Francusko nimfarenje

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Dugački lideri oko 18 stopa sa indikatorom urađenim ili od backinga ili pak spiralnog indikatora čini ovaj način nimfarenja tipičnim.

Koristite li tu metodu nimfarenja? Kakva su vaša iskustva? Kakve mušica koristite tu?

Lično sam to probao samo jednom ove sezone koristeći samo jednu malu lakiranu nimficu #18 sa tungstenom. Imao sam par lepih pastrmki ali uskoro isti dan sam uništio taj predvez zbog nekog granja pa mi se ga nije dalo više praviti.

Taj način sam probao zbog jednog mog dobrog kolege sa kojim sa često lovio ove sezone. Na internetu je more informacija o toj tehnici ali u praksi jako malo sam upoznaz sa tom tehnikom.

Bacao bi uzvodno i popreko, kontrirao bi samo blagim pokretom vrha štapa ako bi vidio da je neka pastrmka pokupila nešto u blizuini moje mušice. Da je voda bila malo mutna ili da ribe nisam vidio morao bi isto tako reagirati na svaki mali trzaj indikatora.

Sledeče sezone planiram malo više vremena posvetiti ovoj tehnici.
 

tommylee

Hero member
Učlanjen(a)
13.03.2008.
Poruke
3.310
Broj reagovanja
207
Lokacija
Zvornik
Ja planiram nešto slično sledeće sezone,znači bez konusnog samo dva komada fluokarbona u dvije različite debljine.
 

Blagoje

Senior member
Učlanjen(a)
27.05.2007.
Poruke
158
Broj reagovanja
59
Lokacija
Priboj na Limu
Zanimljimo kako vrtimo slicne ideje. Ja sam jednom probao prosle godine, sinoc ponovo razmisljao o tome i danas opet isprobao na rijeci. Nisam dugo pecao, voda je brzo nadosla i nisam imao nikakvih ulova. Djeluje mi prilicno monotono i zamorno. Moguce i zbog neadekvatnog stapa kojeg sam koristio. Preporucuju se dugi, meki i lagani stapovi. Moj je bio #6 od 9 stopa! :(
 

ado bl.

Senior member
Učlanjen(a)
21.02.2011.
Poruke
149
Broj reagovanja
0
Ovako gdje poceti  :) koristim taj nacin nimfarenja vec 5-6 godina i nebi ga zamjenio nizasta. Za taj nacin nimfarenja treba poseban pribor (nemojte me odma pogresno shvatiti) moze se i obican stap koristiti od 9" #4 ili 5,ali nije to to. Ja licno koristim Loop Opti Peak 11" #4 i za ovaj nacin nimfarenja je bombona  :tbumb: 
Koristim konusni francuski leder od 12 metara (nije obavezan moze obican siluk) ko koliko ima para i na kraju njega imam jedno 1,5metara floro siluka (kao indikator) i onda jedno 1,5 do 2 metra tipeta obicno 0,12 i dvije muhe vezem doljnja malo teza (moze se i sa jednom bacati) bacam malo uzvodno,spustam stap u visini kuka na suprotnu stranu i pustam muhe sa laganim zatezanjem tako da mi je uvjek siluk malo zategnut,ali ne toliko da vucete muhu. Na ovaj nacin ako imate dugacak stap i lagan osjeticete ribu svaki put(to vam garantujem)  :yeswink: ovako nimfarim na vecu distancu,a moze se i na takozvani (oko kontakt) ko sto francuzi kazu znaci vidite ribu bacate nimfu vise ribe pustate je da potone i kada dodje 15-20cm od ribe polako je krenete dizati i tu se cesto vidi kako riba otvara usta u guta nimfu. Nadam se da sam bio jasan,ako ne onda pitajte radu cu vam objasniti.Tehnika je stvarno lagana za nauciti,a pravo efikasna  :tbumb: mi je zovcemo i "Cesljanje"
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Ado hvala za odgovor, mislim da mi je jasno. Ja sam bas tako lovio na "oko" kada sam vidio da riba otvori i zatvori usta slidila je blaga kontra u obliku laganog zatezanja...cim bi ona pocela da se otima sama bi si dodatno zabola udicu u celjust. Super metoda. Morat cu se malo vise tome posvetiti sledece godine....eh muko, sada moram jos jedan stap da kupujem  :doh: :D ;)
 

ado bl.

Senior member
Učlanjen(a)
21.02.2011.
Poruke
149
Broj reagovanja
0
nema na cemu sto se tice stapa ja mislim da bi ti bolje bilo savladati tehniku sa tim stapom sto imas,pa ako ti nse tehnika svidi onda sebi kupi stap odgovarajuci  ;)
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
naravno, to oko kupovine je vise bila sala  ;)

Moj kolega vec neko vreme lovi tom tehnikom orvis hidrosom wt4 i 9 stopa. Njemu i toliko dugačak štap radio posao iako ima i jednu peticu od 10 stopa.
 

ado bl.

Senior member
Učlanjen(a)
21.02.2011.
Poruke
149
Broj reagovanja
0
10" stap je isto fantastican  :tbumb: razlog ja koristim duzi stap je rijeke na kojima ribarim. Rijeke su vece i tako da sa tim duzim stapom mogu vecu povrsinu vode ribariti
Evo i jedna slika sa rijeke Vrbas
 

Prilozi

  • Unavngivet.jpg
    Unavngivet.jpg
    262,3 KB · Pregleda: 492

eurofish

Senior member
Učlanjen(a)
01.10.2006.
Poruke
373
Broj reagovanja
0
Lokacija
CACAK
Tehniika i nema bas nesto slicnosti sa musicarenjem ., a da je laka za nauciti to da meni je trebalo svega 15 minuta
Ali to nije ono kako ja shatam musucarenje i ono sto u stvari jeste
 

ivke037

Hero member
Učlanjen(a)
11.06.2009.
Poruke
1.157
Broj reagovanja
140
Lokacija
Kruševac
sale je napisao(la):
Tehniika i nema bas nesto slicnosti sa musicarenjem ., a da je laka za nauciti to da meni je trebalo svega 15 minuta
Ali to nije ono kako ja shatam musucarenje i ono sto u stvari jeste
Bravo Sale. Slazem se sa tobom. To je musicarenje koliko i vaser kugla ili tirolac!
 

gegula

Hero member
Učlanjen(a)
14.10.2009.
Poruke
2.674
Broj reagovanja
0
necu da uporedim i omalovazavam  tehniku ali ovo nije musicarenje ovo je sto bi rekli isto sto i tenkarenje.....
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.106
Broj reagovanja
932
Ovo je puno manje mušičarenje od Tenkare 1000%
 

gegula

Hero member
Učlanjen(a)
14.10.2009.
Poruke
2.674
Broj reagovanja
0
jbg,nikad nisam voleo da pecam ribe koje su mi "pod nogama"...nema tu draz,,,,barem meni....
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Ja se ni najmanje ne slazem sa vecinom. A prvo iz razloga sto mnogi od nas ne poznaju francusko nimfarenje. Prvo vrlo je retko o tome pisano van francuskog govornog podrucja vec su uglavnom pisali ribolovci poput nas (polu-upuceni). Treba prevesti tekstove Pascala Kognarda ili nekog od tih njihovih vrsnih musicara pa onda donositi zakljucke.

Ono kako sam ja shvatio francusko nimfarenje, dosta je razlike u odnosu na ono sto zovemo ceskim nimfarenjem. Prvo u nimfama jer se u francuskom koriste mikro nimfe pa cak i plivajuce nimfe i mokre musice. Drugo u zbacivanju jer se zabacuje sasvim solidno i jako uzvodno a nimfa se vodi ka sebi, cak se vrlo retko pusta da prodje ispred nas vec se zabacuje ponovo uzvodno. Ne peca se na duzinu stapa ali je cinjenica da su i daljine od 15-ak metara neki maksimum da bi se kontrolisao zategnut sistem. Trece, stapovi su obicno 9 i 10' dok "Cesi" najcesce koriste 11,12 pa i 13'. Znaci ima dosta razlika u tom stilovima a postoje i sasvim normalni musicarski zabacaji koje svi koristimo.
 
Vrh Dno