Babuška

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ovi naši drugari bi da mušičari obavezno vraćaju karaše i linjake u vodu. Tako bi se znatno doprinelo povećanju njihovog broja u našim vodama. :wacko: :hammerhead: :hmmmm: :lud:

KKKAAAAKKKVVVAAA BBBEEESSSSMMMIIISSSSLLLLIIIICCCCAAA!!!!!!

Ja mislim da na ovom forumu nema ni jednog člana koji je ikada mušicom ulovio karaša ili linjaka!

Naravno, ne računam svoja dva (Carassius carassius) karaša, koja sam jedva sakupio posle dvodecenijskog tumaranja po barama.

Čemu onda ovaj savet da ih oslobađamo? Pa valjda treba, ako su ugroženi, da se sačuvaju od onih koji ih love, a ne od onih koji ih nikad nisu ulovili! Kada bi ovo čitao neko ko satire karaše i linjake, barske ribe, koje i naši vodeći ihtiolozi svrstavaju u najgori riblji korov, smejao bi se.
Ja preporučujem našim mušičarima da, ako ulove muvom karaša ili linjaka, obavezno zadrže i ubiju tu ribu i da je kasnije odnesu na prepariranje, jer takav trofej vredi više nego mladica od 25 kg, štuka od 15 kg, pastrmka od 8 kg... Ne brinite, nećete ni za 0.0000000001 % osiromašiti riblji fond, jer se ove ribe mušicom love teže od pastrmki, klenova ili lipljena bar jedno 100 puta.
Karaš nije ugrožen prekomernim izlovom (posebno ne mušičara  :lol:), već "veoma stručnim" poribljavanjem koje su naši "stručnjaci" sprovodili decenijama. Naime, babuška, koju su do pre par godina redovno ubacivali u sve naše vode, u kojima je ranije živeo karaš, potpuno je iskorenila tu ribu. To nije uspelo ni alasima sa mrežama, ni ribokradicama sa dinamitom, ni mušičarima (od kojih niko nikada nije ulovio ni jednu), već "ekspertima" za ihtiologiju i poribljavanje.

E, ako neko od vas baš "nagazi" karaše, pa počne da ih rastura mušicama, neka posluša Gocija ili 100ku, pa neka povede malo računa, kako ih ne bi dokusurio. Samo, šanse da se to desi su manje nego da ja kupim imanje na Marsu.
 

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
:D :D :D
Slazem se sa tobom. Poslednjeg karasa na J. Moravi sam uhvatio plovkom pre oko 10 god, posle toga nisam ni cuo da je neko uhvatio "zlatnog karasa" (posto je babuska "srebrni karas") na toj reci, tako da smatram da je tamo potpuno istrebljen.

Ipak poruka, koju su uputili Goci i 100ka, ima drugujaciji prizvuk, vise zvuci kao apel, a on nije upucen samo musicarima. Ovu poruku bi trebalo da prenesemo svakom koga vidimo da peca ove ugrozene vrste, bez obzira na metode ribolova.
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Druze moze sve sto volis samo da je crveno,babuska nije toliko izbirljiva,vidim da ih je Mix hvatao na neke druge varijante,najvaznije je da ti njih nagazis u onakvom raspolozenju sa slika,ne mozes da pogresis na bilo sta da probas.Ja planiram da pravim takve nimfice od one plastike za pistolj,koje je Mix opisivao,samo da nabavim crvenu boju.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
ttttt je napisao(la):
:D :D :D
Slazem se sa tobom. Poslednjeg karasa na J. Moravi sam uhvatio plovkom pre oko 10 god, posle toga nisam ni cuo da je neko uhvatio "zlatnog karasa" (posto je babuska "srebrni karas") na toj reci, tako da smatram da je tamo potpuno istrebljen.

Dragi Toni,
Karaš, Carassius carassius, nije zlatni karaš, kako ga sve češće zovu i kao takvog upisuju čak i u ribolovačke dozvole. Pošto si akvarista, neće ti biti teško da proveriš šta je zlatni karaš, Carassius auratus. Evo ti slika, kao pomoć.
post-1-1185170002.jpg

Postoje zlatni, srebrni i obični karaš. Neki "ekspert" je upisao "zlatni" za običnog i napravio dar-mar u ribolovački rečnik. Molim da bar na ovom forumu ne pomešamo nazive riba.
 

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
Zato sam i nazive stavio pod navodnicima. U svakom slucaju ovaj naziv, iako netacan, dugo je vec uobicajan kod nasih ribolovaca plovkarosa. A slika zlatnog karasa ti se ne vidi, mada znam kako izgleda.  :tbumb:
 

geronimo

Junior member
Učlanjen(a)
08.05.2006.
Poruke
54
Broj reagovanja
0
Lokacija
SARAJEVO
Ja mislim da na ovom forumu nema ni jednog člana koji je ikada mušicom ulovio karaša ili linjaka!
[/i][/color]KKKAAAAKKKVVVAAA BBBEEESSSSMMMIIISSSSLLLLIIIICCCCAAA!!!!!!


Naravno, ne računam svoja dva (Carassius carassius) karaša, koja sam jedva sakupio posle dvodecenijskog tumaranja po barama.


MA ZNAO SAM DA SI TI I SAMO TI

Ja preporučujem našim mušičarima da, ako ulove muvom karaša ili linjaka, obavezno zadrže i ubiju tu ribu i da je kasnije odnesu na prepariranje, jer takav trofej vredi više nego mladica od 25 kg, štuka od 15 kg, pastrmka od 8 kg...

KKKAAAAKKKVVVAAA BBBEEESSSSMMMIIISSSSLLLLIIIICCCCAAA!!!!!!



pa imali kraja  dokle i ne kontam al te stvarno ne kontam

linjaka sam ja lovio prosle godine na imitaciju krvnog crva iz dosade kad sam svratio  kod kuma sarandjije i nije nikakav problem bio  bar ne tu i u to vrjeme nije ribnjak divlja je akumulacija ali uporedjivati sa mladicama i pastrmkama tih velicina  :doh: :doh: :doh: :toalet:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Napisao sam da "mislim" da nema nijednog člana foruma koji je lovio ove ribe, a ne da sam 100 % siguran. Ne verujem (moj problem  :lol:) da je nb.geronimo zaista sa tolikom lakoćom lovio linjake na veštački mamac, ali sam zato 100% siguran da je mušicom ulovljeni linjak, babuška ili karaš mnogo veći trofej od bilo kakve pastrmke ili lipljena, koje lovi svaka mušičarska šuša, već istog dana kada kupi svoj prvi mušičarski štap. Zato i preporučujem da, ako zaista uspete ostvariti takav podvig, i mušicom ostvarite neobičan ulov, ukrasite sobu njegovim preparatom. Svakojaki mušičarski početnici već imaju preparirane lipljene, pastrmke, pa i mladice, ali karaš ili linjak, pa i krupna babuška, na zidu, pored mušičarca od bambusa, bili bi pravo osveženje i razbile bi dosadu zvanu jednoličnost.
 

geronimo

Junior member
Učlanjen(a)
08.05.2006.
Poruke
54
Broj reagovanja
0
Lokacija
SARAJEVO
A sto ne bi vjerovao ustvari zasto bi  ja lagao da sam ulovio nesto sto nisam  bilo je to prosle godine svratio sam po povratku iz ribe  kod kuma koji je lovio sarane  na jezeru i kad sam isao da prosetam u jednom zaljevu u vodi dubokoj nesto preko metra vidio sam mulj kako se podize  sa dna i ribe mislio sam da su sarani i namontirao sam stap i probao sam sa nimficom ali nije bilo udarca a onda sam stavio krvne crve (mislim da sam to vidio ovdje i navezao  udica sa nekoliko crvenih  gumica koje vise na sve strane ) kad se spusti na dno navucem  u oblak mulja koji riba podize lagano podignem ali zaista lagano i dodje do ispravljana predveza (dok crvi lagano tonu) kontra i to je to onda nakon pauze kad se ribe vrate ponovim sve i to je  ona tvoja taktika sa mnogo sunjanja i prilazenja u sesnesterac    vjerovao ili ne tvoj problem ja znam da je bilo i kako je bilo btv nisu bili kapitalci mioslim da je najveci imao oko 400 gr  pokusacu da ponovim ove godine  jer sam svakako planirao i pripremio se  za lov sarana  uzeo sam 7# i ostalo sto ide uz nju pa cemo probati i sarana i smudza jer ga ima na jezeru gdje mi kum lovi a on ima i camac pa cemo probati tad cu slikati i nadam se dokazati ti da  da je  moguce


ps
nisam rekao da je opcenito lako loviti linjaka ali u tom trenutku i na tom mjestu je bilo poprilicno lako sljedeci put mozda nece biti tako  i ja za razliku od tebe ne podcjenjujem druge vidove musicarenja( napisao sam da sam nabavio  7  za sarane a 3  za sitniju ribu i warmwater musicarenje  )  ni druge musicare a posto kraj u kome zivim  obiluje pastrmskim vodama i rjetke su vode u kojima ima  ribe o kojima ti pricas ono sto je tebi put za odlazak da lovis lipljena meni bi bio da idem loviti stuku  babusku i ostale ribe koje zive u toplijim vodama
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Mixmaster je napisao(la):
Ne brinite, nećete ni za 0.0000000001 % osiromašiti riblji fond, jer se ove ribe mušicom love teže od pastrmki, klenova ili lipljena bar jedno 100 puta.
Nemoj da pričaš ovakve stvari, jer neko može pomisliti da je istina. Ja sam reko da ako ga uhvatitite da bi ga trebalo vratiti. Dakle pošao sam od pretostavke da je riba već upecana. Ti svoju teoriju o tome da se karaš treba ubiti zasnivaš na tome da se ne može ili bar veoma teško može upecati. Ovo je totalni apsurd! Dalje kažeš da i ako neko ubije karaša da neće oštetiti populaciju te ribe ni za 10 na minus deseti precenta!! To znači da u toj barici ima 1000 milijardi karaša!! Realna brojka odraslih primeraka karaša u našim omanjim baracima se kreće recimo oko par stotina. Dakle ubijenim jednim primerkom ste oštetili čitavu populaciju za skoro čitav procenat, što je jako puno!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Nb.geronimova priča zvuči veoma uverljivo. Može biti da je zaista tako bilo, ali situacije u kojima barske ribe dna rado grabe veštačke nimfe su kudikamo ređe od situacija kada grabljivi salmonidi to čine. Svaku ribu je relativno lako uloviti u idealnim uslovima, a idealni uslovi za mušičarenje pastrmke ili klena su mnogo češći nego isti takvi za karaša ili linjaka.

E, sad Goci i malo matematike. U odnosu na karaše i linjake koje će u bilo kom regionu, reci, jezeru ili bari uloviti ostali ribari, broj tih riba u čuvarci mušičara će biti višestruko manji, da ne napišem stostruko. Eto, već tu bilo kakva logika da bi mušičar trebalo da pazi na karaše i linjake, kako ih ne bi prelovio, pada u bunar. Ako bi se desilo da mušičar bude izuzetno vešt, pa počne da vadi barske ribe dna jednako kao oni koji love na gliste, hleb ili crviće, on će opet biti jedan od sto, pa će njegov doprinos izlovu biti neznatan.
Sve u svemu, opet stara priča, u kojoj ja razlikujem ribo-lovca od ribo-odgajivača, ribo-ljubitelja ili ribo-čuvara, a moj drug Goci ne. To je zato što on dobro zna da ako se neka riba izlovi nema ko da obnovi njenu populaciju. Ja ne mislim da će zauvek biti tako. Kada se odstrane ribokradice i njihovi čuvari, koji bi trebalo da čuvaju ribu, a ne njih, stvoriće se uslovi za kontrolisano razmnožavanje naših autohtonih vrsta riba. To je unosan posao i neko će uskoro ponuditi mlađ linjaka, karaša, crvenperke, skobalja, klena, lipljena, mladice.... Tada nećemo moliti samo Boga da sačuva naše ribe i terati mušičare da vraćaju sve što ulove iako znaju da od toga nema nikakve vajde.
Evo, Goci, da te ohrabrim. Upravo kopam bazen u svom dvorištu u kome planiram da veštački odgajam baš karaše i linjake, jer odlično znam koliko su ugroženi, posebno ovaj prvi.
E, hajde da ispoštujemo čoveka koji je otvorio ovu temu i pišemo samo o mušičarenju babuške.
 

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
http://www.youtube.com/watch?v=MaUc4zvf5fs pa kolika je stvarno bila ta babuska  :D
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Ha,ha,ha,sta kaze babuska bre,crvena ko saran :D :D :D :D
 
Vrh Dno