Zapadna Morava

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.183
Lokacija
Čačak
Moravu u cacku usrase....skoro je neki izliv ulja i hemikalija bio.... inspektorka izjavila kako nema auto da je odveze na lice mesta i nema adekvatnu obucu da izadje na teren.....

Sent from my DUK-AL20 using Tapatalk

 

milan_mj

Full member
Učlanjen(a)
11.06.2011.
Poruke
890
Broj reagovanja
0
Lokacija
Vrnjacka Banja
Evo pre neki dan na Gocu u prirodnom rezervatu Gvozdac koji je pod zastitom drzave, stoletna suma smrece, markirana stabla za secu, ono nije proreda ono je klasicno unistenje sume, zovem ja inspektora za zastitu zivotne sredine i ona mi kaze da nema nikakva ovlascenja???
 

radezamora

Senior member
Učlanjen(a)
04.02.2011.
Poruke
419
Broj reagovanja
33
Lokacija
NOVO SELO-zapadnomoravsko
Evo pre neki dan na Gocu u prirodnom rezervatu Gvozdac koji je pod zastitom drzave, stoletna suma smrece, markirana stabla za secu, ono nije proreda ono je klasicno unistenje sume, zovem ja inspektora za zastitu zivotne sredine i ona mi kaze da nema nikakva ovlascenja???
милане, питај детаљно  нашег друга мушичара рада мистопољца за мешетарење по планини, који су директори и  шумари у питању!!!!-само мало попричајте, вероватни изговор им је болест  четинара или нешто слично.гоч је 1966, како сам учио из географије, по  пошумљености била  друга планина у србији-име добио од турске речи бубањ, раније се звао брезна.
ето и гвоздачка река/ други назив -брезанска река/ је пуна шљунка и громада од изградње пута што се није смело урадити тако да  од рибе у горњем делу нема ништа, у тој су  реци 50-тих година нпр.мој сусед и рођак, када су месецима радили и кулучили,  ту где је данас  краљевачко одмаралиште, познавали сваки камен, долазили у свитање под обавезу а  у одласку  уловили рукамо по неки комад, правом линијом је то  преко 13 км.
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.183
Lokacija
Čačak
radezamora je napisao(la):
сад чух и за неки помор рибе  у ужицу, у ђетињи тј. з. морави
Bela voda se izlila u djetinju.. uzas

Sent from my DUK-AL20 using Tapatalk

 

TMc

Hero member
Učlanjen(a)
01.09.2017.
Poruke
1.727
Broj reagovanja
1.047
Lokacija
Svilajnac
https://www.blic.rs/vesti/drustvo/jeziva-scena-u-centru-uzica-u-djetinji-se-samo-stvorila-velika-bela-mrlja-sokirani/h038cbd
 

Mafke Fly

Full member
Učlanjen(a)
17.04.2014.
Poruke
899
Broj reagovanja
1
    Ovo je tuuuga ljudi moji. Da li je moguće da će se krivac izvući tek tako? Pre par dana  na reci kroz Jagodinu tanak  beli sloj na površini

reke Belice i bele mrlje uz obalu a opet neki dan ranije u centru sela  koz koje protiče reka Lugomir nedaleko od domaćinskih gromada od

  kuća direktno  na 15-ak m izlivaju se fekalije i  kod prelepog ševara već se širi užasan smrad. Da vodostaj nije ovako nizak, ne bih ni

  primetio ovaj podmukli kanalčić.

Znači, svaki izlazak na vodu meni  postaje stresan. Bukvalno svaku vodu uništava ko kako hoće, od najpoznatijih salmonidnih voda

do nepoznatih prelepih rečica širom Srbije. Ovo malo što imamo ne pazi se. ZAKON brine za EKOLOGIJU u vezi saobraćaja i uvodi nove

režime i preti EKO standardima što  bližim Nemačkoj a vode uništavaju, totalno paradoksalno .

Pa braćo, u Švajcarskoj svaki potok je živ i prebogat ribom kao i u većini zemalja EU gde sam bio. Nisam pristalica EU ekipe, da neko ne

pomisli da ih uzdižem, naprotiv, imam dvojno državljanstvo i mnogi se čude šta ću u Srbiji kada mogu  stranu ličnu kartu da imam.

  Ovde sam i ostaću  kolko Bog da.

 

MM

Hero member
Učlanjen(a)
14.02.2009.
Poruke
1.338
Broj reagovanja
635
Jbg, Mafke, nije nas niko terao da izaberemo da nam ribolov bude pasija. Nekad razmišljam da bih bio srećniji kao planinar, ali kod nas su i šume devastirane, imaš divlju gradnju, zagadjene potoke...

Al' zato smo mi pravi mušičari, a ne EU likovi.  :)

Lako je biti mušičar u Švedskoj i Norveškoj. Treba biti mušičar (da se vratim na temu  :)) na Zapadnoj Moravi, lako je na Reni i Glommi.  ;)
 

Mafke Fly

Full member
Učlanjen(a)
17.04.2014.
Poruke
899
Broj reagovanja
1
MM je napisao(la):
Jbg, Mafke, nije nas niko terao da izaberemo da nam ribolov bude pasija. Nekad razmišljam da bih bio srećniji kao planinar, ali kod nas su i šume devastirane, imaš divlju gradnju, zagadjene potoke...

Al' zato smo mi pravi mušičari, a ne EU likovi.  :)

Lako je biti mušičar u Švedskoj i Norveškoj. Treba biti mušičar (da se vratim na temu  :)) na Zapadnoj Moravi, lako je na Reni i Glommi.  ;)

  Pa ja sam sve po malo provlačio kroz život pa i planinarenje i preko 3 decenije sam berač gljiva, u prirodi sam proveo mladost kampujući mesečno po dva dana do kraja oktobra bez šatora, samo vreća ( kamperi su tek priča  za sebe ) i mušičarenje se baš uklapa u tu planinskošumsku priču. Ali bilo je mnogo drugačije, manje vikendica npr. pored Grze gde su nekada bili pašnjaci i lešnici uz reku sad je sve ograđeno i privatizovano. Ja sam i proživeo jedan lep period ali, ovi momci od 20 + god.  :'( , kako da mi  veruju da sam pio vodu  iz V. Morave 86. g. iz izvora napravljenog uz obalu na 1 m od reke iz rupe kroz koju izbija filtrirana voda kroz  pesak.

Ostaće mi tajna u vezi toga ko  je veštiji ribolovac, neki iz EU navikao na skoro ribnjak ili naš namučeni mušičar. Krajem 90-e prvak sveta  u varaličarenju štuke beše Holanđanin  koji kroz svoje dvorište ima kanal 1m dubine sa štukama 1m dužine. Šta bi on prvak sveta uradio na Moravi ? Moj ortak na Moravi uhvati 1m dugu štuku i u novinama na naslovnici '' Ribolova ''  je bio pre 14 god., kog Glogovačkog ( Ribarskog ) mosta. Znam da bi moj prijatelj haos napravio u Holandiji varaličareći štuku.
E sad na svetskim prvenstvima, tim takmičenjima u mušičarenju ipak dominiraju ti EU likovi  ??? Tako da mi ništa nije jasno. Žao nam je svima što ''propadamo stojeći ''. ZAKON sve oštriji, osnovci 5-og razreda kada se potuku policija dolazi na vrata, sve je oštrije i strožije ali zakon o ČUVANJU REKA, gde je ?? Problem je za zagađenje vazduha  navodno ogroman ali, VODA je bitna kao i vazduh, kako je niko ne čuva ??  :'(
Postaće pravi mušičarski izlasci  u kategoriji prazničnog raspoloženja i troška svakako. Sve ređi i skuplji.
 

MM

Hero member
Učlanjen(a)
14.02.2009.
Poruke
1.338
Broj reagovanja
635
Pa, znaš kako... ribe se love tamo gde ih ima. Isto tako, ako hoćeš da upozaš neku zgodnu curu, otići ćeš ne neku žurkicu, ne na derbi Rad-Voždovac.

Ja sam (na)učio da pecam lipljana tek onda kada se u CG revirima namnožio, pa mi je bolja ona muva na koju uhvatim dvadeset primeraka od one na koju uhvatim 12 komada. Ako dnevno hvatam 3-4 ribe (jer ih samo toliko ima) teško da ću bilo šta pametno da zaključim.

Nije ništa u životu crno-belo (sem najlepšeg dresa  :hammer:), stvari su komplikovanije od toga...
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.183
Lokacija
Čačak
Bas to MM, pecanje se uci gde ima ribe... na praznoj reci nema zakljucaka, samo izuzetaka [emoji23]

Sent from my DUK-AL20 using Tapatalk

 

radezamora

Senior member
Učlanjen(a)
04.02.2011.
Poruke
419
Broj reagovanja
33
Lokacija
NOVO SELO-zapadnomoravsko
јуче клен килаш-преко 40 цм, данас скобаљ килац и један мало мањи, вода данас идеална
 

AndrijaRaketic

Senior member
Učlanjen(a)
08.02.2013.
Poruke
396
Broj reagovanja
16
Lokacija
Cacak
I ja sam bio danas. Voda super. Video sam dosta klenova. Od 20 udaraca realizovao sam 2. I to sve na vidjeno. Izadje na nju, izgleda kao da je pokupi, a ustvari je ne uzme. Kontra u prazno. Probao sam i sa manjom muvom i sa drugom bojom, ne vredi.
 

radezamora

Senior member
Učlanjen(a)
04.02.2011.
Poruke
419
Broj reagovanja
33
Lokacija
NOVO SELO-zapadnomoravsko
јуче слабо а данас сигурно преко десет кила кленова, један 48 цм, други 43цм итд , полицелонска буба по малом ветрићу
 

radezamora

Senior member
Učlanjen(a)
04.02.2011.
Poruke
419
Broj reagovanja
33
Lokacija
NOVO SELO-zapadnomoravsko
у ишчекивању новог штапа из пирота реших да се прошетам до реке-исход преко  стотину кленова, од оних малецких до 3 комада од  нешто више од 30цм, облачно време  без ветра углавном и премалена вода, терени нови и стари, отишли багери па сам се осилио!
 
Vrh Dno