Gradački lipljen

ekoljuba

Full member
Učlanjen(a)
16.08.2007.
Poruke
616
Broj reagovanja
0
Zac je napisao(la):
  Resenje o zabrani poribljavanja neautohtonim vrstama u otvorenim vodama je u potpunom skladu sa saznanjima nauke i iskustvima u toj oblasti! Izgleda da mesarska logika i dalje vlada na ovim prostorima. Nije nam dovoljno problema sa americkim somicima, babuskama, suncanicama i raznim drugim dosljacima nago sad treba i Fiszilu da ubacimo u nase reke.

  Koliko je u svetu ova tematika ozbiljno shvacena mozete najbolje da zakljucite iz cinjenice da ce te na Americkoj carini imati vise problema ako pokusate da unesete u Ameriku jednu jedinu biljku nego za kilo kokaina.

  U zakonu ne postoji zabrana poribljavanja zatvorenih privatnih voda ali se predvidja kazna za vlasnika u slucaju da te ribe dospiju u otvorene vode. Takodje, nigdje nije receno da na nekom unistenom podrucju npr, kada se napravi nekakvo novo jezero, ono ne smije da se poribi autohtonim vrstama sa sireg podrucja npr. som, saran.. ali se za sve ovakve postupke zahtjeva misljenje strucnjaka.

  Slicno vazi i za Gradac i lipljena. Nije nikakav problem (ako zanemarimo cinjenicu da to neko mora da plati) poribiti Gradac lipljenom. Problem je u tome sto lipljen nije u stanju da prezivi manjak vode u letnjim mesecima a pritom nema ni nikakav odgovarajuci migratorni prostor. Naprosto Gradac je mala cist reka, u njemu zato i zive lepe male pastrmke i najbolje je da tako ostane.

  Par pitanje za Babca. Sta su to ribe "atraktivne" za musicarenje? Ko bi po tebi trebao da plati to poribljavanje? Kako sacuvati od ribokradje te poribljene reke? Da li si spreman da platis 1800 dinara za dnevnu dozvolu na takvom poribljenom reviru (kao za Gradac) i koliko ljudi u Srbiji je spremno na tako nesto? Da li mislis da bi neki turista iz Amerike dosao u Srbiju da peca kalifu i basa ili bi ipak mozda radije lovio mladicu?

  I na kraju, turisticki potencijal nekog kraja se ogleda prvenstveno u ocuvanju prirodnih lepota, autohtonog biljnog i zivotinjskoh sveta i kulturnih osobenosti tog podrucja. Upravo je ta "razlicitost" od drugih ono sto privlaci turiste. Musicari sa severa ce na jug Srbije ici ako tamo bude cistih reka punih potocne pastrmke, sve ostalo imamo i oko Beograda, narocito smeca.
 

Zak ispravno razmisljas!!!  :tbumb:
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Zac je napisao(la):
  Bojane, procitaj prethodne postove. Moja osnovna teza je da se poribljavanje vrsi iskljucivo po preporukama strucnjaka. Jedna je stvar poribljavanje u cilju popravljanja stanja ribljeg fonda na nekom unistenom podrucju a sasvim druga ubacivanje nove vrste koja tu nije autohtona.

  Niko ne moze da ospori da se kvalitet vode u velikim rekama u zadnjih dvadeset godina popravio prvenstveno zato sto se zbog unistenja nase privrede smanjio broj zagadjivaca. Mozda je Nisava sada spremna i za lipljena. Ali na osnovu cega ja i ti mozemo da tvrdimo da to treba ili ne treba uraditi kad nismo ni biolozi a kamoli ihtiolozi. Ovo je stvar analize nekog ko se tim profesionalno bavi a ne ljepih zelja nekoga ko je lipljena vidio samo na slici.

Zac, ostavimo ekoljubu po strani jer on nije od onih koji ce realno da te saslusaju u ovakvim situacijama :)

Pazi ako kazes "ubacivanje nove vrste koja tu nije autohtona" treba ipak da uzmes u obzir da to nije ta reka vec neka savim nova popularno nazvana Tail water. To je reka koju je "vestacki" stvorio covek postavljanjem brane na onu "staru" reku gde su autohtone ribe bile deverike i bodorke. Ako uzmemo u obzir da ce vremenom sve te autohtone vrste u novoj reci nestati (a hoce) sta nam ostaje? Da cekamo da nove vrste nasele reku ili da pomognemo? Ako je jezero vestacka tvorevina koju je stvorio covek i tu je dozvoljeno poribljavanje alohtonim vrstama, zasto nije isti slucaj sa rekom koju je takodje stvorio covek?
 

ekoljuba

Full member
Učlanjen(a)
16.08.2007.
Poruke
616
Broj reagovanja
0
A tvoje realno je realno ali iz ribolovackog ili mozda iz kreacionistickog ugla.  :bleh:

Zak je potpuno upravu i u situaciji koju spominjes poribljavanje treba da rade ljudi kojima je to posao i to ako utvrde da je takvo poribljavanje adekvatno. Kod poribljavanja na prvom mestu treba da bude biolosko-ekoloski aspekt takve akcije a zatim ispunjavanje ribolovackih zelja i fantazija.

Aj da pricamo o konkretnoj situaciji. U takvoj situaciji nece nestati riba vec ce se desiti sukcesija zaejdnica riba kao i drugih organazima. Jednostavno bi bilo najbolje prirodu pustiti na miru da bez nase pomoci to obavi. Ali... U novonastaloj situaciji ribolovci vide priliku da love nove i atraktivne vrste riba i zele sto pre i po svaku cenu da se te ribe nadju u vodi. Samoinicijativno poribljavanje se pokazalo kao jako stetno i ne moram da navodim primere kako to na zlo moze da izadje jer je takvih primera na stotine i zato takva praksa treba da bude najstroze kaznjiva. U slucaju Nisave koju Goci spominje, opciju poribljavanja lipljenom i mladicom treba uzeti u obzir ali iskljucivo uz amin ljudi koji su strucni da procene situaciju i uz njihov nadzor. Vise je razloga po meni zbog kojih ovo treba razmotriti, radi se o ribama koje su autohtone za sliv Dunava, doslo je do promene uslova sredine i radi se o vrstama koju se u ugrozene u svojim izvornim stanistima. Ako bi svoj areal prosirile na jos jednu reku, povecale bi se i njihove sanse za opstanak na ovim prostorima.

I poribljavanje alohtonim vrstam u jezeru nije dozvoljeno, dozvoljeno je u ribnjacima koji se se sad tretiraju kao poljoprivredne povrsine.
 

sašaPI

Full member
Učlanjen(a)
25.03.2009.
Poruke
953
Broj reagovanja
124
Lokacija
Pirot
Nišavu zaboravite slobodno,u planu je da se ispod Pirota grade dve mini hidroncentrale i to bi sa već postojećom po mom mišljenju unakazilo reku za sva vremena.Postojeća hidroelektrana je ohladila reku nizvodno i razblažila gradsku kanalizaciju tako da je čista i hladna voda pogodovala pastrmkama koja se lepo namnožila,ali su zato sve druge vrste desetkovane.Centrala radi i u vreme mresta tako da nešto ribe što izađe iznad uspe da se izmresti ali to je slabo.Pregrađivanjem reke sa još dve brane izostaće i taj mrest i još kao šlag na sve to sprema se ispuštanje kanalizacije iz jednog sela(Krupac-oko 4000 stanovnika) uzvodno 10-tak kilometra uzvodno od Pirota pa bi stvarno voleo da mi neko objasni koja riba može da preživi tu torturu,lipljen ? čisto sumnjam ?
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
ekoljuba je napisao(la):
A tvoje realno je realno ali iz ribolovackog ili mozda iz kreacionistickog ugla.  :bleh:

Zak je potpuno upravu i u situaciji koju spominjes poribljavanje treba da rade ljudi kojima je to posao i to ako utvrde da je takvo poribljavanje adekvatno. Kod poribljavanja na prvom mestu treba da bude biolosko-ekoloski aspekt takve akcije a zatim ispunjavanje ribolovackih zelja i fantazija.

Aj da pricamo o konkretnoj situaciji. U takvoj situaciji nece nestati riba vec ce se desiti sukcesija zaejdnica riba kao i drugih organazima. Jednostavno bi bilo najbolje prirodu pustiti na miru da bez nase pomoci to obavi. Ali... U novonastaloj situaciji ribolovci vide priliku da love nove i atraktivne vrste riba i zele sto pre i po svaku cenu da se te ribe nadju u vodi. Samoinicijativno poribljavanje se pokazalo kao jako stetno i ne moram da navodim primere kako to na zlo moze da izadje jer je takvih primera na stotine i zato takva praksa treba da bude najstroze kaznjiva. U slucaju Nisave koju Goci spominje, opciju poribljavanja lipljenom i mladicom treba uzeti u obzir ali iskljucivo uz amin ljudi koji su strucni da procene situaciju i uz njihov nadzor. Vise je razloga po meni zbog kojih ovo treba razmotriti, radi se o ribama koje su autohtone za sliv Dunava, doslo je do promene uslova sredine i radi se o vrstama koju se u ugrozene u svojim izvornim stanistima. Ako bi svoj areal prosirile na jos jednu reku, povecale bi se i njihove sanse za opstanak na ovim prostorima.

I poribljavanje alohtonim vrstam u jezeru nije dozvoljeno, dozvoljeno je u ribnjacima koji se se sad tretiraju kao poljoprivredne povrsine.

Kao sto sam i rekao, tipicno zmuris uz zapusene usi i vrtis samo ono sto su te ucili u skolici. Pa bre niko nije pominjao bilo kakvo samoinicijativno poribljavanje. Naravno da to treba da urade strucnjaci ali oni se ponasaju potpuno gluvonemo, neradnicki, bez imalo licne inicijative i ako hoces na kraju, prepotentno. Pa ko treba da razmislja o tome? Kada si cuo da uopste razmisljaju svojim mozgom van onoga sto su ucili. Kao roboti! Svi su potpuno iskljucivi kada je ovakva stvar u pitanju zato sto su neradnici, navikli na nerad i cekaju da neko debelo plati da bi pomerili svoju guzicu. Zasto neko nije rekao "e hajde da vidimo jel' to moze ili ne" pa da ispitaju i uvrde sta je istina. Onda lepo obrazloze i razjasne o cemu se radi i tu je kraj price. Moze-moze, u suprotnom-nista strasno ali su makar probali da urade nesto.
Ja bih voleo da nasi strucnjaci ukljuce vijuge i kazu jednog dana "e hajde da vidimo sta sa Nisavom moze da se radi, pogibose nam svi sarani i deverike sto smo ribarskom osnovom odobrili da se puste".
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Sve smo skenjali temu o gradačkom lipljenu sa ovom Nišavom, ko li je prvi pomenu...  :blush:  :doh:

Ima li urednika ovde?  :D
 

ekoljuba

Full member
Učlanjen(a)
16.08.2007.
Poruke
616
Broj reagovanja
0
Pa normalno da cu da pricam ono sto sam naucio u skoli, citajuci radove i to sto sam video u praksi. Sve sto sam rekao stoji, uzmi malo pa citaj ako mislis da nisam upravu pa me demantuj.
Sto se tice kritike na rad nasih strucnjaka, njihovu lenjost itd. i ako bi se oko nekih stavki slozio gresis u pristupu. Svako istrazivanje kosta. Da li bi ti radio za dzabe to jes ne ni za dzabe nego da to tebe kosta!? Pa ne verujem!?!  Eto ti uvozi i prodaj pribor ispod cene u cilju popularizacije musicarenja!? Ti na osnovu toga sto poznajes jednog sa kojim se zakacio i koji te je naduvao procenjujes sve ihtiologe i biologe.

Do donosenja novog zakona i do generalne promene pristupa vlasti oko ove problematike bilo je stvarno malo toga moguce raditi kako treba. Jer jednostavno upravljac je mogao da poribljava cime je hteo bez obzira sta je preporuceno od strane strucnog lica. Pre neki dan cujem pricu iz prve ruke kako opet pokusavaju upravljaci da mimo preporuka poribljavaju onim cime njime odgovara.

Ako ti nesto nije jasno imas moj broj telfona nazovi pa cu ti objasniti posto vise nemam vremena da kuckam, idem i nece me biti 4-5 dana pri netu.
 

babac

Junior member
Učlanjen(a)
04.03.2009.
Poruke
33
Broj reagovanja
0
Naravno da ne znam ni jednog "STRUCNJAKA". Skoro svaki dan bar sat vremena zadnjih 15god provodim u udruzenju ribolovaca ili na reci i jos nisam upoznao ni jednog. Verovatno proucavaju reke negde u kancelariji u sred gradske guzve. Izvinjavam se svima koji savesno rade svoj posao.
 

Zac

Senior member
Učlanjen(a)
26.11.2007.
Poruke
117
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
   Posto nisi upoznao ni jednog "STRUCNJAKA" pomislio si da bi ti mogao da prodjes kao jedan od njih? :whistle: Ili mislis da oni treba da ti se obavezno jave kad dodju da rade svoj posao da im ti objasnis sta i kako da rade i kakve rezultate hoces? Ti takvi strucnjaci iz samoupravnog socijalizma o cijoj su strucnosti odlucivali portiri i cistatice a koji su vam dolazili da se najedu i napiju su odavno proslost. Ovi novi rade za pare. Da, za pare, jer svi rade za pare.  :lol: A najbitnija stvar je sto ih tvoje misljenje apsolutno ne interesuje jer i ne treba da ih interesuje. Oni rade po zakonima struke i u interesu mnogo sireg kruga ljudi od onog u kom se ti kreces.

   I jedna informacija, oni o rekama ne brinu zato da bi ti na njima pecao ribu vec zato sto su reke izvor zivota za okolinu kroz koju proticu. O njima ovisi sav biljni i zivotinjski svet pa i ljudi. Zato svaka promjena u njima i oko njih mora biti veoma pazljivo proucena a svaki rizik sveden na najmanju mogucu meru. 

   Kad bi strucnjaci radili po zeljama takvih ko ti sve reke bi vec odavno bile pretvorene u prljave kanale i jezera pune babuske i americkih somica. Prosto zato sto je nas musicara tek hiljadu ili dve naspram sto hiljada plovkarosa i dubinkasa od kojih bar polovina ide na reku samo zato da bi bilo cime napunila cuvarku.  :hammer:

   I ja bi voleo da na svakoj reci mogu da pecam lipljena ali ako to podrazumjeva da iz nasih reka treba da nestanu druge ribe kao sto su linjak i karas onda cu radije jedanput godisnje da odem na Ribnik ili cu prestanem da pecam. :bye:
 
 
 

babac

Junior member
Učlanjen(a)
04.03.2009.
Poruke
33
Broj reagovanja
0
Malo si se zajebao Zac. Ti se prvi ponasas kao strucnjak iz oblasti ljudske psihologije i procenjujes kolika je i kakva moja svest o znacaju reka i ribolovu. Ja nisam ni cistacica ni portir vec dip.pravnik-advokat i radio sam nekoliko pravnih poslova za jedno ribolovacko udruzenje i ni tada nisam upoznao ni jednog ko sebe naziva strucnjakom iz ove oblasti. Ovo sto si ti izneo ovde javno na forumu o meni a nemajuci ni jednu tacnu informaciju o meni i ne citajuci sve postove koje sam postavio a sve na osnovu pogresnih pretpostavki predstavlja kriv. delo uvrede sto mogu i lako dokazati na sudu. Takva osionost sa tvoje strane moze dobiti i sudski epilog ako se bude nastavila.
 

brankoogi

Senior member
Učlanjen(a)
06.08.2008.
Poruke
302
Broj reagovanja
0
   I ja bi voleo da na svakoj reci mogu da pecam lipljena ali ako to podrazumjeva da iz nasih reka treba da nestanu druge ribe kao sto su linjak i karas onda cu radije jedanput godisnje da odem na Ribnik ili cu prestanem da pecam. :bye:
 
 
[/quote]

Svaki Lipljen kojeg ubaciš u tu reku u kojoj žive Linjak i Karaš će da ugine u roku od par minuta, zato štap za dubinku na rame, gajbu piva u ruke i nemoj da se sekiraš da će nešto da ti fali. Možda tepsija bureka masnog.........
 

Zac

Senior member
Učlanjen(a)
26.11.2007.
Poruke
117
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
Izvinjavam ti se ako si se osjeto povredjen. Ipak ako si advokat ??? i znas sta znaci "zakon" trebao bi da si svestan i cinjenice da je nestrucno poribljavanje a narocito poribljavanje alohtonom vrstom odnedavno krivicno delo. Zato mi nikako nije jasno zasto se za tako nesto zalazes. Za sve ostalo mozes da mi pises na PM jer pretpostavljam da ostale clanove ovog foruma to nece interesovati.
 

babac

Junior member
Učlanjen(a)
04.03.2009.
Poruke
33
Broj reagovanja
0
Ja se ne zalazem za poribljavanje na svoju ruku vec za promenu odredaba zakona koje regulisu postupak i mogucnost poribljavanja zato sto mislim da nisu u skladu sa stanjem stvari na pojedinim rekama i mislim da je i pravno i fakticki moguce poribljavanje pre svega lipljanom reka kao sto su Gradac, Nisava i Vlasina bez nezeljenih posledica.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
brankoogi je napisao(la):
Svaki Lipljen kojeg ubaciš u tu reku u kojoj žive Linjak i Karaš će da ugine u roku od par minuta, zato štap za dubinku na rame, gajbu piva u ruke i nemoj da se sekiraš da će nešto da ti fali. Možda tepsija bureka masnog.........
Da, ali ako ga ubaciš u reku u kojoj su ŽIVELI linjak i karaš, e to je već drugo...

Do sredine 90-ih i početka ispuštanja ledene voda sa 80 m dubokog Zavojskog jezera na Nišavi se najnormanije lovio šaran (do pre 20-30 godina bilo je velikih jata sa ribama od preko 15 kg, sve rečni oklagijaši divljaci), somovi do 30-40 kg, babuške uz obalu, a bilo je sporadičnih ulova linjaka teških do 2 kg.

Sada Nišava tokom leta svakodnevno teče 4-5 sati hladna kao led, pastrmke se hvataju duž celog toka, a koliko ih ima neka posluži podatak da smo u srednjem toku Nišave (između Bele Palanke i Pirota) ja i drug pecajući na nimfe imali za prepodne nekoliko desetina komada.

A lipljan je čak tolerantniji od pastrmke na topliju vodu i često ga ima i nizvodnije od zone pastrmke. Kao i mladice.

Ako tome dodamo da je Nišava puna skobalja (hrane za mladicu) i da je to jedna solidno velika reka u kojoj su komotno živeli somovi od 50 kila, lako dolazimo do zaključka da bi ova nova hladna NIšava bila idealan dom mladici, koja bi solidno popunila praznu ekološku nišu nastalu nestankom soma.

A lipljan bi solidno dopunio manjak raznoraznih ciprinida, kojih je ostalo manje zbog hladne vode, kao i neuspešnijeg mresta zbog variranja vodostaja.

Čovek branom sjebao reku, pa kad je već zakakio - nek "zakakuje" do kraja!  :doh:

Mada proširenje staništa dveju autohtonih riba sliva Morave u reku gde ih ranije nije bilo, meni i dalje zvuči kao Ok potez. Bar kao predlog nadležnima za razmatranje...
 

Zac

Senior member
Učlanjen(a)
26.11.2007.
Poruke
117
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
  Trenutno vazeci zakon o ribarstvu je donet nedavno bas sa tim razlogom da se uvede red i u ovaj deo koji se tice poribljavanja. Donet je ne samo zato sto neki od nas to zele vec zato sto od nas to trazi Evropska unija u cilju uskladjivanje zakona sto je opet osnova za prikljucenje. Ovim zakonom je definisano da samo korisnik ribarskog podrucja a na savjet strucnjaka moze da vrsi poribljavanje. I na ovaj nacin je, po meni, sa punim pravom oduzeta mogucnost udruzenjima ribolovaca da se proglasavaju nadleznima i strucnim za poribljavanje. U svakom slucaju onaj ko je dobio reku na upraljanje je duzan da je poribljava i na kraju ce biti i odgovoran a nadam se i kaznjen ako to ne bude radio a narocito ako to ne uradi na adekvatan nacin.

  Iako je lipljan je samo jedna od vrsta riba "ataktivnih" za musicarenje, mozda bi u konkretnom slucaju Nisave korisnik ribarskog podrucja trebao razmisliti o njenom poribljavanju lipljanom. Ipak za riblju populaciju u Nisavi bi mnogo znacajnije bilo da se na branama naprave riblje staze i smanji zagadjenje pa onda ni lipljanu nece biti problem da se prilagodi na novo okruzenje.

  Zanima me da li negdje u slivu Morave postoji ili je bar postojala neka veca populacija lipljana i mladice?
 
Vrh Dno