Adams

Šone

Hero member
Učlanjen(a)
04.01.2009.
Poruke
2.698
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd


Jedna od mojih najomiljenijih muva :
 
ADAMS
#16 Gamakatsu F11

Grizzly i Braon pevac
Sivi sintetički dabing


adams16.jpg
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.119
Broj reagovanja
1.180
Lokacija
Čačak
sone ako mogu jednu sugestiju,

krilca malkice duza...

repic sa malo vise grizli isperaka,nogice takodje

adams je muva koju skoro nikada nisam koristio, ne znam sto.....
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Kljucna stvar kod Adamsa su krilca koja se nikada NE PRAVE od pera iz skalpa ili sedla genetski gajenog pevca. Ili Hen-kokoska ili domaci-indijski pevac.
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
simpson H je napisao(la):
Kljucna stvar kod Adamsa su krilca koja se nikada NE PRAVE od pera iz skalpa ili sedla genetski gajenog pevca. Ili Hen-kokoska ili domaci-indijski pevac.
???
Ja ga pravim bez krila, mislim (čak sam siguran) da nimalo ne utiču na lovnost!!! Zašto bi to moralo biti neko domaće/indijsko/hen pero???
 

Šone

Hero member
Učlanjen(a)
04.01.2009.
Poruke
2.698
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
oholi je napisao(la):
sone ako mogu jednu sugestiju,

krilca malkice duza...

repic sa malo vise grizli isperaka
Hvala na sugestiji , slažem se ,već ispravljeno na drugoj muvi  ;)
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Zato sto Adams bez grizzly krila nije Adams. Mito i ja sam vezivao bez krila zato sto me mrzi da vezem i hvatao ali ni blizu kao na Adamsa originalnog. Hen-indijac-domaci se koristo zbog sirine krila koja ne treba da deluju kao dve iglice vec bas kao krila. Osim toga Adams se pravi sa gusto namotanim nogicama od dva pera i bez krila dramaticno uvrce tipet.
Slazem se da svi mi pravimo sivu jednodnevku redjih nogica i cesto je zovemo Adams ali to nije Adams.
Inace moja omiljena pastrmska suva musica koja me retko kad izneveri.
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Kiša pada, jesen kreće, diskusije se zaleću ;)

Da, Adams po originalnoj recepturi svakako ima krila od vrhova grizzly pera. Evo sajta na kome je step-by-step onoga što je po meni klasični Adams (sa sve hen perom za krila):
http://hipwader.com/2005/adams-dry-fly

Međutim posle višedecenijskog pecanja tom (i sličnim muvama), kada sam uglavnom pecao na baš takve muve shvatio sam da su krila na toj muvi apsolutni višak ;) Iz više razloga, evo par ključnih, od kojih je prvi najvažniji:
- muva sa takvim, gusto namotanim nogicama vrlo retko pada na vodu sa udicom nadole i krilima nagore!!! Najčešće leži postrance, sa udicom koja leži na vodi :eek: Tako da krila uglavnom leže popreko, ili nadole, ili nagore, ili već pod nekim uglom??? I zaista ne liče ni na kakva krila insekta.
- boja krila se "utapa" u opštu boju muve, ne štrči niti izaziva bilo kakav drugi "okidački" efekat.

Sve u svemu ako vežete ovu muvu bez krila, ona iz svakog ugla, kako god da padne na vodu ima istu siluetu ribi uvek izgleda isto!!! A i uštedećete na vremenu vezivanja bar 1/3 vremena.

Jedino što to onda nije "Adams" nego "Adams bez krila" i ne izgleda tako lepo kao ovakav pravi krilati :)
 

Prilozi

  • adams9.jpg
    adams9.jpg
    45,5 KB · Pregleda: 213

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Uvek kada se pozoves na visedecenijsko iskustvo ja to postujem. Ali to nikako po defaultu ne znaci da si u pravu :D

Adams ovako vezan  http://www.musicarenje.com/index.php?option=com_content&view=article&id=62:adams-step-by-step&catid=20:fly-tying&Itemid=37 pada kako treba na vodu i jos bolje lovi. Ono sto Adams ne trpi je vuckanje po povrsini i "namestanje" posle zabacaja jer tad hoce da se naglavi. Pri pravilnoj prezentaciji, padne bas kako treba i skoro obavezno uhvati ribu :)
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Baš su slične ove 2 muve koje ti i ja postavismo, pravi Adamsi. Ako ga imaš, namasti ga i bacaj sa bar metar visine u kofu sa vodom 20-tak puta... I prebroj koliko puta se namestio sa krilima uvis pod 90 stepeni. I javi nam :)
P.S. Probao bih i ja ali nemam nijednog ni sa krilima ni bez 8)
P.P.S. Može i neko neutralan ali sa sličnom muvom sa ovoliko gustim nožicama i repom!!!
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Mito pa zar mislis da pricam napamet? Ja imam samo Saletove Adamse bas ove kao sa linka koji sam postavio. Imam ih tridesetak na 12 i 14 i isto toliko sa zutim dupetom ,rad istog autora :). Odavno sam odustao da vezujem tu musicu bas zbog problema koje ti pominjes. Onda lepo da ne gubim zivce i da se bez potrebe nerviram, okrenem telefon 017****** i kazem "nemoj da ti... ima da mi vezes tridesetak inace ce da bude ****". I tako iz godine u godinu u martu mesecu ja narucujem na isti telefon iste musice. I sve budu kao JNA, identicne jedna drugoj i mozda sam ukupno imao 3 koje se naglavljuju. I te su bile vezane sa nekim jadnim ispercima iz grizzly skalpa u nedostatku domaceg.
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Ni ja ne pričam napamet :nowink:
Ponesi mi bar jednog na Adu pa da probamo :) Ako ja ne dođem daj Banetu pa ću da testiram sam.
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.119
Broj reagovanja
1.180
Lokacija
Čačak
ako zamisljenu liniju koja povezuje vrhove nogica i vrhove repa ne sece udica onda je velika verovatnoca da muva legne kako treba ali bez tipeta, tipet jako utice na muvu, cak i parasut muve koje su po pitanju polozaja odlicne znaju da se nakrive,mada retko. ja sam krila davno prestao da vezujem, ako to i cinim to je jer mi je dosadno a raspolozen sam da se igram za stegom.....eventualno stavim cdc ili pp
 

sale guitar

Senior member
Učlanjen(a)
18.03.2009.
Poruke
214
Broj reagovanja
0
Ja sam pre tri godine narucivao muve od jednog valjevskog majstora i adamse mi je navezao bez krila..moguce da ga je mrzelo ili je po iskustvu i praksi video da nisu neophodna..
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
moje skromno misljenje je da kod adamsa , kao i kod mnogih drugih muva krila imaju samo estetsku ulogu . ne uticu na ribu vec samo na ribolovca. u to sam cvrsto ubedjen i to je to  :)
postoji jos jedna stvar koja je po meni vrlo bitna . autosugestija  :yeswink: . ako je bojan ubedjen da je presudan detalj kod adamsa njegova krila ....kada peca sa takvom muvom on je siguran da radi pravu stvar i hvata ribu . kada naveze muvu koja po njemu nema sve potrebne elemente onda neveruje u nju i to se odrazava na lovnost . i u ovu pojavu sam 100% siguran da igra ulogu u ribolovu  ;)
 
Vrh Dno