Bodorka (žutooka)

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Sunce je bilo na zalasku, a ribe su bile žive i ja sam još bio u fazi razmišljanja da li da ih vratim u baru, tako da je na brzinu slikano. Sutra ću da ih "dokrajčim", uz jedno desetak krupnih grgeča i dve-tri krupne sunčanice, pa si dobrodošao. Prijavio se i Dr. Lucky, kome je posebno stalo da oseti grgeča na mušičarskom priboru.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
[flash=400,400]http://www.youtube.com/v/Zwv5NgByzD0[/flash]
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Uskoro će me uhvatiti "barska groznica". Spremam nimfice na udicama 20, 18 i 16  ;).
 

Prilozi

  • Roach Nymph.jpg
    Roach Nymph.jpg
    12,6 KB · Pregleda: 490

strelac

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
19.05.2007.
Poruke
4.107
Broj reagovanja
317
Lokacija
Svrljig
Mixmaster je napisao(la):
Uskoro će me uhvatiti "barska groznica". Spremam nimfice na udicama 20, 18 i 16  ;).

E jbg, kad stavite ovako male slike.......

Daj je u pravom svetlu, mislim, daj da je lepo vidimo.....
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Ivane,od gledanja nema selameta,kad krenem po bare da ih bockam cu ti se najavim da idemo zajedno da vadimo "AVETINJE"
;) ;) ;)
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Počelo je.
 

Prilozi

  • Saphire or Turquoise.jpg
    Saphire or Turquoise.jpg
    74,6 KB · Pregleda: 523
  • February Roach.jpg
    February Roach.jpg
    34,6 KB · Pregleda: 659

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Jedan apel svim ljubiteljima barskog mušičarenja ciprinida:

Ako je ikako moguće, probajte tokom februara i početkom marta, dok se mreste štuke, da mušičarite sa obale kako ne biste remetili mrest štuka, odnosno uništavali njihovu ikru. Štuke se mreste u plićacima, baš tamo gde mušičari gaze.

Takođe, kada primetite da su bodorke nabrekle od ikre (kraj marta), obustavite ribolov na ovu vrstu tokom narednih mesec dana.

Iako bodorka nema propisan lovostaj, novi Zakon o zaštiti i održivom korišćenju ribljeg fonda (koji bi uskor trebao biti usvojen) eksplicitno zabranjuje lov riba tokom mresta, nevezano za to da li postoji propisan lovostaj:

III. ОЧУВАЊЕ И ЗАШТИТА РИБЉЕГ ФОНДА
Члан 20.

На рибарском подручју забрањено је:
1) ловити, поседовати и уништавати рибљу млађ и примерке рибе у време мреста и ловостаја;
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Kod mene sve vrste riba imaju svoj period kada su u lovostaju. Baš sve vrste riba a kada se lovostaj prekine i lov pocne cak i za bodorke je određeno koliko ih smeš uzeti. Samo na nekim vodama je grgeč posle lovostaja izuzetak gde ga se može uloviti i odneti koliko hočeš...bodorka je ovde zaštičena kao i pastrmka. Takve zakone treba uvesti i sprovoditi svuda...nikada se nisam mogao  nacuditi da kod nas na dunavu gde sam ja lovio nema lovostaja za bucova i jaza i jos mnoge ribe...kao nisu plemenite...to je glupost :doh:  Kao sve neplemenite treba iztrebljivati i mrcvariti a ove plemenite perisrati i uvek im se izviniti kada ih bocnemo...to je takav besmisao. Sve ribe pa tako i bodorka zaslužuju svoj lovostaj! Isto tako i količinu odnošenja i minimalne mere ribe sa vode. Ako se stručno utvrdi da neka vrsta ribe nije povoljna za opstanak ostalih riba na tu ribu treba da se izda dozvola izlovljavanja, ako je ta riba zaista korov kako naš narod voli da imenuje neke ribe, treba lokalni RD da izvede određene mere očuvanja ravnoteže ribljeg sveta.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Po mom iskustvu, zasnovanom na eksperimentima sa gajenjem i razmnožavanjem brojnih slatkovodnih riba (uključujući i najzahtevnije vrste), kao i proučavanjem prirodnog razmnožavanja i polaganja ikre, ne postoji realna opasnost da ribolovac koji gazi ošteti ikru štuke, osim ako to namerno ne uradi.
Njena ikra je potpuno zaštićena od naših nogu, tako da čak i kada bi se ribolovac našao usred podloge na koju je štuka bacila ikru (najčešće vodeno bilje), ne bi mogao (čak i kad bi to hteo) da uništi nijedno zrno gaženjem. Jedini način za to bi bio da iznese ikru, koja je dobro zalepljena za bilje, na obalu, rasprostre biljku sa ikrom i izloži je direktinim sunčevim zracima.
Proces uništavanja štučije ikre bi otprilike izgledao tako, a ja ne verujem da je iko od nas baš toliko zao da tako nešto radi.
Zato ja, za razliku od prethodnika, koji bez razloga brine, smatram poželjnim boravak na stajaćim vodama u vreme mresta štuke i preporučujem sasvim normalno uživanje u mušičarenju ostalih riba.
Bodorka je odličan izbor i za one koji bi da uživaju pasivno posmatrajući mrest štuke (nikako ne propustiti taj spektakl, ako volite prirodu i ovu životinju), a ne mogu da odole mušičarenju.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Zadatak za mušičare lovce na bodorke: 2 ribe od juče upecane na plovak:

bodorka1.jpg


bodorka2.jpg


Čisto kao motivacija za mušičarenje bodorke!  ;)

p.s. Nisam ja fatio, već moj ćale
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
E pravi komad,sećam se da smo kao deca ubijali ovakve zlatooke na crva,kad krene serija komada,razvala,sve ovako debele,dok im vadiš udicu useru te celog!
 
Vrh Dno