Čula kod pastrmke

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Alp mozda sam ja malo losije opisao situaciju da nas riba opazi pre nego mi nju, naravno da nije tako ako joj pridjes pravilno i normalno da mozemo da je vidimo a ona nas ne. Mislio sam na situaciju kad ja dodjem kao slon do obale, stanem uspravno kao oslobodilac i ocekujem da uhvatim ribu na Gradcu (manjoj reci). Hocu reci da je pazljiv prilazak vodi, kretanje uzvodno a ponekad i cucanje vec pola posla u lovu pastrmke. Tacnije sve ono sto ja ne radim vise :hammer:

Ostatak posta ne bih komentarisao jer sam vise puta naglasio da imam isto misljenje a tek u procentima se slazem.
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Alp - apsolutno nemam ni šta da dodam niti nešto da oduzmem na tvoj poslednji post. Jedino si po meni malo "fulao" temu - pa naša diskusije ode baš u pravcu onog "dela od 20%" koliko (i da li) utiče boja i nijansa na lovnost u izgledu imitacije.
Mnogi dobri mušičari koje znam tvrde da je ubedljivo najvažnija.
Neki tvrde da je manje-više nevažna.
Ja mislim da je u nekim situcaijama vrlo važna, i da može napraviti razliku u broju prevarenih riba. (Ako je prezentacija perfektna ;) )
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.108
Broj reagovanja
938
Simpsone@ znam da ti ne voliš mistificiranje nečega ja također ali jednostavno neke stvari nisu baš jednostavne i proste jer da jesu davno bi ova naša pasija izgubila na značaju zar ne? i još nešto čini mi se da i ti ne čitaš svoje postove  :whistle:

"Ja sam 100% siguran da su ribe daltonisti tj da vide kao mačke i psi..."

Znam da je pastrva kratkovida (jer nema realno ni potrebu da vidi kao orao), ali kad se približi nečemu vidi jako dobro i raspoznaje nijanse boja za mene 100% i to je moje mišljene. Znači nju može svašta izazvati da se zaleti ali ne i da pojede nešto
(pogotovu na većim rijekama).
Na potocima baci žuti list ili kamen ona će ga uzeti u usta i pljunuti jer (ima i čulo okusa i dodira u ustima) ali će ga uzeti u usta jer manje riječice i potoci imaju manje hrane pa se i riba vodi mišlju "jedi ili budi pojedena ako ništa probaj možda bude jestivo", ali u velikoj vodi ona ima hrane u izobilju svuda oko sebe a ipak joj nagon za hranjenje okidaju samo određeni zalogaji zašto? Pa zato što kako sam to već rekao riba želi da u što kraćem roku napuni NAKRCA svoj želudac i bude sita, a to joj najlakše uspijeva ako jede ono čega u tom trenutku ima najviše u vodi ili je to isto je najlakše za uloviti. Mislim da ribe pošto žive u potpuno drugačijem okruženju nego mi tj. u vodi imaju i potpuno drugačije viđenje svijeta oko sebe i one instiktivno znaju po boji npr na kojeg aquatičnog insekta se trebaju orijentirati u tom trenutku.
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
silvio je napisao(la):
i one instiktivno znaju po boji npr na kojeg aquatičnog insekta se trebaju orijentirati u tom trenutku.

Silvio slazem se sa svime sto si rekao u prethodnom postu ali i dalje je ovaj deo diskutabilan. Ako razaznaju boje precizno i jasno onda ne moze da bude insiktivno vec precizno jasno i sa namerom. Ono prethodno ponasanje koje si opisao za manje reke je instiktivno ponasanje kada pojuri za kamenom ili zutim listom.
One jedu insekta koji se roji u tom trenutku i koji im je najlakse dostupan. Ali moze valjda da se roji vise vrsta insekata istovremeno i primetimo li mi bas sve sto se roji sa toliko preciznoscu da znamo 100% sta ona jede? Naravno da ne inace lov pastrmke ne bi bio zanimljiv uopste. A odstupe li one od samo tog jednog konkretnog insekta pa mozda pojedu i nekog drugog? Naravno da da zato sto joj je lako dostupan. I sad ako uzmemo 4-5 vrsta koje se roje istovremeno dolazimo do situacije da ce recimo 4-5 nijansi da lovi, sto nas opet dovodi dotle da je bitnija dostupnost( prezentacija) od boje, jel tako? Sa druge strane ako je samo rec o dostupnosti, znaci li to da ce uvek moci pastrmka da se upeca na gamarusa ili na larvu tulara obzirom da su skoro uvek dostupne? Ili da uzmemo u obzir i trecu varijantu a to je kanibalizam pastrmke, pa vaalicari uvek super prolaze na wobblere u dezenu pastrmke, ali opet neki ne love uopste na te dekore pa imaju podjednak uspeh?

Kao sto vidis previse je kontradiktornosti da bi mogli sa sigurnoscu da tvrdimo da je boja presudna i da ona jasno vidi i jasno zeli plen iskljucivo te boje. Pogotovo kada je rec o grabljivicama kao sto je pastrmka. Previse je drugih parametara ukljuceno, koji su dosta vazniji od same boje.
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.108
Broj reagovanja
938
Gledaj opet ponavljam rečeno "SVE JE BITNO" jer da nije tako vrhunski fc bi bili najuspješniji ff ili vrhunski ft bi bili najuspješniji ff ali nije tako najuspješniji ff su osobe koje objedinjavaju oba ova pojma i još ponešto upravo ovo o čemu sad diskutujemo, to nešto je poznavanje osobina i navika riba pa i njihovog plijena.

Najbitnije je da ribe ima, 2 da je riba bar koliko toliko aktivna, 3 da joj se mamac prezentira na odgovarajući način, 4 da je mamac što sličniji onome sa čime se riba u tom trenutku hrani.

A sad ovo " i one instiktivno znaju po boji npr na kojeg aquatičnog insekta se trebaju orijentirati u tom trenutku"
u slučaju da se istovremeno roji više insekata kako kažeš ovo moje viđenje dolazi posebno do izražaja, tome i služi to okidanje na boju jer riba u velikoj rijeci kod masovnih rojenja različitih vrsta insekata baš pomoću ne boje nego čak nijanse boje izabire onoga o kome smo pričali (naj brojnijeg ili onog kojeg je najlakše uloviti u tom trenutku jer kad bi za svakim isektom svih vrsta se zalijećala onda bi potrošila puno više energije nego selektivnim hranjenjem). Nama može da bude konfuzija milion muha izlazi ali ribi koja se efikasno hrani i troši svoju energiju to nije nimalo konfuzna situacija. 
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
silvio je napisao(la):
u slučaju da se istovremeno roji više insekata kako kažeš ovo moje viđenje dolazi posebno do izražaja, tome i služi to okidanje na boju jer riba u velikoj rijeci kod masovnih rojenja različitih vrsta insekata baš pomoću ne boje nego čak nijanse boje izabire onoga o kome smo pričali (naj brojnijeg ili onog kojeg je najlakše uloviti u tom trenutku jer kad bi za svakim isektom svih vrsta se zalijećala onda bi potrošila puno više energije nego selektivnim hranjenjem). Nama može da bude konfuzija milion muha izlazi ali ribi koja se efikasno hrani i troši svoju energiju to nije nimalo konfuzna situacija.

Aj sad pazi ovo :D

A zasto se pastrmka ne hrani uvek onim sto joj je najlakse dostupno a evidentno hranljivo a to su gamarusi i larve tulara? Koji ce joj moj uopste krejica ili bilo sta drugo sa povrsine? Em treba da izroni da je pokupi pa da se vrati na svoje mesto iza kamena i tako potrosi preko potrebnu energiju, em treba da ih pojede bezbroj da bi se zasitila. :hammer:
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.108
Broj reagovanja
938
;) tko kaže da je gamarusa lakše uloviti nego kreicu koja pluta i suši krila ili emergera na površini vode kojem puca opna ili malu nimfu beatisa koja se migolji prema površini u bezbroj jedinki??? probaj ti moj simpsone umjesto da čučiš uz kompjuter malo prošetaj do vode pa se malo pozabavi bićima koja obitavaju u njoj.
Gamarusa uopće nije lako uloviti u rijeci jer se krije oko kamenja a može da pliva i uzvodno što mislim malo koja nimfa može uopće...
Tako da si se malo što bi rekli kod nas "proliova" :D
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Sto poredis gamaruse i nimfe kad veze jedni sa drugim nemaju :D

Hajde da kazemo i da je tesko da hvata gamaruse sto ti tvrdis, ali sta je sa larvama tulara i njih ce tesko da hvata? A koliko krejica treba da pojede da bi bilo ravno samo jednom gamarusu po kaloricnoj vrednosti? Koliko energije izgubi 100x dizuci se sa dna na povrsinu da pojede 100 krejica? Zar nije lakse da pojede jednu "sunarodnicu" ili punoglavca pa i zabicu? Znaci nije bas sve u ustedi energije? Koliko god se trudio da "razumes" pastrmku nece ti uspeti u potpunosti.

I za ovo oko sedenja za kompjuterom mogu da ti kazem samo jedno prosto "ne seri"!
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.108
Broj reagovanja
938
Ova tvoja  :D da poredim jedno i druga a da to nema veze jedno s drugim mi stvarno djeluje  :D ako ne i bezobrazno jer si ti taj koji je poredio a ja odgovarao na tvoje postavljeno pitanje...

Drugo porediti brojnost tulara i jednodnevki u nekoj vodi možeš samo ako o istoj pričamo tako da teorija što jede kreice a ne tulare recimo nema veze s vezom jer možda jednostavno u tom trenutku ima puno više kreice na vodi i u vodi ili ju je lakše uloviti (criple, emerger, tek izvaljeni imago itd...). Ne ja ne razumijem u potpunosti pastrve jer nismo iste vrste al se trudim razmišljam kako šta... ali zato tebe u potpunosti razumijem što sumnjam da dobijam od tebe zauzvrat...
A na šatrovačkom " proliva" znači provalio i nema veze sa kenjanjem zato molim te kako si rekao "ne seri"...

 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Ja se uopste nisam osvrtao na tvoj satrovacki vec na kenjanje o mom odlasku na vodu i sedelju za racunarom. Odakle uopste znas koliko sam ja na vodi i sta gledam?
Poredio si plivanje gamarusa i nimfi, to nisam ja uradio niti sam igde poredio. Gamaruse i larve tulara sam naveo samo kao primer pastrmske hrane sa dna da bih ti slikovito opisao rasipanje energije na putanju gore-dole prilikom ishrane krejicama i koliko takvih ciklusa je potrebno da bi pastrmka ocuvala energiju. Vise je raspe u jurcanju gore dole nego sto pojede krejica. I sve to o cemu smo pricali je da nema nekih pravila da bi mogao sa sigurnoscu da ocenis boju kao presudnu (iako niko ne spori da nekada moze da bude).

I da se na kraju vratimo na temu o bojama, koji vodeni insekt je recimo fluo zelene ili fluo zute-chartreuse boje?
 

gegula

Hero member
Učlanjen(a)
14.10.2009.
Poruke
2.674
Broj reagovanja
0
to na satrovackom sto si ti silvio napisao ne znaci nista.....provalio= valiopro a ne proliva kako ti rece :nowink:
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.108
Broj reagovanja
938
Razumiješ ti mene vidiš ;) ti si poredio gamaruse i tulare sa kreicama npr. po kaloričnosti a ja po dostupnosti (brojnosti) na pojedinoj vodi (otud poređenje u brzini plivanja u kontekstu dostupnosti) znači ako ona mora plivati uz struju i sekat se oko kamenja da bi ga ulovila sigurno će potrošiti više energije nego da se u struji digne da ulovi kreicu i spusti (obično ne na dno kad uzima muhe sa površine), nadalje pastrva u najvećoj struji troši ništa ili skoro ništa energije zato što je građena tako da joj riječna struja daje uzgon znači naoko jednostavne stvari uopće nisu onakve kakve se možda tebi ili meni čine... ja nisam isključiv u svojim postovima uvijek se postavljam dovoljno široko, a ti voliš da je sve precizno e pa dobro znaš da u ribolovu kao i u životu postoje i sive zone nije sve crno i bijelo...

Insekt fluo boje, ovako ja se sa tobom kladim da ti nikad znači nikad nećeš uloviti pastrvu na većoj rijeci divlju na muhu samo ove boje znači da čitava bude fluo žuta 100% ili ako je nekad i uloviš ja ću na toj istoj rijeci uloviti na desetine komada tih istih pastrva, a tvoje poređenje s voblerima također nema blage veze sa životom jer kako znamo kod voblera lovi VIBRA brale a sve ostalo je manje važno zar ne?

Gegula@ što se proliva= provali???
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.108
Broj reagovanja
938
I još nešto da ne sjediš za kompjuterom Simpsone ne bi mi ko imao dati savjet oko opreme zato hvala :tbumb:
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
silvio je napisao(la):
a tvoje poređenje s voblerima također nema blage veze sa životom jer kako znamo kod voblera lovi VIBRA brale a sve ostalo je manje važno zar ne?

E sad vec dodjosmo na ono sto sam hteo, vidis kako ja polako ispunjavam cilj :D

Sve sto se krece ima svoju vibraciju pa i u vodi a sa koliko sigurnosti uopste mozemo da tvrdimo da se riba oslanja na vid kao glavno culo u trazenju hrane a ne na bocnu liniju? Ako vid nije glavno culo koliko onda prica o bojama uopste ima smisla? A pazi opet se sve uklapa u ono Alpovo prezentacija i vodjenje 80%, izgled 20%. I pazi sad zakljucak.

Ako se pastrmka u trazenju hrane oslanja velikih 50% na vid a svega 50% na sva ostala cula onda je situacija oko boja jos katastrofalnija po one koji mistifikuju boje do besvesti.

Evo sad ce Mita matematicar da sracuna proporciju po formuli a ja cu ovako laicki da je to svega 20% od 50%  ali posto u tih 20% "upada" odnos makar 33:33:33 % za siluetu, velicinu i boju.....Auuuuu kakve porazne rezultate dobijaju ovi farbari :hammer: :hammer:
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
silvio je napisao(la):
I još nešto da ne sjediš za kompjuterom Simpsone ne bi mi ko imao dati savjet oko opreme zato hvala :tbumb:

Aha, a oprema se onda testira na monitoru? To neka simulacija stapova i cekrka?
 
Vrh Dno