Babuška

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
[flash=425,355]http://www.youtube.com/v/MaUc4zvf5fs&rel=0&border=1&hl=en[/flash]
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Eh, ta babuška i karaš... Zakačiti kilaša na nimfu i pribor aftma 4 ili 5 nije zezanje. Odlična borba i veliko zadovoljstvo kada si svestan da si prevario nešto o čemu ni čuveni mušičari do pre par godina nisu ni sanjali.
 

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
[flash=425,373]http://www.youtube.com/v/9Lg16Qxj9O0&rel=0&border=1&hl=en[/flash]

 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Umeren čovek. Ima pameti taman koliko mu treba. :doh:
Možda voli da ljubi ribe, pa neće da je baci na slobodu, već je čuva za još malo žvalavljenja.  :hammer:
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
POlako momci,apsurd sa svake strane,OK postujem svako ima pravo na svoje misljenje i iznosenje svog misljenja ali ukoliko nije u pravu sledi ispravka..

                                                  KARAS OBICNI
                                              ( Carassius carassius)           
Negde su mu nadenuli i to famozno ime zlatni karas iz prostog razloga da bi ga razlikovali od SREBRNOG KARASA.
Obicno je po ledjima bronzane boje sa zlatastim bokovima pa i eto otud ga nazivaju zlatim karasem.Ovi karasi prilagodjavaju boji tela na osnovu sredine u kojoj zive,pa je tako negde svetliji a negde tamniji...

                                                  KARAS SREBRNI,BABUSKA
                                                (Carassius auratus gibelio.)
Ovaj karas je doseljenik iz Kine.U vodama evrope unet je negde 1856. godine a nakon toga posle 90 godina prvi put je ulovljen u nasim vodama.
Prvi karas uhvacen je negde u zoni Tamisa kod sela Jabuke a zatim i drugi 1949. u Crkvenom ritu kod Kladova.Jedino sto ga razlikuje od ZLATNOG KARASA jeste sto na svom telu nema ni jedan deo slican ZLATNOM KARASU..
Krljust mu je srebrnaste boje sa zelenkastim prelivima na ledjimai bez tamnih fleka u osnovi repa koju ima zlatni karas....

NADAM SE DA SAM POMOGAO BAR MALO OKO OVE NEDOUMICE..
:bye: :bye: :bye: :bye: :bye: :bye:
 

dare

Senior member
Učlanjen(a)
22.01.2008.
Poruke
185
Broj reagovanja
0
Lokacija
Prokuplje
Lepo Fox,koliko mogu da primetim mozda bi bilo bolje da se vratis tvojoj prvoj ljubavi plovkarenju.. ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;)
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Opet nedoumice oko "čuvenog" imena "zlatni karaš". Evo malo ihtiologije.

Nekada je u našim vodama živela riba koja se zove KARAŠ. Niko ga ne zove zlatni, srebrni, bronzani, debeli, šlajerasti...več samo KARAŠ. Ako mu več dodajemo neki pridev, moglo bi to da bude OBIČNI KARAŠ, ali za tim najčešće nema potrebe. Ta riba nosi latinski naziv Carassius carassius, što takođe znači karaš-karaš, dakle ništa posebno. http://www.fishbase.org/Summary/speciesSummary.php?ID=270&genusname=Carassius&speciesname=carassius
Onda je počela invazija ribe koja nosi latinski naziv Carassius gibelio, koju su ljudi prozvali srebrni karaš ili babuška, jer se nekada smatralo da su sve ribe ove vrste ženke, što nije tačno. Nije tačno da je važeći naučni naziv Carassius auratus Gibelio. U nazivu ove vrste nema "auratus". http://www.fishbase.org/Summary/speciesSummary.php?ID=6376&genusname=Carassius&speciesname=gibelio

Međutim, postoji i Carassius auratus auratus http://www.fishbase.org/Summary/SpeciesSummary.php?id=271 koji je pravi pravcijati zlatni karaš ili zlatna riba (goldfish), a na to nedvosmisleno ukazuje i njegov latinski naziv.

Dakle, ljudi, prijatelji, drugari, mušičari...naš karaš, Carassius carassius nije "zlatni karaš" i taj naziv mu je dao neki vašljivko i čak, upisao u ribolovačke dozvole pre par godina. Od tada je taj naziv počeo pogrešno da se koristi. To je isto kao kada bi Ruse zvali Ukrajincima, ili Crnogorce-Slovencima.
 

falco

Full member
Učlanjen(a)
23.10.2007.
Poruke
628
Broj reagovanja
111
Mixmaster je napisao(la):
  Onda je počela invazija ribe koja nosi latinski naziv Carassius gibelio, koju su ljudi prozvali srebrni karaš ili babuška, jer se nekada smatralo da su sve ribe ove vrste ženke, što nije tačno.

Do pre tridesetak godina u našim vodama i jesu bile skoro sve ženke, što je posledica načina razmnožavanja. Za neke žene se kaže da "rade ono" kao štuke, mada bi mnogo prikladnije bilo da se iste uporede sa babuškama.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Na mestu gde su do skora živeli samo karaši, ulovio sam pet matica, pre neki dan. Istisnuo sam im nežno ikru i mleč i čuvam oplođena jajašca kod kuće. Međutim, što više proučavam razlike između babuške i karaša jasnije mi je da čuvam babuške. Hteo sam da izdvojim karaše od kineske napasti i ubacim ih u posebno jezero, ali izgleda da mi to neće uspeti. Čim se ispile babuškice, poribiću gradsku fontanu u centru Niša.
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
637
Broj reagovanja
19
Mix, ja se secam da su moji drugovi pre 10-ak godina lovili na Limu ribu KARASh, nisam je video uzivo!
U jezeru malo uzvodnije nisam cuo neke price za ovu ribu da postoji u njemu, ali mozda je bila pa se izlovila jedino (sto je praticno nemoguce). U Limu su je pecali uz obalu i to na cistim salmonidnim delovima! Prosto me iznenadjuje da ova riba je postojala u Limu (postoji jos ::)). Raspitacu se kod plovkarosa da li je ima i na jezeru pa da se uputim malo na nju,suncanice,klenove,sarane :)...

Sta od musica preporucujes za jezersko musicarenje ove ribe?
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Nemam sad sliku, ali mamac je jednostavan. Od crvene vune namotaj telo preko udice i to je sve. Nemoj da je otežavaš, da bi što sporije tonula. Napravi ovakvu nimfu u još dve tri boje, žućkastu, belu i crnu, a možeš i za svaki slučaj neku malo težu ako su karaši na dnu.
Nadam se da je ovaj jednostavan savet bolji nego da sam ti nabrajao Chironomus plumosus, Sialis lutaria, Cloeon simile... :-X
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
637
Broj reagovanja
19
Hvala, Mix. Znam odprilike te nimfe kako izgledaju!
 
Vrh Dno