Underhand - komentari sa naslovne strane

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.004
Broj reagovanja
255
Lokacija
Norway
Nadam se da ti je ovo zavrsni post na ovoj temi. Meni je barem zavrsni u razgovoru sa tobom.

Pozdrav i tebi i zbogom.
 

gringo

Hero member
Učlanjen(a)
26.05.2007.
Poruke
1.256
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
alp je napisao(la):
https://www.youtube.com/watch?v=xnc40QQKiVo
Na 3:07 ovog filma autor underhanda doslovce kaze: "... Ja ne koristim uvijek underhand cast. Ako imam prostora koristiti cu overhead cast...."

Meni je ovo posebeno zanimljivo, uglavnom su misljenja ljudi drugacija, tj da im je zgodniji i ugodniji UH od OH.  Tvorcu UH Goranu izgleda nije, ili je mozda distanca u pitanju........
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
Razlicitih "svojih" misljenja mozes stvarno naci o svemu i svacem. Ovdje se radi o konkretnom prostoru koji imas iza sebe za bacanje. Vodeni zabaci opcenito traze znacajno manje prostora iza nego zabaci preko glave. A underhand je, barem po misljenju njenog tvorca, varijanta vodenih zabaca prilagodjenih vodama s minimum prostora iza ribolovca. Prilagodba se prije svega ocituje u vrlo kratkom komadu strune s kojom se baca. Bacanje kratkim komadom strune trezi krace pokrete, drugaciji tempo i kuteve.

Naziv underhand danas se odnosi prvenstveno na dvorucne stapove zbog toga sto se za "pogon" kod zabaca koristi iskljucivo donja ruka. Za razliku od tradicionalnog speya, skagita i jos nekih stilova gdje se koriste obije ruke. Nije bas potpuno jasna primjena naziva undrhand vezano uz jednorucne stapove. U nekim dijelovima svijeta taj ce naziv znaciti skup vodenih zabaca kratkim glavama, slicnog tempa i kuteva kao dvorucni underhand.

U vecem dijelu svijeta moderni jednorucni underhand smatra se samo jednom varijacijom jednorucne spey tehnike. Odnosno bazni underhand zabac jednorucnim stapom bit ce sinonim za switch cast ili jump roll. Sam naziv underhand je stariji i u dijelovima V. Britaniji koristi se i danas za ono sto Amerikanci zovu pendelum. Dakle, overhead bacanje s preokrenutim loopom.

Bacanje preko glave (overhead) je pak potpuno druga prica koja s modernim underhandom nema puno dodirnih tocaka. Osim ako ih Nespetro mozda ne otkrije. 
 

Blagoje

Senior member
Učlanjen(a)
27.05.2007.
Poruke
158
Broj reagovanja
59
Lokacija
Priboj na Limu
Nespetro, posto imam knjigu "Fluekasting" Kjetila Mathisena, jednog od trojice autora na koje se pozivas, mogu da uocim zbog cega je doslo do zabune i spora oko underhand zabacivanja. Ovo sto ti opisujes pod naslovom  "Underhand backcast" (http://www.musicarenje.org/underhand-backcast/) Mathisen opisuje  u 6. poglavlju koje glasi "Overhåndskastet i praksis", dakle naziva ga overhand zabacajem, i tretira ga kao bazicni, samostalni zabacaj. U poglavlju 7 govori o "dobbelttrekket", tj. dvostrukom povlacenju, a u 8. poglavlju o drugim "overhånd" zabacajima. Tek u 11. poglavlju govori o "underhånd" zabacaju i opisuje ga kao kombinaciju overhand zabacaja, kruznog i spey zabacaja. Dakle, i on jasno odvaja underhand zabacaj od overhand zabacaja (sto mu je vjerovatno isto sto i overhaed). Alp je zato u pravu kad kaze da naslov tvog clanka ne odgovara sadrzaju. Ti vjerovatno namjeravas kasnije govoriti o underhand zabacajima pa si dao taj naslov, ali na osnovu onog sto sad tamo pise moze  da izazove zabunu. ::)  Tvoj napor je za svaku pohvalu i moze biti dragocjen mnogima, te je tim prije vazno da preciziramo terminologiju. :tbumb:
 

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
dr.lucky je napisao(la):
Aj sad ozbiljno, mada bi mogao novu temu da otvorim. Od prvog dana sam hvatao stap po ucenju Doug Swishera, to bi bio zahvat sa palcem na gore. I taj zahvat sam i zadrzao. E sad mene brine sto se javlja zahvat sa kaziprstom na gore i sad taj V grip. Koji je i zasto bolji od drugih?

Nema nista da te brine. Uslov da resimo brige je da se prvo vidimo jer odavno i nismo i da ti posle ovih dobijenih objasnjenja na tastaturi za pola sata (samo vreme da da a dace) pokazem kako su svi odlicni ako se pravilno i koriste.

Nadam se da nas vreme posluziti i da cemo brigu sto pre resiti. Ajd ziveli, ostalo tel itd itd znas vec. Pocecemo od pa eto neke kafanice pa opet nan isto mesto da rezimiramo prikazano.


 

Kuzma

Hero member
Učlanjen(a)
08.12.2005.
Poruke
1.054
Broj reagovanja
11
Lokacija
Nis
Odličan tekst Nespetro
ceo je konkretan i bez mnogo uvijanja i plastičnih objašnjavanja unedogled
mislim da većinii može biti jasno o čemu se radi u UH tehnici
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
Kuzma je napisao(la):
...
mislim da većinii može biti jasno o čemu se radi u UH tehnici.

Tesko. Jer se njegov tekst uopce ne bavi underhand vec najobicnijim overhead back castom. Taj pokret nema ali bas nikakve veze s onim sto u naslovu pise.
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.004
Broj reagovanja
255
Lokacija
Norway
Blagoje  ako je sam naziv toliki problem, onda admine za gusu da vatate  :D

Ja sam poslao clanak samo sa  nazivom back cast, a Underhand je sigurno dodat da bi se po naslovu moglo zakljuciti da spada u grupu tekstova sa nazivom underhand, i to za kasnije citaoce, sto licno mislim da je ok, ali ako stvara zabune, moze se sam naslov drugacije formulisati. Dakle, nek Ivan i Laza odluce da li ce menjati ili ne, meni je ok, bilo kako.



Odlicno je sto imas njegovu knjigu  :tbumb:, jer mozemo iz izanalizirati gde i kako H.Mortensen dodaje nesto svoje.  U opisu overheada sad, a kasnije underhanda se necu toliko bazirati na njegovom objasnjenju osnovnog pokreta vec direkto na G.Anderssonovom koji se poklapa i sa K.Mathisenovim objasnjenjem. Jer su pokreti overheada usko povezani sa pokretima kako jednorucnog, tako i dvorucnog underhanda, tako da ne mogu uzimati overhead od Mortensena a kasnije govoriti o originalnom Anderssonovom UH  ;)

Neko je pitao Anderssona zasto ljudi i posle kurseva tesko izvode underhand? Plate kurs, zarko zele da nauce, da savladaju tehniku ali im nikako ili uz velike poteskoce, ne ide od ruke. GA je rekao: ``Zato sto ne pocinju od pocetka, a pocetak je overhead. Ljudi misle da mogu zadrzati svoj nacin bacanja overheadom, a usvojiti UH. To je skoro neizvodljivo, zato je mnogo lakse nauciti UH onima koji bacaju samo dvorucnim a najlakse onima koji usvoje overhead underhand pokretima``.

Ja bih samo dodao da overhead iz underhand pokreta nije samo osnova za ucenje underhanda. To je jedan izvanredan stil sam za sebe. Poznajem mnoge koji nikad nisu uzeli dvorucni ili switch stap u ruke, a iskljucivo bacaju ovim stilom. 

Hvala Kuzmo, vidim da citas izmedju redova i unapred znas sta sledi  :firends:  :tbumb:





 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
nespetro je napisao(la):
... koji usvoje overhead underhand pokretima.

Ne postoji overhead back cast koji se izvodi "underhand" pokretima. Ovo je potpuna neistina i besmislica. To nikad nitko ozbiljan nigdje nije izjavio.
Istina je da se underhand (switch/jumpin roll), ljude uci tek nakon sto dobro nauce i uvjezbaju bazni overhead i roll cast. To je poznato svakom ucitelju bacanja.

Nespetro, jel imas ti neki svoj video gdje bacas nesto, bilo sto, s barem 10 metara strune, podizuci je s vode po mogucnosti. Mene, a vjerujem i druge, zarko zanima kako izgledaju tvoji loop-vi u front i back castu, jer mi se na momente cini da dosita ne znas o cemu pricas.
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
... jer jedino sto nalazim od tvog bacanja je ova slika. Znacajnije udubljenja donja noga loop-a. Kao i svaki drugi ucitelj bacanja iz toga citam da osoba na slici nije u potpunosti savladala bazni zabac. Iako to nije prevelika greska, svakako nije nesto sto bi netko tko dobro baca stavio kao ilustraciju tehnicki dotjeranog zabaca. Je li to mozda netko od tvojih ucenika?
 

Prilozi

  • nespetro-baca.jpg
    nespetro-baca.jpg
    19,8 KB · Pregleda: 301

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Jebote dajte ljudi malo ozbiljnosti ovde. Procitah tekst(ove) super su samo, u pravu je Alp 300% da naslov ni blizu ne odgovara temi. Ono koliko i ja ponesto znam, termin underhand je vezan za dvorucnjake osim u onom slucaju koji je Alp pomenuo ali to je samo jedan zabacaj. Ovo sto si Neso pisao je sve vezano za jednorucne stapove i overhead zabacaje i stvarno je vise bezveze da se tvrdoglavo. Ili mi ostaje da priznam da sve sto sam u zivotu naucio o FC, naucio sam pogresno. Ostavljam i takvu mogucnost ali bih voleo da me neko demantuje.
Jos sad Kuzma ulete sa "underhand tehnikom" pa mi vise nista nije jasno!

Zasto prosto ne prevedete na nas jezik sta znaci UH pa razmislite zasto uopste postoji taj termin?
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
nespetro je napisao(la):
Neko je pitao Anderssona zasto ljudi i posle kurseva tesko izvode underhand? Plate kurs, zarko zele da nauce, da savladaju tehniku ali im nikako ili uz velike poteskoce, ne ide od ruke. GA je rekao: ``Zato sto ne pocinju od pocetka, a pocetak je overhead. Ljudi misle da mogu zadrzati svoj nacin bacanja overheadom, a usvojiti UH. To je skoro neizvodljivo, zato je mnogo lakse nauciti UH onima koji bacaju samo dvorucnim a najlakse onima koji usvoje overhead underhand pokretima``.

Onda je Andersson zesca pickica, za takav odgovor bi ovde kod mene u kraju dobio neku vaspitnu preko labrnje sto im to nije rekao pre pocetka kursa. A ne prvo da im uzme pare a ne objasni sustinu :yeswink:
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
Cak i ako se zanemari da naslov nema blage veze sa sadrzajem, nacin kako je prikazan bazni overhead back cast nije u potpunosti korektan i priomjenjiv za nekog tko prvi put uzmne stap u ruke. Cudi me doista da to nitko od ljudi koji poznaju casting nije primijetio.

Svatko tko bi pokusao napraviti na vodi backcast doslovno na nacin kako ga opisuje Nespetro cesto bi imao za rezultat zestoki tailing loop. Najgori moguci zamisliv. Razlog tome je sto u tekstu uopce nije spomenuta obavezna predradnja u izvodjenju tog pokreta koja se zove pickup ili podizanje strune s vode. Ta se radnja u kontinuitetu i odredjenom ritmu veze na backcast, kako kod overheada iz teksta tako i kod onog sto se doista zove underhand.

Kao uzrok tailing loopa kod bacanja obicno se spominju neki drugi razlozi. Medjutim, kod ljudi koji su mi dolazili nakon sto bi bezuspjesno pokusali nauciti bacanje samo iz knjiga, najcesci problem bio bi upravo ovaj vezan uz podizanje strune s vode (pickup). Konkretno, umjesto s vrhom stapa koji dotice vodu pocinjali bi zabac iz polozaja koji Nespetro u svom tekstu navodi pod broj 1., proizvodeci tako gotovo skolske tailing loopove i kojekakve druge nepravilnosti.

 
 

zekafly

Senior member
Učlanjen(a)
28.02.2010.
Poruke
154
Broj reagovanja
0
A zato EFFA insistira na pick-upu u ispitima i kod CI i kod MCI.

A inače, sale, nisam reagovao na ove Nespretove textoove samo iz razloga što mi dosadilo da u njegovom slučaju jurišam na vjetrenjače i da vodim nesuvisle rasprave. On je čovjek naučio šta je naučio, i to će se teško izmjeniti. Samo moje mišljenje o ljudima od kojih je učio je ... što je nevažno. Ono što ti i ja smatramo UH tehnikom je svakako drugačije. Ali to nije razlog, a ni mjesto da se ovdje raspravlja s Nespretom.
 
Vrh Dno