Poruke
205
Broj reagovanja
0
A sta ako Goran predje na Zoranovu stranu videvsi kako on cupa lipljane :D :D :D
 

MM

Hero member
Učlanjen(a)
14.02.2009.
Poruke
1.338
Broj reagovanja
635
shomi je napisao(la):
A sta ako Goran predje na Zoranovu stranu videvsi kako on cupa lipljane :D :D :D

:D :D :D

Duhovito!
Ipak mislim da se to nece desiti. Jovan M Petrovic kaze:
" Od 100 ribolovaca koji probaju musicarenje, nijedan ga ne ostavlja".
Mislim da smo svi mi na ovom forumu svesni toga. ;)
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
MM je napisao(la):
Simpsone, ja ovako razmisljam:
Recimo Goran i Zoran ( lupio sam imena) pecaju zajedno.
Goran musicari, a Zoran lovi na tirolca. Obojica postuju propise, ili mozda cak i C&R.
U cemu je onda sustinska razlika izmedju njih dvojice?
Naravno da Goran peca sportskije. Goran i (neuporedivo) vise uziva.
Ribolov tirolcem je pre svega izuzetno ruzan nacin lova.
Vremenom ce Goran nagovarati Zorana da "predje" u musicare.
Ja mislim da ce i uspeti. Tako treba siriti FF.
A oni koji kradu ribu su krivolovci, pa makar bili i musicari.

Po istoj logici Zoran moze pregradi Drinu mrezom i nosi samo one primerke koji njemu odgovaraju (u zakonskim normama). I tako svaki dan i po svakom vodostaju i svakom vremenu. I onda tako dodje 100 Zorana koji svakodnevno pregrade reku i nose po 2-3 ribe
 

milosh

Junior member
Učlanjen(a)
08.12.2008.
Poruke
46
Broj reagovanja
0
Lokacija
Ljubovija
ako se to desi onda obojicu puknes po dzepu pa se slikaju. A nije svejedno kad pecas a iznad tebe ili na mesto gde bacas musicu ti padne 15 grama olova ili vise, sa sve musicama koje se stave na to.
 

MM

Hero member
Učlanjen(a)
14.02.2009.
Poruke
1.338
Broj reagovanja
635
Eh, pretera ga Simpsone. Koriscenje mreze je nesto sasvim drugo. Za to treba da se goni krivicno !
Da mi ne bi lupali glavu sta moze a sta ne, drzava mora da donese zakon koji to regulise. I sto je najvaznije, taj zakon mora da se postuje. I danas je na snazi zabrana ribolova tirolcem, pa vidis sta pisu nase kolege sa Drine. Ponavljam, dzabe i najbolji zakon ako se ne postuje.
 

shomi

Senior member
Učlanjen(a)
29.08.2006.
Poruke
205
Broj reagovanja
0
Pardon ovi prstici su za Jovana M.Petrovica, a ne za Zorana, jer on je negativac u ovoj prici (osim ako covek nema privrednu dozvolu za ribolov)...
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
simpson H je napisao(la):
MM je napisao(la):
Ajde da se i treci Milos ukljuci u polemiku. :)
Kada bi cuvari radili svoj posao i kontrolisali dnevni dozvoljeni ulov, bilo bi skoro svejedno kako ko peca. Kada bi ribari znali da je strogo kaznjivo uzeti lipljana ispod mere, ili premasiti dozvoljeni ulov, oni tirolasi koji su na reci samo zbog mesa bi ostali kuci.
Ovi drugi, koji su na reci jer vole da pecaju i postuju propise, ne bi bili opasnost po Drinu.

Ne mogu da shvatim da tako razmisljas? Pa neka nauce da pecaju kako i pecaju SPORTSKI ribolovci. Tirolac svakako nije sportski nigde u svetu.
Bez želje da se uplićem u polemiku, samo bih da kažem da se 100% slažem sa MM-om i preveliku efikasnost neke tehnike ne vidim kao razlog za njenu zabranu, već je to iznuđeno rešenje kako bi se sprečio krivolov, jer ljudi koji je koriste mahom ne poštuju propise.

Da tirolaši poštoju propise nikome ne bi palo na pamet da zabrani ovu napravu. Možda bi i tada bilo previše za reku da svaki tirološ svakoga dana ponese 3 lipljana, ali to bi se rešilo dodatnim pooštrenjem dozvoljenog izlova (recimo max 1 lipljan duži od 35 cm) i recimo zabranom upotrebe više od jedne muve, plus obaveza korišćenja udice bez kontra kuke.

Da je narod pošten, tirolac nikada ne bi bio zabranjen. Da je kontrola redovna, kazne žestoke, a naplata obavezna, opet tirolac ne bio zabranjen.

Ponavljam, ovo rešenje je iznuđeno. To ne znači da je loše. Dobro je, i ja ga podržavam. Treba zabraniti tehnike čijom se upotrebom desetkuje riblji font.

Naravno, ako se sutra dokaže da se mušičarenjem desetkuju nedorasle pastrmke na malim potocima, očekujem da se mušičarenje tamo zabrani i dozvoli jedino neka druga, manje efikasna tehnika. Recimo vaser kugla!  :doh:
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
MM je napisao(la):
Eh, pretera ga Simpsone. Koriscenje mreze je nesto sasvim drugo. Za to treba da se goni krivicno !
Da mi ne bi lupali glavu sta moze a sta ne, drzava mora da donese zakon koji to regulise. I sto je najvaznije, taj zakon mora da se postuje. I danas je na snazi zabrana ribolova tirolcem, pa vidis sta pisu nase kolege sa Drine. Ponavljam, dzabe i najbolji zakon ako se ne postuje.

Pa takva ti bila logika, preterana. Ako je nesto zabranjeno nije ni normalno da ga stavljamo u isti kos sa dozvoljenim i onda to pravdamo u fazonu "nije strasno kad nosi koliko je dozvoljeno". Strasno je i treba se svim mogucim sredstvima boriti protiv toga! Tako blagim stavom smo i mi kumovali da se tiroldzije ne kriju uopste.
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Goci je napisao(la):
Bez želje da se uplićem u polemiku, samo bih da kažem da se 100% slažem sa MM-om i preveliku efikasnost neke tehnike ne vidim kao razlog za njenu zabranu, već je to iznuđeno rešenje kako bi se sprečio krivolov, jer ljudi koji je koriste mahom ne poštuju propise.

Da tirolaši poštoju propise nikome ne bi palo na pamet da zabrani ovu napravu. Možda bi i tada bilo previše za reku da svaki tirološ svakoga dana ponese 3 lipljana, ali to bi se rešilo dodatnim pooštrenjem dozvoljenog izlova (recimo max 1 lipljan duži od 35 cm) i recimo zabranom upotrebe više od jedne muve, plus obaveza korišćenja udice bez kontra kuke.

Da je narod pošten, tirolac nikada ne bi bio zabranjen. Da je kontrola redovna, kazne žestoke, a naplata obavezna, opet tirolac ne bio zabranjen.

Ponavljam, ovo rešenje je iznuđeno. To ne znači da je loše. Dobro je, i ja ga podržavam. Treba zabraniti tehnike čijom se upotrebom desetkuje riblji font.

Naravno, ako se sutra dokaže da se mušičarenjem desetkuju nedorasle pastrmke na malim potocima, očekujem da se mušičarenje tamo zabrani i dozvoli jedino neka druga, manje efikasna tehnika. Recimo vaser kugla!  :doh:

Dobar ti pocetak posta, nemas zelju da se uplices ali samo da dodas :hammer: :hammer:

A ja sam samo cekao da se pojavis, ti borcu za izjednacavanje musicara i varalicara :D

Samo da mi jos kazes gde je to lov na tirolac dozvoljen pa onda da ga nazovemo tehnikom ribolova. I kakva je to tehnika kada moja pokojna baba tako moze da uhvati ribu. Pola od onih koji tamo "pecaju" na tirolac su cisti degenerici koji nista drugo ne umeju.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
simpson H je napisao(la):
Samo da mi jos kazes gde je to lov na tirolac dozvoljen pa onda da ga nazovemo tehnikom ribolova. I kakva je to tehnika kada moja pokojna baba tako moze da uhvati ribu. Pola od onih koji tamo "pecaju" na tirolac su cisti degenerici koji nista drugo ne umeju.
1. recimo na Nišavi
2. moja baba je živa i rado ću povesti na mušičarenje da hvata pastrmke na nimfe. Ništa lakše. Poneću joj i stoličku da sedne kraj vira. Iskreno, mislim da se ne bi snašla sa tirolcem na Drini...
3. znam par mušičara degenerika i baš ni jednog tirolaša. Mada nije iskučeno da je to zbog toga što ne znam ni jednog tirolaša...  :D
 
Vrh Dno