Gde brljam sa backcastom

TMc

Hero member
Učlanjen(a)
01.09.2017.
Poruke
1.716
Broj reagovanja
1.018
Lokacija
Svilajnac
Kada sam već započeo sa početničkim pitanjima... držite li štap ispravno pod 90 stepeni ili pravite mali ugao npr 80 stepeni. Pitam zato sto kada držim pod 90 stepeni stalno imam utisak da ću sam sebe da upecam pa zato malo krivim u stranu. I drugo pitanje kada ste u brzoj vodi i pecate uzvodno a kanap je izvučen npr 15ak metara onda prilikom ispucavanja zadnjih 3-4 metara bude problem bar kod mene jer ga voda vuče nizvodno i jačina ispucavanja jednostavno nije jaka da ga skroz ispuca kao kada bi npr bila mirna voda. Imate li neki savet za to? Da držim u ruci zadnjih 4m?
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
Ja drzim stap pod uglom i nemam nikakav problem. Kada pecas u brzoj vodi nemas potrebe a nije ni moguce pecati daleko uzvodno. Nikada nemas potrebu da ti u vodi bude 15 m kanapa . glava kanapa ti je negde 12-13 m uglavnom .predvez ti je tri metra i tipet metar . to ti dodje oko 17 m duzine kojom manipulises i koju lako podignes. Neka je van stapa jos 8 m presavijeno na pola to ti dodje 4 m u vodi. Tu duzinu kada bacis glava kanapa lako podigne ...to mu dodje zbirno 25 m , ali posto nikada ne padne skroz zategnuto do muve imas sigurno preko 20 m sto ti je vise nego dovoljno da se bilo gde napecas ribe
 

bane

Junior member
Učlanjen(a)
02.07.2006.
Poruke
94
Broj reagovanja
4
Lokacija
Pancevo
Kakvi uglovi,uglomeri ,smanjivanje i povećavanje.  Najvažnije  u backu je da ti struna prelazi preko vrha  štapa a pre toga kakav stav (stopala) zauzimaš . Uz to je pod obavezno praćenje strune pogledom u backu ( ne zabacivati glavu u nazad nego se lagano okretati ukukovima). I to je sve (za početak) [emoji41]

Sent from my SM-T585 using Tapatalk

 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
Nemoj da se navikavas da pratis strunu pogledom. Prvo jer izgleda smesno a drugo i mnogo vaznije ...kada odes na pecanje zabacaj treba da bude refleksan pokret i treba se koncetrisati na vodu a ne na strunu
 

bane

Junior member
Učlanjen(a)
02.07.2006.
Poruke
94
Broj reagovanja
4
Lokacija
Pancevo
To ti je potpuno netačna konstatacija. Bacač po automatizmu izbacuje pogled za strunom čim stekne rutinu u zadnjem zabačaju. Ovo služi da vidi gde mu struna ide pozadi, kako izgleda i kad treba da krene u front cast ( mada bi to trebao da oseti po punjenju štapa( ali to dolazi tek kad ovlada tehnikom)). Dok se ne okrene nemože da shvati gde greši.....

Sent from my SM-T585 using Tapatalk

 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
Ja se okrecem samo za lepim zenama. Ako od starta naviknes da se non stop okreces za kanapom ostace ti navika . mnogo mi je smesno kada vidim da neko tako peca . odes na vodu i non stop se usinjavas za kanapom umesto da gledas u vodu  :(
 

bane

Junior member
Učlanjen(a)
02.07.2006.
Poruke
94
Broj reagovanja
4
Lokacija
Pancevo
Da  bi video kako ti izgleda zadnji zabčaj dok vežbaš treba staviti ispred sebe veliko ogledalo i sebi ugraditi neke retvoziore da ne budeš smešan . A možda iza  i prođe neka zgodna riba pa možeš da budeš diskretan...

Ogulin Ogo.....

Sent from my SM-T585 using Tapatalk

 

bane

Junior member
Učlanjen(a)
02.07.2006.
Poruke
94
Broj reagovanja
4
Lokacija
Pancevo
Kad ti puke guma ili šeta zadnji točak, jel se okreneš da pogledaš?
 

bane

Junior member
Učlanjen(a)
02.07.2006.
Poruke
94
Broj reagovanja
4
Lokacija
Pancevo
Kad ti nešto pozadi nije dobro bilo bi dobro pogledati....

Glupa diskusija...
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.004
Broj reagovanja
255
Lokacija
Norway
bane je napisao(la):
Kad ti nešto pozadi nije dobro bilo bi dobro pogledati....

Glupa diskusija...

Izgleda da stvarno ne shvatas koliko diskusija postaje glupa.
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.004
Broj reagovanja
255
Lokacija
Norway
@TMc, kao i u mnogim drugim aktivnostima, i kod kastinga imamo dva nacina za ucenje. Oba zasluzuju postovanje jer su licni izbor i oba imaju svoje osobine i covek mora da se odluci kojim ce nacinom bacati. Treceg nacina nema.

                  PRVI NACIN je licni. Sta to znaci? To jednostavno znaci da covek kupi stap i ostali pribor, odgleda poneki klip, izadje na livadu i zapocne ucenje onako kako misli da je to to. Ovo je laksi nacin u pocetku jer se pokreti odvijaju sami od sebe. Dakle njime je lako zapoceti. Toliko je lako da se dete ili starac mogu brzo nauciti. Ovaj nacin razvije i Janko, razvije i Stanko. Janko moze tvrditi da je njegov stil bolji i bice u pravu, i Stanko moze tvrditi da je njegov stil bolji i bice u pravu. obojica ce loviti ribu i to u istim kolicinama a ujedno bacati totalno razlicito. Pogledajmo malo i drugi nacin.

                    DRUGI NACIN je pravilno bacanje. Sta znaci pravilno, optimalno bacanje? To znaci da bacanje ima svoje jasne zakone, od kojih ako odstupimo, pravimo gresku. Bacanje je logicka radnja i postoji objasnjenje za svaki pokret. Ovaj nacin je tezak za ucenje u pocetku. Ruku treba navici na nove, njoj nelogicne pokrete. Nelogicne kad na primer mozak zeli da baci kanap ispred sebe, i ruka ce umesto da spusta stap poceti da ga gura jer joj je to logicnije. Dakle drugi nacin iziskuje rad. Iziskuje razmisljanje i shvatanje onoga sta se radi. Tu je potrebno vreme i borba sa sobom. Borba da se ne izadje na vodu pre savladavanja tehnike, i samim tim sve pokvari.

                    Rekosmo da je prvi nacin jednostavan i lak za ucenje ali da li je dobar? Pocevsi nepravilno zavrsices nepravilno jer je licni nacin u sustini pogresan. To ce ti retko ko iskusnih musicara priznati. Moze covek pecati 20 godina i totalno se sroditi sa svojim stilom, tako da se mogu i batine dobiti aku mu se ukaze da gresi u bacanju. Zato mu i ne treba govoriti ako vec sam ne pita. Zasto je pogresan, pitaces? Zato sto je ogranicen. Zato je pogresan. Zato sto ti nikad nece dozvoliti usavrsavanje jer nikad ne mozes izvuci ono optimalno iz pribora. Ne mozes napredovati jer se nepravilno izvrsavaju pokreti.

                    Koji su, ili sta su to pravilni pokreti? Sta je to sto odredjuje koji je pokret dobar a koji nije? Naizgled teska pitanja, medjutim vrlo laka. Sta mi ustvari radimo bacanjem? Mi jednostavno prenosimo energiju sa ruke kroz stap i kanap do musice. Nista vise. To je bacanje. Medjutim tu je i problem. Potrebno je razumeti, kako se ta energija prenosi. Kako se to prenosi kroz stap, kako se predaje kanapu... Za sve ovo postoji objasnjenje. Jedna je kretnja ruke koja aktivira dno stapa, druga koja prenosi energiju kroz njega i treca koja sve to izbacuje sa vrha na kanap. Sve je to ``meko`` uzajamno povezano. Sta je sad u stvari problem? Problem je to sto cim izvrsimo pokret koji ne aktivira stap po redosledu, cinimo gresku. Jednostavno.

                    Zato je prvi nacin ogranicen jer cemo uvek stilom``koji nam lezi`` vrsiti pogresan prenos energije, sto opet znaci da nemamo potpunu kontrolu nad onim sto radimo. Ovo je bitno.

                    Da li se prvim nacinom mogu hvatati ribe? Naravno da mozes, ali bice skoro, ako ne i totalno nemoguce da uhvatis one koje hoces.
                      Da skratim malo pricu. Na tebi je da se odlucis kojim ces pravcem krenuti. Laksim koji ti lezi ili tezim ( samo u pocetku) pravilnim. Ako podjes laksim i ne treba ti neko narocito savetovanje. Sve sto radis uklapa se u neku sliku onoga sto mnogi rade. Medjutim ako se odlucis za ovaj drugi, to ne mozes sam. Potreban ti je dobar instruktor. Kako ces prepoznati dobrog instruktora? I to je lako, tako sto ti nece govoriti KAKO da nesto uradis vec i ZASTO to da uradis. A ovde mislim i na najmanje sitnice u pokretu Odgovor tipa: Tako treba, a bez objasnjenja, ne vredi.

                        Ako vec ne mozes naci instruktora potrebna ti je knjiga, koja ce opet objasnjavati ono ZASTO to i to uraditi. Mi ti ovde na forumu takodje mozemo mnogo pomoci, ali ti sam moras postavljati mnoga pitanja jer ce ti se ovim nacinom uvek otvarati nesto novo dok sve to ne legne na svoje mesto. A da ne govorim koliko ce ti biti lakse da savladas i jednorucni spey sa svim mogucim fazonima i cakama koje jednostavno ne mozes izvesti ako ne poznajes osnovu pravilnog bacanja.

Pozdrav.

                     

                   
 

smoker13

Senior member
Učlanjen(a)
10.09.2012.
Poruke
411
Broj reagovanja
21
Nespetro, ovo je mislim jedini ovoliko dugacak post da sam procitao od reci do reci od kad sam na forumu. Lepo napisano i slazem se sa svim sto si napisao, pogotovo sto sam i sam samouk i pronasao sam se donekle u pojedinim delovima, ne zalost..  :tbumb:
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.116
Broj reagovanja
1.167
Lokacija
Čačak
Bravo druze. Sustina. Ja sam isao prvim nacinom. Zahvaljujuci nekolicini nasih instruktora, tacnije manje vise svih srba instruktora popravio sam se. Al daleko je to od idealnog. A i mnogo je teze ispraviti pogresno nauceno....

Sent from my DUK-AL20 using Tapatalk

 

gegula

Hero member
Učlanjen(a)
14.10.2009.
Poruke
2.674
Broj reagovanja
0
Ја пецам ево 6 сезону мојим самоуким бацањем и једном једином техником...дал је траљава или није мој канап излеће 20м и то кад га лоше избацим....е сад можда је због висине :lol:...слажем се да увек треба питати и неко да ти покаже ,мада вежба је мајка....
 
Vrh Dno