Bilecko Jezero

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
schok je napisao(la):
ne bih se prevario,jer napisah iz iskustva.kalife od desetak kila sam vadio iz dubina,tacnije nakon samog podizanja blinkera sa dna.za petnaestak godina lovljenja na takvim jezerima vecu kalifu od 2.5kg nisam nigde video pri povrsini i priobalju,to je bilo rezervisano samo za normalne velicine kalifa.Sebovu vestinu nisam ni dovodio u pitanje,musicarcem na duboka jezera u potrazi za velikim kalifama=utopija

Aj ti iz iskustva stavi sliku nekoliko tih "kalifa od desetak kila", koje si kazes lovio u "jezerima tog tipa", pa cemo onda nastaviti o tome sto je i sto nije utopija. Po mogucnosti takvih gdje se vidis i ti jezero. Mislim da ce to mnoge, a ne samo mene zanimati. :D
 

schok

Senior member
Učlanjen(a)
19.12.2011.
Poruke
322
Broj reagovanja
0
nemoguca misija...davno to bese,kada foto aparat i kamera nisu bili u sastavu moje ribolovne opreme.
a ti probaj meni dokumentovati,kad se vec zelis baviti dokazima,gde su te ogromne kalife pri povrsini!?evo da se i ja nasmejem poput tebe  :D
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Ako je populacija takvih riba jako dobra ko sto sam vec napomenuo a I tommylee spominje "stepenice" koje ja nazivam "police"  I slicne dubine... to je gde su. I opet ta migracija....stvarno, ako covek jako dobro pozna jezero I ribu znat ce kada I gde te ribe migriraju. To zahteva dosta truda ali je moguce. U suprotnom onako na slepo u stilu lutrije traziti takvu ribu na dubini musicarskim priborom je mazohizam...ali ko ima srece mozda mu se osmehne...ja licno, ja bi istoa tamo od polovice septembra do kraja oktobra I to u onaj uzak deo kod brane....tamo bi ih garant pronasao...posle sam se malo I pozanimao I covek kojega spominje Silvio mi kaze I pokaze gde lovi slikom I videom I to lepe ribe oko 60-70cm. Vidjane su I vece...sto opet potvrdjuje ono sto alp I ja tvrdimo da I te velike prilaze obali I povrsini.

Cak I ovde kod mene koje je alpsko jezero, sam sredinom septebra video jezersku pastmku oko 90cm dugacku na nekih 3m od obale kako pliva pod samo povrsinom. Kalifa istih dimenzija ce takvu pojavu cesce da uradi a I njih sam vidjao pod samom povrsinom. Jednom prilikom dok sam imao jos kanu marta sam se vozikao bez stapa po nasem Bledskom jezeru I video tri kalife od kojih je jedna imala preko 80 cm ali ni ostale nisu bile manje....ipak ovde kod mene je kalifa jako malo, vise je jezerskih a I njih covek nema priliku viditi svaki dan. Bilecko jezero ima onu uzinu I idealna je za pastrmke....mislim ako imam dobru informaciju tamo je ulovljena sa crnogorske strane komadina od preko 20kg...moram bas da proverimo koliko tacno.
 

schok

Senior member
Učlanjen(a)
19.12.2011.
Poruke
322
Broj reagovanja
0
ok,kazes da i na tvom jezeru ima ogromnih kalifa,zasto ih tamo ne juris,kada su dostupne i izlaze iz dubine jezera?
porediti Bledsko sa Bileckim,van pameti je...Bledsko ti je kao lokvica pored puta naspram Bileckog.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Napisao sam da ih je jako malo I ne tako ogromnih, znaci populacija im je slaba...pronadje se koja oko 80 ali to kod nas I varalicarii ulove po jednu ili dve tek na godinu dana pa cak I to ne. Meni kada se love ribe od 70tak cm idem na reku I na jednu akomulaciju gde mi camac nije potreban jer ja volim da lovim na vidjeno I sa obale....a ovo ceprkanje na slepo samo kada nemam druge opcije.

U nasem jezeru iako je alpskog tipa nemamo toliko krupne pastrmke ko u Bileckom. Kod nas je mnogo sarana  :hammer:
 

schok

Senior member
Učlanjen(a)
19.12.2011.
Poruke
322
Broj reagovanja
0
Nista Seb,ostaje nam da se cujemo nakon obavljene misije pohoda na Bilecko da sagledamo utiske.
jedini savet koji cu ti dati,obavezno ponesi varalicarac i kasikaste varalice (blinkere) u silver dekoru,kad ti uvate lupati somovi brzo ces zaboraviti kalife  :drool:
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Ako se desi da odem tamo, mada nemam nekih ozbiljnih namera, sumnjam da cu vec u jednom izlasku imati takvu ribu jer pored svog znanja treba I sreca a ako srece fali onda mnogo izlazaka....sto si mogu priustiti samo domacini.
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
schok je napisao(la):
nemoguca misija...davno to bese,kada foto aparat i kamera nisu bili u sastavu moje ribolovne opreme.
a ti probaj meni dokumentovati,kad se vec zelis baviti dokazima,gde su te ogromne kalife pri povrsini!?evo da se i ja nasmejem poput tebe  :D

Tako sam nekako i mislio. Znam na desetine ljudi koji su lovili kalife od 10 pa i od 15 kila, ali im aparat nije sastavni dio opreme... :D
Nazalost, takvu kalifu u jezeru, a ni van jezera nikad nisam vidio. Ali, ono sto sam redovitio vidio i lovio je 60+ tu i tamo preko 70. Redovito vidjevsi i pokoju 80+. Vecinom u granicnoj zoni vidljivosti (cca 2-4 m, ovisno o zamucenosti vode), a puno manje tonucom strunom u vecoj dubini. Kako i mnogi drugi ribolovci, uostalom. Opce poznata stvar. Neko bi mi se nasmijao da ju idem nasiroko obrazlagati iako na tim mjestima ima i onih koji ostanu i "suha k...a". Dosuse rijetko.
Ako je Seb ili netko drugi raspolozen, moze ti objasniti kako i uzivo pokazati na "Bledu". Evo bas tu, jedna od xy slicnih:
 

Prilozi

  • pastrva.jpg
    pastrva.jpg
    46,1 KB · Pregleda: 264

Zac

Senior member
Učlanjen(a)
26.11.2007.
Poruke
117
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
alp je napisao(la):
Shock, prevario bi se jako po pitanju jezera, a i kalifa. U 50 m dubokom jezeru ribe gotovo nikad nisu na toj dubini jer tamo cesto nema ni hrane ni kisika.

Gospodine Alp,
Opet dovodite clanove ovog foruma u zabludu iznoseci netacne informacije. Kolicina kiseonika u vodi ne zavisi od dubine vec od temperature. Sto je temperatura vode manja to u njoj ima vise kiseonika. Tempetratura vode na povrsini je gotovo uvek veca nago u dubini. Sto nas dovodi do zakljucka da na dubini od 50 metara gde je temperatura vode oko 4 stepena uvek ima vise nego dovoljno kiseonika da bi ribe mogle tamo veoma ugodno da zive.
Drugo pitanje hrane je takodje diskutabilno i uglavnom je povezano sa cinjenicom da se razlicite ribe hrane razlicitom vrstom hrane. Pri tom treba uzeti u obzir i da se npr. kalife zavisno od starosti hrane razlicitom vrstom hrane. I kao sto to neko vec rece. Velike ribe "predatori" provode veci deo vremena u dubinama i izlaze u plice slojeve u potragu za hranom. Sto naravno nikako ne iskljucuje mogucnost da ce se riba hraniti i na 50m ako joj se za to ukaze prilika.
 

schok

Senior member
Učlanjen(a)
19.12.2011.
Poruke
322
Broj reagovanja
0
alp je napisao(la):
Tako sam nekako i mislio. Znam na desetine ljudi koji su lovili kalife od 10 pa i od 15 kila, ali im aparat nije sastavni dio opreme... :D
sta da radim,davno to bese osamdesetih,kada se lovila riba,a nije se manekenisalo sa ulovom pred objektivom

Nazalost, takvu kalifu u jezeru, a ni van jezera nikad nisam vidio.
stvarno,na tvoju zalost,za raliku od tebe ima nas koji jesmo
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
Zac, "opet" bi zanacilo da imas nesto drugo na umu. Moras reci na koju "drugu zabludu" si mislio.

Sto se vode tice, kolicina kisika u vodi ne ovisi samo o temperaturi. Voda moze biti hladna i bez kisika. Tocno je da se u hladnijoj vodi moze otopiti vise kisika nego u toploj. Ali kisik se u vodi otapa kontaktom sa zrakom. Znaci brckanje, valici, struje, vjetar...i te stvari. Izvorska voda, direkt iz brda, recimo, moze imati vrlo malo kisika iako je hladna kao led. A slicno je vrlo cesto i s vodom na vecim dubinama u jezerima.

S druge strane topla voda moze imati i puno kisika, ako se na neki nacin prozracuje. To recimo mozes vidjeti ljeti na konzumnim ribnjacima s intenzivnijem uzgojem, ako si bio nekom prilikom. To su one fontanice i brckalice. 

U dubljim jezerima postoje slojevi. Da ti ne ulazim u detalje, jer si to ako te zanima mozes potraziti na internetu ili u nekoj knjizi, sloj vode u kojem postoje optimalan odnos kisika, temperature i hrane zove se termoklina. Tu je plankton, tu su male ribe koje ga jedu, pa velike koje jedu njih itd. Generalno, tu su ribe koje trazis. Iako to nije jedini kriterij kojim se ribe traze u jezeru.

 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
schok je napisao(la):
sta da radim,davno to bese osamdesetih,kada se lovila riba,a nije se manekenisalo sa ulovom pred objektivom
stvarno,na tvoju zalost,za raliku od tebe ima nas koji jesmo

Kakvu zalost, to mi je neobicno drago. Srecom sada postoje mobiteli pa kada ti se zalomi kakva kalifa od 10, 15 ili 20 kila fino "klik" pa fino na Facebook, da i mi smrtnici koji lovimo samo male do pet set kila vidimo.  ;)
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Na jezeru ili tacnije akomulaciji ovo bese moja najteza, 6,5kg. Ulovio sam je na malenu nimficu na vidjeno i to na nekih 15m od obale....i cini mi se na nekoj dubini od oko 1,5m.

Svake godine ulovim tamo lep broj od 70cm a onih ludakinja od 60+ jos vise i njih se posebno veselim jer je skoro svaka takva riba ziva oluja na udici  :yeswink:

Mogu samo zamisliti kako bi bilo imati takve ribe na udici na prostranom bileckom jezeru.  :drool:

Sad se bas prisetih jos jednog specificnog jezera preko bare na jugu....svima vec poznato Jurassic Lake. Isto ogromno a i duboko jezero...tamo bas ogromne kalife uspesno love musicarskom metodom. 
 

Prilozi

  • kapitalka.jpg
    kapitalka.jpg
    303,9 KB · Pregleda: 261

schok

Senior member
Učlanjen(a)
19.12.2011.
Poruke
322
Broj reagovanja
0
alp je napisao(la):
Kakvu zalost, to mi je neobicno drago. Srecom sada postoje mobiteli pa kada ti se zalomi kakva kalifa od 10, 15 ili 20 kila fino "klik" pa fino na Facebook, da i mi smrtnici koji lovimo samo male do pet set kila vidimo.  ;)
moras da promenis i taktiku i teoriju o tome gde se grdosije nalaze,nadam se da ces imati uspeha.
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
sebastian je napisao(la):
....svima vec poznato Jurassic Lake. Isto ogromno a i duboko jezero...tamo bas ogromne kalife uspesno love musicarskom metodom.

E upravo tamo negdje ti je upravo sada nas kolega sa foruma Janesh (Janko), koji se tamo sretno uposlio kod Loop-ovaca kao ribolovni vodic i instruktor. Kada se nakon dva mjeseca vrati sigurno ce nam iz prve ruke ispricati oce li kalife od 10 kila biti vise na 50 m dubine ili blize povrsini. Za sada je uspio uloviti samo morsku od 11 kila, ali to nije kalifa o kojoj raspravljamo.
 
Vrh Dno