Francusko nimfarenje

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.106
Broj reagovanja
932
E vidiš ima ko čita literaturu ja sam na prvu previdio da se radi o sistemu istom kao češko nimfarenje samo s lakim nimfama. Znači ne kucka se o kamenje nego nimfa ide u nekom donjem srednjem ili čak gornjem sloju vode i da se baca i po 15 metara e to je nešto sasvim drugačije od čeha.
Hvala Simpsone morati ću neku literaturu o ovome ubosti imaš li kakav prijedlog možda?
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
Prosle godine vodio sam u ribolov na nekoliko voda jednog gospodina koji je u Francuskom ministarsvu za sport nadlezna osoba za pitanja musicarenja. Tako mi je barem predstavljen. Pitao sam ga sto je to njemu kao Francuzu tzv. francusko nimfarenje i kako to zapravo treba izgledati.

Ukratko, prvo je zakolutao ocima, a nakon toga prilicno otresito rekao da tako nesto "ne postoji", barem ne za finu gospodu musicare u Francuskoj. Sto se tice ceskog nimfarenja, jos gore. Dodao je da ako oni vide nekog tko to radi u kombinaciji sa muljanjem nogom po dnu, da su moguci i fizicki sukobi Francuza s "cesima" i "francuzima".

Ne znam je li to istina, ali vidio sam dosta Francuza po vodam u Hrvatskoj i Sloveniji, ali nisam vidio ni jednog koji "francuski nimfari". Ti momci vecinom vrlo lijepo i skolovano bacaju. Naravno, moguce je i da sam vidjao neke atipicne Francuze.   
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Alp meni taj nadlezni Francuz deluje isto kao da pitas nekog od glavesina CIA da li je ta organizacija aktivno ucestvovala u raspadu bivse SFRJ a on kaze "ma taman posla" :D

I naravno da ne postoji bukvalno stil francusko nimfarenje pogotovo ne kao neki zvanicni stil. Koji zvanicni uopste postoji? Samo je rec o tehnici nimfarenja sa jako dugackim predvezima i malim nimfama, verovatno ime dobio tako sto je neko od francuskih takmicara koristio, a ostalo je legenda :). Vidim po netu se sad isto to zove i Spanish nymphing ali ameri imaju "najbolji prevod"- European nymphing pa strapaju sve zajedno u isti kos. Sigurno da i bosansko nimfarenje na Plivi predstavlja vrlo slicnu tehniku.
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
Prije jedno 30 i kusur godina ta se tehnika u Americi zvala Monofilament nimphing. Mislim da jos imam negdje na polici jedan Fly Fisherman gdje se o tome raspravljalo jednako kao i danas. Ukratko, uspjesan nacin ribolova za koji je upitno ima li veze s musicarenjem. U sazetku, nista cime bi se gospodin musicar trebao baviti.

Sto se ceskog nimfarenja tice, to je nacin kojim lovi Mladen Merkas zadnjih 40 godina, reklo bi se prije nego sto su se Cesi koji su to izmislili "rodili". Redovito smo ga zaje...i zbog toga. Jednom prilikom Mladen je napravio neki kalendar gdje mase s jedno 10 m strune. Sumnjam da je bilo nekog tko mu nije rekao da PShop, cini cuda. Iako ja vjerujem da jednom je bacio 10 metra, ali samo za tu svrhu.

PS
Sto se tice Amera, kako oni sto danas zovu, preporucam ti knjigu "Dynamic Nymphing: Tactics, Techniques, and Flies from Around the World; Czech, Polish, French, Uk and more". Autor je izvijesni George Daniel za kojeg neki ljudi tvrde da je najbolji u tim nacinima nimfarenja preko bare.
 

ado bl.

Senior member
Učlanjen(a)
21.02.2011.
Poruke
149
Broj reagovanja
0
Sad bas citam nesto i kontam sad svi mi neki fini ribari i glumimo neke sminkere koji zovu musicarenje samo ono kad ispuca spagu 20 metara i fata ribe. hallo ljudi... za mene je sve sto se radi sa mahacem "musicarenje" ako je riba meni ispred na dva metra ja njoj bacam, a neidem u nazad da mi bude na distanci od 15-20 metara pa da joj bacam. Prvo ovu tehniku treba savladati,drugo ja imam konusni lider od 12 metara na cekrku i ponekad bacam ga citavog na vodu tako da ja bacam ribi bila ona na 2metra od mene ili 10metra od mene,trece ako je ova tehnika losa zasto je svi takmicari na bilo kakvom prvenstvu koriste... Nemoj te se ljutiti ovo je samo moje misljenje.... Stvarno mi je dosta onih prica vidiga fata ribu ispod nogu i slicnih... ja fatam ribu da je ufatim, nadmudrim, izcejfim sa njom i na kraju pustim.
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
A sto ce ti mahac i musicarska struna za takav ribolov. Uzmi neki obican stap za lov varalicom ili plovkom, namotaj na rolu 20 metara najlona i lovi. Kakva je razlika? Bas nikakva.
 

ado bl.

Senior member
Učlanjen(a)
21.02.2011.
Poruke
149
Broj reagovanja
0
Pa jarane to koristim kada lovim na suhu muhu,a mozda ako nisi procito tema je o francuskom nimfarenju
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
Pa sto je francusko nimfarenje nego namotas obican tanji najlon na nesto i bacas bez strune s bilo kakvim malo meksim stapom. Mozes uzeti i musicarski ako bas zelis da izdaleka izgleda kao musicarenje. Ne kazem da nije uspjesno, samo je dosadno i ne izgleda lijepo.
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Ja inace jako uvazavam Alpove postove ali sa nekima se ne slazem pa to ti je :D Cak sta vise mislim da jedini spor do sada imamo oko Tenkare i oko ovoga sada.

Evo jedan interesantan clanak: http://www.examiner.com/article/french-nymphing-increases-on-stream-productivity

Pa posebno podvlacim dva dela.

Equipment

More than short-line methods, French nymphing requires an actual cast consisting of a tight loop obtained by good form. The tight loop is required to transfer the line’s energy into a pair of lightly weighted flies. Casting such a rig is difficult, especially in windy conditions. The rod requires a soft tip for sensitivity, but enough strength in the butt to power the cast. The angler’s subjective nature and skill level also play a part, but modern rods such as the Grays Streamflex 10-feet 3-weight suit many anglers. Any modern reel that balances the chosen rod is appropriate.

I drugi:

The cast

Two options are available to the angler, a traditional overhead cast, or a modified roll cast. In either case, the most critical element is the rod’s dead stop at the 10 o’clock position. The position of the stop also acts as the angler’s ready position to commence the drift. Instant ready position is critical, since strikes are often instantaneous. The dead stop is standard practice for all fly-casting, but especially crucial here, as it will unload the rod’s energy into the line to straighten out the rig and complete the cast. Curiously, the wind drag caused by the tube-shaped coiled monofilament sighter actually helps the cast like the fletching on an arrow or a small parachute. The additional wind drag holds back the mid part of the leader to help the lightly weighted flies land in advance of the leader assembly.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Izgleda da je jedino pravo mušičarenje štapom do sedam cela sedam stopa i suvom mušicom. Ostalo: nimfe, strimeri itd. je sve več kvaziff?! Stari Englezi su se toliko frustrirali da nam to dokažu i možda im uspe a možda opet bude napisano ĐABA STE KREČILI  :hammer:

Dok god se lider+tipet+mušica zabacuje pomoču težine kanapa na 1m ili 31m je to mušičarenje. Koliko sam ja uspio pokopčati i ovo francusko se baca na taj način  :blush:

Češko? Ah, ovo nije tema o tome.  ;)

 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=French_sex&redirect=no
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
sebastian je napisao(la):
Dok god se lider+tipet+mušica zabacuje pomoču težine kanapa na 1m ili 31m je to mušičarenje. Koliko sam ja uspio pokopčati i ovo francusko se baca na taj način  :blush:

Slazem se, jedan ili 31, nebitno je dok god tezina strune za sobom nosi predvez i muhu. Medjutim, kod francuskog nimfarenja ne baca se tako. Strunu imas namotanu na roli reda radi, samo zato sto pravila na natjecanju propisuju da je moras imati. Ona uopce ne izlazi sa role. Odnosno, ako izlazi samo smeta. Treba ti jos duzi "predvez". U obicnom ribolovu kod "francuza" strune ni nema.

Bacas iskljucivo tezinu sadrzanu u samim nimfama golim najlonom. Potpuno identican nacin lova mini djigovima mozes vidjeti na natjecanjima u varalicarenju. Samo ne smijes imati dva mamca i raznorazne pokazivace ugriza kao u tzv. francuskom nimfarenju, a i stap mora biti kraci. Tenkara je sto se bacanja i estetike tice musicarska poezija za ovu tehniku.
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
PS
Naglasavam, dok god je ovaj nacin ribolova legalan, nemam nista protiv same tehnike, a pogotovo protiv ljudi koji tako love. To je stvar osobnog izbora. Samo meni osobno je takav nacin lova neugodan i dosadan. Radije cu se pomaknuti pet, deset ili vise metra u rikverc. Osim toga u ribolovu mi nije cilj uloviti sto vise malih riba u jedinici vremena. Radije biram vece ribe koje u pravili bjeze glavom bez obzira u dometu francuskog nimfarenja.
 

eurofish

Senior member
Učlanjen(a)
01.10.2006.
Poruke
373
Broj reagovanja
0
Lokacija
CACAK
Nije bas tako Sebadtijane ovo francusko musicarenje o kome je ovde rec  bas i ne koristi kanap i sistem je uvek zategnut najlon sa dirktnim kontaktom izmedju nimfe i stapa , to nije musicarenje .
Isto vazj i za Bojana , mozes da trazis j kopiras kolikohoces tekstova , ali ovo o cemu je rec u ovoj temi nije musicarenje.

 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.106
Broj reagovanja
932
E vidiš ja sam, se uvijek čudio kako su u stanju na dužinu štapa u nimfarenju i bistroj vodi uloviti dobru pastrvu meni to nije polazilo za rukom. Ok brzačić pa male pastrvice do 25cm ali divlja voda duljina štapa i ugazio do pasa = velika pastrva kod mene to ne ide  :(
Izgleda da su ipak bile u pitanju neke višestruko bogatije vode i vjerojatno ubačene ribe...
 
Vrh Dno