U potrazi za prvom pastrmkom

Xfactor

Senior member
Učlanjen(a)
09.08.2010.
Poruke
329
Broj reagovanja
0
Lokacija
Leposavic
Dragi prijatelji i kolege, pretpostvaljam da su neki od Vas vec primetili moju aktivnost na forumu, pa me tu i tamo i znaju na ovaj ili onaj nacin. Iskoristio bih ovu priliku da Vam se predstavim i postavim jedno pitanje koje me muci od kako sam prvi put dodirnu musicarski stap.
Ja sam Luka. Iz Leposavica sam (malo mesto kraj Ibra na samom severu Kosova). Reka pored koje zivim me je naucila svemu i svacemu, a uz nju sam i zavoleo musicarenje. Kao sto znate, reka je dosta ostecena sto se tice ribljeg fonda i jedina musicarska riba vredna paznje u njoj je klen. Uz tu ribu sam prosao sve i svasta. Ucio se na Falconovom TC3 stapu klase #7-8 i duzine 9ft koji nikako nije mogao da pruzi neko vece uzivanje u musicarenju ove ribe. Vise od 5 godina musicarim (3 godine zaludjenicki aktivno) i tek pocetkom ovog leta sam iskusio onu pravu borbu sa ribom na Greysovom Streamflexu klase #4 koji je jos uvek vlasnistvo prijatelja sa foruma (nece biti jos dugo, nadam se). Rango, hvala!
Ipak, znate i sami da klen sigurno nije najborbenija i najzanimljivija riba za musicarenje. Isto tako smatram da je san svakog coveka koji se bavi musicarenjem da jednog dana zivi pored salmonidne reke i uziva u musicarenju lipljena, mladice i pre svega pastrmke. Iz naslova cete i sami zakljuciti da jos uvek nikada nisam imao priliku da musicarim bilo koju salmonidnu vrstu... Ovog leta je to zaista trebalo da se desi. Ali... uvek postoji to glupo "ali". Klinac sam, prosto receno, imam tek 18 godina i to da li cu otici negde u potrazi za svojom prvom pastrmkom ne zavisi od mene. A mnogi su obecavali i obecavali, ali nista. I stvarno sam se trudio da nateram ljude da me vode negde, ali nista. Danas povodom toga dodjoh ovde u ocaju, jer je propala i poslednja kombinacija da ovog leta to i ostvarim. Skupio sam odredjenu sumu novca i voleo bih da sa time isfinansiram (po prvi put u zivotu) nesto samo za sebe, jer... nekako mi je tesko, postajem sve vise depresivan. Brucos sam od 17-og septrembra i posle toga cu opet provoditi dane na forumu citaju prelepe price Vas koji zivite moj san i kunuti se u sve zivo da nece proci jos jedno leto, a da ne osetim pastrmku na stapu.

Kazu ljudi da zivot ide dalje. Ali ne, nece ovog puta, resen sam da makar i pesaka odem do reke koja ce mi dati prvo musicarsko iskustvo sto se tice ove ribe! Ne zelim dalje da polemisem. Molim Vas da mi pomognete kako znate i umete i predlozite mi ne samo mesto, vec i nacin kako da dodjem do njega, kao i mesto za smestaj. Ne zaboravite da u rukama imam samo stap, cekrk, kanap i dve kutije pastrmskih musica koje pocinju da rdjaju ovde. Voleo bih da budem potpuno sam. Da uzivam u reci na koju budem dosao. Zanima me i da li postoji neka agencija preko koje bih mogao da odem negde da musicarim. Govorite ljudi. Prenocicu i u satoru ako treba, samo recite gde, sta i kako.

Veliki pozdrav i hvala svima koji hoce da pomognu, Luka.
 

Prilozi

  • IMG_2172.jpg
    IMG_2172.jpg
    231,2 KB · Pregleda: 406

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
da lepo ti odes druze na par dana u crnu goru na lim  :). napecaces se i pastrmke i lipljena . dnevna ti je 5 e . to ti je najblize dobro mesto i nije skupo . ako ti treba vise podataka rado cu da ti pomognem  :tbumb:
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Drug, sa veseljem bi ti pomogao ali smo malo predaleko. Mozda je reka Gradac ono najbolje sto ti je i najblize. Nisam iz tih krajeva da bi ti dao 100% dobar savet ali cini mi si da ti je ta reka jedina ozbiljna pastrmska reka koja je najbliza tebi. Uveren sam da ce ti se javiti vec neko iz tih krajeva.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Jes vala. Lim je super ideja. Krupne pastrnke su tamo ;)
 

ducka

Junior member
Učlanjen(a)
07.04.2011.
Poruke
78
Broj reagovanja
0
Lokacija
A be Niš be
Slažem se sa kolegom, Plav, Lim i Ljuča su na 185km od Leposavića.
Možeš da pecaš lipce i pegave u revirima, a tu su i divlje vode pa biraj.
Kad namlatiš njih :lol: onda odeš do Plava na blatnjaču, a kad ti one dosade poraniš malo pa pojuriš i "šulece" :tbumb:
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
blizi mu je lim nego gradac . lim je prava ozbiljna musicarska voda dok je gradac obican potok ...a da ne pricamo koliko bi jeftinije prosao i koje je sve ribe veoma izvesno da bi ulovio  :)
 

japanac

Full member
Učlanjen(a)
08.03.2009.
Poruke
905
Broj reagovanja
21
Lokacija
Niš
Za ono sto njemu treba, a to je pastrmka, tesko da je Lim najbolje resenje.
Sporadicno javljanje kalife i jos redje potocare...
Da ih ima, ima ih- nema sta. Ali ako vec nikada nije upecao pastrmku, zar nije logicnije da ide tamo gde je najdominantnija?

Da je pitao za klenove, ko bi oklevao da mu predlozi Plav?  :tbumb:
I za lipljene- njemu konkretno najekonomicnija destinacija spram ulova i ulozenih para jeste Lim. Mada i gornji Ibar nije lose mesto.

Nije se X izjasnio, ali takodje mislim da mu riba zivota nije prioritet na upisu.

Ja bih mu predlozio Gradac, jer cela trodnevna akcija (put, prenociste, dozvole) kosta 7- 8000 dinara.
S proleca, pogotovo u maju i junu (kad nije kisni period), Gradac ima fantastican vodostaj.
Posle toga se ni meni ne svidja kako izgleda.
A o ribama i ulovima za nekoga ko nije imao pastrmku na stapu i da ne pricam.

Opet, videce sam sve predloge iz tudjih iskustava, pa neka odluci.

X, mozda ti i najbolje da se odlucis za 2- 3 destinacije.  :)
 

cikamike

Senior member
Učlanjen(a)
01.11.2010.
Poruke
130
Broj reagovanja
0
Gradac je sigurica... Posebno sto X ima stap koji odlicno odgovara Gracu (Streamflex 480). Ponesi imitacije kopnenih insekata za ovo doba godine i nece biti problema sa ulovom. Sator mozes da poneses, a i prenociste (500 kinti) nije neki izdatak. Dva dana pecanja, obecava sigurne akcije i pocetniku (govorim iz iskustva, jer sam prosle godine u ovo doba obisao Gradac po prvi put).
Verujem da je Lim isto dobar izbor, ali nisam bio...

U svakom slucaju ovaj X-ov post me je inspirisao da ujutru zapalim na Gradac, a ne da provedem dan u ovom budjavom velikom gradu...  :-X
 

MM

Hero member
Učlanjen(a)
14.02.2009.
Poruke
1.338
Broj reagovanja
635
Moja preporuka je Gradac.
 

pera

Hero member
Učlanjen(a)
24.01.2010.
Poruke
1.692
Broj reagovanja
1
Lokacija
Valjevo
Vode ima,malo ali ipak ima,sad kakvo je zadovoljstvo pecanje po takvom vodostaju to već ne mogu da kažem.
Gradac možda jeste običan potok,ali potok prepun ribe koju je moguće i sada hvatati bez obzira na sušu,mada više mi je pun kurac objašnjavanja kakva je to i koliko ribom bogata reka .Oni koji su bili znaju o čemu govorim ,oni koji nisu mogu da dođu uvere se i onda da kažu šta to ne valja pa da probamo da popravimo,ako može.
Uvek se nađe neka pametnica da upoređuje babe i žabe,al ok svako jebe ono što je poveo ,kako kaže čika Niki.
U svakom slučaju za dečka je Gradac u ovom trenutku neisplativa avantura ,ali zato ako padne i malo kiše ima da bude rodeo na vodi,mada vreme polako curi,ostalo je još mesec dana da se to desi.
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
pero, nemas potrebe da se nerviras i objasnjavas koliko ribe ima u gradcu . niko to nije osporio i nemam pojma gde si to procitao  ???
niko ne poredi babe i zabe . moj predlog je bio lim jer mu je dosta blizi , dnevna mu je mnogo jeftinija , na ovoj susi vode ima koliko hoces , ima tri revira sa nekoliko vrsta ribe za svaciji ukus . znaci niko ne degradira gradac vec sam napisao gde bi ja otisao na nekoliko dana da sam na njegovom mestu  .  ;)
 

pera

Hero member
Učlanjen(a)
24.01.2010.
Poruke
1.692
Broj reagovanja
1
Lokacija
Valjevo
Ok ,nisam ja mislio ništa loše sa mojim postom,ali sam dosta puta bio u prilici da objašnjavam zašto je cena ta koja jeste pa zašto ovo ,pa zašto ono i onda svi oni koji su samnom učestvovali u konverzaciji dođu na Gradac i oduševe se(ovo pričam za period od pre neku godinu).
Možda sam malo više pristrasan kad je Gradac u pitanju pa zato i pišem i pokušavam da pomognem savetima,a ima i dosta njih kojima sam pomogao i na vodi ,čak sam izigravao gajdera nekim kolegama koji su po prvi put došli na reku ,a od tada se uvek vraćaju ovde. 
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
ne sumnjam u tvoje dobre namere i cenim to sto volis svoju reku i navijas za nju . tako treba svi da se ponasaju  :tbumb:
 

Xfactor

Senior member
Učlanjen(a)
09.08.2010.
Poruke
329
Broj reagovanja
0
Lokacija
Leposavic
Ovako, ljudi, odlucio sam da odem na Gradac zato sto mi Oholi rece da je u CG katastrofa lose trenutno. Imam samo jedan problem - prevoz. Doci cu nekako do Valjeva, ali kako posle gore uzvodno? Da li ima neki prevoz, nesto...? Dobro bi mi dos'o i neki predlog sto se tice musica: koje muve gde i kako prezentovati? (ne pitam pocetnicki, nego bi mi dobro doslo da cujem neka vasa misljenja)

Hvala svima!!  :tbumb:
 
Vrh Dno