Underhand - komentari sa naslovne strane

becko

Full member
Učlanjen(a)
07.11.2006.
Poruke
771
Broj reagovanja
20
Lokacija
Bajina Basta- Vlasotince
Mene interesuje dali je jedino V grip dozvoljen u ovoj tehnici ili je to stvar izbora, ako moze jos koji grip da bude upotrebljiv sto nije opisan , pa cak i ako ne moze voleo bi da cijem zasto.

.. a ti kao ne znaš, jel 
    Ne Kuzmo nisi me razumeo, nisam hteo da podjebavam , mada nije mi ni to strano ;). Stvarni cenim Nespetrov entuzijazam i zelju da pise o FC, da prezentuje ovaj stil ili skolu ili kako god vec, sve je to lepo. Koliko ja vidim iz prva 2 clanka nema tu nista revolucionarno i sa svim se slazem sto je receno, kao i za V grip koji je mozda i najuniverzalniji od svih ostalih. Mene je interesovalo samo zasto V grip u UH tehnici, jer pravo da ti kazem UH mi je bio sinonim za one DH stapove koje ne preferiram ali posto autor clanaka kaze da je ta tehnika primenjiva i na jednorucne stapove , pobudio je moju paznju , ja jedva ocekujem novi clanak i da najzad vidim nesto po cemu se UH tehnika  kod jednorucnih stapova razlikuje i sta je to izdvaja od ostalih.
 

zekafly

Senior member
Učlanjen(a)
28.02.2010.
Poruke
154
Broj reagovanja
0
Vidi Igore, i ja jedva očekujem novi članak. pogotovo o UH Dh, jer mi se baš raspravlja o gripu. skoro da sam svađalački raspoložen nakon ovoga što sam pročitao.
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.004
Broj reagovanja
255
Lokacija
Norway
St.Igor je napisao(la):
    Ne Kuzmo nisi me razumeo, nisam hteo da podjebavam , mada nije mi ni to strano ;). Stvarni cenim Nespetrov entuzijazam i zelju da pise o FC, da prezentuje ovaj stil ili skolu ili kako god vec, sve je to lepo. Koliko ja vidim iz prva 2 clanka nema tu nista revolucionarno i sa svim se slazem sto je receno, kao i za V grip koji je mozda i najuniverzalniji od svih ostalih. Mene je interesovalo samo zasto V grip u UH tehnici, jer pravo da ti kazem UH mi je bio sinonim za one DH stapove koje ne preferiram ali posto autor clanaka kaze da je ta tehnika primenjiva i na jednorucne stapove , pobudio je moju paznju , ja jedva ocekujem novi clanak i da najzad vidim nesto po cemu se UH tehnika  kod jednorucnih stapova razlikuje i sta je to izdvaja od ostalih.

Odlicno pitanje si postavio Igore.

Namerno ga nisam obradio u tekstu jer bi izazvalo dosta nesuglasica i oprecnih misljenja. Ali evo posto je vec dotaknuto reci cu. G. Anderson govoreci o gripu, kaze da je do ovakvog zahvata dosao posle mnogo ispitivanja i isprobavanja. Dakle da je on dosao do V- gripa.

Ja to ne mogu opovrgavati jer nigde do sada nisam nailazio da se naziv i upotreba V-gripa pojavljuje pre njega. Tj pre osamdesetih. Ako neko ima bilo kakvu drugaciju informaciju, dobro bi bilo da je postavi.

Jedan od razloga zbog kojeg je V- grip idealan kod UH, je i taj sto postoji pokret srednjim, domalim i malim prstom koji dodatno i izuzetno jako moze aktivirati stap u pojedinim izbacajima. G.Anderson ga pominje naglasavajuci da pocetnici treba da predju preko njega jer samo moze zbuniti i izazvati konfuziju.

Na slici je prikazan taj nacin dodatnog aktiviranja ( zadnja dole) ali opet naglasavam, ne u svim izbacajima i ne treba ga uzimati u obzir na pocetku vebanja pokreta.

 

Prilozi

  • CIMG0566.JPG
    CIMG0566.JPG
    57,9 KB · Pregleda: 281

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.004
Broj reagovanja
255
Lokacija
Norway
U ovom tekstu o back castu http://www.musicarenje.org/underhand-backcast/ zapocinjem sa opisivanjem samih pokreta overheada.

O back castu su sva tri pisca na cije se knjige i oslanjam, napisali vise stranica sa detaljnim objasnjenjima. Ja se nadam da sam, iako dosta skraceno, ipak izvadio sustinu i preneo je u tekstu. A oko eventualnih nejasnoca imamo ovu temu gde  detaljnije  mozemo analizirati.

Izvinjavam se sto su slike uradjene u skucenom prostoru ali mi je ovde - 16 stepeni tako da za slike pored reka, koje bi i trebale biti, mora da se saceka  :) 
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
Moram priznati da doista ne znam gdje se i zasto ovo zove "undrehand cast". U Europi i Americi ovo sigurno ne izlazi iz opisa obicnog najobicnijeg bacanja preko glave. Mozda bi se ovo moglo nazvati skandinavskim stilom, ali najvjerojatnije ni to. Potpuno jednako tako bacaju i Englezi, mnogi Amerikanci i drugi Europljani. Razlika postoji utoliko sto se zabacajni kut mijenja ovisno o masi i brzini strune u zraku. Nije mi poznato ni da H. Mortensen ovo naziva "underhand castom". A imao sam prigode njegove demonstracije pratiti ne samo u knjizi i na filmu vec i uzivo.
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.004
Broj reagovanja
255
Lokacija
Norway
Zove se underhand zato sto mu je, onaj koji je i razvio ovu tehniku, tako dao ime. Devedesetih a i kasnije je G.Andersson odrzao na stotine kurseva u USA i Kanadi, ne samo dvorucnim, nego i jednorucnim, prezentujuci underhand. Tada je i na zahtev SAGE-a konstruisao i seriju dvorucnih stapova pod imenom Europian IV. Da bi se razlikovali od SAGE-ovih Classic spey- serije, ovi modeli su za jedan inch duzi, kao i sto stoji na blanku. Stapovi su pravi raritet i jos uvek im se cena izuzetno dobro drzi. Skoro je ovde na forumu jedan prodavao 15,1 ft za cenu od 600 evra i odmah je otisao.

Dakle underhand nije jedna misticna tehnika ali je tehnika kod koje postoje izuzetno jasna objasnjenja KAKO i ZASTO neki pokret izvrsiti. Naravno da se po Evropi i svetu koristi, ali je to samo zahvaljujuci Anderssonovim kursevima. Sada je vec ostareo i jedini kursevi se vrse po Svedskoj.

H. Mortensen je G.Anderssonov ucenik. Od njega je pokupio tehniku, za njega je i radio konstruisuci kanape. Kada je napustio LOOP odlazi u Scieru i tamo zapocinje sa konstrukcijom stapova. H. Mortensen je ``uveo``  par malih, skoro beznacajnih izmena u UH i markentiski ga nazvao Modern Scandinavian Casting. Neke bitne razlike u filozofiji samih pokreta i nema, ali je to bilo dovoljno da Mortensen napravi, `` svoj`` stil koji mu je doneo slavu a koja mu je potrebna zbog toga sto je profesionalac. Trenutno radi u ZPEY-u i za prelazak iz Sciere je dobio pravo bogatstvo.

U tome je samo razlika izmedju Scandi stila i underhanda. Ja samo zelim da postavim stvari na svoje mesto i da se nazovu svojim stvarnim imenom.
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.096
Broj reagovanja
909
Alo Zagor di ti je Čiko da popijemo jednu kavu s mlikom.
Pored razno raznih Instruktora koji su na forumu nitko nije objavio neki text oko castinga izuzev tebe koji to nisi ali si nesebičan tip koji smatra da nešto korisno i praktično valja podjeliti sa svima koji to možda ne znaju zato :respect1:
 

becko

Full member
Učlanjen(a)
07.11.2006.
Poruke
771
Broj reagovanja
20
Lokacija
Bajina Basta- Vlasotince
Mene istorija musicarenja i FC uopste ne zanima, i mrzi me da preturam i guglam ali ne mogu da verujem da je ovaj ,,stil'' izmisljen 90-tih, generalno se slazem sa svim sto je Nesa napisao, sve to ima edukativni karakter, i vise puta je i na ovom forumu pisano o mnogim aspektima FC. Ja sam samo malo razocaran jer nista novo (jos uvek ) nisam procitao i naucio, osim toga (ako je tacno) da je ovo izmislio G.A. 90-tih proslog veka. Ova tehnika ne zahteva ni specifican pribor , ni neke neuobicajne pokrete tela,stapa, ne formira neke spec efekte na kanap, ma ovo je najobicnije ,,zabaci kako treba'' bacanje i samo kao takvo ga treba prihvatiti , a pisanje Nesino pohvaljujem i jedva cekam da negde zastrani pa da ga zaskocim sa pitanjima ;), naravno ne bi li ga zbunio jer nema kvalifikacije :D a nasao da pise o FC  ;)
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
nespetro je napisao(la):
Zove se underhand zato sto mu je, onaj koji je i razvio ovu tehniku, tako dao ime. ...

Nitko ziv nigdje i nikad nije jednorucni overhead zvao ili nazvao undrehand. To su kruske i jabuke. Kruske i lubenice, bolje receno.
S druge strane "underhand" i "scandinavian spey" su potpuno ista stvar. I jedno i drugo jabuke samo malo drugacijeg oblika.

 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
Za manje upucene citatelje foruma, kako bi mogli pratiti smisao rasprave, evo klipa gdje Goran Andersson pokazuje i objasnjava sto je to underhand cast:

https://www.youtube.com/watch?v=xnc40QQKiVo

Na 3:07 ovog filma autor underhanda doslovce kaze: "... Ja ne koristim uvijek underhand cast. Ako imam prostora koristiti cu overhead cast...."
Dakle, na stranu detalji, overhead i underhand tehnika ni za njega nisu isto. To su dvije razlicite stvari, kako kod bacanje dvorucnim tako i kod bacanja jednorucnim stapovima. 
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.004
Broj reagovanja
255
Lokacija
Norway
Hvala Silvio  :)

Igore  :tbumb: .

Alpe u prvom tekstu sam lepo napisao sledece:
U celoj ovoj priči koja će obuhvatiti overhead, jednoručni UH i dvoručni UH, Pokušaću da objasnim ne samo kako nego i zašto nešto uraditi. Zašto ovaj pokret, zašto ne onaj. Započeću sa overheadom i pokušati da u toku zime obradim i same pokrete i mnoge stvari oko samog pribora, lupa, prezentacije…. dok bi jednoručni i dvoručni UH morali, zbog zime, sačekati lepše vreme napolju da bi ih propratio odgovarajućim snimcima.

Eto to stoji u prvom tekstu i ja ti nisam kriv ako ne citas. Ako mi izleti da overhead nazovem underhandom, to je samo zato sto se tako ovde zove. Ne svaki overhead, vec onaj koji se izvodi na nacin na koji sam zapoceo opisivanje. Dakle overhead iz underhand pokreta. Doci ce i overhead dvorucnim na red, samo malo kasnije.

Ako mislis da samo bagatelizujes i kritikujes napisano hvatajuci se za svaku rec, zamolio bih te da otvoris posebnu temu sa kritikama pa cu ti tamo rado izaci u susret i objasniti ti nejasno, jer je ova koja je namenjena komentarima, je zapravo za ljude koji se zele upoznati  sa ovom tehnikom. Tekstovi koje pisem, iako sadrze najosnovniju sustinu, su najmaksimalnije skraceni samo zbog toga sto se pitanja mogu postavljati ovde.


A ako zelis biti konstruktivan, evo sledeci tekst je logican nastavak zadnjeg i radice se o front castu. Pa posto ti je ovo sve izuzetno lako evo, ti ga obradi u detalje. Od polaska iz drifta back casta preko prednjeg stopa do drifta u front castu. Izvoli. Bice mi drago da me odmenis detaljnim opisom svih pokreta do u tancine propracenih slikama.

Dakle kad pocinjes da znam da ne spremam sladeci tekst?
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
Nespetro, ono sto vidim je da u tvom naslovu pise "Jabuke", a tekst je o "lubenicama". Odnosno, pod naslovom underhand pises o bacis overheadu, sto jedno s drugim nema bas nikakve veze. Kao sto vidis i g.GA je tog istog misljenja. Eto, to malo "tuce u oko" buduci da mi je i pisanje, i uredivanje i poduka ljudi razno raznim korisnim stvarima godinama bila posao. Ali, drago mi je da si shvatio. Barem se nadam da si iz ovog naucio kako naslov i sadrzaj neceg sto pises moraju biti u odedjenoj uzrocno posljedicnoj vezi. 

Sto se tice pocetka poduke, bilo cega sto te zanima vezano uz FF i FC, ako si zainteresiran morat ce mi se obratiti u privatnoj poruci, pa cu ti na isto takav nacin odgovoriti mogu li ti ili ne izaci u susret, kada i koliko te to kosta. Moje cijene su zbog ovdasnjeg standarda nesto nize nego tamo gdje ti trenutno zivis, ali ne bitno jer su propisane cjenikom instruktorske federacije kojoj pripadam. O kvaliteti mojih usluga mozes se raspititati kod onih koji su ih su ih do sada koristili. U svakom slucaju neces vise imati problema oko toga kako se sto zove, kako se izvodi i cemu sluzi. Ili, mozes se obratiti i drugim kolegama.

Sto se mog pisanja tice ono je ipak malo skuplje i ne vjerujem da bi za to imao novaca.

Lijep pozdrav zelim.
 
Vrh Dno