Udice

rabbit

Full member
Učlanjen(a)
07.07.2007.
Poruke
703
Broj reagovanja
0
Lokacija
Novi Sad
Naravno da je takva,Milanče.Zato i pitam Saleta jer je davno trebao da mi ih pošalje.I ja ih obožavam.
A,Peđa,u kojim je to radnjama u miloj nam Srbiji,i kod kojih dobrih i pomalo poštenih trgovaca možeš naći kvalitet po povoljnoj cijeni?Da nije malo to neka utopija?Bar kod nas,gdje nikad nisu čuli za rasprodaje i sezonska sniženja.
 

Jr

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
15.06.2007.
Poruke
1.133
Broj reagovanja
122
Lokacija
Niš
Trenutno koristim Hayabusa udice i za ove dve godine im nisam nasao ni jednu zamerku. Dobar oblik, oštra, ne puca, ne krivi se i cena je dobra (5 din komad). Jedino mi smeta što ne mogu da nadjem modele #20 i manje.
          Prve udice koje sam koristo bile su naravno Mustad 539E. Ali sada ih ne bi koristio ni da mi ih poklone. Jer Mustad odavno ne pravi ovu seriju a na nasem tržištu i dalje mogu da se nađu. Razlog tome je što, kako sam čuo, u Bugarskoj prave falsifikat. Naravno, može da zaluta i neka kutija originala ali je to retko. Uporedio sam par pravih Mustadovih udica sa ovim koje trenutno mogu da se kupe i razlika je očigledna. Među kopijama se često nadje i dosta nekaljenih udica, dakle savijaju se vrlo lako prstima (lako se rešava ako ih prekalite, tj. zagrejeta na plemenu i odmah potopite u vodu). Dalje, neverovatno mnogo se ispravljaju prilikom ribolova, naročito sitniji modeli. Sve u svemu, vrlo loša kopija odlične udice. Ali, nedavno sam nabavio Mustadov sadašnji model za suve muve (94480 ili tako nešto, proverite u Cabelasu). Još uvek ih nisam testirao ali se dosta razlikuju od 539E, npr. cela udica je u jednoj ravni. Više o njima kad ih isprobam. Inace, cena je 8.5 $ za 100kom.
          Tiemco udice su odlične, samo treba paziti jer i tu ima dosta kopija. Ja trenutno imam nrki škart od TMC 100 dvanestica i vrlo lako se ispravljaju. Nabavio sam skoro i TMC 2488 #20 i #24 (original, iz Cabelasa), dosta skupe (oko 5$ za 25 kom) tako da ću i o njima nešto napisati kad ih istestiram.
          Nekoliko pakovanja Ownerovih udica je zalutalo u par niških radnji tako da sam imao priliku da se i sa njima upoznam. Relativno skupa udica (pakovanje od 12 kom je oko 100 din) ali sam generalno zadovoljan. Fina žica, oštar, malo zakrivljen vrh, odlično bode i ne ispravlja se. Desilo mi se jedino da je na nekoliko komada pukao vrh a da nisam primetio pa sam jadan ispromašivao silne ribe dok nisam ukapirao o čemu se radi.
          Najgora udica koju sam imao prilike da koristim je definitivno VMC. Nista dobro nemam o njima da kažem.
          Uh, zamalo da zaboravim Gamakatsu pa da me Mix izbaci sa sekcije :hammer:. Koristim i pojedine modele ovog proizvođaca, F15 za nimfe i bambule (odlična udica, jaka ko zemlja), F112SH za malo neozbiljne ribolove (ispravlja se, puca), F20 za bodorke i crvenperke (vrlo nežne udica) i još neke modele za strimere. Sve u svemu, prosečna udica.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ja ne prodajem udice, niti imam neki poseban razlog da hvalim pojedine proizvođače, ali primetih da i Jr nabroja 4 modela Gamakatsu. :)
S udice firme Hayabusa se toliko ispravljaju (kod mene),da nijednu ribu nisam uspeo da izvadim. Prva riba koja mi je napala bambulu je bio klen od oko 800 g, koji je momentalno ispravio udicu broj 10! Mislio sam da je slučajno uletela jedna loša, pa sam ponovio test. Drugi udarac i nešto sitnija riba mi ispravlja istu takvu udicu! Poludeo sam kada sam otkrio da sam uludo deljao bambule. :mad:
Izgleda da sam testirao model za suvu muvu, koji je čista prevara. Možda je model koji je predviđen za nimfe jači i upotrebljiv.
Za razliku od Hayabusa, Kamasanov model za suvu muvu je izdržao klenove od po pola kila, u najjačem brzaku, juče na Nišavi. :tbumb:
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Mustadove udice sam kupovo u trznom centru u Sremskoj (Panaro Pesca, Bojan je vlasnik radnje) i meni odgovaraju (mada ih nisam kupio zadnjih par godina, imam dovolno). Ima ih i kod Eurofish-a, u prolazu kod Hayat-a. Muislim da sam pre 3-4 godine nalazio i VMC tu. One kao plivajuce su nesto jace i teze, ali meni nisu bile lose.
Na sajmu u Bgd-u sam rano letos (?) kupio nesto Kamasan udica za nimfe i strimere, a mogu d se nadju i spod Pa mosta.
I Bandjur ima nesto udica. ali retko.
Udice za nimfe Gamakatsu F15 sam kupio kod Kize u Valjevu.
I ma kraju, do prosle godine Vanja je bio laf i po vrlo povoljnoj ceni poslao mi je mislim Hayabusa udice (nisam siguran) za larve i lutke i za strimere. Jos ih nisam testirao.
Koliko znam, po Beogradskim prodavnicama toga ima ponesto. Nema mnogo legalnih stapova, kombinezona i cipela, ima neoprena i gumenih cizama. Nekad se nadje i ponesto fancy, ali to je cista slucajnost.
Lad su udice u pitanju, cena mi je iako bitna, tek na drugom mestu, jer muve pravim samo za sebe i par prijatelja, jednostavno nemam vremena previse. Niti hocu da placam enormne carinske i druge troskove za takve stvari kao sto su sitnice za ribolov, onda me dodje slicno kupovao ih ovde ili tamo.
Nit' sam ja takav extra musicar da mi bas najextra od svega treba.
 

Jr

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
15.06.2007.
Poruke
1.133
Broj reagovanja
122
Lokacija
Niš
@Mix: Jeste, nabrojao sam četiri modela, al kad nema kiše, dobar je i grad. Jedina Gamakatsu udica koja vredi je F15.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
A šta misliš o strimerskoj udici F-16, koju sam kupovao za 4 dinara po komadu? Da li ima neku manu? Da li se tupi, lomi ili ispravlja? Koja je bolja i po čemu?
Kakvo je tvoje mišljenje o Gamakatsu F-22, zakrivljenoj udici za razne lutke i emergere? Koji su njeni nedostaci?
Zbog čega misliš da je model F-11 loš?

Voleo bih da pročitam odgovore na ova pitanja.
Napisati da je Gamakatsu grad, koji zamenjuje kišu je smešno i netačno. Gamakatsu je svetlost koja je obasjala srpske mušičare.
Ja sam bio mušičar i u vreme socijalizma, kada je bilo teško uopšte naći bilo kakvu mušičarsku udicu. Tada se nije probiralo.
Mušičario sam i kada su Mustad i VMC preplavili naše tržište, početkom devedesetih.
E, kristalno jasno se sećam kada se pojavio Gamakatsu. Nikada se nisam toliko oduševio udicama. Za razliku od Mustada i VMCa, koji se  tupe pri prvom kačenju o granu, kamen ili desetak riba, prvi put sam video udicu koja se ne da istupiti. Od tada, nikad nisam kupio udicu Mustad i VMC, ali sam probao skoro sve Gamakatsu modele.
Sećam se rasprave o udicama, sa našim bivšim članovima, koji su, ne mogavši da istrpe da neko promoviše Gamakatsu, a ne Tiemco, klena, a ne lipljena, Nišavu, a ne Ribnik i Drinu...stvorili novi sajt. Bila su im puna usta primedbi na Gamakatsu. Ja sam tačno znao zbog čega to rade i da to nije zbog kvaliteta udica, već njihove mode (može se proveriti na sajtu). Evo sada, na njihovom sajtu stoji reklama za Gamakatsu i preporuka za te vrhunske udice. Da li je to bio bojkot Gamakatsua jer je uvoznik bio iz Niša, nisam siguran. Od kad postoji beogradski uvoznik, Gamakatsu je i za njih postao veoma kvalitetna fiirma :doh:.
Odjednom, Gamakatsu, ni za njih nije grad umesto kiše, već firma čije modele zdušno preporučuju.
Po mojoj proceni, u Srbiji se potroši više Gamakatsu mušičarskih udica, nego svih ostalih zajedno, puta pet, iako našim trgovcima nije nikakav problem da uvezu Hayabusa, Kamasan, Tiemco, Owner, Mustad, VMC...
To nije zato što je Gamakatsu najjeftiniji (to nije tačno) već zato što dominira isključivo kvalitetom. Upravo zbog toga, dominira i u mojoj fijoci sa udicama. Imam ih duplo više nego prosečna prodavnica ribarskog pribora.
Ono što najviše mrzim je udica lošeg kvaliteta, koja ima i najsitniju manu. Odavno ne koristim takve udice, niti imam ijedan razlog za takvu glupost. Veoma sam probirljiv kada kupujem udice i oduševljen sam što Gamakatsu pokriva većinu mojih potreba.
 

eurofish

Senior member
Učlanjen(a)
01.10.2006.
Poruke
373
Broj reagovanja
0
Lokacija
CACAK
za mene ce gamakatsu f112sh  uvek biti djubre od udice , ma gde se uvoznik nalazio
zeko udice su mi poslali pre deset dana ali zemaljskom postom , dobijas cim stigne ne brini .
 

crni

Hero member
Učlanjen(a)
10.09.2007.
Poruke
1.981
Broj reagovanja
0
Lokacija
Leskovac
Svi kojima se ne svidjaju gamakatsu modeli(f-14,f-15,f-11,f-112S...)mogu da ih posalju meni bicu im veliko zahvalan  :lol:
Sala na stranu,ja koristim gamakatsu udice i iz licnog iskustva mogu da kazem da su ekstra.Ja nisam imao niti krivljenja niti pucanja udica samim tim nisam dolazio u situaciju da gubim uhvacenu ribu.Mozda se nekom ne svidjaju ali meni su odlicne  :respect1: za gamakatsu!
 

Jr

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
15.06.2007.
Poruke
1.133
Broj reagovanja
122
Lokacija
Niš
Ajde da probam malo filozofski pristup. Svaki mušičar ima neki svoj stil, tako da različitim stilovima odgovaraju različite udice. Nekom se ispravljaju Hayabusa, a nekom Gamakatsu. Ili tako nešto...

@Mix: Neću sa tobom da raspravljam o udicama. Nemaš ti pojma.  :hammer: (Ko razume, shvatiće.)
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Dobro, dosta je zajebancije.
Evo moje top-liste udica, sastavljene prema broju upotrebljenih u toku ove sezone:
1. Gamakatsu F-15, bambula, sve moguće nimfe
2. Gamakatsu F-11 (i 2SH), sitne suve muve i sitne nimfe
3. Gamakatsu F-16, strimeri, nimfe
4. Kum Ho 115N, najveći strimeri
5. Gamakatsu F-14, majske

Na ovu listu pokušala je da uđe Hayabusa 752, ali neuspešno, dok je Kamasan B170 uspeo da izbori značajno mesto u mojoj fijoci sa udicama i čeka svojih pet minuta.
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Da li to znaci da svi treba da vozimo Juga? Pijemo meke rakije? Prdimo u dnevnoj sobi? I pecamo iskljucivo klenove na bambule, a da izostavimo nimfarenje i upotrebu muddler minnow strimera?
Mozda ne bi bilo lose jos jednom ponoviti, ako neko nije pazljivo procitao, koje su  najbolje musicarske udice na svetu, pa automatski i u celom Suncevom sistemu.
Inace, Kamasan udice za strimere placao sam 5.5 din, a Vanja mi je slao cak i po nizoj ceni, doduse prosle godine u ovo doba (ako imam iole dobru predstavu  o vremenu).
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Moja top-lista ne znači baš ništa drugo nego da bi svi trebalo da objavimo svoje najkorišćenije udice, kako bi uvideli koje su najpopularnije. Samo to, a nema nikakve veze sa Yugo-m, Rakijom i psihologijom.
Molim ostale članove da naprave ovakvu listu, jer nema ništa interesantnije od proglašavanja hita Nr. 1!
Mašiću, ove KUM-HO udice su neverovatno dobre! Slučajno sam ih otkrio. Idealne su za krupne ribe. Veoma su oštre i jake i te osobine ne gube NIKADA! Plaćao sam ih 10 dinara-komad.
 

Marko_Mašić

Hero member
Učlanjen(a)
13.04.2006.
Poruke
1.588
Broj reagovanja
213
Lokacija
Morava..
Za kvalitetnu strimer udicu nije mnogo dati 10 din po komadu Ivane,ako je toto.Trebaju mi za bucova.Medjutim ovo Pedja sto kaze od 5,5 din je jos privlacnije,ali za kvalitet nisam siguran,jesi li izlazio na vodu sa tim strimerima na tim udicama Pedja.I kakvi su tvoji zakljucci?

  Ja trosim 70% Gamakatsu udica,ostalo je nesto sto nadjem kvalitetno,a skuplje od Gamakatsu.Pored njih Hayabusa crna (ne zlatna,zlatna uopste nije kvalitetna,nisam siguran za oznaku)
,crna je jako jaka ima odlican oblik i mnogo mi se svidja.

Od Gamakatsu,F 15,F11-2SH,po meni jako dobre udice..vec sam pisao pa da se ne ponavljam.Ako je original.
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Nisam ih jos navezivao, tako da sa vode nemam utiske, ali po izgedu su odlicne. Imam ih u velicini 8. Rekao bih da je vrat 3x duzi od normalnog, luk je taman koliko treba sirok, vrh ostar i ne iglasto tanak (ne predugacak), vec kao izduzena kupa. Mislim da su udice Hayabusa, ali ne bih smeo da se zakunem. Ako nesto znaci, iako je finis bronza, puno su svetlije od Mustadovih, npr.

Kamatsu udice za strimere K-9007 #8 su nesto tamnijeg bronzanog finisha, ali opet svetlije od Mustad-a, nesto sireg luka, priblizno 3x vrata i robusnog vrha. Bile jako jeftine, u stegi vrlo elasticno "zapevaju" kad ih "odapnem", nisu bile na vodi, ali ne ocekujem problema sa takvim udicama.

 
Vrh Dno