Tirolac i vaser kugla na Drini!?!?

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Da li je zaista moguce da se na Drini jos uvek izlovljava lipljen uz pomoc tirolskog drvceta i vaser kugle?
Ova velika reka bi mogla biti krcata krupnim lipljenima, ali izgleda da ih masakriraju ribolovci koji koriste metode potpuno neprihvatljive nama musicarima. Cuo sam da i ribocuvari jos uvek gledaju blagonaklono na ovu pojavu. Da li je to moguce?
Ta reka jeste velika, ali je i lov tirolcem izuzetno efikasan i nesportski. Nema tolike reke koju takvi ribolovci ne mogu da istrebe od lipljena!
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
E moj MixMasteru-tirolsko drvce je odnelo jednu celu generaciju lipljena onu od 700gr-1.2kg. Ali ne koriscenjem istog, nego ne savesno i prekomerno ondosenje ribe iz reke. Pomocu ove napave koja je vrlo prosta, pravi se od crveceta za onfuziju i olova. Vrlo jeftina i jednostavna, pored toga ribama se nudi ceo roj muva. Ali pored toga ovaj sistem je unistavao i unistava ribu ne samo u Drini nego i u drugim rekama. Pored toga sto lovi, ono i kaci ribe sa strane, gde tirolac prodje tu retko sta ostaje. Zbog toga ga treba potpuno zabraniti ili cak svesti na struk od minimalnih jednu-dve muve. Necu da krijem i ja sam koristio tirolac i to odkad znam za sebe na Drini sam lovio samo lipljena na tirolac, ali kada su krenuli mestani i Uzicani da koriste ovaj smrtonosan sistem ja sam poceo da lovim ribu na kanap. Gomila ivanjicana, kojima necu pominjati imena, ali svi ih znaju su unistili lipljena u Studenici, nisu ga sveli na neki minimum kao na Drini nego su ga potpuno unistili, do poslednjeg. Ni sam ne znam koliko puta sam sedeo satima u mislima, zasto ljudi ovo rade, ja sam bio dete tada, ucio sam da pecam od ljudi koji su koristili ovaj sistem. Sta zna dete, pecas onako kako ti pokazu, idol ti je onaj koji razvaljuje ribu i tezis da postanes kao on, ali sve do momenta dok covek ne postane samostalan, slusa svoje misli, radi po svome.....video sam da je ovaj nacin lova pogresan i da dovodi do propasti pa sam krenuo sa drugim vidom ribolova pecanjem na kanap! Nekada, ali to nekada znaci pre nekih 15 godina, lipljena su nosili u dzakovima sa vode, nisu se zadovoljavali sa deset komada sto je sasvim dovoljno i previse! Retkost je bila uhvatiti krupnog lipljena na ovaj sisitem od onih komada 300-700gr. Bilo ih kao sada skobalja cak i vise, to je bilo cudo jedno, cesto se dogadjalo da se uhvati po dva komada na struk, pored lipljena hvatao se skobalj, mrena pa cak i mladica. Prva riba na tirolac mi je bila mrena od 3.9kg, uhvacena za kozu u okolini oka, znaci klasicna chesa, sada se stidim toga! Trenutno je dozvoljeno koriscenje tirolca sa dve muve, ali samo na teritoriji BB, dok je u Bosni zabranjeno i ne prasta se nikom. Ne svidja mi se sadsnji rezim. Boje bi bilo da se potpuno zabrani ovaj sistem, kao sto je to uradjenao u susednoj Bosni, jer onaj koji koristi dve muve, stavice i stavice i sedam-osam, onda opet ista pesma. Drina je osudjena na propast, ali sve to zavhaljujuci nasem nevaspitanju. Ali ni zapad se nije rodio vaspitan nego, "dzepna terapija" ih je navala na pravi put. Ogromne kazne, za krivolov iza kojih stoji drzava preko svojih institucija gde nema po babu i po stricevima. Sve do momenta dok se kod nas ne sprovede ista terapija nema nista. Mozemo da tupimo pricamo po forumima, da to nije ispravno i da se pomirimo sa sudbinom da smo stoka, ali ne bi bili, ako bi imao ko da nas vaspita po dzepu. Ja cu svoje dete sigurno vaspitati da je sramno bacati otpad na neprikladnim mestima, da je sramota loviti ribu na nedozvoljen nacim, ali koliko je nas takvih kao sto sam ja, toliko je onih koji svoju decu nagovaraju da idu po potocima da motkama ubijaju skobalje na mrestu, da pecaju salmonide na prirodne mamce, da koriste ne dozvoljena sretstva i sve opet isto.....nema od nas nista!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Taj ko gazduje Drinom je budala. Ta reka je cuvena i izvan nase zemlje, veoma je zgodna za cuvanje, a riba se masakrira(la). Ja mislim da se nikad nece povratiti, jer je granicna reka i nikad nece imati jednog gazdu. Uz to, na njoj je i nekoliko hidroelektrana, koje joj dizu i spustaju vodostaj i temperaturu vode mimo riblje logike. Uskoro cemo zaista morati u inostranstvo zbog lipljena.
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Ima spasa za lipljena i to velike, pored svih okolnosti on opet uspeva da se razmnozava, a za to su dokaz milioni sitnih primeraka od 10-15cm. Mnogo godina bri trebalo da se Drini vrati stari sjaj. Hidroelektrana je uradila svoje, cinjenica je da bi bilo mnogo vise ribe nego sada, ali ipak pored svega uspeva da se odrzava u zivotu. Ako bi sprecili prekomerno odnosenje ribe i koriscenje tirolca osetili bi boljitak. Poribljavanjem bi se sigurno mogao vratiti Drini zivot, ali pre svega iza toga treba da stane drzava, a ako je to na ribolovackim udruzenjima da urade, nema od tog posla nista. Ogromna kolicina novca je potrebna da bi se nesto uradilo, samo drzava moze da odvoji toliko, ali ni od tog posla nema nista. Drina je osudjena na propast, ostace ljudima da love skobalja i mrenu. Ipak u njoj ima dosta ribe, nemoguce je da se do pre tri-cetiri godine lovilo savim lepo, a da sada nema ribe. Mislim da je ova kao i prosla godina katastrofalna, a da je glavni uzrocnik ucestali potresi(zemljotresi), koji se dogadjaju u okolnom Mionickom kraju-kako kazu seizmolozi, Divcibare se non stop tresu, samo sto su to vrlo osetljivi potresi koje covek tesko da moze osetiti. Riba je narocito osetljiva na vibracije, a dobro je poznato koliko dobro voda prenosi talase. Zbog toga se retko odlucuje da izlazi na povrsinu, pa je jedini nacin lova na tirolac koga moramo spreciti. Ove godine sam svegok hvatanja po 10-15 komada na tirolac, a to je znak da ipak ima ribe i da joj preti propast.
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Da nije hidroelektrane verujem da bi Drina odavno bila mrtva reka! Unistena od strane ribolovaca! Zamisli samo da nema oscilacija vodostaja i da je mesecima 0, pa izlovio bi se lipljen do poslednjeg...
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Mozda u tom delu toka ne bi uopste bilo lipljena da nije HE!?
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Mozda da nije HE, bilo bi mnogo vise ribe nego sada to je sigurno. Prirodni mresti bi bio uspesniji nego sada, a ako se sacuva lipljen moze da preplavi reke za kratak period!
 

Trn

Newbie
Učlanjen(a)
06.01.2009.
Poruke
17
Broj reagovanja
0
Ovaj post je postavljen pre 2-3 god.Nov sam clan i sad sam ga tek video.I danas se na Drini lovi na tirolsko drvce.Znam nekoliko Cacana koji su odusevljeni tom tehnikom pecanja lipljena (valjda ne znaju da uvate skobalja na plovak, pa im ovo lakse), i hvataju po 2-3 komada. Ali sta vise reci? Tesko da ce od Drine biti nesto, ali aj da se nadamo.
 

eurofish

Senior member
Učlanjen(a)
01.10.2006.
Poruke
373
Broj reagovanja
0
Lokacija
CACAK
odakle ti ovakve informacije ?
jel znas ti da ulovis neku ribu?
 

eurofish

Senior member
Učlanjen(a)
01.10.2006.
Poruke
373
Broj reagovanja
0
Lokacija
CACAK
i gde nadje da pomenes bas Cacane od onolkih Bajnobastana ,Uzicana itd
 

bogi

Senior member
Učlanjen(a)
13.01.2008.
Poruke
325
Broj reagovanja
0
Sumadinac je napisao(la):
Mozda da nije HE, bilo bi mnogo vise ribe nego sada to je sigurno
moje mišljenje je, da nije brane tek onda ne bi imalo ribe, ovako redovni nadolasci vode sačuvaju po neki komad, inače da nije brane tu bi se pecalo 24 sata dnevno......i naravno oni što sada pored HE nose ribu bez nje bi nosili još i više......
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.119
Broj reagovanja
1.180
Lokacija
Čačak
sale je napisao(la):
odakle ti ovakve informacije ?
jel znas ti da ulovis neku ribu?

sale sto odmah napadas coveka? sta je lose rekao, covek je iz cacka i normalno je da cacane pominje, jer njih i poznaje, a inace zna da lovi, inace dobar mi je i drug, tako da nepricam napamet
 
Z

Zakula

Guest
bogi je napisao(la):
Sumadinac je napisao(la):
Mozda da nije HE, bilo bi mnogo vise ribe nego sada to je sigurno
moje mišljenje je, da nije brane tek onda ne bi imalo ribe, ovako redovni nadolasci vode sačuvaju po neki komad, inače da nije brane tu bi se pecalo 24 sata dnevno......i naravno oni što sada pored HE nose ribu bez nje bi nosili još i više......



Bogi mudro zborish!
 

joker

Senior member
Učlanjen(a)
21.03.2008.
Poruke
165
Broj reagovanja
0
Nisam baš siguran da brane pomažu ribama. Ja sam sa neretve tu se od pamtivijeka lovilo sa tirolski drvcetom ili ti otežanjem na dnu. I opet je po pričanju starijih ribara neretva bila prepuna. Lovilo se tako Tako se lovi i danas. Ali to nije bio razlog značajnom smanjenju ribljeg fonda u prethodnih trideset godina koje pamtim. Naglo smanjenje desilo se razvojem industrije i zagađivanjem voda, uništvanjanjem mlađi jer na mjestima gdje se nekad mrijestila pastrmka sada je po dva metra promjena vodostaja u danu i šta tu da opstane. Mreže , dinamit i još svašta. Udica kakva god bila je najmanje zlo i diskusija u tom smjeru služi više za zamagljivanje stvari.
Inače nije mi jasno kakva je kvalitetna razlika umjesto olova na dnu staviti olovo na muhe.(czech nymphing)
 
Vrh Dno