Zasavica

Šone

Hero member
Učlanjen(a)
04.01.2009.
Poruke
2.698
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
Specijalni rezervat prirode "Zasavica" kod Sremeske Mitrovice ,tačnije u Mačvanskoj Mitrovici .



afterfishingxr1.jpg


restorankoddabrahq5.jpg


zasavica194vs4.jpg


prednevreme16x10sz8.jpg


photo by Ćira

mislim da je ovo prva štuka koja je upecana na strimer na Zasavici ,možda i grešim ...
u svakom slučaju moja prva !



 

Prilozi

  • 27102009571_resize.jpg
    27102009571_resize.jpg
    146,7 KB · Pregleda: 496

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
Gledao sam reportažu "Rendžeri sa Zasavice" i lepota je za pecanje. 
Nije ni skupo. Dnevna dozvola je, koliko se sećam, oko 300 dinara, a iznajmljivanje čamca isto neka džabalučina.
A štuka i svega ostalog koliko hoćeš.
Šone, daj više podataka. I slika, normalno, ako ima.
 

Šone

Hero member
Učlanjen(a)
04.01.2009.
Poruke
2.698
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
zasavica367bv8.jpg


hsambijentnz5.jpg


Cena dnevne dozvole je 400din a čamca je 300 din ,naravno bez čamca je nemoguće pecati jer je sve obraslo trskom.Od skora je ograničeno odnošenje štuke na 1 komad u meri ,nadam se da će biti i totalno zabranjeno jer je ovo ipak rezervat prirode.Što se tiče ostalih riba ima dosta krupne babuške ,linjaka ,razne bele ,amura.Može i da se prespava u objektu  cena  je ranije bila 500 din sad ne znam koliko je po osobi ali sam čuo da je poskupelo .Ima lepih primeraka štuke jer je uspela da se sačuva najvećim delom zbog trave u vodi koja u letnjim mesecima pa do pozne jeseni bukvalno prekriva površinu vode i onemogućava svaki vid ribolova ,krivolova ili šta već ,kao i debelog pojasa trske u kojem se kao po pravilu uvek kriju veiliki primerci .Ljudi tamo kažu da je Zasavicu pune podzemne vode iste one koje pune i Drinu .Inače celokupna dužina Zasavice je nekih 33 km .Inače je na Zasavicu i doseljen dabar koji je zadnji put tu obitavao pre najmanje 100 godina .Iz nekih izvora sam saznao da će verovatno biti uskoro i zabranjen ribolov na 2 godine ,to su ne potvrdjene informacije i ne mora budu tačne .

više informacija na http://www.zasavica.org.yu/


 

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
Lepota.
To treba obavezno posetiti.
Zasavica je koliko znam pod posebnim režimom zaštite .... zbog one ribice koja još samo tu živi i nigde više na celoj planeti.
Gledao sam i puštanje dabrova. To su uradili profesori i studenti biologije ...valjda iz Bgd kao praktičnu nastavu, oni ih prate i proučavaju već mesecima.
 

Šone

Hero member
Učlanjen(a)
04.01.2009.
Poruke
2.698
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
Jeste tačno da je pod režimom zaštite i baš zbog toga mi nije jasno zašto ne zabrane odnos i te jedne ribe u meri ,u svakom slučaju bolje i ovako nego nikako kao recimo veoma slična a manja voda koja se zove Obedska bara  ,ali o tome u drugoj temi.Takodje i negativna strana je što Zasavicom patrolira jedan veliki brod UMBRA koji vozika turiste i po nekoliko puta na dan ,melje travu koja pluta po površini vode i naravno sa jakim  motorima samelje i po koju ribu ali direktor uzima za turu po nekoliko hiljada dinara .Inače to ograničenje odnošenja ribe su juče pre mojim očima prekršila dvojca varaličara ...nažalost ,tako da ništa nije baš sjajno kako se na prvi pogled čini i može puno toga da se poboljša ,za sada kako nam je ,tako nam je.
 

ekoljuba

Full member
Učlanjen(a)
16.08.2007.
Poruke
616
Broj reagovanja
0
Ja sam prosle godine pecao na fly ali je bilo kasno to jes kraj novembra i riba nije bila aktivna! Na zasavici ima lopovluka na zalost ali se koliko toliko cuva!!! Ako upravljac uvidi i njen ribolovni potencijal mozda ce se bolje cuvati a stuke ce biti vise i bice vece jer je zaista lep teren i pogodan za fly!!!
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Rancic je napisao(la):
Zasavica je koliko znam pod posebnim režimom zaštite zbog one ribice koja još samo tu živi i nigde više na celoj planeti.

Gledao sam i puštanje dabrova. To su uradili profesori i studenti biologije ...valjda iz Bgd kao praktičnu nastavu, oni ih prate i proučavaju već mesecima.
Crnka (Umbra krameri) ne živi samo tamo, već je ima širom Dunavskog sliva, ali je izuzetno retka. Viđao sam recimo slike umbri uhvaćenih u slivu Tise u Mađarskog.

ar_u_krameri.jpg


A u Evropi postoji još jedna vrsta tog roda, Umbra pigmaea:

ar_u_pigmaea.jpg


Što se dabrova tiče, čitao sam nedavno o njima u jednoj novini...  :lol:

iz0zz8.jpg


^Slika drpena sa vukovisadunava.com  :blush:
 

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
Da to je to, umbra...i dabrovi.
Na PMF u Kg ima javni avarijum sa mnogo vrsta biljnog i životinjskog sveta iz celog sveta.
Mislim da imaju i umbru.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Evo par slika sa neta:

Umbra%20krameri_s.jpg


Ovu je napravio ihtiolog Dule Jeleć iz Hrvatske.

umbra_krameri.jpg


Inače je relativno blizak rođak štuke. Tačnije pripadaju istom redu (Ordo) Esociformes.
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
I prilično ružna. Da je široko rasprostranjena nikome ne bi bila zanimljiva... :)
 

Šone

Hero member
Učlanjen(a)
04.01.2009.
Poruke
2.698
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
Jedna mala anegdota u vezi te ribice je da su je seljaci  bukvalno do pre nekoliko godina izlovljavali i hranili svinje sa njom...istinito ,priznaše mi ...
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Kolko je ima, te svinje mora da su gladovale!  :doh: Mora da je tako nastala čuvena lokalna rasa svinjčeta - crna mangulica, poznata po nemasnom mesu!  :hammer:

U druga lokalna vrsta, golovrata kokoš, postojanje verovatno duguje mušičarima!  :D

Inače puno sam slušao o Zasavici, gledao slike, TV emisije - relativno plitka voda, solidna populacija štuka, ima dosta trave, deluje kao zanimljiva voda za mušičarenje štuke!

A na nimfe, larve krvnog crva, u priobalju u pauzi loviš umbre.  :lol:

Šansa sa ulov u rangu šestice na Lotou...
 

Šone

Hero member
Učlanjen(a)
04.01.2009.
Poruke
2.698
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
Goci je napisao(la):
Kolko je ima, te svinje mora da su gladovale!  :doh: Mora da je tako nastala čuvena lokalna rasa svinjčeta - crna mangulica, poznata po nemasnom mesu!  :hammer:

i na masti bez holesterola , prosto jedno lekovito stvorenje ,priča je da se ljudi i podmladjuju ako je konzumiraju  :D a i cena tog mesišta je prava sitnica ..  :hammer:

ovako izgleda ta mangulica !

IMG_8961.jpg




 
Vrh Dno