Nikola, postoji način da se bar poveća šansa da se mini HE ne izgradi, a to je da se pastrmka rečica kategoriše kao prirodno plodište pastrmke, plus stanište neke ugrožene životinje, poput potočnog raka.
Zavod za zaštitu prirode iz Niša je tako kategoriosao gotovo sve pritoke Visočice, tako da su one relativno bezbedne.
Nažalost, imao sam prilike da pogledam neke projektne dokumentacije za izradu nekih mini HE i velika većina napisanog je samo puka formalnost. Oni se nisu ni potrudili da kontaktiraju nekog studenta biologije da lažira podatke o uticaju na životnu sredinu, već su sami iznalupali gluposti tipa:
Reka je veoma bogata ribom (u pitanju je inače salmonidni potočić protoka 30 L/s), u njoj žive pastrmka, šaran i skobalj, a planirano smanjenje količine vode za 90% (27 litara, dakle ostaje 3 L da curka) na dužini toka od 3 km neće ni najmanje ugroziti živi svet.
Malo sam ušao u tu oblast i na kraju digao ruke, jer se rečima ne može opisati kakva je to prevara i privredni kriminal, i direktnoj sprezi sa državom.