Bolen, Balin, Bucov... (Aspius Aspius) - navike hranjena

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Ove godine sam posvetio dosta vremena bucovu iz trave!Luda riba,zna da se zavuče,odnosno obilazi par rupa i prolaza kroz travu,i onda iznenada razbija kedere i još brže se vraća u travu.I na udici je drugačiji od riba iz "čistih" voda,hoće da skoči i trese glavom na površini :eek:,kao štuka,a begovi u travu su mu specijalnost.Posebna "poslastica" je iznenadni napad na strimer iz nekog skrovišta u travi.Ludnica!!!
 

ekoljuba

Full member
Učlanjen(a)
16.08.2007.
Poruke
616
Broj reagovanja
0
Zvezdane pa ti si doktorirao bucova!!! Svaka cast i za strimere neke ideje sam pokupio od tebe i napravio lovne strimere!
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Na ovom mestu gde pratikujem da ga jurim je jako malo pravih riba,ja sam uboo dve,vratio,a čini mi se da ih ima još par komada.Jedan od njih je prava cepanica i u vreme sunčanih dana sam mogao da ga vidim sa vrha keja kako se jurca sa ovim "sitnijim" na nekih dvadesetak metara od obale.Ono što je zanimljivo je da ovi bucovi mnogo krstare i nikad se ne zna gde će iskočiti,trava je gusta i to je za njega pola posla u lovu sitnih ribica.E sad,ja ga lociram upravo po ponašanju kedera.Uznemire se,zgusnu se,krenu u jednom pravcu od bucova i onda znam gde da bacim.Mora dosta da se šeta,da se opservira ponašanje sitnih riba,jer ovaj bucov lupi na jednom mestu i dok se do njega stigne on je već promenio položaj.Inače,zadnjih nedelju dana ga jurim malim zonkerima od polarne lisice,sivkaste i bledo-žute boje.Ono što mi se sviđa kod ovog materijala je da nije mnogo gusta dlaka kao kod zečije trakice,vazdušasti su sa fenomenalnim radom u vodi.Bucov im ne prašta,a napadi su besni koliko ga lisica provocira.
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Juče sam,šetajući,naišao na mesto na kojem je tukao dobar komad!Za deset minuta je propisno uništio jato kedera koje se vrzmalo oko malog brodića!Ono što je meni bilo impresivno je brzina kojom je ova riba napadala kedere!Namestio sam se na vrh keja i gledao sumanutog bucova kako ždere ribice!U trenutku u kome bi se začuo raub,on bi već bio pet-šest metara nizvodno,toliko je brzo naletao iz uzvodnog dela reke na jato kedera!Za jedan tren ova riba bi prelazila razdaljinu od 6-7 metara!Sve se jasno videlo jer je riba tako tukla!Glisirao bi milimetar ispod površine,pokupio neko kederče u mimohodu,i istom brzinom nastavljao nizvodno nekoliko metara,gde bi se lagano okrenuo i zaronivši,opet vraćao na uzvodnu poziciju!Neverovatna riba!
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
spektakularni prizori...šteta da to nisi mogao ovekovečiti video snimkom ili samo fotografijom.

takve pojave i slične glede ponašanja u ovom slučaju bucova su od ključne važnosti. zašto? zato što su baš to jedni od trenutaka koje moramo videti i pravilno razumeti ako želimo imati više uspeha u samom ribolovu i isto tako razumeti zašto i kako smo šta ulovili.
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Seb,jedva sam ga polarizacionim naočarima uspeo "uhvatiti" u kom pravcu ide nakon rauba!Posle sam ga čekao pogledom upravo na mestima na kojima sam pretpostavio da će ići nakon rauba!Ovo je dobro jer može dosta da pomogne u ribolovu bucova,posebno u situacijama kad se lovi iz vode,ili blizu same vode,jer je dobro bacati u krugu od desetak metara od rauba!Za njega ta razdaljina očigledno nije nikakva prepreka u treptaju oka!
 

Šone

Hero member
Učlanjen(a)
04.01.2009.
Poruke
2.698
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
Ja ove godine nisam video moju najomiljeniju scenu ,mislim da nema ništa lepše nego gledati jato krupnih kilaša kako u jatu love ,raskidaju kedera po površini ,jure,dižu kedera u vazduh ,raubuju..uhhhhh malo sam se zaneo ....  :eek: to je ono što diže adrenalin u meni ,strašan prizor ..uhhhh žao mi je što nisam imao pre dve godine neku dobru kameru jer su ovakvi prizori bili veoma česti !
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Juče sam video nešto što me je veoma začudilo i voleo bih da ljudi koji malo bolje poznaju navike riba prilikom mresta iznesu svoje mišljenje.
Na mestima na kojima mušičarim bucova u vodi se nalaze dve betonske platforme 9x6 metara, koje su nekada bile sastavni deo pristupnog komleksa za brodove.Elem,na tim pločama se često mogu videti krupni bucovi koji znaju da prokrstare u potrazi za kederom koji se tu skuplja jer mu je to idealna zaštita od velikih dubina koje okružuju te dve kocke.Dubina na njima retko prelazi metar,osim po najvećim vodostajima.
Na tim kockama ima i druge ribe,skobalja,protfiša,glavoča...
Ipak,juče sam na obe kocke video po jednog krupnog bucova.Ono što me je začudilo je njihovo teritorijalno kretanje koje nije izlazilo iz granica ovih betonskih platformi.Kružili su po njima prilično usplahireno,a na strimer koji sam bacio reagovali su prilično čudno.Zaletali bi se brzo ali nisu napadali,već su u poslednjim santimetrima prolazili pored njega velikom brzinom, i kao da su repom  pokušavali da pogode strimer.Na ploči nije bilo drugih riba,a jedan pokušaj sitnijeg bucova da prođe preko jedne od kocki završio se neslavno po njega.Oteran je odmah.Čak je i manje jato skobalja koje je iz dubine krenulo ka plićoj vodi platforme,glavom bez obzira napustilo te vode.Da li je moguće da su ovda dva bucova čuvala bačenu ikru,od glavoča prevashodno,pa i od ostale ribe?!Jer od velikog broja glavoča koji su se mogli videti na kockama u prethodnom periodu,nema ni traga ni glasa.Prvi put vidim ovakvo ponašanje bucova.Deluje kao da riba bezuslovno brani tačno određenu teritoriju u vodi.
 

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
Za basa znam i vidim da čuva gnezdo, a za bucova... :'( :'( :'(  Jedino ako imitira basa.  :doh:
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Znam da zvuči neverovatno ali situacija na vodi izgleda upravo tako.Dve krupne ribe na dva mesta,ne jedu,izuzetno agresivno reaguju na svaku ribu koja bi da prepliva te ploče,a ne napadaju i ne raubuju, iako kederi često prolaze samim ivicama.Uopšte me ne bi začudilo da ribe brane teritoriju od uljeza koji bi da se počaste ikrom,jer mrest sve ribe definitivno kasni.Juče sam video kako čovek čisti babušku koja je puna ikre.Babuška,koja je trebala da baci ikru pre 2 meseca!
 

strelac

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
19.05.2007.
Poruke
4.099
Broj reagovanja
299
Lokacija
Svrljig
Dešavaju se neke nama čudne promene.

Kod mene u S.Timoku se klen sada mresti u najvećem, a njegovo vreme po zakonu za te rabote je prošlo. Žalosno je to što ga sada love nemilosrdno i ako svi vide o čemu se radi.

Ono vreme koje zakon određuje kao lovostaj na klena, zbog mresta ribe, definitivno veze nema. Lovostaj bi trebalo prilagoditi ljubavnim potrebama riba.

Malo sam izašao iz teme ali poenta je bitna  :blush:
 

Gogo

Hero member
Učlanjen(a)
26.08.2008.
Poruke
2.103
Broj reagovanja
1
Lokacija
Beli Manastir Croatia
Zvezdane neznam za Dunav, zadnje vrijeme sam stalno na Dunavcu , balin lupa ko lud, tu nema takvih zapažanja, sve je moguće pa i to da bali čuva ikru. Riba je sve opreznija, balinu (velikom) na Dunavcu nemogu prići ni na 50 m odmah nestane ... da ne izlazim iz teme, mislim da je to moguće i ribe se prilagođavaju novim uvjetma okoline , pa će biti i balin radi opstanka vrste da je počeo čuvati ikru, oni idu instinktivno za razliku od nas ljudi.
 

gegula

Hero member
Učlanjen(a)
14.10.2009.
Poruke
2.674
Broj reagovanja
0
slazem se sa predjasnjim kolegom....verovatno je uvideo da mu preti istrbljenje ,i ribe su pametnije od nas ljudi, u ostalom nismo li mi ljudi jedino suvisni na ovoj planeti za ostalo priroda se pobrine sama....
 

Marushani

Full member
Učlanjen(a)
21.06.2007.
Poruke
606
Broj reagovanja
0
Lokacija
Giroc - Romania
Cela planeta se menja tako da i bucov prilagodjava se novim promenama. Ko prihvata novo i ima moc prilagodjavanja, sposoban za promene, taj ce preziveti. Moguce da su naucili iz iskustva bandara i smudja, a ko zna mozda su to jedina 2 "luda" bucava sa dunava :) !?!
 

Mlinka

Full member
Učlanjen(a)
10.03.2011.
Poruke
642
Broj reagovanja
1.317
Lokacija
Đurđevac, Podravina, Hrvatska
pročitao sam cjelu temu nabrzaka, dotakli ste temu napada i ponašanja bucova, ja imam tu sreću da živim nedaleko (15tak km od rijeke Drave, područje mrene i područje gdje je rijeka drava najbrža svojim tokom na cijelom potezu koji teće kroz RH) koja je u većini slučajeva je jako bistra, nije poput planinske rijeke, ali se često i do metar, dva dubine može jasno raspoznati o kojoj se ribi radi, pošto u ljeti večinu vremena provedem loveći bijelu ribu na plovak, često se na tim mjestima drži i keder, a i bolen...

...ovo su moja zapažanja kroz desetak i više godina što se tiće bolena (njegove strategije lova)...
...kada sam iz bliza vidio kako je bolen pokupio kedera na metar od moje noge, i držao kedera u ustima samo za zadnju polovicu, i lagano tako zaplivao s njim u dubinu, vidio sam zašto njemu zapravo i nisu potrebni zubi

...bolen ima svoju putanju, stazu, po kojoj se kreće(prođepored jata kedera i dubinom se vrati i ponovno prolazi isto jato kedera), u jednom dijelu te putanje se bolen susreće sa kederima, koji gotovo uvijek plivaju kada bolen prolazi pokraj njih u suprotnom smjeru od kretanja bolena, (tj bolen se kreće suprotno od smjera kretanja kedera)a paralelno sa strujom ili obalom, bolen napada jato, tj jednog kedera iz jata, ako: se taj keder izdvoji iz jata, moglo bi se reći ili je sporiji ili se uplašio, ; ako se jato drži kompaktno i ni jedan keder se ne izdvoji iz jata bolen u toj situaciji napad vrlo vrlo rijetko, čak bi se moglo reći samo u situacija kada je jato na nesigurnom terenu, ali opet napada po istom sistemu bira onog kedera koji je drugačiji od jata...
... kada se nađu dva bolena, čest bude jedan oko pola kg, a drugi iskusniji obavezno barem od kilu ili veći, tada veći bolen iz neke uzvodne točke vreba jato i odabire trenutak  za napad točno u trenutku kada manji bolen prolazi pored jata, moglo bi se reći u onom trenu kada jato uoći manjeg bolena koji kreće u napad, (ovo se većinom događa na kada je keder na nekim platoima gdje je plitka voda)
...nekad se bolen pušta strujom, obično u plitkom brzaku i samo jedan put napada svako jato pored kojeg prođe, obično to jato kedera bude iznenađeno naglim prolazom velike ribe(bolena) pa se izdvoji jedinka iz jata koju bolen napada
...kada keder pliva na površini u nekom viru ispod kojeg je veča dubina= dva, tri metra, bolen iz dubine vreba jato, također po nekoj putanji, i napada jato u trenutku kad voda u viru počinje drugačije vrtiti vodu, tj kad kederi otežano plivaju, i taj vir izbaci iz jata najslabijeg plivača
...uglavnom: bolen uvijek napada najsabijeg kedera u jatu i to onog koji se izdvojio iz jata, bitno je da taj keder počinje panično bježati točno u trenutku kad ga je bolen mogao vidjeti kao takvog...
...ovo gore objašnjava i zašto je puno lakše uloviti bolena kada napada u jatu, jer u toj situaciji drugi boleni izdvajaju najslabije jedinke iz jata, a neki drugi i spretniji boleni kupe te jedinke...
...zašto bolen napada jedinku koja se izdvojila iz jata?, zato jer taj keder pliva večom brzinom od brzine jata ??? kako to može biti najsporiji iz jata a pliva brže od jata? zato jer se izdvojio i jedini mu je spas bježati, a bolen upravo takvog čeka, ...da se vratim zašto baš tog kedera bolen napada, zato jer taj keder brzo pliva i ne može bitno promijeniti smjer kretanja jer se brzo kreće, a bolen je majstor iskorištavanja te situacije...


zašto je bolena teško prevariti kada lovi na način kad kupi kedera iz dubine u brzaku, zato jer je taj keder izdvojen iz jata i bori se sa strujom, praktično stoji u mjestu, a bolen ja naišao u dubini (već gore napisano: jer kada lovi se kreće (pliva) suprotno od kretanja kedera)i snimio jadnog samog kedera na površini, koji naizgled jedva da pliva, ali pliva brzo jer je u brzaku, bolenu preostaje samo da ga ne preplaši i elegantno usrkne, a to mu je najlakše napraviti iz dubine u kojoj i je...jednostavno nema mjjesta za našeg streamera, tj ima ako nema tog kedera...

bolen po noći: često se grupira u jata, ako na nekom manjem području ima više bolena; jato se zna grupirati na većoj dubini u nekom džepu mirnije vode ispod ili pokraj vira, gdje miruje dok se ne ostvare uvjeti za lov (dok se ne razdani) i kada svaki kreće na svoju poziciju za lov, tj na svoju putanju, ; po noći bolen u pravilu ne lovi ako nema dovoljne svjetlosne uvjete, ali ne odbija pokupiti kedera koji slučajno zaluta ili se je nekim slučajem izdvojio iz jata (tzv. "keder samac"), zato je po noći puno lakše uloviti neaktivnog bolena, nego onog aktivnog koji ispod neke lampe ili usred mjesečine neumorno "lupa" po kederima...zanimljivo je da na neaktivnog bolena možemo naići i po danu i uloviti ga na način kao i po noći, "neaktivan bolen" je vjerojatno sit bolen punog želuca koji odmara na njemu zgodnom mjestu...


 
Vrh Dno