Toplica

Terza

Senior member
Učlanjen(a)
21.03.2008.
Poruke
198
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Ma nije valjda da su Ale  ::)
I to nema veze sa stapom, ja sam ih i fiderom bockao, mozda je fider cak i bolji  ???
 

Kimi92

Newbie
Učlanjen(a)
09.11.2011.
Poruke
4
Broj reagovanja
0
Ja sam Rodjen u Prokuplju i od malena sam reci Toplici i celu je znam..... ona je po meni najlepsa srpska reka lepa je za pecanje i td... ali mi se nesvidja to sto su joj mnogo menjali tok....
 

Kimi92

Newbie
Učlanjen(a)
09.11.2011.
Poruke
4
Broj reagovanja
0
Reka Toplica bi da nema kanlizacije koja je zagadjuje bila lekovita, i cista reka, prepuna riba.. jer ona prima dosta mineralnih voda...
 

Kimi92

Newbie
Učlanjen(a)
09.11.2011.
Poruke
4
Broj reagovanja
0
            Топлица постаје од неколико речица које теку низ источне падине Копаоника. Главни изворишни крак назива се Ђерекаруша, која извире у запланинама изнад села Равништа, (1650 м) на источној страни Копаоника. Други изворишни крак извире у Великим Ливадама изнад села Штаве (1250 м). Она се најпре зове Штавска река и у место Луково састаје се са малом речицом која се зове Требињска река. Од Лукова до села Мерћеза ова се река зове Луковска река. Код села Мерћез, Ђерекаруша и Луковска река се састају и чине Топлицу чија дужина износи 130 км. Код места Дољевац улива се у Јужну Мораву као њена највећа лева притока. Мештани околних места у доњем току Ђерекаруше од уласка на територију општине Куршумлија код места Трећак па до уливања у Луковску реку називају је Топлицом. Понеко од мештана у овом крају Ђерекарушу  зове Блажевачка река. Од Мерђеза Топлица тече поред села Пачарађе, Селова, Жуч, Влахиња, Перуника, Дуге луке, Српића, Данковића, Доња Микуљана и код Куршумлије, прима с десне стране реку Бањску, а 800 метара ниже реку Косаницу. Одатле тече поред места Пепељевца, Крчмара, Новог Села, Грабовнице, Богујевца, поред Барлова даље пролази кроз место Доње Точана где излази са територије општине Куршумлије, у  укупној дужини нешто више од 33 км.
 

milan_mj

Full member
Učlanjen(a)
11.06.2011.
Poruke
890
Broj reagovanja
0
Lokacija
Vrnjacka Banja
Toplica 10 km ispod Prokuplja...
 

Prilozi

  • DSC01016.JPG
    DSC01016.JPG
    335,6 KB · Pregleda: 333
  • DSC01021.JPG
    DSC01021.JPG
    311,8 KB · Pregleda: 299

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Danas sam stao na most iznad Toplice kod Doljevca. Ispod mosta jato od 50-ak ribica, najverovatnije klenčiča, od oko 50-ak grama se pljuska po površini, aktivno pliva, kupi muve... ma kao da je sredina septembra! Ko želi malo januarske akcije na suvu muvu neka poseti Toplicu.

Ali ne uzvodnije od Žitorađe, jer je uzvodno Prokupačka kanalizacija još u srednjem sloju vode...  :doh: Posle se nataloži na dnu, pa reke bar naočigled teče čistija. A generalno je jedna od najštrokavijih u Srbiji. Kako tamo ima onoliko klenova meni nikad neće biti jasno... Jedino znam da je mogu posećivati max jednom godišnje.
 

milan_mj

Full member
Učlanjen(a)
11.06.2011.
Poruke
890
Broj reagovanja
0
Lokacija
Vrnjacka Banja
Ja imam neku rodbinu u zitorodji a na tom delu toplice sam pecao dosta kao klinac, i tada je bila prljava a mogu da zamislim sad kakva je...... A lepa reka bi bila......
  Bila je velika deponija kod mosta u Podini koju su ocistili i na tom mestu posadili vrbe, ali sam cuo da na istom mestu ponovo mestani bacaju djubre... Ma da oce da zabrane plasticne kese mislim da bi se situacija za 50% popravila u celoj Srbiji...
Neznam dal je neko citao ili slusao Olivera Dulica, kaze covek da je drasticno povecan broj bolesti koje se direktno dovode u vezu sa djubrem i prljavstinom...... Katastrofa sta se ovde desava!
 
 

sasa zitoradja

Junior member
Učlanjen(a)
23.05.2010.
Poruke
37
Broj reagovanja
0
Toplica je kao potok,javljaju se klenovi,uglavnom sitniji,a i sad je glavna zanimacija rashladjivanje i hvatanje rukama,to se svakodnevno desava celim tokom od Prokuplja do Doljevca,tako da je za nas vrlo malo ostalo.
 

escondida

Senior member
Učlanjen(a)
20.07.2012.
Poruke
128
Broj reagovanja
0
Sta se desava sa Toplicom?
Prezive li nesto posle onog pomora ribe?
 

japanac

Full member
Učlanjen(a)
08.03.2009.
Poruke
904
Broj reagovanja
21
Lokacija
Niš
Tik ispod Kursumlije gde su najveci zagadjivaci pa nekih 15ak km nizvodno je sve unisteno, i ribe i sav ostali zivi svet. A posle toga ima jos nekih 40-50 km toka gde i dalje ima ribe, negde vise, negde manje.

Ovim majmunima iz Kursumlije se ne moze nista, jer su zajahali zesce, a u vlasti su. Tako je, kako cujem u zadnjih mesec/ dva, fenol skinut sa liste opasnih materija u Srbiji, iskljucivo jer pod tim uslovima fabrika Simpo- Sik Kopaonik moze da radi, truje reku i ljude, a da niko ne odgovara.

Ma dig'o Bog ruke od divljine.
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Jutros sam posetio Toplicu kod mesta Mala Plana....
Sasvim lepo je radio klen  (Beovica  dosadjivala)
Toplica je na tom mestu izuzetno pristupacna,mala i bistra kao rakija....
Uz 20-tak porcijasa palo su i 3  LEPA !!!
Jednodnevke,bambula i majska.......
 
Vrh Dno