Bilecko Jezero

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
schok je napisao(la):
moras da promenis i taktiku i teoriju o tome gde se grdosije nalaze,nadam se da ces imati uspeha.

Ne moras nista mjenjati jer ribe vidis. Naravno ako pazljivo gledas. Samo malo teze idu van kada ih zakvacis Onda odu "50m" dubinu i sirinu...:D
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Da da, upala mu kasika u med I svaka mu cast... Gledam neke tako snimke tamo.....mmm...ludilo, ne znas gde bi pre, na jezero ili na reke  :drool:

Patagonija  :drool:

Ali eto, neki ne mogu tako daleko ali zive relativno ili jako blizu voda gde se skrivaju takve bestije. I ja imam srecu da je jedna ne bas tako prirodom lepa voda blizu mene. Jedv cekam april I nadam se da vode nece biti pregoleme... do tada mi ostaje da ovde pametujem po forumu  :D

o da, moj cekrk ima 100m+ gel spun backinga.....a 50tak ih cesto skine neka takva  :yeswink:
 

schok

Senior member
Učlanjen(a)
19.12.2011.
Poruke
322
Broj reagovanja
0
alp je napisao(la):
Ne moras nista mjenjati jer ribe vidis. Naravno ako pazljivo gledas. Samo malo teze idu van kada ih zakvacis Onda odu "50m" dubinu i sirinu...:D
vidim da nemas predstavu niti to sebi mozes docarati.te velike kalife nemaju borbenost poput svojih manjih rodjaka,to su ribe koje su predebljane i trome,prilikom izvlacenja iz dubine,stap ne detektuje udarce,vec to lici na izvlacenje nekakvog mrtvog tereta,poput zakacene grane koja poprecno ide kroz vodu.
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
Kalo smo odpirili od teme, ispricavam se svima, ali samo ilustracija kako izgleda pastrva od 11 kila, jedna Janeshova slika. Nadam se da mi ni on nece zamjeriti. Kao sto sam spomenuo trenutno je na toj nekoj rijeci, ali vjerujem da ce kad odradi to i na jezero s kalifama... Tako da ce, vjerujem, bit izvjestaj o tome kako se love kalife od 10 kila i da li bjeze ili glume mrtvu kokos na 50 m dubine.
 

Prilozi

  • janko-patagonija.jpg
    janko-patagonija.jpg
    92 KB · Pregleda: 271

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
schok je napisao(la):
vidim da nemas predstavu niti to sebi mozes docarati.te velike kalife nemaju borbenost poput svojih manjih rodjaka,to su ribe koje su predebljane i trome,prilikom izvlacenja iz dubine,stap ne detektuje udarce,vec to lici na izvlacenje nekakvog mrtvog tereta,poput zakacene grane koja poprecno ide kroz vodu.

To onda nisu ove o kojima ti Seb i moja malenkost ovdje sapucemo. Doduse, kazem, mi lovimo te male ribe, 4, 5, 6 kila. Vece odu. Ali, nucicemo nekako, jel tako Seb.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
predivna riba, sve cestitke Jankotu  :tbumb: ma naucit ce mo se valda nekako....ja eto najtezu rubu koju sam imao na stapu je samo 22,5kg saran...naravno to se misli na musicarski stap I muvu bez ikakvih gluposti sa mirisima ili aromama I to na vidjeno I onda jos jedan od ravno 22kg pa nekoliko 20tki I onda mnogo ovih od 10 do 18kg.....sve su oni iako debeli vukli I ludovali.... ali ok, ako bi takve ribe zakacio nekim klasicnim stapom od 300 grama akcije onsa bi to bilo ko tezu granu da vuces.  :blush: Volio bih barem jednu kalifu od 10kg da ulovim I vidim kako se ona otima za razliku od sarana iste tezine....predvidjam da je mnogo bolji osecaj....
 

schok

Senior member
Učlanjen(a)
19.12.2011.
Poruke
322
Broj reagovanja
0
sebastian je napisao(la):
Volio bih barem jednu kalifu od 10kg da ulovim I vidim kako se ona otima za razliku od sarana iste tezine....predvidjam da je mnogo bolji osecaj....
ok,otom potom,samo se nemoj razocarati u tu borbenost...
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
ako budem imao tu srecu da ulovim takvu ribu javit cu utiske ;)

 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.106
Broj reagovanja
932
Čiji li je veći  :D ... elem tipujem da se kalifa bolje bori iste težine moja najveća u životu prije 3 godine u Neretvi brzoj vodi ali na varalicu  5,60kg neznam duljinu tail dencer rapala 8cm obje  trokuke u ustima riba je slkočila 2 puta i nisam se pretjerano namučio ali mislim da je to zbog obje troce u ustima pa riba nije mogla pošteno niti da diše.

Meni osobno kalifa je jedini salmonid koji može da se približno bori kao meka...
 

Zac

Senior member
Učlanjen(a)
26.11.2007.
Poruke
117
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
alp je napisao(la):
Zac, "opet" bi zanacilo da imas nesto drugo na umu. Moras reci na koju "drugu zabludu" si mislio.

Sto se vode tice, kolicina kisika u vodi ne ovisi samo o temperaturi. Voda moze biti hladna i bez kisika. Tocno je da se u hladnijoj vodi moze otopiti vise kisika nego u toploj. Ali kisik se u vodi otapa kontaktom sa zrakom. Znaci brckanje, valici, struje, vjetar...i te stvari. Izvorska voda, direkt iz brda, recimo, moze imati vrlo malo kisika iako je hladna kao led. A slicno je vrlo cesto i s vodom na vecim dubinama u jezerima.

S druge strane topla voda moze imati i puno kisika, ako se na neki nacin prozracuje. To recimo mozes vidjeti ljeti na konzumnim ribnjacima s intenzivnijem uzgojem, ako si bio nekom prilikom. To su one fontanice i brckalice. 

U dubljim jezerima postoje slojevi. Da ti ne ulazim u detalje, jer si to ako te zanima mozes potraziti na internetu ili u nekoj knjizi, sloj vode u kojem postoje optimalan odnos kisika, temperature i hrane zove se termoklina. Tu je plankton, tu su male ribe koje ga jedu, pa velike koje jedu njih itd. Generalno, tu su ribe koje trazis. Iako to nije jedini kriterij kojim se ribe traze u jezeru.

Alpe, nemam potrebe da trazim po internetu a knjige koje se ticu fiziko-hemijskih procesa sam vec morao malo temeljnije da "prelistavam".
Kolicina kiseonika u dubokoj vodi je uvek direktno povezana samo sa njenom temperaturom a posto je temperatura na tim dubinama uglavnom konstantna i uglavnom niza nego na povrsini onda je i kolicina kiseonika uglavnom konstantna i veca nego na povrsini. "Znaci brckanje, valici, struje, vjetar...i te stvari" ne uticu nimalo na desavanja u dubini od 50 m pa ni na kolicinu kiseonika. 
Termoklina tj.  optimalan odnos kisika, temperature i hrane ne moze da se generalizuje. Ono sto je dobro za mene ne mora da bude dobro i za tebe. Pa kad govoris o ovakvim odnosima onda bar moras da definises o kojoj vrsti i velicini ribe pricas. Za malu kalifu je idealno da zivi u vodi dubokoj do metar-dva, za onu od 4-5 kg je pak idealno da zivi u vodi koja ima bar 5 m dubine a one vece valjda s razlogom zive u Bileckom jezeru. Generalno, zavisno od toga kakve ribe trazis biras i mesto gde ces da je trazis. Naravno, nije to jedini kriterij koji garantuje da ces i da ih "nadjes".
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Jes vala Silvio...a sta ce mo drugo, vani sneg pada i onda od dugog nepecanja ostane nam da forumisemo  :D ;)

evo koliki je moj  :hammer: npr. ovo sarance od 22 kg se otimalo samo tako i posteno sam ga osetio i na stapu wt12 iako moj rekorder jos pola kile tezeg sam izvadio stapom wt7/8 pa ako se taj dobro bori kako se tek kalifa bori tih dimenzija...to bi bas volio da osetim  :lol: i naravno ne na blinker stap od 100 ili 300 grama nego na musicarski stap  ;)
 

Prilozi

  • 22.jpg
    22.jpg
    130,4 KB · Pregleda: 267

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Bilecko jezero je stvarno veliko I veoma interesantno ali za foru pogledajte ovo argentinsko cudo I njihove kalife  :)

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=xBSZFs1Gca4[/youtube]
 

schok

Senior member
Učlanjen(a)
19.12.2011.
Poruke
322
Broj reagovanja
0
izvini sto cu opet da rasprsim tvoje "mastovite baloncice" , kalife ne dostizu preterane dimenzije od 80 cm,vec na toj duzini se samo debljaju i uopste nisu lepog izgleda kao sto su manji primerci,a o borbenosti takvih kalifa i poredjenju sa saranima,bespredmetno je diskutovati.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
ma joj...sto se izvinjavas, stvarno nisam primetio da bi kako ti to kazes "opet rasprsio moje mastovite baloncice" ...samo opusteno ;) imamo vremena do marta...

Lepo je od tebe da se brines da kao mladji ribolovac ne budem previse u oblacima....stvarno svaka cast I hvala lepa :)
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
Zac, u najboljoj namjeri, sasvim sigurno nisi u pravu. Jos jednom ti preoprucam da se malo educiras na tu temu ili popricas s nekim biologom ekoloskog smjera koji se time bavi, buduci da meni ne vjerujes. A ni ne citas pazljivo ono sto sam napisao na vrlo pojednostavljen nacin, kao bi lakse razumio. Ako si se bavio prelistavanjem toga ozbiljnije, onda mi uopce nije jasno o cemu pricamo. Sto se ekoloskog dijela tice. Ali, tek toliko da nastavimo ovaj zanimljiv razgovor, jedno pitanje. Kako i odkuda po tebi kisik u jezeru na 50 i vise metara dubine? Je li on tamo stigao zasto sto je povrsina vode u kontaktu sa zrakom; ili zato sto je voda na 50 m u kontaktu s dnom? I jos jedno zgodno pitanje. Zasto je voda po zimi hladnije na povrsini nego na dnu?

 
Vrh Dno