Čula kod pastrmke

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
silvio je napisao(la):
Insekt fluo boje, ovako ja se sa tobom kladim da ti nikad znači nikad nećeš uloviti pastrvu na većoj rijeci divlju na muhu samo ove boje znači da čitava bude fluo žuta 100%

Hajde ovako, cimni flydoca da ti napravi njegovu suvu kamenjarku chartreuse tela sa medaljon i cdc krilima  pa je probaj na svojoj vecoj reci leti po najvecoj vrucini negde polovinom jula. Pa ako ne bude impresivnih rezultata uz uslov da ima ribe, ja ti dodjem gajbu piva. Ako bude kako sam ti ja rekao onda ti meni ne dodjes nista sem izvinjenja na forumu, moze?
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
auuuuuu sa kakvim pred znanjem se ide u ribe...matematika, fizika, kemija, biologija... a negde i "istorija"  :lol:

Ja mogu samo jedno da tvrdim isto kako je lepo alp opisao....boje isto imaju važnost ali nisu najbitnije. Još sam mlad i spretan pa moj lov pastrmke i izgleda tako, manje više se šunjam, kleknem, opazujem neko vreme, gledam da je prezentacija prava ali isto tako gledam da prezentiram pravo stvar prave boje, izgleda i veličine.
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
Puno ljudi pridaje velik znacaj tonu odnosno nijansi boje, što drzim vrlo malo bitnim. Medjutim, nimalo nerazlikuju neke druge elemente izgleda muhe koji se ticu boje. Nabrojat cu samo neke:
- Prozirnost i medjusobni odnos prozirnih i neprozirnih dijelova muhe;
- Sjaj i medjusobni odnos sjajnih i mat dijelova muhe;
- Kontrast boja pojedinih dijelova muhe.
- Orjentacija pojedinih boja na muhi u odnosu na povrsinu vode;
- Pokretljivost pojedinih obojenih dijelova muhe....

 

Bahus

Full member
Učlanjen(a)
05.07.2011.
Poruke
575
Broj reagovanja
0
Lokacija
zajecar
Bez ikakvog preterivanja sve pohvale ucesnicima ove interesantne teme ,Alp kao i uvek je izdasan u pruzanju novih informacija,naravno ne mogu a da ne pomenem da svaku temu treba graditi i razmenjivati iskustva sa uvazavanjem svih ucesnika,zeleo bih da sve napisano nekom nesto i posluzi zato smo valjda tu.

Kada smo vec prilicno rekli o culu vida i raspozavanju boja kod pastrmke,interesuje me vase uvazeno misljenje o culo sluha kod pastrmke jer nju ovde i najvise spominjemo.

Negde sam vec citao da po oceni strucnjaka ,riba dobro cuje i ima moc raspozavanja zvukova.Mada pastrmka ne reaguje na sve zvukove i nama daje utisak da nema sluha,to ne znaci da ne cuje.
 

tommylee

Hero member
Učlanjen(a)
13.03.2008.
Poruke
3.310
Broj reagovanja
207
Lokacija
Zvornik
Sigurno nema uši  :doh: ali ima bočnu liniju preko koje registruje "frekfenciju".
Ima još tu puno toga neobjašnjenog od strane naučnika.Neke stvari moraće se sačekati da se objesne,mi samo možemo nagađati.
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
A bre Tommylee sigurno ima uši, samo nema ušnu školjku i spoljašnje uvo, to znam iz srednje škole. Pitanje je šta i kako čuje ali uvo ima!!!
 

tommylee

Hero member
Učlanjen(a)
13.03.2008.
Poruke
3.310
Broj reagovanja
207
Lokacija
Zvornik
Ih bre Mito iz srednje škole,ako ima onda je to neki "kanal" sa već koliko elementa uha.

Nema mi baš logike jer pod vodom ima raznih zvukova,kako bi to na nju uticalo,voda valja stotinu čuda.
Zanimljiva tema dajte još podataka!
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
http://www.clfs.umd.edu/biology/popperlab/background/anatomy.htm

Ako klikneš na onaj link imaš i sliku uva lososa... Googlaj naći ćeš sigurno i više ...
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Što se tiče čula sluha ja sam uveren da (u ovom slučaju pastrmka) čuje ali daleko drugačije kako to čujemo ljudi te razni sisari i kopnene životinje.

U samoj osnovi kada "gledamo" zvuk se deli na šum i ton. Na kopnu kada se mi krećemo pored reke kroz taj zrak kojega mi dišemo se zvuk kreće približno 300m/s dok u vodi u kojoj plivaju naše drage pastrmčice zvuk putuje brzinom 1500 m/s. Definitivno tim svojim "ribljim uhom" brže zaznavaju zvučne signale pod vodom nego mi na kopnu.

 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Zanimljiva tema malo nesretnog naslova... Naravno da pastrmka ima čula.

Ako nekog urednika ne mrzi neka izmeni u nešto tipa "Čula kod pastrmke".

Vidim da je najveći deo polemike oko čula vida, pa evo dela jednog texta iz poslednjeg broja S&F iz pera varaličara Darka Pešića:

"Boja je jedan od četiri osnovna uzroka napada ribe na varalicu, ostala tri su oblik, veličina i ponašanje plena. Da bismo razumeli kako boje “funkcionišu”, moramo prvo znati šta su boje i na koji način ih ljudsko oko, odnosno oko pastrmke razaznaje.
Svaki predmet sadrži hemijsku supstancu koja privlači najviše svetlosti određene talasne dužine i reflektuje specifičnu boju koju oko prepoznaje. Kombinacijom tri osnovne boje: crvene, zelene i plave, dobija se kompletna percepcija slike i nijansi boja. Ljudsko oko poseduje tri različita tipa membrane. Svaka membrana ima moć apsorpcije svetlosnih zraka određene talasne dužine, odnosno boje, počev od crvene pa sve do ljubičastoplave.
Za razliku od ljudskog oka, oko pastrmke ima četiri različita tipa membrane, koji su osetljiviji na svetlosne zrake većih/kraćih talasnih dužina. Kao posledica veće fotoosetljivosti, pastrmka je u mogućnosti da prepozna infracrvenu i ultravioletnu boju, koje su inače nevidljive ljudskom oku. Pastrmka najveću razliku pravi kod prepoznavanja nijansi plave, zatim crvene i, na kraju, zelene boje. Međutim, i pored toga što pastrmka poseduje širi spektar prepoznavanja boja od čoveka, njen vid je drastično uslovljen sredinom. Pastrmki je dostupnost boja ograničena sledećim faktorima: bistrinom vode, dubinom vode i razdaljinom plena."
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.108
Broj reagovanja
937
Simpsone@Ti ciljaš na malu kamenjarku čija boja i je skoro fluo žuta zato nemoj mene navlačiti ali ja i sa najboljim muhama na tvom mjestu ne bih se kladio... jer ne bi da je ribnjak u pitanju bio siguran pogotovu u ljeti 7 mjesec po najvećoj vrućini u ulov...Ili može ovako neka tebi napravi fluo žutu muhu bez karafeka neka izgleda kao jednodnevka klasična suha muha pa ti mlati samnom iduće ljeto u 7 mjesecu, kako bi se ja pive naroljo dok bi ti prvu ribu ulovio :drool:

Drugo ja govorim o tome da je sve bitno u ff i da neke sitne nijanse npr. dobra prezentacija, dobro pogođena boja insekta kojeg kupi u tom trenutku, približna veličina, približna silueta čine razliku između dobrog i odličnog ulova... I nemoj me uvjeravati u suprotno jer da je tako kako govoriš sve bi muhe bile iste boje.
Treće komentarišeš stvari iz diskusije samo dok ti se ne ukaže argumentima da imaš pogrešnu sliku o nečemu a onda to jednostavno preskočiš u sljedećem postu i nastaviš tjerati nekom drugom putanjom ne bi li postigao svoj cilj da bi nešto dokazao u šta ni sam potpuno ne vjeruješ...

Wobler: Pastrva ima čitav spektar čula od kojih je najvažnija bočna linija svakako jer kako bi drugačije u potpuno mutnoj vodi nalazila hranu, ali važan joj je i vid skoro jednako, pa majku mu predator je i priroda se pobrinula da je naoruža moćnim predatorskim čulima, koliko znam vrlo rijetki su predatori na ovoj našoj zemlji koji se ne oslanjaju prvenstveno na VID!

Alp. ovo što pišeš ima smisla i slažem se sa ovim također ali ne razumijem šta je "Orjentacija pojedinih boja na muhi u odnosu na povrsinu vode"???
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Silvio ti znas da ja ni izbliza nisam strucan da komentarisem insekte i sto je tebi malo meni je mozda veliko :hammer:

Radi se o kamenjarci na udici TMC 200r vel. 8 e sad ako je to tebi malo... Uzmi pa probaj ja sam imao neverovatne rezultate na tu musicu. Mislim nista nije obavezno ali cisto radi eksperimenta voleo bih da vidim kako lovi kod tebe.

Kojim argumentima ti mozes da dokazes da je boja musice toliko bitna da bi se izdvojila u znacajnoj meri, daj molim te skoncentrisi se na ono sto pises jer ni jedan jedini argument nisam nasao sem prostog "boja je jako bitna". Koji su to argumenti? Sta ja to preskacem kada komentarisem majke ti? Sta sam to konkretno preskocio?
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
silvio je napisao(la):
...
Alp. ovo što pišeš ima smisla i slažem se sa ovim također ali ne razumijem šta je "Orjentacija pojedinih boja na muhi u odnosu na povrsinu vode"???

Recimo, muha ima tamna ledja i svjetli trbuh. Ako si sve skupa svezao tako da se ona u vodi preokrene naopaceke - nisi napravio dobar posao. Konkretnije, puno ljudi potrosi gomilu vremena prtljajuci nepotrebne detalje na nimfama koje zahvaljujuci njima naopako tonu i samim time nimalo ne nalikuju na ono sto bi izgledom trebale predstavljati. Ali, na dlanu ribica jako lijepo izgledaju.
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.108
Broj reagovanja
937
Ok Alp ma to si mislio znači gore tamno dole svijetlo ali kad se okrene dobije suprotan efekt...
Da zato su nimfe na jig udicama zakon  uvijek se okreću na pravu stranu ;)

Simpsone zar tebi nije dovoljan argument da se riba zbog ekonomične potrošnje energije (velika rijeka) hrani onim čega u datom trenutku ima najviše u vodi ili joj je zbog xy razloga najlakše dostupno uhvatljivo te da joj boja u tome pomaže na šta da skoncentiše svoju pažnju na neki insekt i da ne rasipa tu dragocjenu energiju.

Recimo masovno rojenje poredimo sa ljudskom hranom ti stojiš na cesti i kraj tebe svaki sekund prolaze kuleni boje kulena i pileće salame recimo žute boje svake 3 sekunde brzinom 50km/h a ti ih naravno ne slijediš jer zašto bi kad svaki sekund nailazi po jedan pa dok bi trčao 50km/h za jednim potrošio bi više energije nego da stojiš u mjestu i samo pružaš ruke i ti pošto voliš kulen kao i ja vjerojatno bi grabio za te kulene a salame bi prolazile sve jedna za drugom zašto pa jednostavno zato jer kulena ima 3 puta više u tom trenutku u vodi, a po čemu bi najlakše prepoznao da li je kulen ili salame pa naravno po boji i ne bi trošio ni vrijeme ni energiju na salama kojih ima manje a i nisu ukusne kao kulen :doh:

Usporedba je mrak zar ne :lol:
 

pera

Hero member
Učlanjen(a)
24.01.2010.
Poruke
1.692
Broj reagovanja
1
Lokacija
Valjevo
A jel ima neka slika tog kulena,ipak je bolje videti nijanse nego zamišljati,jer može da bude više crven,manje crven? :drool: :drool:
 
 
Vrh Dno