DUNAVSKI KABADAHIJA

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Jutros sam izašao nešto posle pet sati da probam da prevarim nekog krupnog bucka.Uzalud,na vodi se ništa nije dešavalo i ubrzo sam postao svestan da sam promašio tajming.Seo sam na betonski kej,zagledan u daljinu Karpata sa vetrom na licu, počeh budan da sanjarim.Prisetih se starog ribolovca Đorća Martinovića,čoveka od koga sam naučio neke jako bitne stvari o navikama bucova.Čika Đole je bio strastveni vaser-kuglaš,i ja mu to nikad nisam uzimao kao manu,iako je imao komplet mušičarski pribor,fiberglas štap,neki Engleski čekrk i strunu,koji su mu ostali u nekom delu garaže potpuno zaboravljeni.Bio je jako skeptičan prema samom mušičarenju,gajeći neku vrstu slatke iluzije da se tako mogu hvatati samo male ribe.Puno puta sam ga opovrgao,i mi smo deleći kej postali takmaci,pravi,sportski.Tih godina ja sam se pridržavao nekih pravila koja sam,iz poštovanja prema njemu,usvojio,i dan danas ih uzimam kao ozbiljan parametar.Ovo su neka od sećanja na čika Đoletove lekcije.
"Ako hoćeš da uhvatiš krupnog bucova dođi pre sunca,ili u 10 prepodne,možeš čak i oko tri-pola četiri popodne.Nikad nemoj da stojiš na vrhu keja ili visoko,siđi dole,do vode.Uvek bacaj pravo na vodu pa onda privlači.Bacaj samo petnaest minuta,ako neće,pravi pauzu,zapali cigaru,gledaj vodu.Ako ne znaš ge je riba,gledaj galebove!Kupi dvogled,nosi ga u torbici,dobro je da pogledaš ponekad  malo dalje uz i niz vodu,da vidiš gde juri riba.Beži od gužve,ako vidiš da neko baca na mestu gde si ti hteo da probaš,ili idi kući ili traži drugo mesto."
Čika Đole je bio ribolovac starog kova,nije vraćao ribu,i ozbiljno se čudio kad bih ja to radio.Nisam mu zamerao,on je bio čovek druge epohe.Ipak njegova iskustva o vremenu izlaska na vodu su se mnogo puta pokazala kao tačna.Govorio je:"Zakasnio si samo dva minuta,okreni se,idi kući i dođi za dva sata.Jeo je i nema šanse da ti lupi.Zapamti kad juri i samo tada ga probaj!"
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
zvezdan je napisao(la):
Jutros sam izašao nešto posle pet sati da probam da prevarim nekog krupnog bucka.Uzalud,na vodi se ništa nije dešavalo i ubrzo sam postao svestan da sam promašio tajming.Seo sam na betonski kej,zagledan u daljinu Karpata sa vetrom na licu, počeh budan da sanjarim.Prisetih se starog ribolovca Đorća Martinovića,čoveka od koga sam naučio neke jako bitne stvari o navikama bucova.Čika Đole je bio strastveni vaser-kuglaš,i ja mu to nikad nisam uzimao kao manu,iako je imao komplet mušičarski pribor,fiberglas štap,neki Engleski čekrk i strunu,koji su mu ostali u nekom delu garaže potpuno zaboravljeni.Bio je jako skeptičan prema samom mušičarenju,gajeći neku vrstu slatke iluzije da se tako mogu hvatati samo male ribe.Puno puta sam ga opovrgao,i mi smo deleći kej postali takmaci,pravi,sportski.Tih godina ja sam se pridržavao nekih pravila koja sam,iz poštovanja prema njemu,usvojio,i dan danas ih uzimam kao ozbiljan parametar.Ovo su neka od sećanja na čika Đoletove lekcije.
"Ako hoćeš da uhvatiš krupnog bucova dođi pre sunca,ili u 10 prepodne,možeš čak i oko tri-pola četiri popodne.Nikad nemoj da stojiš na vrhu keja ili visoko,siđi dole,do vode.Uvek bacaj pravo na vodu pa onda privlači.Bacaj samo petnaest minuta,ako neće,pravi pauzu,zapali cigaru,gledaj vodu.Ako ne znaš ge je riba,gledaj galebove!Kupi dvogled,nosi ga u torbici,dobro je da pogledaš ponekad  malo dalje uz i niz vodu,da vidiš gde juri riba.Beži od gužve,ako vidiš da neko baca na mestu gde si ti hteo da probaš,ili idi kući ili traži drugo mesto."
Čika Đole je bio ribolovac starog kova,nije vraćao ribu,i ozbiljno se čudio kad bih ja to radio.Nisam mu zamerao,on je bio čovek druge epohe.Ipak njegova iskustva o vremenu izlaska na vodu su se mnogo puta pokazala kao tačna.Govorio je:"Zakasnio si samo dva minuta,okreni se,idi kući i dođi za dva sata.Jeo je i nema šanse da ti lupi.Zapamti kad juri i samo tada ga probaj!"

Ovakve stvari sam i ja čuo za bucova od starih dunavskih ribolovaca od kojih sam se najvše naučio razumevati dunav i ribe u njemu. Dunav kada se upozna tek tada ima one svoje prave čari. Bucov je jedan vrlo animljiv dunavski stanovnik. Udara u sam izlazak ili malo posle njega, onda to kako kažeš malo prije podne pa nekada tačno u podne ili tek u tri...itd. Nekada udara u samu obalu nekada jako daleko od obale na nekim peščanim sprudovima...sve ovisi gde pronađe jato koje si je izabrao za hranu. Sečam se jednog peščanog spruda koji je bio od obale kakvih 200m. Tamo su tukla tri ogromna bucova, samo oni koji su imali čamac su ponekada ulovili varalicom takve bucove i to su bili komadi od oko 6kg a mi koji smo bili bez čamca smo one od 4kg imali za ulov života  :'( samo nekada slučajno se na tom području uz obalu pojavio ogroman komad a u nekoliko godina su uz obalu ulovljena samo dva ili tri takva komada. Često sam bespomočno gledao jedno mesto gde su takvi komadi od preko 5kg ludovali do besvesti. Daleko, predaleko... Zanimljivo je kako velikim bucovima neko priobalje paše a neko ne. Na nekim mestima love ogromne komade i sa obale a na nekim mestima samo čamcem im se da približiti. Ne poznajem dobro ćud kapitalnih bucova glede njihova izabiranja terena. Znam samo da si izaberu svoju putanju, izaberu si neko jato i mlate ga ceo dan sa pauzama ako se ono i dalje zadržava na tom području. Možemo ga otkriti samo okom kada raubuje...i taj savet tog čike za dvogled je vrlo važna stvar...ja se u tih par godina mog života na Dunavu nisam toga setio ali sigurno je da je taj njegov savet iz čistog iskustva i ima veliku vrednost.  :yeswink: :yeswink:
 

Markovic

Full member
Učlanjen(a)
11.02.2008.
Poruke
966
Broj reagovanja
0
Lokacija
Pozarevac
Evo kako izgleda udica kad se nadje u ustima dunavskog kabadahije
 

Prilozi

  • P8284100.JPG
    P8284100.JPG
    256,5 KB · Pregleda: 287

Šone

Hero member
Učlanjen(a)
04.01.2009.
Poruke
2.698
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
Bogami Zvezdanov čika Đole je znao šta priča ..sve tačno od prve do poslednje .To je takozvano Betonsku mušičarenje bucova ,sličan je i moj teren ...

U prilog tome -

Jedan klinac (od oko 10 god) je danas  pecao belu u blizini , kako  me je samo  fascinirano gledao kad sam uhvatio  lepog  bucka od oko 2 kg ,mislim da je prvi put u životu i video mušičarski pribor , kako je samo bio ushićen  mislim da sam mu postao idol ...gledao sam krajičkom oka dok je gutao očima svaki trenutak borbe sa bucovom i naravno onaj poslednji kad sam ga pustio da otpliva nazad ,ja sam mu samo uzvratio rečima .."neka ga neka pliva ,neka poraste dogodine da bude  još veći" ..100% sam siguran da sam ostavio traga na buduće ribolovačko razmišljanje malog kolege ..
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Ako brate,neka uče,i treba.Ja sam prošle godine naleteo na neke klince varaličare iz Kladova koji su ozbiljno zatreskani u bucova.Problem je što nisu vraćali ništa.Održao sam im kratak kurs iz populacije bucova nekad i sad,gledaše me zbunjeno_Ove godine sretoh jednog iz te ekipe.Odmah mi se pohvalio sa slikom bucova od nekih 2.5-3kg.Kaže da su ga u slast pojeli.Džabe priča,džabe sve!
 

Šone

Hero member
Učlanjen(a)
04.01.2009.
Poruke
2.698
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
zvezdan je napisao(la):
Ako brate,neka uče,i treba.Ja sam prošle godine naleteo na neke klince varaličare iz Kladova koji su ozbiljno zatreskani u bucova.Problem je što nisu vraćali ništa.Održao sam im kratak kurs iz populacije bucova nekad i sad,gledaše me zbunjeno_Ove godine sretoh jednog iz te ekipe.Odmah mi se pohvalio sa slikom bucova od nekih 2.5-3kg.Kaže da su ga u slast pojeli.Džabe priča,džabe sve!

Pitam se da li i fotografišu šniclu ili kobasicu pre nego je pojedu  :D
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Ma klinci nemaju veze,ništa ne kapiraju na pravi način,sve prihvataju sa podsmehom.
 

tomos rider

Full member
Učlanjen(a)
27.11.2009.
Poruke
870
Broj reagovanja
0
sve zavisi od njihovog vaspitanja,prvenstveno....posle dodje do izrazaja (ne)inteligencija,pa na kraju bahatost,koju opet,nose od kuce.....i ja sam kao klinja pecao sve i svasta,nosio kuci i mackama davao ribe,ali posle prve pustene ribe (klen) shvatio sam da mi je vece zadovoljstvo kada ulovim ribu i pustim je,nego da je besomucno izlovljavam....sama pomisao da cu time imati cemu da se nadam i u narednim pecanjima,terala me je sve dalje i dalje i do dana danasnjeg,nijednog klena ili bucova nisam odneo...niti cu....meni je puno srce posle uspesnog dana i taj osecaj ne bih menjao nizasta na svetu.
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
tomos rider je napisao(la):
sve zavisi od njihovog vaspitanja,prvenstveno....posle dodje do izrazaja (ne)inteligencija,pa na kraju bahatost,koju opet,nose od kuce.....i ja sam kao klinja pecao sve i svasta,nosio kuci i mackama davao ribe,ali posle prve pustene ribe (klen) shvatio sam da mi je vece zadovoljstvo kada ulovim ribu i pustim je,nego da je besomucno izlovljavam....sama pomisao da cu time imati cemu da se nadam i u narednim pecanjima,terala me je sve dalje i dalje i do dana danasnjeg,nijednog klena ili bucova nisam odneo...niti cu....meni je puno srce posle uspesnog dana i taj osecaj ne bih menjao nizasta na svetu.
To je pravi stav!
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Poseban je filing kada izpustis nesto ovolicno  :D ;)

 

Prilozi

  • carp on fly, C&R.jpg
    carp on fly, C&R.jpg
    86 KB · Pregleda: 271

tomos rider

Full member
Učlanjen(a)
27.11.2009.
Poruke
870
Broj reagovanja
0
hahahahah!pa jos ako u blizini ima likova sa JUPOL kantom.....sam izraz njihovih lica....priceless!!
svaka cast na release,i tako bi trebalo da bude.....a ne recimo,stav pecarosa da pusta sve manje ribe a ako dodje veca,eee....tu se zamislja.....ako pustas,pustaj sve...... ;)
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
"juipol kanta" :doh:  :D

Kod mene na jezeru važi pravilo za šarka da se svi od 7kg pa na više moraju pustiti. Manji se smiju zadržati mada ja lično puštamm sve. I meni je taj filing dobar kada pustim svaki moj ulov...ove godine kada sam mušičario smuđa na ušču DTD kod Palanke svakog smuđa kojega sam ulovio sam pustio...kada sam počeo da montiram pribor lokalni ribolovci su me gledali kao da sam pao s marsa....kada sam počeo da ostvarujem ulov skoro ko' po traci i da ih puštam to je tek bilo zanimljivo za slušati, komentari ovakvi i onakve a ja samo šutim i  :lol:  "pa što ga pusti?" pa morah nešto da odgovorim i kažem "pre mali je"  :D onda bi čuo "kakvi mali. taman je bre" ;a ono sve kilaš do kilaša i jednog od kilo ipo sam poklonio mom rođi. Onda je bilo još toga. Pa opet puštanje, dok mi jedan ne bi rekao u šali "još jednog pusti pa ti isečemo taj kanap"  :D ali i ja sam dalje puštao....šalio sam se "uf, ispade mi" ili pustim mu labavo pa ako se otkači "auuuu, otkačio mi se, šteta"...baš sam se zabavljao to veče  :D :hammer:
Nemam ja ništa protiv toga da se riba nosi kući ali u granicama zdravog razuma, zakona, normale...po propisima. Ja da sam neki ljubitelj ribe siurno bi i ja uzeo jednu ili dve ribe ili bi uribarnici kupio što želim. Istina, sveže ulovljena je bolja ali... treba imati jednu umerenu meru.  Inače koliko sam mogao da procenim, ne prave toliku štetu ovi ljudi što pecaju štapovima i nose ribu kantama, mnogo više štete nastane od ovih što šire mreže gdo god stignu...bare, jezera, reke i rečice....tu je šteta...zamisli, neki i na Neri šire mrežei to one sitne...sve povade...isto takve mreže i po okolnim baramai jezerima....neki lokalci se bore protiv toga što svaku mrežu koju vide izvade i zapale.
 
Vrh Dno