Underhand - komentari sa naslovne strane

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.004
Broj reagovanja
255
Lokacija
Norway
Kao sto sam obecao ovde na forumu, potrudicu se da, koliko je u mojoj moci, prenesem ovu izvanrednu tehniku nasim musicarima, a sve to znajuci da ju je izuzetno tesko naci u originalnoj verziji. 

Vec je postavljen uvod na naslovnoj: http://www.musicarenje.org/underhand-uvod/  a nadam se da cemo u toku zime detaljno obraditi sam overhead do u najmanjih sitnica  ;)
 

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
Bravo oooo moćni Zagore. :) Čekamo nastavak.
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.004
Broj reagovanja
255
Lokacija
Norway
Preskacuci za sad delove oko samog pribora, tj ponesto o stapu, cekrku, kanapu... presao bih prvo direktno na same pokrete, zato da bi oni koji se odluce na uvodjenje ovog stila bacanja, imali vremena da se vezbajuci pripreme za leto.

Za sad sama osnova - grip http://www.musicarenje.org/underhand-grip/ 
 

becko

Full member
Učlanjen(a)
07.11.2006.
Poruke
771
Broj reagovanja
20
Lokacija
Bajina Basta- Vlasotince
Mene interesuje dali je jedino V grip dozvoljen u ovoj tehnici ili je to stvar izbora, ako moze jos koji grip da bude upotrebljiv sto nije opisan , pa cak i ako ne moze voleo bi da cijem zasto.
 

Kuzma

Hero member
Učlanjen(a)
08.12.2005.
Poruke
1.054
Broj reagovanja
11
Lokacija
Nis
St.Igor je napisao(la):
Mene interesuje dali je jedino V grip dozvoljen u ovoj tehnici ili je to stvar izbora, ako moze jos koji grip da bude upotrebljiv sto nije opisan , pa cak i ako ne moze voleo bi da cijem zasto.

.. a ti kao ne znaš, jel  ;)
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Bas me kopka. Ja koristim onaj NE V grip, nemam pojma kako se zove. Ispada da sam u gadnom problemu!
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.004
Broj reagovanja
255
Lokacija
Norway
V grip je opisan od strane sve trojice autora na cije , se knjige i oslanjam, kao najidealniji.

GA i K.Mathisen opisuju grip sa palcem gore kao grip koji je ostao, kao nasledje iz bambus parioda, i koji ima svoje nedostatke pored ostalih, i taj da cim nam je potreban malo veci stroke, izuzetno je tesko njime voditi stap pravolinijski.

H. Mortensen opisuje taj isti grip , sa palcem gore, takodje kao nepozeljan jer bacac sa ovim gripom ima tendenciju da gura ili vuce stap aktivirajiuci samo vrh stapa, te da sam polozaj prstiju okolo cele drske daje mnogo labaviji kontakt.

Kaziprst gore - sve jos gore. 
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.004
Broj reagovanja
255
Lokacija
Norway
nespetro je napisao(la):
V grip je opisan od strane sve trojice autora na cije , se knjige i oslanjam, kao najidealniji.

GA i K.Mathisen opisuju grip sa palcem gore kao grip koji je ostao, kao nasledje iz bambus parioda, i koji ima svoje nedostatke pored ostalih, i taj da cim nam je potreban malo veci stroke, izuzetno je tesko njime voditi stap pravolinijski.

H. Mortensen opisuje taj isti grip , sa palcem gore, takodje kao nepozeljan jer bacac sa ovim gripom ima tendenciju da gura ili vuce stap i na taj nacin aktivira samo vrh stapa, te da je sam polozaj prstiju okolo cele drske daje mnogo labaviji kontakt.

Kaziprst gore - sve jos gore.
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.004
Broj reagovanja
255
Lokacija
Norway
dr.lucky je napisao(la):
Bas me kopka. Ja koristim onaj NE V grip, nemam pojma kako se zove. Ispada da sam u gadnom problemu!

Daleko od toga da si u problemu. Sve je stvar izbora.

Probaj sa V gripom pa vidi. Ako ti ne odgovara, obuhvati stap kako mislis da ti je najprijatnije i uzivaj  ;) 
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Aj sad ozbiljno, mada bi mogao novu temu da otvorim. Od prvog dana sam hvatao stap po ucenju Doug Swishera, to bi bio zahvat sa palcem na gore. I taj zahvat sam i zadrzao. E sad mene brine sto se javlja zahvat sa kaziprstom na gore i sad taj V grip. Koji je i zasto bolji od drugih?
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
Probat cu ti odgovoriti, iako je ovu stvar vrlo jednostavno pokazati u zivo, a dosta komplicirano na brzinu objasniti rijecima. Ukratko, svi gripovi imaju prednosti i mane. Svi mogu biti i dobri i losi, ovisno o situaciji. Mnogi ljudi mijenjaju gripove ovisno o tehnici koju rade, ponekad i kroz jedan zabac.

Sto se tice palca gore, probaj uzeti donji dio stapa, nasloniti ruku na zid i voditi vrh stapa i ruku paralelno sa zidom. Od pozicije kada je lakat ispred linije ramena prema naprijed neces imati bas nikakvih problema. Ako ti je ta relativno kratka linija zamaha dovoljna za ono sto radis u ribolovu - sve je ok. Nemoj se dalje zamarati. Medjutim, ako zelis baciti dalje, trebat ces vise strune u zraku pa tako i duzi zamah i otvoreniji zabacajni kut. Tu se kod drzanja stapa s palcem gore javljaju problemi koji su posljedica gradje zglobova na ljudskom tijelu.

Opet smo na onom istom zidu. Pokusaj sada voditi ruku i stap paralelno sa zidom prema natrag. Nakon sto ti podlaktica prodje liniju ramena osjetit ces zatezanje u laktu. Opustis li lakat dlan vrh stapa ce se odvojiti od zida i krenuti u lijevo. Takvo kretanje vrha stapa prema natrag po polukruznoj putanji, umjesto po zeljenoj ravnoj liniji, imat ce za posljedicu da ti struna i predvez pri ponovnom zamahu naprijed ne padaju ravno vec imaju manje ili vise izrazenu spiralnu putanju.

Desava li ti se kada da se pogodis muhom u stap, glavu ili u rame? Ako imas takve probleme, posebno kod daljeg bacanja, to je uobicajene posljedica palca na corku u kombinaciji s dugim zamahom natrag. Medjutim, ako umjesto u vertikalnoj ravnini bacas malo sa strane ili nemas potrebe za drzanjem puno metra strune u zraku palac gore ce biti potpuno ok. Na slican se nacin mogu analizirati prednosti i mane drugih gripova.
 
Vrh Dno