BAMBULA!!!!

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
to su "papucare" gregor :) i tehnika vezanja je sasvim druga.
 

architect

Junior member
Učlanjen(a)
08.12.2005.
Poruke
48
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis, Srbija
Gregore samo je oblik slican, prava bambula stvara sasvim drugi utisak ribi kada padne na vodu. Poenta je u materijalu od koga se izradjuje. Videces, ako na forumu bude bio izbacen recept za vezivanje ove musice.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Vi koji niste iz Nisa izgleda da ne znate vrlo bitnu stvar. Ovde postoje dve razlicite i donekle suprotstavljene struje. Papucari i bambulasi. Mi bambulasi mislimo da su papucari (korisnici foama, policelona, kineskih papuca), BLJAK! Kad nam neko pomesa bambulu sa papucarskom muvom, kao sto to cini Gregor, mnogo se uvredimo. Njemu oprastam jer je iz daleke Slovenije.
Najbitnija razlika, koju onaj ko ne poznaje musicarenje bambulom ne shvata, je to sto je njeno talo napravljeno od cvrstih materijala, poput balze i poliuretana, od kojih se inace izradjuju ribarski plovci. Bambula drugacije pliva, drugacije zvuci i mnogo se drugacije pravi od papucarskih (foam) muva.
Evo primera: Jutros me je zvao Laki i dogovorili smo se da idemo u ribolov. Nije rekao da nema adekvatne muve, vec da nema bambule i da treba da ih pravi. Postoji BAMBULA!!!! i "ostale muve". Na zalost, to ne moze (za sad) biti jasno nikome ko nije iz Nisa. Ispada da se ja kao autor muve previse hvalim. Ipak, hvalim se svojim, a ne tudjim. Neko se hvali...., a ja ....
A sad evo bambule sa krstovima. Hriscanska bambula. Klen ponekad obozava zutu bambulu. Posto ovih dana neki bageri pomalo mute Tolplicu, dobro ce doci ova uocljiva muva.
 

Prilozi

  • Bambula Krstas.jpg
    Bambula Krstas.jpg
    10,2 KB · Pregleda: 423

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
dobar krstaš, za "svete" pohode ;-) E doslo je vreme da i ja nesto kažem o ovoj perfektno muvi. Dok nisam nabavio malo balze nisam ništa hteo da previše komentarišem. Ali između papučare i bambule je velika razlika u svemu. Ovde u sloveniji sam varovatno jedini koji ju ima. 95% sam siguran. Koristio sam ju nekoliko puta na klenovima, dok sam lovio pastrmke mojim novim probnim strimerima zaboravio sam skroz na nju. Ali jedva cekam da odem i na pastrmke, no jednog posebnog cu da radim za lipljana, za probu, pa ako bude uspesan postavit cu vam sliku. Bambula iz balze je perfektna muva. Naravno i ona kafena zasluzuje svoje posebno mesto u mom ribolovu, ali bambula je kod mene dozivela posebnu senzaciju. Na prvom mestu jer je vrlo čvrsta,na drugom jer ima izuzetnu plovnost i treče je što pravilnim korištenjem možeš da sa ovom suvom muvom radiš razne stvari (simulacije) na vodi. Odat ču vam jednu moju malu tajnu, moje otkriče. Ako pravilno, spuštenim vrhom štapa, na kratko povučete bambulu tako da zaroni napravit če plop, i privuči pažnju ribi kojoj je bambula izvan vidokruga. Tako sam prevario par klenova od 30-40 cm. Važno je da nakon toga plopa malo miruje, pa tek toliko opet samo malo za cm povučete da izgleda da se buba koprca na vodi. Oh mogo bi još puno pisati ali eto vam toliko pa sami istražujte i razmišljajte kako riba nju vidi i "kada je dobro da ona ima manje perja i kada i za koje uvete i vode da ima više perja" ;-)

bistro!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Sebastijane, znaj da se bambula moze praviti i u drugacijim oblicima, bojama i, pored krupnih, i na najsitnijim udicama. Slobodno napravi imitaciju mrava u bambula fazonu. Uverices se da je najbolji! Ne znam samo da li ti imas moj usavrseni recept za ovu muvu. Mislim da ga jos nisam objavio. Mozda bas zbog toga i dolazi do zabuna i mesanja bambule i muva koje joj nisu bas slicne.
A ovu sa krstovima sam danas koristio pred sam mrak. Dobro sam je video i ja i jedan klen od 1 kg, koji je tako visoko skocio iz vode nakon kontre, da je uplasio Lakija koji je zabacivao dvadesetak metara dalje. Ova bambula sa krstovima pomogla nam je i da prizovemo pomoc sa neba, kad smo se automobilom zaglavili u blatu do kolena. O tome bi bilo bolje da pise Lucky.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Sta se juce dogodilo meni i Dr. Lucky-ju pored Juzne Morave, necete poverovati. Izlezavamo se ja i on na brdascu od peska pored reke, cekajuci da prsne riba i pojavi se bucov, a ujedno gledamo i jednog plovkarosa kako pokusava da zakuca nekog skobalja. Relaksiramo se i polemisemo sta je jace, sheet ili ganja i od cega vise boli glava, kad nam pridje ribolovac. Primetivsi musicarske stapove naslonjene na moj automobil, poce da nam pokazuje svoju kutiju sa muvama. Kaze da odskora i musicari. U kutiji svakojake kupljene muve. "Ovu ti je napravio Kuzma, ovu Vanja..." analiziram ja muve. U jednoj pregradi cudo! Muva koju nije mogao da kupi. Original BAMBULA i to, sa polomljenom udicom. "Gde si ovo nasao, pobratime?"- usledilo je moje cudjenje. " Aaaaaa, auuuu, eeeee, to je BAMBULA!"- poce ribar. "Samo na nju lovim ozbiljne klenove ovde. I to sve krupne komade. Napravio mi je Pera..."
I tad ja ukapiram da je bambulu dobio od mog "ucenika" Pere, vec dobro poznatog musicara iz predgadja Nisa, Novog Sela.
Zamislite, covek toliko ceni ovu muvu, pored brojnih papucarki i "obicnih" muva, da je drzi u kutiji, iako joj je udica potpuno polomljena.
Rekoh: "Za ove komplimente poklonicu ti jedinu Bambulu koju sam poneo, a i ti Laki, daj neku ovom finom gospodinu." Laki izvadi "kafenu bubu" uz uveravanja da je to isto. Jedva sam ga odbranio, jer je ovaj, inace krupan gospodin, pomislio da ga Laki zajebava. Vec se spremao da ga, sa sve kombinezonom, baci u 'ladnu Moravu, kad sam se umesao i jedva skinuo njegove ogromne, stisnute sake, sa Lakijevog vrata. Smirivao sam ga uveravanjima da ce Laki da povede racuna sledeci put i da nece vise takvim uvredama da se koristi. Naravno, Laki je to, uz suze i blagu drhtavicu, potvrdio, a uz obecanje da ce sledeci put da mu pokloni 10 najlepsih, BAMBULA, po originalnom receptu.
Molim Lakija da potvrdi ovu istinitu pricu.
 

ugly_si

Senior member
Učlanjen(a)
03.04.2006.
Poruke
187
Broj reagovanja
1
Jeli ona "bambula" sa krsticima osvestana i blagosiljana na Vracaru? :lol:
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Ja i Sumadinac u petak idemo na Plivu na neko takmicenje. Ponecu i bambulu, zlu ne trebalo. Mozda proradi lipjen na Plivi na istu :)
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Milance tamo nema babuski! Gde bre da se sramotimo kod ljudi, da pecamo na drvene muve, riba da hoce da jede drvo, ne bi ga pored reke imalo!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Samo Svetinikolska crkva dolazi u obzir. Tu se ja i Laki molimo Bogu, kao stari cairac i palilulac, a bambule kupamo i sami im bajemo na Svetinikolskoj cesmi. Samo tako BAMBULE postaju originalne i ubitacne.
A ta Pliva? Cimnuo me Milance i nista. Nije me ubedio. Imam lovu, imam opremu, imam muve, znam da lovim... sto me nisi zvao ponovo? A bambula bi bila favorit na Plivi. Verzija sa tankim telom i glavicom od silikona na udici 16 i 14!!??
 
Vrh Dno