Bucov 2012

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Jedan sutonski ;)
 

Prilozi

  • 14.jpg
    14.jpg
    44,2 KB · Pregleda: 182

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
Lijepa riba. Ne znam jesi li primjetio da ih ima dvije "vrste". S crvenim perajama, koji su u prosjeku manji, ali znatno zivahniji. I oni sa sivim perajama koji su veci i tromiji.
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
U pravi si.Ovi ovakvi se bore suludo a tako i napadaju,posebno gurglera.Inače,te krupnije ribe posmatram već neko vreme kako su potpuno blazirane dok se kreću kroz vodu.Prođu kroz jato kedera ne pokušavajući da pojure.Ovi ovakvi su prilično aktivniji i lakše se lociraju.Meni se desi da mi ti krupni macani odjednom uplivaju u noge,potpuno ravnodušni za sve što se dešava oko njih.Lud je bucov,obožavam ga.Ovaj mi je prvo skuvao iza strimera,a u sledećem zabačaju,na isto mesto,raspametio je i mene i par plovkaroša pored.Retko koji strimer ima takvo ludo dejstvo na njega.Onaj V rez na površini je ubitačan.
Još nešto zanimljivo u vezi ove ribe.Kad mu je udica pozicionirana na vrhu gubice često bude miran kao kučence na povocu,verovatno ga ne boli kao kad je dublje u ždrelu.Kad dobro proguta, pobenavi na štapu.
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
To je prilicno ocita razlika u izgledu i ponasanju. Bilo bi bas zanimljivo da neko napravi DNA tih riba.
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Alp,kakva su ti iskustva u korišćenju gurglera u vodi koja ima malo jači tok?
Meni su prilično nepoverljivi na takvim delovima reke kada bacam gurgler.Tačno ga vidim kako prati strimer pola metra ispod njega.Mnogo bolje reaguje na imitacije koje idu malo ispod površine.
Na mirnijem delu reke,obraslom u travu,potpuno je drugačije reagovanje na površinske imitacije.Napada bez zadrške.
Verovatno je podozriv u bržem toku jer gurgler gubi nešto od svojih karakteristika prilikom povlačenja po zatalasanoj površini vode.
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
Mozda se trebas poigrati s oblikom spuzvice. Mogu biti vrlo razliciti. Neki samo rezu vodu, neki prave kvrgasti val, neki buckaju manje ili vise. Mislim da to moze biti bitno. Isto tako, tamo gdje se puno lovi varalicama, ne vole vidjeti nista slicno. Ovisno kojom se varalicom lovi.
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Površinci koji samo malo probućkaju kod mene su uglavnom neupotrebljivi.Recimo,na crease fly nisam imao ni jednu konkretnu ribu.Gurgler mi je ubitačan kad klizi pravolinijski sa malim pauzama.Konkretno,tanki gurgleri na udicama dužeg vrata mi se ponajbolje pokazuju.
Kod mene nisu problem varalice koliko velika frekvencija ljudi koji šetaju kejom.Neverovatno je koliko manje riba ulazi u samu obalu u tom večernjem cugu,samo iz razloga galame i promicanja senki šetača preko površine vode.Fali mi malo oblačnog vremena.Tada ga najbolje dobijam,nevezano za doba dana.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
alp je napisao(la):
Lijepa riba. Ne znam jesi li primjetio da ih ima dvije "vrste". S crvenim perajama, koji su u prosjeku manji, ali znatno zivahniji. I oni sa sivim perajama koji su veci i tromiji.
Zanimljivo opažanje, moramo pitati Ekoljubu ima li kakvih podataka u nauci o ovome.

Ja ne znam odgovor i samo mogu da nagađam, recimo da je u pitanju polni dimorfizam i da su manje ribe crvenih peraja mužajci, a veće ribe sivkastih peraja ženke. No u tom slučaju bi trebalo biti i manjih ženki sa sivkastim perajima, pa slutim da ovo nije odgovor.  :)
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
U dijelu starije literature mozes naici na podatak da su boleni s crvenim perajama krizanci bolena i jeza. No, taj je podatak iz doba od prije DNA analize pa ga ne smatram vjerodostojnim. Ne vjerujem ni da je u pitanju spolni dimorfizam jer se razlika vidi i kod malih primjeraka koji nisu spolno zreli. Najvjerojatnije se radi o prilagodbi dijela populacije na drugacije uvijete zivota. Ipak, bilo bi zanimljivo provjeriti.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
vrlo zanimljivo...lično nisam nikada ulovio ovoga sa crvenkastim perajama...doduše lovio sam ga samo na Dunavu u okoloci Vukovara, Vuki isto kod vukovara te Dravi u okolici Osijeka.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Bucovi obično imaju crvenkasta donja peraja, neki manje, neki više, treći jako malo pa deluju gotovo potpuno siva... Ja na to nisam obraćao pažnju, ali zato jesam na grčkoj reci Pinius lovio dve potpuno različine populacije klenova, jedne normalne sa crvenim perajima, druge potpuno sive, poput beovice. Na nekim delovima reke je bilo mešano, a na nekim samo onih sa sivim perajima. Ova reka je zanimljiva jer teče jako topla do nekih 20 km pre mora kada joj temperatura pada za oko 10 stepeni i hladnija je od većine mladičarskih voda. Izgleda da sivoperi klenovi žive u hladnom delu, a uzvodno su normalni. I vrlo verovatno su ista vrsta i dolazi do ukrštanja, samo jedni su izgleda prilagođeni životu u hladnoj vodi a drugi u toploj.

Inače kad Alp pomenu jaza, izgleda da u tim starim pričama oko hibridizacije može biti istine jer je bucov nedavno prebačen u rod Leuciscus, gde je i jaz, a izbačen je klen. Tako da mu sada jaz i bucov dođu bliski rođaci.
 

radezamora

Senior member
Učlanjen(a)
04.02.2011.
Poruke
419
Broj reagovanja
33
Lokacija
NOVO SELO-zapadnomoravsko
ПОШТО ЈЕ НА МОМ АВАТАРУ УПИСАН КЛЕН МОЛИМ ЗА ОДГОВОР КАКО ЈЕ ЊЕГОВ ЛАТИНСКИ НАЗИВ, ДА СЕ НЕ СРАМОТИМ/i od kada je ta nova nomenklatura, ko ima o tome podatke/
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Mnogo su ga umrsili sa tim novima nazivima, niti je baš 100% jasno šta je validno.

Ovo za bucova je jedna od poslednjih izmena, dok je klen već neko vreme Squalius cephalus.

Ovaj sajt je prilično ažuran, ali na njemu je bucov i dalje Aspius aspius: Cyprinidae

...dok je recimo na Ribe Hrvatske promenjen: bolen
 

Xfactor

Senior member
Učlanjen(a)
09.08.2010.
Poruke
329
Broj reagovanja
0
Lokacija
Leposavic
Goci je napisao(la):
Bucovi obično imaju crvenkasta donja peraja, neki manje, neki više, treći jako malo pa deluju gotovo potpuno siva... Ja na to nisam obraćao pažnju, ali zato jesam na grčkoj reci Pinius lovio dve potpuno različine populacije klenova, jedne normalne sa crvenim perajima, druge potpuno sive, poput beovice. Na nekim delovima reke je bilo mešano, a na nekim samo onih sa sivim perajima. Ova reka je zanimljiva jer teče jako topla do nekih 20 km pre mora kada joj temperatura pada za oko 10 stepeni i hladnija je od većine mladičarskih voda. Izgleda da sivoperi klenovi žive u hladnom delu, a uzvodno su normalni. I vrlo verovatno su ista vrsta i dolazi do ukrštanja, samo jedni su izgleda prilagođeni životu u hladnoj vodi a drugi u toploj.

Inače kad Alp pomenu jaza, izgleda da u tim starim pričama oko hibridizacije može biti istine jer je bucov nedavno prebačen u rod Leuciscus, gde je i jaz, a izbačen je klen. Tako da mu sada jaz i bucov dođu bliski rođaci.


U pravu si, Goci, u Piniosu je klen najcesce sa sivim perajima u tom donjem delu... Bas me zanima koja je razlika.
 
Vrh Dno