vezanje iz ruke i bez pomagala

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
evo baš nađoh neka odlična krzna od kune (sivo i smeđe) dala mi mama jer noj ne treba...ovde u hr. sam samo u poseti i nisam poneo ništa od alata za vezanje...nisam muvu vezao več danima ...kriza ljudi...moram da smotam koju  :D i pronađoh ja neke svoje stare Gamakatsu udice LS-1050N #12, udice bez okca, one standardne za plovkarenje...plovkarošima sa kojima sam nekada lovio poznate kao "kristalke"...navezah je ja na najlon 0,16, crni tanki konac za šivanje mi poslužio kao osnovni i jedini  :D i za rebra neka tanka srebrna lameta. telo sivo grudi smeđesivo (mix). Mokra izgleda fantastično. Ali evo samo jedne slike na suvom. Baš me zanima kako če se pokazati na mojoj omiljenoj vodi kada se vratim kući.
Na samom početku sve moje muve su bile vezane ovako iz ruke dok nisam nabavio jednu malu stegicu koja nije namenjena ft-u. Danas sam se lepo potsetio prave vrednosti koju imamo u našem ft alatu.

Smatra te li da je koristno biti vešt i u takvom načinu vezanja? Ja eto nisam nešto naročito vešt ali mislim da je i takva ft veština koristna.
 

asader

Senior member
Učlanjen(a)
08.10.2007.
Poruke
254
Broj reagovanja
0
Lokacija
podgorica-trebinje
Seb naravno da je korisno znati vezati iz ruke.
Npr. na vodi si i pada nesto sto nemas u kutiji a ti fino navezes pa krke krke svi se cude  :tbumb:

Meni su se licno bolje pokazale muve vezane bas iz ruke jer odkako vezem na stegu vazda serem nesto i nije to to a ove iz ruke mi uvjek ispadnu krnje ka da su vec lovile i to je dobitna kombinacija.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ja prvih pet-šest godina mušičarskog staža nisam ni imao stegu, ni alatke. Često sam nosio jednu kesicu sa udicama i materijalima u ribolov.
Retke su muve koje ne bih umeo da napravim u prstima.
To bi moglo da bude korisno, ali ja nisam primetio potrebu za tim, od kad imam kompletnu opremu.
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
651
Broj reagovanja
19
Svaka cast ljudi za ovakav vid vezivanja!
Nisam probao ovako da vezujem muve. Ja iskljucivo na stegicu. :D
Jos sam ja zelen...
 

Roda Fly

Junior member
Učlanjen(a)
01.09.2007.
Poruke
80
Broj reagovanja
0
Mene su od pocetka stariji ribari naucili da vezem iz ruke. Mnogo korisna tehnika..
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Priznajem da nisam niakda motao iz ruke, ali veoma cenim one koji poznaju tu vestinu. Korisna ili ne, nije ni vazno, ali daje neki dodatak FT pristupu pojednica! :tbumb:
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Ne razumem najbolje, pa bih molio da mi se objasni:

STA PODRAZUMEVA VEZIVANJE IZ RUKE? :'(

Nema stege? Nema kontrapincete? Nema motalice-diname? Nema finisera? Nema super-lepka?

Najozbiljnije, ne razumem sta podrazumevate pod tim vezivanjem iz ruke. Ne razumem da ako vec neko nosi sa sobom razne osnovne konce i materijale, zasto bar ne ponese i malu stegicu, pincetu, dinamu i finiser? Poneti prazne udice, pera, konce, lamete, krzno, antron... da bi se vezala neka trenutno aktuelna muva, a ne poneti pribor za njeno vezivanje - po meni je u najmanju ruku neozbiljno, ili nedaj boze, mazohisticki! :whistle:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Da, da, bez ikakvih alatki i pomagala.  :yeswink: Tako nešto bi samo smetalo onom ko pravi muve  prstima.
 

Roda Fly

Junior member
Učlanjen(a)
01.09.2007.
Poruke
80
Broj reagovanja
0
Sjekloca je napisao(la):
Poneti prazne udice, pera, konce, lamete, krzno, antron... da bi se vezala neka trenutno aktuelna muva, a ne poneti pribor za njeno vezivanje - po meni je u najmanju ruku neozbiljno, ili nedaj boze, mazohisticki! :whistle:

Sjekloca uz takav sesir treba samo jos treba poneti udica i malo konca i muva gotova. Svakako lakse nego nositi jos i stegu, kontra pincetu, finisher....
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Miks, ja samo zelim da mi se objasni sta znaci VEZIVANJE IZ RUKE... Zanemari moja podpitanja. Znaci: sta podrazumeva vezivanje iz ruke, i kako uraditi vezivanje iz ruke na terenu. Odgovori mi na to, posto ti vecinu muva mozes da vezes IZ RUKE....

Ovo su tvoje reci iznad... Molim te da mi objasnis ono sto pitam: Kako motas konac, kako motas pero, kako motas konac jednom rukom jer drugom verovatno drzis udicu (ili kako vec to bude), kako finisiras.... Mnogo KAKO! Ne sumnjam u ono sto si napisao, upravo zbog toga te i pitam za savet. :-[

QUOTE
Retke su muve koje ne bih umeo da napravim u prstima.
/QUOTE

-----------
p.s./ Roda, izvini, upao sam  posle tvog posta.... mozda i ti mozes da pomognes! I ja vezujem muve na licu mesta, ali uvek nosim sav pribor koji mi treba, ne zauzima mnogo mesta i nije tezak, tako da nemam predstavu kako bi izgledalo vezivanje muve bez pribora i alata. Sasvim sam ozbiljno postavio pitanje. A sesir - zajebi...! ima na njemu dosta materijala za vezivanje musica!  :D
 

Roda Fly

Junior member
Učlanjen(a)
01.09.2007.
Poruke
80
Broj reagovanja
0
U jednoj ruci drzis udicu i pridrzavas po potrebne materijale a u drugoj konac. Mnogo je lakse stiskom ruke regulisati zategnutost konca nego sa bobinom. Po potrebi mozes da prebacis i konac tako da drzis udicu pridrzavas materijal i konac ti je u istoj ruci, tako da ti je druga skorz slobodna i njom mozes da dohvatis materijal ili obavljas nesto drugo.  U sustini je vrlo lako. A muve ne love one sto lepo izgledaju nego uglavnom one sto neko rece "krnje" sve rascupane, koje su daleko od perfekcije.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Auuuu, teško je to objašnjavati. Roda Fly je pokušao i potrudio se, ali ja nisam toliko rečit. Pokazaću (ti) jednom.
Nije tačno da ručno pravljene muve ispadnu ružne. Mogu biti i pedantno urađene.
Možda snimim pravljenje muve u rukama. Dobra ideja.
 

asader

Senior member
Učlanjen(a)
08.10.2007.
Poruke
254
Broj reagovanja
0
Lokacija
podgorica-trebinje
Sjekloca najbolje bi bilo da uzmes udicu,pera i konac pa da probas da navezes neku jednostavnu jednodnevku samo zaboravi na stegu,kontrapincetu,bobinu,i sva druga pomagala pa probaj sa malo vjezbanja se postize brzina vezanja.
Naravno da neces vezati tako kad vec imas sav pribor ali probaj nije tako tesko kako ti zvuci.

Meni je iz ruke uspjevalo da vezem sa tri konca istovremeno i sasvim pristojne muve ispadaju.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
asader je napisao(la):
Meni je iz ruke uspjevalo da vezem sa tri konca istovremeno i sasvim pristojne muve ispadaju.

:respect1:

@Mix, e sada kad si vec rekao ideja za video...nadam se da ce mo videti taj video...bilo bi to fantasticno.
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
asader je napisao(la):
Meni je iz ruke uspjevalo da vezem sa tri konca istovremeno i sasvim pristojne muve ispadaju.

Kume, svaka cast!!! :tbumb: Probao danas da navezem jednu prostu, al' jedino sto mogu da uradim - to je da uradim na udici #10.... Pa ni to nije ispalo nikako. Mogu tek da zamislim kako vezati neku na #16 ili #18. Ali, opet ne shvatam : nositi konac i pera, a ne nositi pribor? To je kao da si poso u lov i poneo metkove, a nisi poneo pusku, jer metkove mozes da izbacis i iz ruke! Mozda nije neko poredjenje, ali... eto!
 
Vrh Dno