Zapadna Morava

Staniša

Junior member
Učlanjen(a)
17.01.2021.
Broj reagovanja
9
dva-tri zadnja, a prva ovogodisnja, izlazaka na vodu po nekoliko manjih klenova a danas i jedan kilas oko 8 sati, muva policelonka, voda pocela da se bistri, mada popodne postaje bezmalo neprovidna-slede vrucine i alge se raspadaju
Koliko taj proces traje? Kada je u principu ona najbistrija?

radezamora

Senior member
Učlanjen(a)
04.02.2011.
Broj reagovanja
7
Ово распадање зна и два месеца да потраје, чиниоци су разни, ближе или даље околине ,праћено је стањем Мораве више Краљева, значајније због две бране више Чачка и услова на њима, и Ибра. општи временски услови температуре , ветар,кишни периоди, меандрирање,пад реке по километру, вирови,отоке, приобално растиње,...коришћење шљунка из корита, начин испуштање отпада,уливи речица,чак и храњење риба при масовном пецању и други милион, боја од бледо смеђе до тамнорђасте са приметним ковитлањем смеше честица у води да човеку дође да се Морави више не приближи, све је то овде код мене , 20-25 км ниже Краљева. можда други и допуне ово али овде се не може од тога побећи, чекам, годинама, Преображење када обично сва могућа кашњења у бистрењу буду за мушичаре таква да треба учесталије посећивати ову реку, дакле повољнији риболов!Колико је бистра најбоље се види овде у мом селу са моста, такође и са моста у с. Стубал/ту најчешће ловим, 45 мин. бициклом асфалтом и пољским путевима, колико се разочарам што не постоји начин да другаЧИЈЕ НЕ САЗНАМ БИСТРИНУ, ВОДОСТАЈ ИНАЧЕ ПРАТИМ НА СТАНИЦИ ЈАСИКА-СЕЛО НА МОРАВИ КОД КРУШЕВЦА али ја се брзо пребацим на околне баре или уливне речице /. Ево видим да се листови кукуруза увијају што вероватно води замућењу, али видећемо!

ivke037

Hero member
Učlanjen(a)
11.06.2009.
Broj reagovanja
5
Ta braon boja je od " mnogo govna, malo voda". Nema kiseonika u vodi pa sve zivo oksidira. A i nema vise toliko brzaka u kojima se obogacuje voda kiseonikom. A brzaci nestaju eksploatacijom sljunka. Morava se ocisti ili kad padne kisa ili kad zahladni.

radezamora

Senior member
Učlanjen(a)
04.02.2011.
Broj reagovanja
7
задња три изласка по неколико лепих кленова, а и по комад-два скобаља-и он на полицелонку или мокру/данас један безмало килаш /, вода мутљикава и умерен проток за ово доба, сам сам данима на води!

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Broj reagovanja
181
Svaka cast cika Rade. Pogotovu za skobalje.
задња три изласка по неколико лепих кленова, а и по комад-два скобаља-и он на полицелонку или мокру/данас један безмало килаш /, вода мутљикава и умерен проток за ово доба, сам сам данима на води!

radezamora

Senior member
Učlanjen(a)
04.02.2011.
Broj reagovanja
7
благодарим, иначе скобаље није баш тешко хватати ако се усредсредиш на ту рибу-мислим на лов нимфом уз многобројна забацивања кад скобаљ изађе у плиће делове , све се надам на мокре-нимфе да ухватим коју кркушу, моју рибу миљеницу, инаше лакомили су се чак на осице на 8-ици/баш дугачке изведбе-као да је на бр.6/

radezamora

Senior member
Učlanjen(a)
04.02.2011.
Broj reagovanja
7
колега станиша је недавно питао о бистрини мораве, сада је одговор да се зачудо није значајно замућивала. иначе кленови осредње раде али хтео сам да се похвалим да сам изнад стубалског моста прекјуче видео видру коју овде скоро нико не познаје/видим помиње се горе изнад, око србске свете горе, можда и због два језера на морави/-и нека јој је срећно, ваљда неће страдати од овдашњих ловаца!

Vrh Dno