Bolen, Balin, Bucov... (Aspius Aspius) - navike hranjena

gringo

Hero member
Učlanjen(a)
26.05.2007.
Poruke
1.256
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Lepo su ti tvoji drugari preneli i to je poprilicno sam siguran istina. To je u sladu sa mojom pretpostavkom gore i ne iskljucuje je. Ali zanima me i misljenje ostalih o ovome "Kada uleti u jato capi sta stigne i nastavlja dalje" jer to  je malo siri pojam. Ja ciljam na to dal on obraca paznju na jedinke ili puca tamo gde je jato najgusce pa sta mu bog da.
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Bucov ima svoje staze,ko im uđe u trag ima mnogo više šansi za ulov.
Gringo,po mom nekom iskustvu,u letnjim danima,posebno ako je voda vrlo bistra,bucov će uvek napadati sitnog kedera,sa većim će moći da izađe na kraj samo u dubljoj vodi.Zato ja leti i po takvim uslovima bacam vrlo male strimere sa vrlo malo,ili nimalo fleš materijala,veličine kedera koji je potencijalni plen.Kod mene na keju,takva je konfiguracija,keder pliva paralelno sa obalom a bucov se zaleće direktno na njega iz malo veće dubine,pa se dešava da izbaci na beton i po nekoliko kederčića.Ih, koliko sam puta "statirao u kukuruzu" gledajući kako mi ispred nogu, poput delfina,razbija kedere,i to po nekoliko krupnih komada raspoređenih na par metara jedan od drugog.U zadnjih par godina ja,međutim,preferiram drugu taktiku.Sačekam da jato kedera iščezne,ili ga razbije grupa bucova,i tek onda bacam.Tada ga skoro uvek dobijam,dok luduje sa samim kederima neće udariti ni na šta.Ovo važi za uslove veoma bistre vode,kakvi su recimo na terenima na kojima ja mušičarim,na malo zamućenijim vodama je druga priča!
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
gringo je napisao(la):
Lepo su ti tvoji drugari preneli i to je poprilicno sam siguran istina. To je u sladu sa mojom pretpostavkom gore i ne iskljucuje je. Ali zanima me i misljenje ostalih o ovome "Kada uleti u jato capi sta stigne i nastavlja dalje" jer to  je malo siri pojam. Ja ciljam na to dal on obraca paznju na jedinke ili puca tamo gde je jato najgusce pa sta mu bog da.
To se najbolje može uočiti sa sitnim komadima,mislim da sam to dobro opazio gledajući takve stvari puno puta.Bucov prilazi jatu kedera,okoliše,čak prilazi veoma blizu odajući nezainteresovanost,a onda odjednom napada jednu ribicu,i progoni je dok je ne capi.Kolko sam puta samo gledao "žabice" kedera po površini u želji da pobegne ispred otvorenih usta bucova.Iako ispred bude dosta usplahirenih kederčića,bucov goni jednog do kraja!Krupan isto,pliva paralelno sa jatom,stiče se utisak da može da napadne svakog trena,ali on čeka,pliva i odjednom napada određenu ribu.
 

Gogo

Hero member
Učlanjen(a)
26.08.2008.
Poruke
2.103
Broj reagovanja
1
Lokacija
Beli Manastir Croatia
zvezdan je napisao(la):
gringo je napisao(la):
Lepo su ti tvoji drugari preneli i to je poprilicno sam siguran istina. To je u sladu sa mojom pretpostavkom gore i ne iskljucuje je. Ali zanima me i misljenje ostalih o ovome "Kada uleti u jato capi sta stigne i nastavlja dalje" jer to  je malo siri pojam. Ja ciljam na to dal on obraca paznju na jedinke ili puca tamo gde je jato najgusce pa sta mu bog da.
To se najbolje može uočiti sa sitnim komadima,mislim da sam to dobro opazio gledajući takve stvari puno puta.Bucov prilazi jatu kedera,okoliše,čak prilazi veoma blizu odajući nezainteresovanost,a onda odjednom napada jednu ribicu,i progoni je dok je ne capi.Kolko sam puta samo gledao "žabice" kedera po površini u želji da pobegne ispred otvorenih usta bucova.Iako ispred bude dosta usplahirenih kederčića,bucov goni jednog do kraja!Krupan isto,pliva paralelno sa jatom,stiče se utisak da mođe da napadne svakog trena,ali on čeka,pliva i odjednom napada određenu ribu.

Zvezdane toliko si mu već ušao u "trag" da jadan nema nikakve šanse kad uđe u obalu s proljeća, a ja ću da primjenim tvoja iskustva i ima da plaču i ovi moji balini u Batini  :D
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Ovde je prednost što Dunav veliki deo godine bude veoma bistar,te mogu da vidim priličan broj dešavanja ispod površine.
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Ovo što navodim su neka moja iskustva i situacije na vodi koje se dešavaju u mušičarenju bucova.Višegodišnjom spoznajom sam razvio određen stepen razumevanja  ove ribe,ali sam za mnogo stvari ostao uskraćen,nedokučivo je ostalo ono što i treba tako da bude!
OBEĆAVAJUĆE:
1.najomiljenija situacija,jedna riba raubuje na svakih desetak sekundi na istom mestu,gotovo siguran ulov!Očigledno gladna riba koja napada sve što joj prođe ispred pozicije u određenom intervalu vremena!Treba ga potrefiti!
2.Druga omiljena situacija je razigrani bucov,odnosno,par,možda i više komada koji odaju utisak razdraganosti,poput igre,veoma česta pojava na površini kad se rasplivaju bucovi,zna da bude nekoliko kilaša i jedan pravi u pozadini.Obavezno pokriti ovakvo mesto i ribe ovakvog raspoloženja!
3.Gde je sitan,tu je i krupan.Oduvek se služim ovom maksimom,ako juri sitan,nešto dublje je sigurno krupnija riba,bacam obavezno preko teritorije sitnijih jedinki!
4.Apsolutno nedešavanje na vodi.Nema kedera,ni naznake da je bucov aktivan.Avaj,ovakva situacija je jedna od omiljenih,bucov krstari,u potrazi je,uobičajene staze su apsolutan prioritet.Ja se najčešće spuštam nizvodno pretražujući mesta na kojim sam ga ranije ugledao.Zna da lupi srce da iskoči!!!
5.Riba koja prilično nervozno ulazi u obalu,nagle promene pravca i smera,reakcija na svako uznemiravanje površine vode,aktivna riba,treba se dobro sakriti i bacati! 
NEZAHVALNO:
1.Apsolutno nedešavanje na vodi.Koliko je dobro u pojedinim situacijama toliko je ponekad dokaz nepostojanja ribe.
2.Umrtvljen bucov.Komadine,kapitalnih dimenzija,bezvoljno krstare,svaki ponuđeni strimer i prezentacija ih poplaše.Odšetati do daljnjeg!
3.Bistra voda sa gomilom kedera.Najgori mogući scenario do sumraka ili rane zore!
4.Bucov koji se periodično diže sa velike dubine progoneći jato kedera na samu površinu,a onda u trenu silazi duboko.Ponekad mu se vide leđa!Ovaj je gotovo neuhvatljiv.Džaba otežani strimeri,veoma selektivna riba.
5.Ogromna voda,jaka,bucov juri u matici,prilično raštrkano i bez ikakve predstave gde je riba.Situacija ranog proleća.
Ovo su prilike koje vladaju na vodama na kojim mušičarim bucova,ništa od ovoga ne mora da ima preterani značaj na nekoj drugoj reci!
 

strelac

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
19.05.2007.
Poruke
4.099
Broj reagovanja
299
Lokacija
Svrljig
"Može da bude ali ne mora da znači".

U svakom slučaju odlična i vredna zapažanja, ja ću da ih zapamtim  :tbumb:
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
@strasni, gringo, zvezdan -  :tbumb: izčitavajući vaše tekstove ko pod hipnozom sam se vratio nekoliko godina nazad na Dunav ali i Dravu. Odlična zapažanja i definisanje. Vredna iskustva.
Zvezdane zadivio si me ovim tekstom, nisam ni trepnuo...tvoji opisi i zapažanja su 100% i tek sad su mi neki događaji postali jasniji  :tbumb: :tbumb: :tbumb: :yeswink: :respect1:
 

Markovic

Full member
Učlanjen(a)
11.02.2008.
Poruke
966
Broj reagovanja
0
Lokacija
Pozarevac
zvezdan je napisao(la):
4.Bucov koji se periodično diže sa velike dubine progoneći jato kedera na samu površinu,a onda u trenu silazi duboko.Ponekad mu se vide leđa!Ovaj je gotovo neuhvatljiv.Džaba otežani strimeri,veoma selektivna riba.

Sa svime se slazem , ali ovo kada bucov bije iz dubine mi je najveca frustracija . Ka da se to desava na vodi zna da bude toliko aktivan da sve prsti a opet totalno ne uhvatljiv.

Zbog ove situacije sa bucovima sam se zarazio sa musicarenjem.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
meni je najfascinantnije kada juri sitnog kedera a oni iskaču iz vode svi ko u valu. Takav samo uvečan prizor sam gledao na moru (Pašman), jato lica je jurilo sitnu ribu...kakav prizor prije samog sumraka. More je kuvalo od riba koje iskaču u valovima. A ja sam sedeo pored obale umoran od nekog posla i bez štapa u rukama...to bio bio ribolov kakvog ne bi nikada zaboravio. Bucov nam mnogo toga može pružiti u smanjenim dimenzijama. Vrlo zanimljiva riba. Ja ga vec dugo nisam ni probao ganjati jer sam trenutno ovisan o prevozu a bucovske vode su mi malo daleko ali bit ce dana za megdana.  ;)
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Ovaj bucov koji posle napada silazi dublje zna propisno da isfrustrira.Teži strimeri,koji mogu da pokriju tu dubinu kod njega uglavnom izazivaju podozrenje.Puno puta mi se dešavalo da se prilikom pada strimera na mesto gde juri, bucov podigne i zagleda strimera ili ga lagano isprati.Prošle godine sam ipak uspeo da prevarim jednog koji je ovako ludovao nekoliko dana na istom mestu.Na svakih desetak minuta bi pojurio kedere koji bi mu ulazili na teritoriju ali bi se posle svakog rauba lagano spuštao u dublje slojeve.Prvog strimera kojeg sam mu ponudio ispratio je čim mu je ušao u vidno polje.Probao sam sa kratkim povlačenjem,bržim,sa ubrzavanjem,i ništa.Digao se dva puta i ništa više.Sačekao sam nekih petnaestak minuta,vezao flašabu strimer braon boje,i bacio nešto uzvodnije od mesta gde sam ga očekivao.Pošto je to mesto sa jačom strujom,kad sam naveo strimer u samu maticu sa dva- tri trzaja vrhom štapa "prelomio" sam strimer,flašabu se izazovno uvio i ovaj je lagano izronio kljucnuvši mušicu.Kontra,i nakon par minuta dvokilaš se našao na obali.Udica je bila zabodena na samom vrhu gubice.Polumrtva vožnja ga je prevarila,mada je sve to relativno jer nakon toga nijednom nisam uspeo da ponovim ovaj poduhvat sa ribama sličnog ponašanja.Očigledno da takav bucov izuzetno oprezno prilazi svemu osim prirodnog plena,plahovit je i veoma brzo se gubi sa površine,za razliku od slučajeva kad zna da glisira po površini i po nekoliko metara.Nepredvidivo...
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Nađoh na netu,skelet bucova.Kakva glavurda!!!
 

Prilozi

  • skelet.jpg
    skelet.jpg
    78,4 KB · Pregleda: 288

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Uh,kakve komadine su danas prolazile pored strimera.Usamljeni razbojnici u mimohodu sa raznim strimerima.Opaki su postali,ne raubuju,plivaju naširoko, odjednom izlaze na strimer,kao bajagi ga napadaju,a ustvari teška sprdačina sa živcima.
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Moj omiljen bucovski dan izgleda upravo ovako.
 

Prilozi

  • milina.jpg
    milina.jpg
    140,4 KB · Pregleda: 264

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
The Asp is a European freshwater fish of the Cyprinid family. It is protected by the of the Bern Convention of endangered species and habitats (Appendix III). Asps are also on the IUCN Red List of endangered species.

Ovo sam pronašao na netu,a mi tek ove godine uvedosmo minimalne mere i lovostaj koji je u najblažoj meri ismejan od strane ribolovaca.
 
Vrh Dno