Čula kod pastrmke

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
više crven manje crven  :tbumb:

ove sezone sam imao ovakvo iskustvo na vodu...u kutiji vojska woolly bugera, svi podjednaki u par boja a crvenog sam imao u dve nijanse (krvavo crvenu i običnu crvenu) bacao sam sve boje što sam imao ali krvavo crvena je bila lovnija od svi ostalih: crne, smeđe, maslinaste i te obične crvene.

Nije da tvrdim da su nijanse presudne jer za mene je uvek ispred pristup i prezentacija ali zbog par iskustava baš sa tim nekim nijansama ove sezone sam počeo malo drugačije da gledam na sve to (iako sam več prije imao slične iskustva) i čini mi se da čak i nijanse mogu da igraju važnu ulogu. Isto sa lipljenom, ja bacam smeđeg gamarusa jer kolega ih leši na smeđeg...ali njegova smeđa je za nijansu drugačija ali ja si mislim ili ja ne znam da ga ulovim ...ipak znam da je on majstor za lipca. Kaže on, ovakvu smeđu, da mi svoju muvu, ja probam, dva zabačaja i evo ga...i opet i tako redom više puta takva iskustva. To sa lipcom sam doživio prošle godine. Radilo se o gamarusu urađenim istom metodom, težinom i veličinom udice. Jedino njegova boja je bila za nijansu drugačija. Posle sam sam uradio takve i na toj vodi imao bolje rezultate.

Dakle, nisu te nijanse presudne za dobar ulov ali na nekim vodama mogu da imaju značajnu ulogu u tome hoće li ulov biti dobar ili nad prosečan. To je iz prakse, koristevši iste mušice po težini, veličini i načinu vezanja.

Znam, sve to pomalo zvuči kontradiktorno...jeste presudno ili nije?

i jeste i nije...nije sve tu crno belo ko što silvio kaže  :)

koja konfuzija  :hammer:
 

pera

Hero member
Učlanjen(a)
24.01.2010.
Poruke
1.692
Broj reagovanja
1
Lokacija
Valjevo
Nisam dovoljno "potkovan" znanjem ,ali mi se nije jednom dešavalo na Drini da ja (ili neko drugi,nije bitno) bacam i hvatam ribu na hot bat br 14 sa tamnim perom ,a neko drugi ispod mene peca na istu muvu ali od drugog majstora i nema ni udarac,onda ja skinem moju muvu sa štapa dam je njemu i on na prvi prolaz ima ribu.
Ne znam šta je u pitanju,silueta,nijansa ,pojma nemam ,ali da jednu jede a drugu ni ne gleda to sam se uverio mnogo puta. 
 

pera

Hero member
Učlanjen(a)
24.01.2010.
Poruke
1.692
Broj reagovanja
1
Lokacija
Valjevo
Hvala ,hvala,mora da se i tebi Ćine žalio kako me sere  :smoke:
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.108
Broj reagovanja
938
Evo nešto što nije mušičarenje a iz čega ja izvlačim zaključak da je nijansa boje bitna na velikoj vodi:

Znači Neretva svi love na lajner ispod Mostara sa 5 pa i 10 muha kako ko, e sad svaka muha je različita ali samo po boji ili nijansi boje i uzima npr samo jednu od ponuđenih bez toliko obzira kako je muha napravljena da li je s nogama bez noga deblja tanja pa čak i veličina nije toliko bitna znači uzima i 14 i 10 npr ali istu boju. Ovo bi bilo donekle i razumljivo da su sve različite boje ali se nekad radi o istoj boji svih 5 muha ali različitih nijansi jedva primjetnih neiskusnom oku. Znači ne možeš mi reći da se radi o prezentaciji ili nečemu drugom s lajnerom nije prezentacija nikakav problem zar ne. E pa ovo sam u praksi doživio 100 puta kad sam lovio lajnerom ( stid me bilo  :doh:).
U mene muhe gamarus pravi ili nalickane nimfe ali trt ništa ili tek po neka riba a dedo neki kraj mene čupa li čupa kad napokon pokaže tu svoju spravu vidiš da mu je muha samo debelo namotana vuna prešarana žicom ali ima boju kakvu ja nemam.
Znači da je boja 100% bitna, na nekim vodama čak toliko da bude najbitnija od svega pod uvjetom da se prezentira na isti način nimfa...

Pero kulena ima naravno ali mi je pršut nekako više domaći bar kod mene...
 

pera

Hero member
Učlanjen(a)
24.01.2010.
Poruke
1.692
Broj reagovanja
1
Lokacija
Valjevo
Izvini što pitam ovako ,ali gde je to kod tebe ,koji deo?
mada je ne pravim pitanje uopšte,kulen,kobasice,pršut,šunka,ma sve,da ne zaboravim i dobar sir,(JEL TAKO SLAVIŠA :whistle:)
 

Bahus

Full member
Učlanjen(a)
05.07.2011.
Poruke
575
Broj reagovanja
0
Lokacija
zajecar
Kad smo vec kod cula sluha,to isto dolazi do jasnog izrazaja u vezi sa bioloskim potrebama,Pri pokusajima dresure ribe utvrdjeno je da ona odgovara na izvesne zvukove koji,na primer,u dresuri znace davanja hrane .U kolikoj meri njen sluh moze da je upozori na opasnost koji dolazi sa zemlje ,nije utvrdjeno.
 

pera

Hero member
Učlanjen(a)
24.01.2010.
Poruke
1.692
Broj reagovanja
1
Lokacija
Valjevo
Koliku memoriju ima riba,jer kako zna šta znače neki zvuci ili bilo šta drugo ako nema memoriju,kako prepoznaje okruženje ,kako zna od čega treba da se čuva i sl?
 

falco

Full member
Učlanjen(a)
23.10.2007.
Poruke
628
Broj reagovanja
113
Boja mi je prilicno nisko na listi prioriteta kod muve. Ne kazem da nema veze, ali mislim da ima mnogo vaznijih stvari od toga. A ako pricamo o bas selektivnoj ishrani - onda je verovatno sve bitno. Ipak, budimo iskreni i recimo da se to ne desava cesto.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
istina je!  :yeswink:

a za te posebne trenutke valja imati pravu "kartu" na koju igrati
 

Zac

Senior member
Učlanjen(a)
26.11.2007.
Poruke
117
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
Goci je napisao(la):
Vidim da je najveći deo polemike oko čula vida, pa evo dela jednog texta iz poslednjeg broja S&F iz pera varaličara Darka Pešića:

"Boja je jedan od četiri osnovna uzroka napada ribe na varalicu, ostala tri su oblik, veličina i ponašanje plena. Da bismo razumeli kako boje “funkcionišu”, moramo prvo znati šta su boje i na koji način ih ljudsko oko, odnosno oko pastrmke razaznaje.
Svaki predmet sadrži hemijsku supstancu koja privlači najviše svetlosti određene talasne dužine i reflektuje specifičnu boju koju oko prepoznaje. Kombinacijom tri osnovne boje: crvene, zelene i plave, dobija se kompletna percepcija slike i nijansi boja. Ljudsko oko poseduje tri različita tipa membrane. Svaka membrana ima moć apsorpcije svetlosnih zraka određene talasne dužine, odnosno boje, počev od crvene pa sve do ljubičastoplave.
Za razliku od ljudskog oka, oko pastrmke ima četiri različita tipa membrane, koji su osetljiviji na svetlosne zrake većih/kraćih talasnih dužina. Kao posledica veće fotoosetljivosti, pastrmka je u mogućnosti da prepozna infracrvenu i ultravioletnu boju, koje su inače nevidljive ljudskom oku. Pastrmka najveću razliku pravi kod prepoznavanja nijansi plave, zatim crvene i, na kraju, zelene boje. Međutim, i pored toga što pastrmka poseduje širi spektar prepoznavanja boja od čoveka, njen vid je drastično uslovljen sredinom. Pastrmki je dostupnost boja ograničena sledećim faktorima: bistrinom vode, dubinom vode i razdaljinom plena."

Ne znam gospodina Pešića a i pošto nije član ovog foruma nije zgodno da ga kritikujem. Međutim pošto su urednici Spin&Fly članovi  onda moram da im skrenem pažnju da u tekstu postoje greške koje se ne bi smele pojaviti u ovakvom časopisu.

Boja koju vidimo se ne reflektuje od hemijske supstance koja je privlači vec suprotno tome supstanca je apsorbuje. Oko u stvari primećuje  nedostatak određene talasne dužine svetlosti iz bele svetlosti koja pokriva celi spektar talasnih dužina svetlosti koje dolazi sa sunca.

Tri osnovne boje su: mađenta (tj. jedna varijanta crvene boje), cijan (svetlo plava boja) i žuta. Zelena ni u kom slučaju ne spada u osnovne boje.

Činjenica je da u oku postoje različite "membrane" ali one nemaju nikakve veze sa bojama. Autor je verovatno mislio na foto-receptore koji upravo reaguju na tri različite osnovne boje.

I opet da ponovim. Ribe ne mogu da vide boje kraćih talasnih dužina (tj. ultra-ljubičastu boju pa i veći deo plave) zato što ova svetlost ne može da prođe kroz sloj vode deblji od par milimetara. Upravo zato što voda apsorbuje ljubičasto-plavu boju mi i vidimo more kao intenzivno plavo. Slicno tome, ozon apsorbuje ultra-ljubičastu boju pa nam i nebo izgleda svetlo plavo.
Pomalo je problematična i izjava da riba vidi svetlost većih talasnih dužina (infra-crveni deo spektra a koju mi osećamo u obliku toplote). Naime, poznato je da su ribe hladnokrvna bića tj. temperatura njihove krvi i tela odgovara temperaturi vode u kojoj žive. Ako sva okolina i bića u njoj imaju istu temperaturu kakvu to razliku u infra-crvenom spektru može da vidi riba. Sivu tačku na sivoj pozadini? Da li je priroda ikad bila toliko glupa da potroši svoje vreme i energiju da nekom biću napravi nešto moći nikada da iskoristi? Kao što bi riba svoje posebne "membrane" mogla da upotrebi jedino kada je na suvom. Čisto sumnjam.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
sve zanimljivijim pravcom ide ova tema....valja tako i dobro je, ali da zapravo kroz teoriju otkrijemo kako ona zapravo vidi uveren sam da "nema šanse"... iskustvo sa vode nam daje najbitnija saznanja kako ona reaguje na određene boje naših imitacija u određenim uvjetima...to jedino merljivo ostalo je samo nagađanje pa koliko god sve zvučilo logično.
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Nije Seb, mi smo previse pristrasni i uvek cemo pre da okrivimo boju musice nego recimo sebe ili neke druge parametre na musici (pogledati sta je pisao Alp).
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Jeste Boki, znam šta alp tvrdi a to tvrdim i ja....ovo što sam napisao je istina ali tu ima još jedan problem....to si i sam opisao sa "previse smo pristrasni" jer koliko god da praksa bila najmjerodavnija problem je u nama jer mnogi mi tumačimo iskustva iz te prakse malo po svoje...jedni objektivnije drugi subjektivnije...itd.
 
Vrh Dno