Francusko nimfarenje

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Seb i ja sam tu "tehniku" skapirao kao ti. Identicno! Mozda stvarno gresimo :hammer:
 

becko

Full member
Učlanjen(a)
07.11.2006.
Poruke
771
Broj reagovanja
20
Lokacija
Bajina Basta- Vlasotince
I hoce li neko da nas prosvetli i kaze nam sta je FN, ima li tu Fly Line  i zabacivanja ili je to monofilament,( doduse malo saren) pa nategni i opali?
  Ako je pod A) ima moj glas da se uvrsti u FF, a ako je pod B) u istu korpu sa Česima.
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
sebastian je napisao(la):
@alp, jednak je i moj pristup ribolovu...i isto meni nije bitna kvantiteta nego kvaliteta...a to da se radi o takvom ribolovu samo na monof. nisam znao....ja sam celu tu francusku priču razumio drugačije od toga, izgleda pogrešno.

Izgleda ovi moji pokušaji lova tzv. fr. tehnikom ni nije baš bila fr. jeste da je bilo tu mnogo dugačak lider i predvez i na kraju mala nimfa ali bacao sam to itekako pravim zabačajima i to  na onom "blatu" kada je voda bila niska i imao sam par lepih riba i na taj način...

Zanimljivom putanjom ide ova tema hvala svim učesnicima  ;)  :firends:

Pravo musicarenje dugim predvezom nema veze s french nymphing-om. Ako imas preko vrha stapa metar dva strune plus predvez, kratak ili dugacak, to nije FN.  Smisao dugog "predveza" u FN-u vidi se na crtezu posudjenom iz knjige koju sam ranije u diskusiji spomenuo.

Ukratko, smisao price je u tome da na natjecanjima nije dozvoljeno loviti bez musicarske strune. Kako ona u ovom ribolovu samo smeta, jer se baca samom tezinom nimfe, minimalna duzina "predveza" je ocekivani domet takvog zabacivanja plus jedna duzina stapa. Iskustveno to bude do12 m. Van svijeta natjecanja za FN se jednostavno namota na rolu 30-40 metra tanjeg najlona i gotovo. Musicarski pribor pritom sluzi zato da bi to proslo kao legalno u musicarskom reviru. Potpuno jednako za ovu se tehniku moze upotrijebiti UL pribor za varalicarenje. Samo s takvim se priborom ne smije loviti u musicarkom reviru. Tu je jedina razlika.
 

Prilozi

  • frn.jpg
    frn.jpg
    15,5 KB · Pregleda: 809

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
e pa izgleda da sam ja mušičario za mene ultra dugim lider+predvez a mislio kako koristim francuski način  :blush: :doh:
znam samo da sam stajao na jednom dugačkom sprudu nekih 5m od vode i bacao u vrlo spori i dosta širok tok, voda niska i bistra i pastrmke veoma plahe...dugački i tanki predves sa sitnom mušicom je radio posao. Koristio sam štap od 9 stopa klase 5 brze akcije. Da je štap bio duži još bi dalje mogao da prezentiram mušicu. Tada sam počeo baš da razmišljam o upotrebi nekog dh štapa u klasi 5 ili 6 za tu vodu.
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.106
Broj reagovanja
932
Sve moje probleme Bojane riješaje izlazak na vodu i uživanje u prirodi i po nekoj ribi koju ulovim, a ti nastavi s bagatelisanjem mene i postavljanju dijagnoza  ;)

Znači ovo FN uopće nije nešto što bi ja trebao da učim i upražnjavam pa ovo sam čak i ja prevazišao :yeswink:
 

Blagoje

Senior member
Učlanjen(a)
27.05.2007.
Poruke
158
Broj reagovanja
59
Lokacija
Priboj na Limu
Sta je kome  musicarenje, a sta nije, to ce svako sam da odluci. Cinjenica je da se ova tehnika nimfarenja dugim predvezima koju nazivaju francusko, spansko, belgijsko i sl. nimfarenje primjenjuje unazad desetak godina na takmicenjima u musicarenju i da je onima koji su majstorski ovladali njome donosila pobjede. Koliko sam shvatio tehnika je posebno pogodna na manjim, plicim i mirnijim vodotocima, ili za vrijeme ljetnjeg niskog vodostaja kada je riba osobito plasljiva. Meni  je zanimljiva kao jedna od mogucnosti koje ribolovcu stoje na raspolaganju kad hoce da nadmudri ribu na takvim mjestima. To su mozda i najteza mjesta za ribolov i onaj ko uspjeva da tu uhvati ribu zasluzuje pohvalu. A ko misli da je samo bacanje monofila od 9-12m uz pomoc otezane musice, taj doista nema sta vise uciti, ostaje mu samo da uzme stap i baca. (Ako mu taj nacin ribolova ne urusava dostojanstvo  :D.)
 

francuzic

Junior member
Učlanjen(a)
07.08.2013.
Poruke
24
Broj reagovanja
0
Pozdrav svima!

Evo vam pravog francuza pa cu vam sve objasniti...

Sto vi zovete "francusko nimfiranje" je ono sto mi zovemo "RATAFOUILLETTE" cita se "ratafujet". To je posebna tehnika koju koriste takmicari ili malo stariji ljudi kojima je samo do ulova. Treba ti ili brza ili duboka voda...
ljudi mladji od 40 god vrllooo rijetko ces vidjet da neko to koristi.

Zapravo sto MI francuzi zovemo FRANCUSKO NIMFIRANJE je "nimfiranje na vidjeno" i to je JEDINA POSEBDNA FRANCUSKA TEHNIKA: Lovimo na bistrim vodama kad je najmanji vodostaj ili kad se moze vidjet riba. Tehnika je rodjena na JURI planini, kraj od nekih 300km duzine i 100 sirine i gdje szu najbistre francuske rijeke, cisti je krski kraj.
Kako ide to pravio francusko nimfiranje:
- Prva stvar, moramo ganjat ribu koju vidimo.
- koristimo predveze od 5-7m, najobicnije cete nac takav predvez: najlon(MAXIMA; 90% francuza ga koriste, niko ne kupi gotove predveze) 0,45-65cm / 0,40-60cm / 0,35-55cm / 0,30-50cm / 0,25-45cm / 0,20-40cm pa na kraju vas zadnji komad na koji je vezan nimfa: od 2 do 3m 0.10 do 0.16. Ta predvez je koriscen i za suho.
- bacas laganu nimfu nekoliko metara ispred ribe(od 3 do 10m) i, poslije nekoliko godina vjezbe, znas odprilike kad ti nimfa stize blizu ribe jer znas na kojoj brzini ti potonu nimfe na ovakoj ili onakoj brzini toka. ako vidis da nesto zgrabi onda das kontru. Ako ne mrda bacis drugi put pa kad pponovo mislis da si blizu ribe ovaj put malo mrdas stapom da ti nimfa pliva kao pravi insekt pored ribe, ako ti napada nimfu opet vidis kad ona nju zgrabi i das kontru. Tu NEMA INDIKATORA i NE VIDIS NIMFU, VIDIS SAMO RIBU i u tome je "ceif" ili "gust" sto das kontru kad "mislis" da ti je riba uzela. to moze bit 2m od tebe kao i 15m, i kad moras pogoditi sa 20m kad ti je riba uzela nimfu, onda je stvarno gust kad das kontru na dobro vrijeme.
Ovako izgleda najlakse, bogami treba 3 godine da pocinjes uloviti cesto ribe i 10 godina da postanes majstor koji zapravo neces nikad ni bit jer u toj tehnici svaka nova riba koju vidis je nova situacija tako da i nova vjezba!!
1 godinu samo se htio ubit sto sam kupio pribor jer neznam dali sam na tu tehniku uspio lovit 3 ribe, 2 godinu sam ulovio par riba, i evo sad u mojoj 3oj godini ulovim na skoro svaki izlet par riba. Ali kad idem s prijateljima koji love 10 godina na toj tehnici onda shvatim da sam jos supak za pravo "francusko nimfiranje".

Problem sto je to kao lov mladice, lovit iskljucivo na vidjeno ti postane cista droga i nemozes poslije smislit ni cesku nimfu, ni streamer, ni bilo koji indikator... moras ganjat nesto sto vidis. ludilo cisto... Tako da 90% sa Jure planine, kad riba nista ne pokupi na povrsini, koriste tu tehniku.

Dodat cu vam linkove i slike da vam bude jos jasnije uskoro.

A sta se tice teme "pravo musicarenje", za mene musicarenje pravo NEMA VEZE sa mahanjem nego musicarenje pocinje na vodi kad skuzis sta riba jede, koji je insekt u pitanju, dali je sedge, efemera, dali pokupi imago ili sub imago, itd itd
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
Pozdrav Francuz. Zgodno je sto si objasnio da ni Francuzi ne vole ono sto ostali obicno zovu "francusko nimfarenje". Upravo nas zajednicki poznanik mi je nesto slicno rekao. Mislim na ribolov bez strune, golim najlonom i federastim indikatorom. Ni ja to ne volim. Mada nemam nista protiv da ljudi koji jos nisu naucili baratati musicarskim priborom tako love, ako i dok je legano.

Ovo drugo nimfarenje to da. To cijenim, volim raditi i tako najcese lovim skoro 40 godina. Samo, prilicno sam uvjeren da to nije francuski izum. Naime, takav nacin smo koristili na Gacki, Kupi i drugim vodama jos krajem 70-tih. Ne samo mi vec i ljudi iz brojnih europskih zemalja. Skandinavci, Austrijanci, Svabe...

Sto se pak samog naziva tice, izraz "na vidjeno" sam ja izmislio. Preciznije, prvi sam ga put spomenua u jednom clanku napisanom krajem 80-tih. Prije toga taj izraz na podrucju EX-YU neces naci. Kako se to zove na francuskom ne znam. Na engleskom se to isprva zvalo "stalking" dok je danas uobicajen naziv "sight fishing".

Poznavanje vodenog svijeta i nacina izrade mamca koji ih oponasaju svakako je bitan segment ovog nacina ribolova. Samo takve mamce moze s upotrijebiti u raznim nacinima ribolova poput onih s utegom i plovkom, dok je fly fishing samo onaj gdje ih bacas pomocu musicarske strune.

 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
Sada nakon sto sam popio kavu i obavio jutarnje budjenje mozdanih vijuga, na post gore dodao bih da je i prvo opisano nimfarenje, koje je izmislio Frank Sawyer, a popularizirao Oliver Kite 60-tih, u sustini bilo ribolov "na vidjeno". Ostali su nacini smisljeni kasnije. Dakle, to sasvim sigurno nije francuski izum.
 

francuzic

Junior member
Učlanjen(a)
07.08.2013.
Poruke
24
Broj reagovanja
0
Pozdrav ALP!

Tocno si pogodio, nista nismo izmislili nego malo(puno) "promjenili".

Samo da znas da prvi ljudi koji su poceli nimfirati laganim nimfama na vidjeno ovdje u Francuskoj su pokojni André Terrier, Jean Jacques Cuenin i legendarni PIAM na kraju 70ih(jean pierre guillemaud ali svi ga zovu PIAM)

I zanimljivo je sto andré et jean jacques su poceli traziti novi nacin nimfiranja vracujuci se sa... Gacke! Tamo su vidjeli prvi put u zivotu ljude koji love na vidjeno na kraju 70ih. No jedina razlika(oni su to tako rekli)je sto ljudi su bacali extra teske i debele nimfe metar ispred ribe... tada je to radilo i riba je pokupila nimfu koja je pala 100 na sat u vodu. sad se mozes *ebat ako bacas extra teske nimfe ispred jedne ribe ona bjezi odmah... Tako da su oni poceli vezat i lagane i manje nimfe, i sve je poslije brzo islo.
Onda je PIAM, i to mozes rec sta hoces i dan danas rijetko ko tako lovi osim francuza koji SVI tako love, prvi put u povijesti koristio extra dugacke predveze (od 7 do 9m) i extra male nimfe(udic 22-26!), za lov na vidjeno ili suho na zajebane lipljane sa rijeke LOUE.

Frank sawyer je otac svih nimfiranja, ko nije citao njegovu knjigu po mome je promasio najbolju knjigu svih vremena; Covjek je genij i promjenio povijest. U toj knjizi ima informacija vrijednijih od 500 FF casopisa.

Sad ko je sta izmislio, dali je neko drugo koristio duge predveze to znam da niko nije prije PIAMa u 70im, ali lagane nimfe vjerujem u to, no TRENUTNO RIJETKO ko lovi iskljucivo na vidjeno i sa laganim nimfama i jos vise sa dugim predvezima osim francuza i jos ne svi francuzi nego oni sa JURE planine(gdje ja zivim)

Ove godine nema gdje nisam bio na FF na Balkanu: Gacka, krusnica, ribnik, pliva, itd. Tako da sam vidio ljude sa svih krajeva europe.

Na Gackoj je bio dan bez aktivnosti na povrsini ali su kalife bile od metra do 2 ispod povrsine i nimfirale. Tako da sam morao lovit na nimfu na vidjeno. Nije da sam dobro prosao NEGO PREDOBRO, meni bilo neobicno tako lako uloviti ribu: pheasan tail bez otezanja , bacio 7-8 metara ispred svake ribe, mala animacija pola metra prije nje i SVAKA RIBA koju sam sreo je pokupila nimfu. bili sa mnom 2 austrijanca pratili su me 2 sata divanili sat vremena NIKAD prije nisu vidjeli neko da lovi tako sa prirodnim laganim nimfama i bez indikatora. A kad sam im pokazao kutiju nimfe skoro pali u nesvijest: imam 5-6 razlicitih nimfa koje su najobicnije i staro poznate5(FT smedji i oliv, imitacija nimfe sedgea, imitacija gamarusa, majsku nimfu, zecijeve uho i GOTOVO nista drugo nemam).
Ali svaku nimfu imam u 6 velicinih udica i 4 otezanja, tako da imam 1000 nimfa u kutiji.
I takva prica mi se desila na ribniku gdje me 2 bugara pratili da vide kako se to radi. kad zakacim nimfu na stapu kod role, znjora mi se ne vidi jer je na roli(znaci predvez minimalno 6 metara: sreo sam 100 ribica na balkanu NIKO  nije imao takav dugi predvez. svi imaju predvez od 3-4 metra MAX.
Da ti ne pricam za HE DUBRAVA gdje me neki "doktor" poceo napadati "sto imas dugi predvez, sto ti treba to" i blalblabla ja samo sutio i dok me smatrao ludjakom ulovio sam 20 riba dok je on jednu nanu kalifu ulovio, malo se usutio i ostavio me na miru  :D

I najgore sto sam jos pocetnik za lov na vidjeno(3 godine) pa sam jos JAKO LOS VIDJENOLOVAC i na balkanu mi je 100 puta lakse nego na bilo kojoj francuskoj rijeci.

Sad da ti tako lovis ALP znam dobro, al nemozes rec da je to u obicaju svih europljana. Mozes rec sta hoces ja tebe znam ti si posebna stvar na balkanu jer si citao mnogo knjiga i znas o cemu se radi, ljudi nazalost ne znaju i kad riba ne pokupi na suho svi koriste teske nimfe i gotovo. Znam oko 50 bosanaca i hrvata koji musicare, niko ne lovi na taj nacin osim tebe i Karabaje koji je majstor za lov na vidjeno Lipljana. Cuo sam da i prpic jako dobro lovi na vidjeno ali ga osobno ne znam.

I nemoj zaboraviti da te cekam u 9om mjesecu da te vodim na ALBARINE, LOUE i AIN rijeke pa da vidis sta je uzivancija ali i jako zajebane ribe.
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
Pozdrav jos jednom,

Zao mi je da te netko kod nas gnjavio. U Hr, kao uostalom i drugdje , ima nesto jako dobrih ribolovaca, vecina je prosjecnih koji se pristojno ponasaju, a imamo i nesto iz klase koja je, hajmo reci, stajala na kraju reda kada je Bog dijelio pamet. U ovu posljednju skupinu spada onaj kojeg si sreo na kanalu Sv.Marija, a po stupnju gluposti koji si opisao pada mi na um jedan odredjeni konkretni. No, to je manje bitno. Drago mi je da si lijepo lovio i nadam se da mu nisi previse objasnjavo sto treba raditi.

Na Gackoj '70-'80-ih kada je to po mnogima bila najotmjenija destinacije u Europi gdje si mogao sve vidjeti, bilo je nekoliko usmjerenja. Jedno od njih je bilo to koje si spomenuo. Teske ogromne nimfe koje su ribe u Gackoj voljele, ali bilo gdje drugdje bas i ne. Oni su za sebe ponosno govorili da se bave "dubinskim oranjem" (to je visi stupanj u obradi tla), a mi drugi smo ih zvali "krumpirasima" jer su im mamci najvise licili na taj poljoprivredni proizvod.

Nasuprot tome, bila je jedna potpuno druga skola, koju je predvodio ing. Zlatko Bunjevcevic. Njega ce se svi Francuzi iz tog doba sigurno sjetiti jer je bio francuski djak, izvrsno je govorio taj jezik i bio opceniti iznimno zanimljiva, kulturna i nacitana osoba. On je kod nas krajem '70-ih prvi pisao o nacinima F. Sawyera, a je medju ostalim napisao i nekoliko clanaka u kojima je jako gadno prao "krumpirase" iz protivnickog tabora. Zanimljiva vremena, ukratko.

Isto tako na Gackoj se lovilo i lovi jako dugackim predvezima, ali ne uvijek i svugdje, vec onda i tamo gdje je za to postojala realna potreba. Jer, dugacki predvez sluzi zato da ne plasi ribu, a dugacki tipet zato da nimfa slobodno tone. Uvazavajuci te principe to se regulira od prilike do prilike, jer je u nekim je situacijama dug predvez koristan, a u drugim samo smeta. Postoje razni konkretni razlozi kada i kako, sto je opirna tema. 

No, ako navratis na Gacku u sibnju sigurno ces u donjem toku zateci jednu grupu Austrijanaca, vrhunskih ribolovaca, koji tu dolaze desetljecima i love bas tako dugackim predvezima. Cilj su im crvene tockice na 70+ cm. Iako oni ne love na vidjeno, jer cak i manja otezana nimfa na tako dugackom predvezu u vodi sporog toka tone 3-4 i vise metara duboko. Kontriraju na zaustavljanje strune. Ako zelis loviti plice moras korigirati predvez i prilagoditi nimfu. A to su imitacije Betisa, koje zovemo Grbica, i Simuliuma, ovisno o prilici. Grbicom se, konkretno, najcesce lovi bas tako kao si opisao. Samo nisi naletio na nekog od onih koji to jako dobro rade. A ima ih vjeruj mi.

Sto se tice dolaska u Francusku, zahvaljujem na pozivu, to bih vrlo rado, ali moja krntija vjerojatno ne bi izdrzala do tamo. Ako "nagovoris" Ivicu, nacelno sam za. Ako ne uspijemo ove godine, druge sigurno. Cuo sam da si ulovio lijepih "zebri". Nadam se da ce i za nas ostati koja debeljuca.
 

francuzic

Junior member
Učlanjen(a)
07.08.2013.
Poruke
24
Broj reagovanja
0
Kapa dole alpu  :tbumb:
Da te nema nema ni povijesti o nasem ribolovu, morao bi ti napisati knjigu hehe

Ono sto pricat da das kontru kad ti stanu predvez to se ovdje zove "nimfa na predvezu" das kontru kad ti nesta nije "u redu" s predvezom(stane, neobicno mrda, itd) , a sto smatramo french sight nimphing je bas kad lovis iskljucivo na vidjeno i das kontru kad vidis(ili sumnjas zbog ponasanja ribe) da ti je riba pokupila nimfu. To je meni najveci gust u musicarenju sa pokupljenjem suhe.

Ajde bogati sad padaju opet ogromne kise tako da cu rijeke bit TOP OF THE POP u 9om. Svakako dolazim na kraju osmog na balkan pa mozemo malo do kanala ili gacke ili bosne ;)
 
Vrh Dno