Vlasinsko jezero

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
@brankoogi
Hvala nisam imao pojma.

strashni je napisao(la):
Koliko je meni poznato, manic je vrsta bakalara i to je super riba za klopu, mozda je goci mislio na cverglana ako je hteo da bude duhovit...

Svejedno, na nasem Sumarickom jezeru u Kragujevcu je moj drugar pre nekoliko godina ubacio basove i primili se extra, lepo se razmnozavaju a nismo primetili da je narusen balans ribljih vrsta. Crvenperka sa lepo mnozi, ima i stukice, pojavio se i klen, beovice i bodorke nema odavno a ni suncica... Cak i nas ribocuvar kad stoji pored nas dok vadimo basove kaze, "ma bacaj to nazad u vodu da imate da se zanimate, pusti ti alohtone vrste trt mrt"  :whistle:

nije nikome problem da nahvata vrstu koju hoce i krisom pusti u jezero nego sto ce posle lopovi da izlove za pet dana

Manić jeste vrsta bakalara. Od njega se dobija najkvalitetnije riblje ulje. Njegovo meso je posebno zdravo zbog Omega tri (valjda se tako zovu) masnih kiselina. U Vlasinskom jezeru ima cverglana, ali nije značajnije brojan (hvala Bogu), koliko sam čuo od jednog čoveka koji tamo peca.

To što ste ubacili basa pre 5 godina i (još) ne vidite posledice po ostatak ribljeg fonda ne znači da ih nema. Ako je bilo cverglana sigurno ga bas mrma redovno i smanjio mu je brojnost, ali bas pokriva otprilike istu kariku u lancu ishrane koju pokriva i bandar, tako da njega najverovatnije može da ugrozi. Na svu sreću jezero je zatvoren ekosistem, problem je sa alohtonim vrstama unetim u tekuće vode. Npr. dužičasta (kalifornijska) pastrmka pokriva istu kariku u lancu ishrane kao i potočara u istim vodama. Na svu sreću kod nas još nije počela da se mresti u divljini, a čuo sam da u Hrvatskoj jesete u nekim vodama.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Ima dooobrih cverglova u Vlasini. Moj ujak ih je lovio ne gliste i durdubake velike ko za soma, spuštao ih na dno kroz rupe u tresetnim ostrvima. Hvatali su komade do 700-800 g, a verovatno ima i onih od preko kilo.

Teoretski, to se može i mušičariti. Zapravo loviti upotrebom mušičarskog prbora, s obzirom da nema blage veze sa mušičarenjem. Tonući konac, parče monofila i na kraju njega teški strimer. Pa džiguješ u mestu. Zvuči šašavo (i krajnje nemušičarski), ali se ovako zaista može uhvatiti cvreglan. Drugovi varaličari u poslednje vreme redovno dobijaju na sporo vođene varalice, istina ne Vlasini.

Kad je Gringo uspeo da ga uhvati na suvu muvu, sigurno može i na strimera.
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
A zamisli manić na muvu
http://www.reelflyfishing.com/modules.php?name=News&file=article&sid=582
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Kod mene u sloveniji isto ima Manića (Lota lota) a ovde se naziva Menek. Znam da ga ima u Bohinjskom jezeru i da je otvorena sezona na njega od 01.04. - 14.11. sa najmanjom merom za uplen od 30cm.
Voli čiste vode i peščana dna, isto ko' i njegovi morski rođaci.  Budući da jede pored svega što može da ulovi i pojede mnogo voli riblju ikru moglo bi ga se loviti i glo bugom  :)
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Seb pogledaj ti na šta je njega upecao dečkonja sa prethodnog linka :D ;)

@Goci
Oćeš da idemo u ff lov na maniće umesto na strĐene :bye:

Goci & Seb otvorite novu temu o maniću pa prebacite sve ovo tamo, ako je već nema.
 

m.org

Newbie
Učlanjen(a)
16.12.2009.
Poruke
14
Broj reagovanja
0
Ej, Goci, niste li ti i tvoj ujak krivolovci, ja sam čuo da je zabranjen ribolov sa plivajućih ostrva na Vlasinskom jezeru. A tvoj ujak što je uhvatio cverglana od 700gr to je sigurno bio manić ili mala jesetrica.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Ohooo, de si druže Čubro!  :)

Znamo da je zabranjen ribolov sa plivajućih ostrva, ali mi pecamo sa onih malih što su u plićaku. Pazi sad: kad staneš na njega ono lagano potone na dno, pa samim tim više nije plivajuće i sve je po zakonu!
 

gegula

Hero member
Učlanjen(a)
14.10.2009.
Poruke
2.674
Broj reagovanja
0
bio sam davno na vlasini na pripremama i pecao sam u jezeru na plovak koji sam pozajmio od kuvara :doh:,bilo je bandara na sve strane koliko glista toliko bandara,vidjao sam i velike klenove da su dobijali ali iz camca. a sto se tice plivajucih ostrva stvarno su opasan fenomen.
 

m.org

Newbie
Učlanjen(a)
16.12.2009.
Poruke
14
Broj reagovanja
0
Ajde, spremaj se da dolazis na jedno dobro pecanje, rekosmo prosle godine!
 

cikamike

Senior member
Učlanjen(a)
01.11.2010.
Poruke
130
Broj reagovanja
0
Sledeceg meseca sa par prijatelja dolazim na Vlasinko jezero. Kampovacemo 5 do 7 dana.

Interesuju me, pre svega, bez kojih imitacija insekata ne smem da se uputim u ovu avanturu  ;) . Primarna zanimacija ce nam svakako biti pecanje (meni i jos jednom drugaru na fly), pa me interesuje oprema koja je obavezna za ovaj teren (kanap, predvez, muve...).

Isto tako, znacilo bi mi neki savet ne kom mestu je najbolje napraviti kamp (da je najpogodnije za ribolov), treba li poneti nesto posebno od opreme i slicno...
 

m.org

Newbie
Učlanjen(a)
16.12.2009.
Poruke
14
Broj reagovanja
0
Super musicarska sezona - toplo i bez vetra na kraju leta..., ali dzabe kad nema musicara... svi se navikli na revire..., a i stra te faca od ovoliku vodu - ne znas gde da vrljis...



 

Pera98

Junior member
Učlanjen(a)
15.11.2011.
Poruke
32
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Ja na Vlasinksom jezeru idem vec 5 godina...Ove godine sam kupio plac,ali posledjnih 4godina bio sam u kampu..Svakog letmjeg raspusta boravim na vlasini 2 meseca..musicarim pecam na plovak i tako dalje.. Na vlasini,za musicarenje se koristi muva mrav i na njega najvise ide klen..Svakog dana u pridvece musicarim,tata vesla a ja bacam uz obalu, dobijem bar 10 komada od preko 500g...a za ove sitne da ne pricam ... :D
 
Vrh Dno