U maloj nam deželi podalpskoj

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
tako nekako više manje  :yeswink: ...nažalost  :'(

evo, ja se več godinama "lomatam" da bi nekako podigao broj svojih izlazaka na vodu... ja ovde kao stranac treće zemlje i mojim mogućnostima dosta teže ostvarujem svoje ciljeve... da sam rodom iz neke od EU zemalja sve bi išlo brže i još par stvari da su u samom početku bile na svom mestu max. u privh tri godine boravka ovde sve bi već bilo rešeno. Za mene ovde važe drugačija pravila  :blush: ali ustrajem i dokučit ću svoj cilj kad tad  ;)
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Bahus je napisao(la):
Seb druze sve si nam rekao i nemam nameru da se razmecem pamecu,nije sve idealno kako pojedinci zamisljaju ovde na forumu, u buducnosti ce ova nasa pasija postati razonoda privilegovanih,lov i ribolov ce se svesti izletom i pokazivanjem opreme ko sta ima i koliko vredi.
Prosecnost nece nikako biti u modi.
Normalno!Toliko dugo su vodama Srbije harali oni ispod proseka,da je imperativ zabraniti im izlaske na vodu.Za promene koje nedostaju ovim siromašnim rekama,radikalni rezovi su neophodni.Ko ne želi da se menja neka pronađe drugi hobi.
Nema to nikakve veze sa elitizmom koji potenciraš,već sa disciplinovanjem razuzdanih koji nemaju mere.Ako je ovako rigorozan zakon potreba,ja sam za.
 

tomos rider

Full member
Učlanjen(a)
27.11.2009.
Poruke
870
Broj reagovanja
0
Seb, prvo bih ti cestitao na ostvarenju tvojih ciljeva. Polako ali sigurno, polozices ti to a onda ce biti lakse.
Kome god ovakva pravila zvuce "nakaradno" neka se dobro zamisli. Mi smo tu gde jesmo bas zbog takvog razmisljanja, bas zbog toga sto svako misli da moze tek tako da kupi pribor, ponese jupol kantu i ode na vodu, bez trunke savesnog razmisljanja.
Nisam neka pamet, neka me niko ne shvati pogresno, samo mislim da bi ovako nesto valjalo uvesti i kod nas.....ili ce se menjati svest samog ribolovca ili ce ribe biti sve manje.
 

gegula

Hero member
Učlanjen(a)
14.10.2009.
Poruke
2.674
Broj reagovanja
0
e tomose tomose,pa ti kao da ne znas da mi sve znamo najbolje i da smo najpametniji u svemu na kraju krajeva zbog takve politike smo i stigli ovde gde smo sad...sta znaju slovenci??? pojma oni nemaju zato su im i vode takve kakve su....
a ti seb da platis pijenje kad polozis>....
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Ovo je fikcija.Reši ova nesrećna država da sredi stanje na vodama.Kako ja to vidim,jedini način da se to uspešno uradi je da se zabrani bilo koja vrsta ribolova na vodotocima Srbije.Da država finansira poribljavanje čista je utopija,tako da rigorozna zabrana ribolova na određen period može biti jedino rešenje.Mislim,koliko me pamćenje služi,da su i neke zapadne zemlje to praktikovale u prošlosti.Mislim da su Nemci u pitanju.Naravno,ovo samo u slučaju da se ovom problematikom pozabave pravi stručnjaci i ljudi kojima bi bolje stanje na vodama bio istinski cilj,nezavisni od pohlepnih upravljača vodama uz podršku same države koja bi relizovala ovaj projekat.
Nakon izvesnog broja godina,pet ili deset neka bude okvir,obnovi se riblji fond,vodama se vrati nekadašnji sjaj,i država reši da promeni politiku gazdovanja.Počne da primenjuje nešto slično ovom rigidnom slovenačkom zakonu,realno smanji mogućnost svakodnevnog ribolova zbog finansijskih izdataka,trista čuda,baš kao u Sebastianovoj situaciji.Iz ove perspektive,mnogima bi ovako nešto delovalo kao katostrofalna represija države,ali bi u konkretnoj situaciji to nalikovalo sledećem.Prosečan ribolovac bi sebi mogao da dozvoli 30-40 izlazaka na vodu godišnje,možda i nešto više,što je jednom nedeljno u ribolovačkoj sezoni.Slično kao pozicija u kojoj se nalazi Sebastian godinama.I ovo bi verovatno delovalo kao neverovatna represija države.Ipak,taj jedan celodnevni izlazak u nedelju dana bi verovatno bio vredan žrtvovanja i odricanja koje bi ribolovac podnosio.Zamišljam situaciju u kojoj u toku prepodneva obilazim Dunav loveći kapitalne bucove,u popodnevnim satima obiđem gradsku marinu u potrazi za drugim vrstama ribe,a uveče sačekam smuđev cug.Ali ne nedoraslih penkala,nego ozbiljnih riba.U tom jednom danu dobijem mogućnost da lovim nekoliko vrsta ribe,normalnih i iznad prosečnih dimenzija,i sebi ispunim i srce i dušu do sledeće nedelje.Nešto slično situaciji u kojoj se Seb nalazi.Njegovi ulovi na dobro očuvanim vodama Slovenije,iako malobrojni, daleko su reprezentativniji i značajniji od,usudiću se da kažem,svih naših iz proteklih nekoliko sezona koliko se čitamo i pišemo na forumu.
Da mi neko ponudi izbor između ove hipotetičke situacije,i trenutne,u kojoj većina mušičara svakodnevno šeta pored obala loveći nedorasle primerke riba,ne bih se dvoumio ni trena.
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
zvezdan je napisao(la):
Njegovi ulovi na dobro očuvanim vodama Slovenije,iako malobrojni, daleko su reprezentativniji i značajniji od,usudiću se da kažem,svih naših iz proteklih nekoliko sezona koliko se čitamo i pišemo na forumu.
Ovde se potkrala greška.Mislio sam da napišem reprezentativniji ulovi u malobrojnim izlascima na vodu.Pardon Seb.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
dobro si to sve zapazio i opisao...

što se samog broja izlazaka tiče...npr. Ako neka rd ima tri revira...jednu manju reku i deo od  par km Save kao moja RD + jedan mali "ribnjak" gde se može loviti cele godine...npr. na jednom reviru imaš u godišnjoj dozvoli recimo 30 karti,  u drugom reviru 25 i možda recimo u tom nekom trečem reviru 50....svaka rd sama odluči za koje vode imaš koliko ribolovnih izlazaka...kada sve potrošiš možeš i dalje da loviš ali na turističku kartu za takvu cenu kakva je bez ikakvih popusta. Postoje i reprezentančne karte. Kada ideš na "tuđu" vodu kao gost. Ili, pak ako neke rd imaju dogovor na svoju kartu loviš kod njih možda par puta....itd. ima tih pravila dosta još. Nije nam stanje idealno kao negde na zapadu ali još uvek se da lepo loviti iako ni ovde mentalitet naroda nije mnogo otuđen od "balkanskog" ;) ipak bolje je baš zbog tih strogih pravila i delimićne osveščenosti ribolovaca.
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Na zapadu je tako jer se kod njih ekološka svet razvija ranom edukacijom,praktično od samog rođenja.Porodica primarno,kasnije sve ostalo.Ne verujem,ipak,da su i oni izuzeti od oštrih zakonskih regulativa,samo što je njihovom sistemu bitno lakše da sprovodi iste jer postoji nekakva podloga u svesti ribolovaca.U balkanskoj hajdučiji je  opozitno,i ništa sem drakonskih zakona i primena istih neće spasiti ove vode.
Ako bih bio siguran da bi država u perspektivi mogla da sprovede rehabilitaciju naših voda,a da moram da se odreknem svakodnevnog ribolova jer mi to država nameće kao jedan od recepata ozdravljenja istih,povinovao bih se.Već sam napisao,jedino neka vremenska zabrana opšteg ribolova može oporaviti vode za neko vreme.Ne vidim ni jedan drugi način koji bi bio produktivan za,realno,devastirane vode Srbije.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
minimalno 5 godina apsolutne zabrane za sve devastirane vode...ili barem neke delove. Podeliti sve na revire kojima neko upravlja i zabrana na tim nekim lokacijama bi napravila "top" vode. Deo balkanske populacije ribolovaca kada čuju reč "revir" to razumiju poput reči ribnjak i to onaj komercijalni prepun ribe koju je neverovatno lako uloviti....ali to je samo njihova iskrivljena slika tumačenja tog pojma. Realnost je daleko rugačija. Barem jedan dobar deo voda treba zatovriti za minimum 5 godina. Uvesti rigorozne mere. Sprovoditi taj red u praksi i osvešćivati ljude. Nije to jednostavno. I kod nas se pojavljuju veliki problemi svih vrsta ali ipak nekako ide napred. Trenutno je več desetak godina kvalitet naših voda  dosta opao ali još uvek je ok. Dok gledam fotke i slušam priče starijih kolega ovde....ovo je onda bio pravi raj a danas je recimo tu i tamo još ok. Lipljane se pre 10 godina lovilo samo tako jer ih je bilo baš mnogo i to komadi ni od 50cm nisu bili nikakva retkost, onih od 45 je bilo "more jedno"... potočne, soške, dužičaste...ludnica jedna od ribe... danas je toga znatno manje. Ali, i dalje je ok. Postoje izvesni napori da se SLO vodama vrati stara slava...nadam se da ču to kroz koju godinu doživiti i uživati u toj privilegiji.

Zašto nisam član RD Bled, što bi meni bilo mnogo praktičnije jer i živim na Bledu?!? Tri godne pripravništva iako imaš ispit, pravo na samo par dana izlazaka na jezero i bohinjku uz obavezno spremstvo mentora i 50 h dobrovoljnog rada za RD + puna cena članarine i dozvole...NE HVALA! Barem ne za još neko vreme  :nowink: Zašto imaju takav režim? Zato što imaju več prevelik broj članova i na svaki način gledaju da se to smanji. Financijski su od turizma odlično pokriveni i sada mogu postavljati uslove kakvi njima pašu. Meni trenutni ti njihovi uslovi nikako ne pašu. Zato  ču da lovm na njihovim vodama kao turist. Svake godine dobiju po nekog člana ali također i po koji ode...što jer mu se ne da više biti član ili zbog disciplinskih mera  :hammer: jer su ulovljeni da: krše pravila loveći udicama sa  kontrakukom na bohinjki, neupisan pravilno datum na karti, neevidentirane ribe koje su zadržane, lov na nedozvoljen mamac... malte ne, tu svako jedva čeka da neko nekoga prijavi  :hammer: :D To se radi tako da cuvar ili neki drugi član snime krivca i uz svedoka ga uvate na delu, podnesu direktne dokaze i onda kazna pa šut u but iz RD. Ume da bude gadno pa i po nosu padne kakva pesnica.... :hammer: bas je ovaj mesec bilo nesto takvo u jednoj RD  :D Ipak, i dalje se jedni prave blesavi a prosle godine su krivolovci lovili u sred belog dana...maaa takvih skrajnosti i kontradikcija da covek ne poveruje...no, svuda po svetu ima sranja...samo da negde vise a negde manje  :hammer: ali i dalje mogu da kazem da je kod nas jo ok i samo OK. Nista vise ili manje od toga.
 

tommylee

Hero member
Učlanjen(a)
13.03.2008.
Poruke
3.310
Broj reagovanja
207
Lokacija
Zvornik
Kod nas manjkaju sa kaznama.Da se više ribolovaca "opeče" ne bi takvo stanje bilo na vodama!
Za one najgore ja bih uveo sankcije,tipa 5-10 godina pauziranja vađenja dozvole.
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
da momci sve je bas tako  :tbumb: za sve su krivi ribolovci  :mad: sreca sto nema krivolova , trovanja , unistavanja mresta bagerima i branama.... tek bi onda bilo crno  :(
samo da se poostri deo zakona koji sankcionise ribolovce i eto nama slovenije u sred srbije  :bye:
 

milan_mj

Full member
Učlanjen(a)
11.06.2011.
Poruke
890
Broj reagovanja
0
Lokacija
Vrnjacka Banja
Pre ce ljudi da nasele mesec nego sto ce u Srbiji da bude kao u Sloveniji.
Slovenci imaju tu vrstu kulture i vaspitanja koju mi nemamo. Ko je bio u Sloveniji i video npr njihova sela zna o cemu pricam.
Kod nas treba da postoje cuvari koji ce brutalni da budu da se narod bukvalno plasi od njih...
Ono sto treba mi da vidim od Slovenaca je nacin gazdovanja rekama, briga o autohtonim vrstama, mrestilista koja rade veoma uspesno itd
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Hajde bre ne izmisljaj Milane, kakva bre crna kultura. Pare su u pitanju i nista vise, drzava je svesna da ljudi mogu da zive od reka, ogroman priliv i u budzet od ribolovnog turizma. Mi niti imamo takve reke niti imamo potencijale za neki ozbiljan musicarski turizam. A kultura na koju se pozivas i nije na nekom zavidnom nivou. Da ne pomisli neko da imam nesto protiv Slovenaca ali sad oni kao kulturniji od nas, u cemu to? Svi bi redom potamanili sve sto ima u rekama da nije zakona, drzave i njenih ogranicenja. Ne brini se drpaju i Slovenci ribe, i Italijani u Sloveniji vole da kraduckaju. Koliko je drzava svesna govori i cinjenica da su na svoju monetu Tolar, a pre ulaska u EU, stavili pastrmku. Dok mi zivimo u proslosti uzivajuci u svojoj prebogatoj istoriji ratovanja, patriotizma, dvoglavim orlovima, stitovima, macevima, kopljima,... neki su pragmaticni pa gledaju u buducnost i stave pastrmku na novcanicu. E zato smo mi jos uvek u doba Cara Dusana a oni u EU.
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
mi smo tanki sa pastrmkama ali zato bi mogli da stavimo klena na dinar  :tbumb: mozda ce onda da nam krene na bolje  :D
nas najveci problem nije nasa istorija vec su problem ljudi koji propagiraju da treba da je se odreknemo. sve zemlje koje nemaju istoriju izmisljaju je da bi imale tradiciju a eto nama ispade to problem .  ???
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
ovo što je Boki spomenuo je uveliko baš tako...ovde je sve na vanjski izgled fino i uređeno-kulturno... inače, kako je več Bojan opisao i ovde bi bila pustoš i kaos da nije režim kakav je... ipak donekle je dobro da ipak ima još dosta osveščenih ribolovaca ali iskreno ni ovde ih nema previše da bi se mogli time hvaliti... samo režim pravi i izvršavanje istog... to treba Srbiji
 
Vrh Dno