Utvrdjivanje brojnosti pastrmke u Nisavi (okupljnje)

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Dugacak naslov, sta cu kada sam u tom fazonu ovih dana (bolje da ne pisem kakav mi je naslov zadjneg rada). Salu na stranu stvar je ozbiljna i nadam se da ce mo da joj pridjemo isto tako. Okupljanje o kome sam sa ortacima pricao, a koje je trebalo da bude kod mene u dvoristu je zamenjeno korisnom idejom. Nije moja, dao mi je dobar prijatelj, drug Panic. Znaci ideja je sledeca. Okupimo se prvo u Nisu, mada je jos pametnije da mesto okupljanja bude Pirot. Tu se lepo susretnemo i idemo u potragu za trlima (trlo je mesto gde se pastrmke mreste). I krenemo od Stanicenja nizvodno i sve lepo uz vodu, malo po malo i gledamo i brojimo. Usput pricamo o musicarenju, zezamo se i ostalo.
Ostaje samo pitanje datuma? Ja nazalost neznam kada pastrmke kopaju trla. Molim za strucan savet. Kada to budemo utrvdili nadam se da ce mo lako da odredimo datum. Neki vikend. Ja sledeceg sam u bolnici, najverovatnije, tako da nemogu. Mislim da bi vikend nakon toga bio idealan. Ali ponavljam bolje da znamo okvirno kada se kopaju trla.
Ovo nije, ali ponavljam nije okupljanje samo clanova sajta. Svi musicari i ljubitelji prirode je dobro dosli. Nadam se samo da ovaj post nece da navuce individue da krenu da je jure po Nisavi. Znam i to dobro da varalicari iz okolinih sela, jedva cekaju Oktobar i Novembar da ih masakriraju. Ovo okupljanje moze da bude i neka prekretnica da se tome stane na put. Nezanosim se, ali se nadam.
Salut i vidimo se!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ja ću vam javiti (Bože zdravlja!) kada počnu da se pojavljuju trla, jer već imam dobrovoljce, koji su se prijavili za moju akciju "Sa štapom u lovostaj". Naravno, to ne znači da ćemo maltretirati, već zaštiti pastrmke, na najbolji mogući način. Nišava je prevashodno klendžijska reka i uobičajeno je na njoj mušičarenje klena preko cele godine.
Već sam viđao trla u Nišavi ranijih godina i očekujem da će se pojaviti za par nedelja. Moram da naglasim da nišavska trla vredi videti, jer su u proseku 4-5 puta veća od uobičajenih i mere se u kvadratnim metrima!!!
Dakle, ova ideja Aleksandara Panića i Veselinovića je odlična i može biti veoma uspešno realizovana, uz učešće jedinih "čuvara nišavskih pastrmki", aktivnih mušičara.
JA DOLAZIM!!! :tbumb: Tog dana neću poneti štap, što se i od ostalih "posmatrača" očekuje. :yeswink:
 

Jr

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
15.06.2007.
Poruke
1.127
Broj reagovanja
122
Lokacija
Niš
Baš ovih dana mi je pala na pamet ideja o okupljanju članova foruma al si me Laki preduhitrio i izneo još bolju ideju. Predložio bih još da napravimo spisak svih zainteresovanih i da tako utvrdimo brojnost ekspedicije da bi lakše organizovali prevoz na primer. Evo, nešto ovako:

1. Dr. Lucky
2. Mixmaster
3. Jr (*)

*ima automobil
A moglo bi posle svega toga da se kolektivno zaglavim u neku kafanu ili još bolje, da roštiljamo na licu mesta.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
4. Goci (* koji ide na plin).

Ako me primate, naravno.  8)
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Slazem se za spisak. Ako neko ko nije clan sajta zeli da se pridruzi, molim da me obavesti na mail [email protected] po izboru individue ime moze i nemorada bude objavljeno na forumu, ali cu ja imati uvid o brojnosti!
Sto se tice klope i zezanja, moze ali tek nakon obavljenje akcije. Ponesemo sendvice i akcija. Posle toga kada nas sumrak prekrije krecemo sa zdranjem!
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
za sada
1. JR
2. MixMaster
3. Goci
4. Lazza
5. dr.lucky
za prevoz mislim da ce mo da se lako organizujemo. Ovih dana dogovram se sa drugom Panicen za pirotsku ekipu!
Salut!
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Zainteresovan, ali precizirajte dane.
Ove godine se sve desava ranije, ali ne verujem da ce prve, najzrelije zenke i muzjaci poceti da se mreste pre pocetka novembra. Uostalom, mozda bi dve nedelje pre uobicajenog vremena bio razuman rok?
Kako to obicno ide u "talasima", sigurno je da bi brojanja trla trebalo raditi ave do iza Bozica. Isto tako, kako je napisao Mixmaster, to se ne sme raditi sa stapom u ruci (sem pri mokrenju)!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
PedjoBG, profesore, tvoje prisustvo je više nego dobrodošlo. Obećavam da ćeš se sve vreme veoma prijatno osećati, iako ću i ja (Bože zdravlja) biti tu.
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Unapred se izvinjavam, ali mislim da nisam najbolje shvatio cilj, metod i ocekivane (ili neocekivane) rezultate ovog okupljanja. ???

Sta bi se dobilo time da se izbroje SVA trla? Broj trla? Broj pastrmki? Je li to ikako moguce, ili bi se to samo onako... aproksimativno...

Sa cime bi se uporedio dobijeni broj? Jel to znaci da je to i ranije radjeno? Ako jeste, onda postoji verovatno i prethodno poredjenje, pa bi onda mogao da se uoci i neki trend, sto vec ima smisla.

Koliko bi vremenski trajala cela operacija? Cisto sumnjam da bi to moglo da se uradi za mesec dana.

Kako brojati u slucaju dase voda zamuti (a sva je prilika da je posle ovih kisa to lako moguce)?

U kom potezu brojati trla? Od Dimitrovgrada do Trupala?

Molim da mi se objasni, stvarno sam zainteresovan.
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Evo odgovora na tvoja pitanja druze.
Cilj je utvrdjivanje brojnosti pastrmke u Nisavi, ja neznam da li je i koliko merodavna i relevantna metoda brojanja trla, ali bolje da se nesto radi po tom pitanju nego nista. Velicina trla je vezana sa velicnom pastrmke, mozemo da dobijemo predstavu o velicini pastrmki koje tu zive. Nesmtram da ova akcija moze i treba da ima naucni znacaj, jer bi pristup bio drugaciji, ali da moze da ima ribolovacki znacaj to da. Sa druge strane, svako okupljanje musicara dovodi do novih poznastava, do razresavanja nedoumica i skukoba i samim tim do poboljsanja odnosa. Okupljanje moze da bude u nekoj kafani, a moze da bude i na reci. Mislim da sa te strane, ideja je sasvim na mestu. Znaci spoj naucno ekoloskog pristupa sa elementima prepoznatljivog musicarskog zezanja. Prosto.
Akcija, nije neozbiljna, ali je daleko od ozbiljnog naucnog istrazivanja. Mislim da nije radjeno, ako gresim izvinjavam se, pa sa te strane smatram da bi ova akcija bila pocetak ozbiljnog istrazivanja prisustva pastrmke u Nisavi i ostalih biloskih parametara vezanih za nju. Ja nazalost nisam biolog i nemogu tj. nezelim da se bavim naucnim pristupom ovoj temi. Ali zamisli samo gomilu musicara na reci koji gledaju pastrmska trla i mozda ubodemo i mrest u reci. Zar ne mislis da je samo to, bez nekih naucnih i ostalih konsekvenci dovoljo da se akcija realizuje?
Ako se voda zamuti nema nista od akcije. Kise dodju i prodju i mozemo samo da se nadamo da nece da zamucenje bude u dan akcije. Ustvari samo meterolosko stanje ce nam to reci. Dobicemo i informacije iz HE Zavoj da li ce tih dana da pustaju i na taj nacin smatram da ce mo da budemo dovoljno informisani o mutnoci vode.
Akcija je jodnodnevna, kada ce tacno da pocne neznam, verovatno rano, da bi smo obisli sto je moguce vise mesta. Zavrsava je uvece sa obilnim zdranjem i orgijanjem.
Idemo od Stanicenja do Ciflika.
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Hvala na odgovoru. Znaci ipak je u pitanju akcija "sedi i jedi"...  :D
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Gresis druze i to mnogo ako mislis da je sedi i jedi. Ako ti nije jasno sta sam napsao, ja zaista nemogu bolje da ti docaram. Mogu da se trudim i moguce da bi trebalo, ali tek uvece!
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
:D
Siguran sam da su strucne sluzbe korisnika, OOSR "Pastmka" Pirot i OOSR "Nishava" Nis to radile prehodnih godina koriscenja svojih ribarskih podrucja  ???, pa cemo ih nakon sto izbrojimo na odabranim mestima trla-bojista zamoliti da nam dostave svoje podatke :hmmmm:, a mi cemo njima staviti na uvid one do kojih sami dodjemo. :D :D

Samo cemo naci neku deonicu kaja je ranije predstavljala provereno plodiste, pa cemo tamo prebrojati trla.
Naravno, ako se voda zamuti, videcemo da nam Lucky iz-ultra-filtrira malo uzvodno... Ili da nam Mixmaster golim grudima nakratko zaustavi tok, samo dok prebrojimio brzo...Dakle, nista... Sem ako ne crknu baterije i ne pojavi se na Lucky-jevo protrljavanje ... necega kraljica Stare planine i odgurnuvsi Mixa u stranu sama zaustavi bujicavu, mutnu vodu, propustajuci izmedju ... taman onoliko da se polozena ikra pod sljunkom lagano kiseli... UUUU, koji offtopic!!!

U stvari, smisao je vise u tome da se vidimo i zezamo, nego da dobijemo pravu meru, mada i taj aspekt ima malo tezine. Ali samo malo (vreme pojave, mesto nastanka i velicina trla su relevantne dimenzije, a trebalo bi ih sistematski brojati i meriti tokom jeseni i zime, sve dok ne prestane pojava novih), jer za to nemamo ni vremena, niti uslova, niti je to nas posao, u krajnjoj liniji. Ali je dobro kao neskodljiva akcija i podstrek kome vec treba.
 
Vrh Dno