Bodorka (žutooka)

Marushani

Full member
Učlanjen(a)
21.06.2007.
Poruke
606
Broj reagovanja
0
Lokacija
Giroc - Romania
Goci, zapravo to na rumunskom se zove "lugozana" a pise se lugojana i dozvolio sam sebi da uradim taj prevod. Lici nesto izmedju crvenperke i klena. Tu sam pogresio sto sam postavio sliku, zapravo ja sam taj koji je slikao a Tudor je upecao, danas sam bio slikar, mislim da je vreme da se napravi i rubrika "danas sam slikao"
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Mislim da je riba sa slike jaz, Leuciscus idus.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
i meni se cini da je Jaz, posebno ako se ulovljena ribica uspoređuje sa nečim između crvenperke i klena...moja prva riba ulovljena muvom :D Znaju narasti i do 4kg...lično sam se uverio više puta u postojanje takvih komada...Dunav  ::)
 

Marushani

Full member
Učlanjen(a)
21.06.2007.
Poruke
606
Broj reagovanja
0
Lokacija
Giroc - Romania
po mom opisu te ribe i vasem opazanju izgleda da "Lugozana" (lugojana) je zapravo jazz. E sada vas molim recite mi i opisite sta je bodorka. Da ne pomislim da idem da lovim bodorku a zapravo ja jaza da ulovim:)?
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Evo je
 

Prilozi

  • Bodorka Rutilus rutilus.jpg
    Bodorka Rutilus rutilus.jpg
    37,6 KB · Pregleda: 284

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Marushani je napisao(la):
po mom opisu te ribe i vasem opazanju izgleda da "Lugozana" (lugojana) je zapravo jazz. E sada vas molim recite mi i opisite sta je bodorka. Da ne pomislim da idem da lovim bodorku a zapravo ja jaza da ulovim:)?

Bodorka (Rutilus rutilus)                                                                               

"Bojom i oblikom, bodorka znatno varira od vode do vode. Jedna je krajnost da može biti gotovo zlatne boje što je dosta retko, a druga je da je jarko srebrna. ..." Ostatak teksta na linku: http://www.svetribolova.net/ribe_nasih_voda/bodorka.htm
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Danas oborih svoj rekord u kategoriji bodorke za čitavih 6 cm!

main.php
 

ivants

Senior member
Učlanjen(a)
20.12.2008.
Poruke
313
Broj reagovanja
15
Lokacija
Trstenik
Alal vera Mix, ovo je bas kapitalac, nesecam se da sam ikad video vecu
 

crni

Hero member
Učlanjen(a)
10.09.2007.
Poruke
1.981
Broj reagovanja
0
Lokacija
Leskovac
U je..m ti sunce pa ona veca od 70% pastrmki iz nasih reka.
  :respect1:
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Lep primerak :yeswink: Mix  :tbumb:
Kod mene sam bas ovih dana imao prilike da vidim tako lepe primerke kako se hrane sitnim insektima sa površine a i isto tako velike crvenperke. Ali, sada je to meni sve đaba...i one su kod mene zaštičene lovostajem tako da još koji mesec ja ne mogu da se igram sa tim ribicama.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Upravo danas su se mogle videti krupne bodorke na metar od obale kako se mreste. Jedan čovek iz šale meredovom pokupio 2 baš debele, slikao ih i nežno vratio u vodu. Treba se uzdržati od ciljanog lova bar još par nedelja.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Mrest bodorke u jednoj vodi traje samo jedan dan, tačnije-jedno prepodne, i ona čak ni novim prestrogim propisima nije zaštićena lovostajem. Nema nikakvog razloga da se sportski ribolovci suzdržavaju od ciljanog lova ove ribe bilo kad. Ako bi neko i poželeo da je ulovi sportskim priborom u mrestu teško bi mu to uspelo, jer u toku polaganja ikre i bacanja mleča ove ribe nimalo ne zanima hrana. Jedini način da se ulove tokom mresta je mrežom ili meredovom, kao što je Go.cijev prijatelj uradio. E, to je možda nehumano i nesportski. Siguran sam da se Go.ci naljutio na čoveka koji je usred mresta uznemiravao i zabranjenom metodom lovio ribe. Znajući Go.cija, siguran sam da ga je prijavio ribočuvarima.
U stvari, možda je lov mrežama, rukama, meredovima i koševima dobrodošao predstavnicima organizacije "Stop ribokrađi" dokgod oni koji se time bave vraćaju ulov u C/R maniru. Izgleda da će novopečeni ribobrižnici doprineti da se širom Srbije pojavi C/R ribolov raznoraznim sredstvima. Već zamišljam razvučene mreže u reci i C/R ribolovca koji svaku ribu izvadi, nežno oslodi iz mreže i pusti u vodu, uz obavezni poljubac. Mrest ili ne, svejedno, dok nosiš majicu "Stop ribokrađi". :doh: :hammer:
 
Vrh Dno