Hydropsyche-nymfa

crni

Hero member
Učlanjen(a)
10.09.2007.
Poruke
1.981
Broj reagovanja
0
Lokacija
Leskovac
Hmmm zanimljiva prepiska...mozda za novu temu?Da se ukljuci jos neko sa svojim misljenjem...

 

saleja

Senior member
Učlanjen(a)
14.07.2010.
Poruke
488
Broj reagovanja
1
Lokacija
Jagodina
Oholi ukoliko bi testirali ne selektivnost riba prema boji, za to ti netreba nikakvo nadmetanje... uzmes jednostavno patern nimfe iz ove teme i uradis je u raznim bojama pa probas... Siguran sam da ces posumljati u apetit svojih riba. Hydropsyche je poslastica kako cipirida tako i salamonida preko cele godine, ali kad god svoju neku varijantu navezem jako lose prodjem.... verujem i da ima vas na forumu koji imaju dobitnu kombinaciju. ja jos uvek nisam napravio pravu... Ko sto rekoh ima muva dzokera, koje rade preko cele godine samo u razlicitim velicinama, ali ih pravis, verujem, uvek od istih materijala. toliko o bojama...
 

japanac

Full member
Učlanjen(a)
08.03.2009.
Poruke
907
Broj reagovanja
21
Lokacija
Niš
Kako rekoše iskusniji, a u šta i ja verujem, kod nimfi lovi otežanje.
Naravno, i to u određenom postotku (većinskom), ali mislim da je presudni faktor.
Zatim ide veličina, pa i kolorit.

Kad dođe do toga da jedna riba traži određenu boju nimfe, čak i određenu nijansu (ima i toga, naravno), onda mi se više sviđa testiranje bacačke veštine, malo treninga, vežbanja, nego li da se jebavam s tim.  :D
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.006
Broj reagovanja
257
Lokacija
Norway
Ima tu nesto oko boja nimfi.
Mnogi tvrde da boje nimfi zavise od reke do reke, tj prilagodjavaju se bojama dna da bi se koliko toliko zamaskirale.
Znamo da se i prilikom presvlacenja nimfe njena boja drasticno menja. Pre presvlacenja je tamnija, dok je posle toga mnogo svetlija, tako da su ribe naviknute na te nijanse.
 

joker

Senior member
Učlanjen(a)
21.03.2008.
Poruke
165
Broj reagovanja
0
Dakle nakon 35 godina aktivnog ribolova mogu sa sigurnošću iz prakse potvrditi: boja je odlučujuća kod nimfe. naravno da veličina , oblik i ostalo imaju uticaj ali čak i nijanse različite, skoro neprimjetno za ljudsko oko, imale su za rezultat da jedna lovi 90% ukupnog ulova, a druga puno manje ili ništa. Znam za sve teorije oko toga da riba ne razlikuje boje i sl. , ali ipak mislim da ona ima drugačiju percepciju boja ali razlikuje ih bolje nego ljudsko oko.
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.186
Lokacija
Čačak
iskren da budem, ove muve i ne pravim, a i ne lovim naravno na njih. koristim zecije uvo, fazanov rep i princa....naravno ponekad i ja setam sa bojama ali samo da ubijem monotoniju kad vezujem muve :)
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.115
Broj reagovanja
942
Zato što većinom loviš na Gradcu, Olivere ja bih rekao sljedeće:
1.Manja rijeka riba manje selektivna (razlog manje hrane u vodi) boja ne toliko bitna kao silueta i veličina (najvažnije prikradanje i prezentacija).
2. Veća rijeka riba puno više selektivna i jede u većini slučajeva ono čega u datom trenutku najviše ima u vodi ili je najlakše uhvatljivo ili pak najbolje vidljivo pri određenom kutu svijetla pod kojim sunce obasjava na određenoj dubini taj pljen.  :doh:
(razlog puno hrane u vodi) boja ključni faktor okidač, zatim veličina pa silueta (prezentacija vrlo važna).
Također ima veze i koja vrsta ribe se lovi ciprinidi vjerujem ne razlikuju boje na način kako to čine solomonidi.

Ovako Olivere ima cijelu repku BiH u spinu za prijatelje ja se ne takmičim često lovim kad im kolo završi na fly i to mi je poseban užitak ponekad a naročito kad ih ulovim više nego pobjednik kola u spinu, znači 90% ribe je ubačena glupa riba koja nema veze sa prirodom ali ipak i kao takva, često od 3-4 ponuđena ista voblera u drugom dekoru jedan uzima iznimno dobro a ostale sporadično tako je i sa silikonima znači boja je uvijek bitna doduše nekad više nekad manje.
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.186
Lokacija
Čačak
naravno....nema razloga lipac na ribniku da jede zecije uvo na #10 kao na rzavu....totalno drugacije vode su u pitanju. slazem se u potpunosti
 

saleja

Senior member
Učlanjen(a)
14.07.2010.
Poruke
488
Broj reagovanja
1
Lokacija
Jagodina
silvio je napisao(la):
Zato što većinom loviš na Gradcu, Olivere ja bih rekao sljedeće:
1.Manja rijeka riba manje selektivna (razlog manje hrane u vodi) boja ne toliko bitna kao silueta i veličina (najvažnije prikradanje i prezentacija).
2. Veća rijeka riba puno više selektivna i jede u većini slučajeva ono čega u datom trenutku najviše ima u vodi ili je najlakše uhvatljivo ili pak najbolje vidljivo pri određenom kutu svijetla pod kojim sunce obasjava na određenoj dubini taj pljen.  :doh:
(razlog puno hrane u vodi) boja ključni faktor okidač, zatim veličina pa silueta (prezentacija vrlo važna).
Također ima veze i koja vrsta ribe se lovi ciprinidi vjerujem ne razlikuju boje na način kako to čine solomonidi.

Ovako Olivere ima cijelu repku BiH u spinu za prijatelje ja se ne takmičim često lovim kad im kolo završi na fly i to mi je poseban užitak ponekad a naročito kad ih ulovim više nego pobjednik kola u spinu, znači 90% ribe je ubačena glupa riba koja nema veze sa prirodom ali ipak i kao takva, često od 3-4 ponuđena ista voblera u drugom dekoru jedan uzima iznimno dobro a ostale sporadično tako je i sa silikonima znači boja je uvijek bitna doduše nekad više nekad manje.


To je apsolutno TO :tbumb:
Ja bih samo dodao da spektar boje koju ribu inicira u datom trenutku je boja refleksije koju odaje sama nimfa. cesto bobitna kombinacija moze da bude i druga imatacija od one kojom se riba bas u to vreme alavo hrani cak ni iste boje ali u sebi ima materijal koji bas lomi boju svetlosti kao trenutno aktivna nimfa..  Kontam da dzoker muve: Fr ,zec i princ su bas toliko uspesne i univerzalne zbog sirokog spektra boja koju reflektuju.. Mozes se iznenaditi kad bilo koju ubacis u casu vode i pocnes da okreces na sucevoj svetlosti..
 

joker

Senior member
Učlanjen(a)
21.03.2008.
Poruke
165
Broj reagovanja
0
Još kad bi na dva metra dubine u Neretvi , nekad i zamućenoj , ili u sumrak bilo sunčeve svjetlosti... Možete odbijati da vjerujete ali to neće promijeniti činjenice i praksu: Pastrmka(ne ova iz ribnjaka) veoma je probirljiva u boji nimfe. Nekad od pet ribolovaca koji bacaju razne nijanse maslinaste iste veličine i po istim mjestima, ona uzima samo jednu nijansu. Stave svi tu nijansu i svi uhvate. Praksa je neumoljiva a teoretičari neka razglabaju do mile volje... :bye:
 

saleja

Senior member
Učlanjen(a)
14.07.2010.
Poruke
488
Broj reagovanja
1
Lokacija
Jagodina
Morava je mutna, ali bas mutna 9 meseci u godini... riba je sve vreme selektivna u tom blatu... jos jedna informacija covekove oci su ogranicene na samo jednu uzanu frekvenciju tako da videti svetlo u mraku ili mutnoj vodi je diskutabilno... refleksija muve je moja neka teorija koja ne mora da bude tacna ni 1%, ali ko sto ti rece nijanse su bitne a i materijali od kojih je napravljena... nije isto lovana nimfa uradjena od mat i sjajnih materijala potpuno iste boje... i td i td... otisli smo mnogo u OFF i tako to :bye:
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
sve to što ste naveli itekako važi ali ja sam uveren da je presudan faktor naše poverenje u tu neku muvu/nijansu. Eto, sa jednostavnom češkom hidropsihom sam baš imao finih lipljenskih uspeha. Ali forsirao sam je i verujem u nju da če da lovi.
 

tommylee

Hero member
Učlanjen(a)
13.03.2008.
Poruke
3.311
Broj reagovanja
208
Lokacija
Zvornik
Ja sam svoju pravio ali nije ispala baš po receptu majstora,ipak juče sam dva kačenja imao baš na ovu:

p4010002r.jpg

 
Vrh Dno