Double haul

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.007
Broj reagovanja
258
Lokacija
Norway
Razlicita akcija stapa iziskuje razlicito povlacenje haula. Zasto? Zato sto razlicita akcija stapa iziskuje i razlicitu duzinu samog kasting pokreta.
To jest, brzi fast stapovi iziskuju brzo i kratko povlacenje, jer im je takvo i casting vodjenje. Medijum stap pak zahteva mirnije i duze haulovanje zato sto mu je takvo kasting-vodjenje. Ako probamo da bacamo fast stapom mirnim i dugim pokretima, dobijamo tailing loop.Isto tako ako bacamo brzim kratkim pokretima jedan medijum stap, dobijamo tailing loop.
Double haul se krece od veoma dugih i snaznih pokreta pa do samo malog cimanja dlanom.
 

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
Tako je. Dodjosmo do toga da puno zavisi kakav stap imamo u ruci. Ne mozemo govoriti o necemu univerzalnom kad ne postoji (mada neki su pokusali da standardizuju 5cu za sve vrste ribolova).

Evo malog poredjenja:
1. Fast stap 9 ft 5ca
2. Medium stap 9 ft 5ca

ista kolicina kanapa van stapa i isti kanap

razlike:
1. razlicit je casting stroke (zabacajni pokret) kod prvog je kraci, kod drugog je duzi
2. razlicit je haul, kod prvog je kratak, kod drugog je dugacak
3. razlicit je casting arc, kod prvoj je manji, kod drugog je veci

najbitnije je da se haul ne zavrsi ranije vec pri kraju zabacaja. Zbog cega ja tezim ka tom kasnom haulu vec sam rekao. "jedan" od razloga je izbeci, spreciti TL kod pocetnika, mada se desava i kod mnogo iskunijih
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
nespetro je napisao(la):
...
Tailing loop se ne moze javiti ako imamo pravilnu osnovnu overhead tehniku i povlacimo haul saglasno ritmu casta i ispustimo kanap u samom trenutku stopa. A to dali smo ranije ili kasnije ispustili  to nam sam loop po svom obliku jasno  pokazuje.   

Potpuno netocno! U trenutku stopa (zaustavljanja ruke) stap je maksimalno savinut, zategnut, 'napunjen, kako hoces. Cak i ako bacas bez holanja ispustanjem strune u tom trenutku, a prije trenutka kada se stap ispravi, ispuca, 'anloada' - sto je odredjeno kratko vrijeme nakon stopa - izgubit ces velik dio potencijalne energije.

Ako si holao kod takvog zabacaja dobit ces pride i masan tailing. Zavrsetak holanja i trenutak ispustanja strune trebaju biti tempirani s trenutkom ispravljanja stapa. Sto je nakon stopa, a mali dijelic sekunde prije nego struna prestize vrh stapa i pocinje formirati loop. Sto vrijedi za sve stapove. I spore i brze. 

Sustinski razlog zasto kod sporijeg stapa pokret holanja treba biti duzi je sto od trenutka stopa (zaustavljanja ruke), kada je stap maksimalno zategnut, do ispravljanja vrha protekne vise vremena. Ako si holao prerano, pa vise nemas prostora za kretanje lijeve ruke dok se stap ispucava dobit ces tailig. Pouzdano i neizbjezno.

Inace, Nespro, ovdje ti je manje vise istu stvar na razlicite nacine bezuspjesno pokusalo objasniti 4 instruktora bacanja iz dvije musicarske federacije. Mozda ne bi bilo lose da pogledas naku knjigu. 

Za ostale koji prate ovu diskusiju jos jednom: Zavrsetak hola i pustanje strune pokusaj tempirati s ispravljanjem vrha stapa - nakon stopa. Niposto prije ili u samom trenutku zaustavljanja ruke koja drzi stap. 

   
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
Mozda pomogne skica.
1 - pocetak akceleracijske faze zabacaja
2 - pocetak potezanja lijevom rukom
3 - stop desne ruke, stap je maksimalno zategnut
4 - zavrsetak potezanja lijeve ruke i pustanje strune
5 - pocetak formiranja loopa
 

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
Ako si holao prerano, pa vise nemas prostora za kretanje lijeve ruke dok se stap ispucava dobit ces tailig. Pouzdano i neizbjezno.
[/quote]

Da. To se meni dešava - pouzdano i nezbežno.
Tek sad mi je jasno zašto.
Mislio sam da tada koristim previše snage ili da je nizak stop i dolazi do TL, ali sam shvatio da nije to u pitanju.

 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
Prenizak stop ima za posljedicu sirioki loop. Jedan od uzroka TL moze biti previsok stop, odnosno neadekvatan castin arc, pri cemu vrh stapa u trenutku lansiranja strune bude manje ili vise iznad crvene crte na gornjoj skici.
 

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
Idemo dalje dok skroz naskroz ne iscrpimo temu...

Ovo jeste da vise ide u Loop Shape al i ovde je spomenuto pa da razjasnimo.

Citat iz prethodnih postova Usled nepravilne raspodele energije, ne samo da je duzina znatno reducirana vec ces dobiti tzv. trouglasti loop i to u najboljem slucaju

Pogresno. Recimo da bi tacnije, preciznije bilo Usled pravilne raspodele energije a u zavisnosti od akcije tapa dobicemo razlicite oblike loop-ova.

Sa slike se vide oblici loop-a a vezano je za akciju stapa. Ako je stap ostar, fast - loop je previlniji, uzi jer dolazi do malih "oscilacija" po stopu dok je kod medijum stapova to mnogo izrazenije te vrh stapa putuje mnogo dublje (stap se svija ceo, tj puni - prazni) i kao krajnji rezultat daje "trouglasti" loop. Znaci i kod jednog i kod drugog oblika je sve pravilno izvedeno. Nacrtacu jos jednu sliku gde ce se to videti mnogo jasnije.
 

zekafly

Senior member
Učlanjen(a)
28.02.2010.
Poruke
154
Broj reagovanja
0
Još bih na tebe , Đole dodao, da oblik lupa zavisi i od pozicije stopa.
 

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
Upravo tako, evo slike s NAPOMENOM da je ista kolicina kanapa u pitanju.

Druga bitna stvar je (primer savremenih progresivnih stapova) manje kanapa uzi, praviliniji loop, s tim sto je veca distanca punjenje stapa ce ici ka rukohvatu te ce to uticati da loop bude trouglasti. Naravno da svi tezimo uskom i paralelnom ali tako je
 

Veso2

Junior member
Učlanjen(a)
25.06.2007.
Poruke
89
Broj reagovanja
0
Nesto mi se pokvarilo sa tim msn, ne mogu da ga popravim (kao da sam blokirao sve kontakte a nisam - i ne mogu da to odblokiram nikako??) pa koristim samo Skype..
Eh da, na sta li sam samo mislio kad kazem "E nije.."? Cisto da malo razvijete temu i sve moguce aspekte iste. Znam da cete me skontati odmah, vi koji znate, to je vise zbog drugih koji bi rado naucili vise o raznoraznim aspektima holovanja, tejlovanja i lupovanja. Pa, navalite!
 

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
Slazem se. Da zavrsimo osnove. Trebao precizniji da budem. Paralelan uvek a ostalo po potrebi.
 
Vrh Dno