Double haul

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
nespetro je napisao(la):
...Sigurno cemo se sloziti da se povlacenje odvija istog trenutka kad pocne kretanje casting-ruke ...

Sigurno se nećete složiti :) Dajem pola bucktaila Fl. Green na otprilike 2/3 do 3/4 kretanja ruke :yeswink:
 

zekafly

Senior member
Učlanjen(a)
28.02.2010.
Poruke
154
Broj reagovanja
0
Milanče je u pravu.Skroz.Mada bih ja lično rekao ovako;

Kad učim ljude DH učim ih tako da su ruke uvijek zajedno, tj, da zajedno putuju celim csting stroke putem.Bez holanja.Zašto.Zato, da kad se DH uključi u igru , nema tog ranog potezanja.A rano je, vjerovali nili ne skoro sve.Idealan hol bi trebao da počne  tik pred stopom i da se završi sa stopom.To bi bilo idealno.
Znači ovako nekako riječima: u momentu kretanja u recimo, prednji zabačaj, hol ruka je već kod čekrka i putuje zajedno sa rukom koja baca celi put.Neposredno pred STOP, hol ruka radi svoj posao.Samo tako se izbjegava zamka teiling lupa i poštuje SLP.Nema stresiranja štapa i sve je "smooth and relax".

Još jedna stvar. Moje lično mišljenje je da ne treba preterano "rastezati" ili vući strunu u holu.Kratak i energičan hol je sasvim dovoljan za ono za šta je namjenjen, za dodatno ubrzanje strune.
 

zekafly

Senior member
Učlanjen(a)
28.02.2010.
Poruke
154
Broj reagovanja
0
Još jedna jako važna stvat u vježbanju DH. RAdite pantomimu. Pantomima pokreta će umnogome poboljšati DH.
 

crni

Hero member
Učlanjen(a)
10.09.2007.
Poruke
1.981
Broj reagovanja
0
Lokacija
Leskovac
Interesuje me sa kojom kolicinom kanapa u vazduhu treba ukljuciti hol ako zeli da se baci recimo +25m?
 

zekafly

Senior member
Učlanjen(a)
28.02.2010.
Poruke
154
Broj reagovanja
0
To sve zavisi od vještine onog koji hoće da baci 25m.Neko to baca i bez hola.NAravno, to znači puno vježbe, ali Dh omogućuje lakše i ljepše bacanje tih 25m.

Samo uključivanje može biti već od starta, i tako je po meni bolje, jer naknadno ubacivanje Dh mož e da izazove "stres" u štapu i pokvari lup.Ritam bacanja je važan, i ne treba ga kvariti.
 

crni

Hero member
Učlanjen(a)
10.09.2007.
Poruke
1.981
Broj reagovanja
0
Lokacija
Leskovac
Znaci najsigurnije bi bilo vezbati da odmah po podizanju kanapa sa vode ukljuciti DH,hvala.
 

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
crni je napisao(la):
Interesuje me sa kojom kolicinom kanapa u vazduhu treba ukljuciti hol ako zeli da se baci recimo +25m?

Mala vezba za double haul

1. Van stapa samo pola metra kanapa
2. Vrh stapa uz vodu - zemlju i sitem (pola metra kanapa, predvez i tipet pravi)
3. Leva ruka (ili desna) u zavisnosti jeste desnjak ili levak uz cekrk
4. Back cast - front cast (jedan zadnji zabacaj i jedan prednji zabacaj) i kanap na zemlji - vodi
5. Imate samo 3 pokusaja da bacite musicu (indikator) sto dalje....izmerite!
6. Razvucite metar, znace i centimetri

Javite dokle ste stigli. 

Zeko jel dobra vezba?  :)
 

gegula

Hero member
Učlanjen(a)
14.10.2009.
Poruke
2.674
Broj reagovanja
0
koje ribe se pecaju ovim nacinom i na kojoj reci kod nas????? :blush: :blush: :blush: :blush:
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.007
Broj reagovanja
258
Lokacija
Norway
zekafly je napisao(la):
Milanče je u pravu.Skroz.Mada bih ja lično rekao ovako;

Kad učim ljude DH učim ih tako da su ruke uvijek zajedno, tj, da zajedno putuju celim csting stroke putem.Bez holanja.Zašto.Zato, da kad se DH uključi u igru , nema tog ranog potezanja.A rano je, vjerovali nili ne skoro sve.Idealan hol bi trebao da počne  tik pred stopom i da se završi sa stopom.To bi bilo idealno.
Znači ovako nekako riječima: u momentu kretanja u recimo, prednji zabačaj, hol ruka je već kod čekrka i putuje zajedno sa rukom koja baca celi put.Neposredno pred STOP, hol ruka radi svoj posao.Samo tako se izbjegava zamka teiling lupa i poštuje SLP.Nema stresiranja štapa i sve je "smooth and relax".

Još jedna stvar. Moje lično mišljenje je da ne treba preterano "rastezati" ili vući strunu u holu.Kratak i energičan hol je sasvim dovoljan za ono za šta je namjenjen, za dodatno ubrzanje strune.

Uz svo postovanje Zeko, ali nikako se ne mogu sloziti oko sa tim da se sa haulom pocinje ispred stopa. Da li je to tvoj licni stav ili se tako uci na EFFA mitinzima? Tako bacati moze biti licni stav ili nacin i u to ne ulazim, ali jos uciti ljude na casovima ili kursevima je neprihvatljivo. Ovo je totalno pogresno. Slicni stavovi se jos mogu naci kod Lerftija koji na svojim casovima uci da treba ispustiti kanap pre stopa i slicne nebuloze. Iako se slazem da eng. jezik treba da bude u neku ruku univerzalni musicarski jezik, ipak ga ne poznajem u tom obimu jer sam ucio kasting na jezickom podrucju gde ljudi prilagodjavaju eng. izraze svom jeziku. Ucio sam od Gørana Anderssona I jos par elitnih castera sa ovih prostora.
Da ne pomisli neko da mlatim praznu slamu i ucim ucitelja, obrazlozicu zasto je neprihvatljivo ovo sto si rekao.
Uzmimo obicni overhead za pocetak. Pogledajmo jedan obicni back cast. Smanjujuci ugao izmedju podlaktice i nadlaktice aktiviramo koren stapa, podizuci lakat podizemo i visinu casta i prebacujemo energiju na sredinu i na kraju energicnim stopom prebacujemo ulozenu energiju na kanap. Sve je to isto i kod haula, aktiviranje korena, sredine i na kraju vrha. Sto jace aktiviranje snaznog korena( deo iznad rukohvata), to jace mora biti prebacivanje energije.
Ono sto se dobija nacinom koji si opisao je to da ces aktivirati koren samo smanjivanjem ugla izmedju podlaktice i nadlaktice i na kraju kad vrh treba odraditi posao i fino prebaciti energiju, ti opet aktiviras koren povlacenjem haula. I sta se tu dobija? Pa ko ce zadrzati mirno vrh stapa u stopu? Usled nepravilne raspodele energije, ne samo da je duzina znatno reducirana vec ces dobiti tzv. trouglasti loop i to u najboljem slucaju. A sve ce se to pogorsati sa dubljim stapom kome su potrebni duzi i nezniji pokreti.
Ruka kojom se vrsi povlacenje kanapa mora krenuti svojim putem istog trenutka kad krene kasting ruka. Tu nema odstupanja. Samo se tako moze pravilno prebaciti energija i bacati lako, graciozno i sa apsolutnom kontrolom.
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.007
Broj reagovanja
258
Lokacija
Norway
crni je napisao(la):
Interesuje me sa kojom kolicinom kanapa u vazduhu treba ukljuciti hol ako zeli da se baci recimo +25m?

Haul nam daje otprilike duplu duzinu casta kod manjih izbacaja a mozda recimo 70% vise kod duzih izbacaja. Sta zelim reci: ako odredjenom energijom bacamo 7-8 metara obicnim overheadom, sa istom ulozenom energijom cemo bacati 15-16 metara sa haulom. A za 25 metara nam treba oko 14-15 metara kanapa u vazduhu. Tu sad moze da varira od oblika i duzine glave, od prednjeg i zadnjeg taperinga i slicno, ali racunaj na tu neku duzinu.
 

zekafly

Senior member
Učlanjen(a)
28.02.2010.
Poruke
154
Broj reagovanja
0
Ja , iskreno, tebe baš nisam puno sad tu razumio.Goran je majstor DH, koliko znam.Predpostavljam da si učio od nekih majstora sa sjevera.Oni su oK, naravno, ali moj stil je stil kratkog stroka, zabačajnog pokreta.I dalje tvrdim, a i demonstriram svima, da holanje treba da se počne i završi momenat pred stop.

Naravno, ja bih volio vidjeti klip neki s tom tvojom tehnikom, možda je to nešto novo što samo Vikinzi znaju, ali mislim da debelo griješiš.

Ne znam imena, ali evoti neka od kojih sam ja učio.EFFA mster Dieter Weiler, pa neki tamo isto kao i ovaj Jupp Werstaten, pa čak i Paul Arden....I svi se slažemo s ovim što sam ti napisao.

Probaj da uradiš kako sam ti rekao i vidjet ćeš da nema tog trouglastog lupa i da struna dobija enormnu brzinu.Ja znam i zašto, mogu da ti objasnim cijeli tog zabačajnog procesa, ali malo mi to mnogo da kuckam, a i malo je komplikovano pa kod sagovornika traži 1000 podpitzanja.Ulaskom u klub bacača, nameću se mnogo komplexnije stvari od momenta hola.Ipak je ovo osnova.
Nemoj da se ljutiš, ali mislim da tvoja osnova nije dobra.Prodiskutuj malo sa svojim učiteljima, pogotovo sa Goranom, ako ga razumiješ kad priča, o ovoj temi.
 

zekafly

Senior member
Učlanjen(a)
28.02.2010.
Poruke
154
Broj reagovanja
0
nespetro je napisao(la):
crni je napisao(la):
Interesuje me sa kojom kolicinom kanapa u vazduhu treba ukljuciti hol ako zeli da se baci recimo +25m?

Haul nam daje otprilike duplu duzinu casta kod manjih izbacaja a mozda recimo 70% vise kod duzih izbacaja. Sta zelim reci: ako odredjenom energijom bacamo 7-8 metara obicnim overheadom, sa istom ulozenom energijom cemo bacati 15-16 metara sa haulom. A za 25 metara nam treba oko 14-15 metara kanapa u vazduhu. Tu sad moze da varira od oblika i duzine glave, od prednjeg i zadnjeg taperinga i slicno, ali racunaj na tu neku duzinu.

Ovo je jako diskutabilno da bi se davale mjere u brojkama.Možda ja mogu da šutingujem sa 14 samo na 18 metara, a neko, sa 14 na 25.Stvar je samo vježbanja momenata i elevacije.Stvar je mnogo komplexnija nego što možeš da zamisliš.Radije se zadrži na savjetu tipa probaj-vježbaj, nego da daješ konkretne brojke.Po tim tvojim računicama, bacači koji drže u vazduhu 25m treba da bacaju min 50.Znaš nekog ko to može?
Realno, ja držim neke strune 25m, ali još nisam bacio dalje od 38.
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.007
Broj reagovanja
258
Lokacija
Norway
Paul Ardena sam gledao na svetskom prvenstvu. Nije se plasirao u finale ni za preciznost ni za seatrout distance(jednorucni). Kod trout distance se plasirao ali osvojio cetvrto mesto_Ostale ne poznajem. Jos dok je dizajnirao za SAGE, Gøran je zajedno sa Kjetil B Mathisenom ( dizajnirao za Fenwick, G.Loomis i Hardy) Razvijao tehniku castinga jednorucnim stapovima. Bukvar castinga. Gørana odlicno razumem. Sada je na operaciji kolena, ali ce doci u moje mesto kao i obicno, krajem maja. Toliko o izvorima.
Nije problem kako ti bacas, vec je problem to sto ce jos neko poceti tako da baca citajuci ovakve postove. Ne moras puno kuckati, odkuckaj barem malo za odbranu ove teorije. Jedno samo moras znati. Takve poluispravne stvari su ucili i uce gurui iz zemalja gde su se ranije mnogo upotrebljavali bambus i fiberglas stapovi. E ti gurui se nisu totalno preorijentisali na sasvim drugacije karbon stapove nego su zadrzali pokrete koje vaze za recimo fiberglas. Tu je cela razlika izmedju amera i skandinavaca jer je Gøran ulozio veliki napor da se to ne prenese ovde.
 
Vrh Dno