Iz zgloba šake ili lakta?

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
Taj "180" nije 'kut' vec ravna crta. To se tice putanje strune i vrha stapa, a vezano je uz mehaniku i fiziku. Smatraj to kao Sveto pismo. S druge strane, rad tijela (prst, zglob sake, lakat, rame, kukovi, noge, ruka koja poteze strunu...) dobrim dijelom ovise o stilu bacanja, ukusu i fizickim predispozicijama bacaca. Moze biti vrlo razlicito iako je kod vas klima da postoji samo jedan "(moj) pravi nacin", a "sve ostalo je krivo". Jedan vrlo ugledan kit vani mi je to kratko opisao ovako: "Mnogi putevi vode u Rim". Ukratko, ljudi bacaju razlicito. I to se uvazava. 
 

astreusraska

Junior member
Učlanjen(a)
31.03.2007.
Poruke
48
Broj reagovanja
0
Gospodine Aleksandre nisam baš najbolje rayumeo vaš komentar!? 180% jeste ugao. Drugo ja sam pitao, jer me interesuje, u kojoj meri se koristi ZGLOB kod takvog zabacajnog pokreta? A to sta i na koji nacin i u kojoj meri koristi svaka individua ili pojedinac kod yabacajnog pokreta da bi iskoristio maksimalnu energiju istog i postigao željeni cilj,... nisam ni pomenuo! :tbumb:
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
Ako je kut izmedju prednjeg i zadnjeg baca 180 stupnjeva, to drugim rijecima znaci da struna putuje po ravnoj crti. Je li tako? Zglob znacajno tjece na bacanje. Ako ga iskoristis krivo, recimo ispucas na pocetku zamaha, dobit ces opaki tailing loop. S druge strane, ako ga harmonicno ukomponiras u zamah (tu postoje razni nacini) imas ogromu razliku u metrima kod bacanja u dalj i znatno bolju kontrolu sto god radio. Iako energija ne ovisi samo o zglobu. To je jedan od XY elemenata. Ali ti si informiran i pismen covjek, ima o tome napisano koliko hoces...
 

eurofish

Senior member
Učlanjen(a)
01.10.2006.
Poruke
373
Broj reagovanja
0
Lokacija
CACAK
pop je napisao(la):
Postavicu jedno pitanje. Da bi smo iskoristili maksimalnu snagu iz stapa, i izvukli maksimalnu energiju u jednom zabacajnom pokretu. Velemajstori u ovom sportu napisali su i u praksi potvrdili da treba napraviti ugao izmedju prednjeg i zadnjeg zabacaja 180%! Kako to izvesti i da li se i u kojoj meri tada koristi rucni zglob?
Zglob bi tu trebao da se koristi kada se ispucava kanap ,da ispravi stap sto se prenosi na predvez koji pada ravno.
 

becko

Full member
Učlanjen(a)
07.11.2006.
Poruke
771
Broj reagovanja
20
Lokacija
Bajina Basta- Vlasotince
Postavicu jedno pitanje. Da bi smo iskoristili maksimalnu snagu iz stapa, i izvukli maksimalnu energiju u jednom zabacajnom pokretu. Velemajstori u ovom sportu napisali su i u praksi potvrdili da treba napraviti ugao izmedju prednjeg i zadnjeg zabacaja 180%! Kako to izvesti i da li se i u kojoj meri tada koristi rucni zglob?
Predpostavljam da si mislio na ugao izmedju prednjeg i zadnjeg stopa, on moze biti 180* ali u tom slucaju da bi sto ti kazes izvukao maksimum moras dobro uvezbati ,,kasnu rotaciju'' i tu zglob ima ulogu u prethodno pomenutom power snapu . Kasna rotacija je kad posle back casta krenes napred ali pokretom koji se opisuje kao bacanje koplja i sve dok ti to anatomske strukture dozvoljavaju(duzina ruke) vuces stap prema napred kad si ispruzio celu ruku rotiras stap i uz haul u pravom trenutku (postoje razlicita misljenje koji je to trenutak) ispaljujes konac po slicnom mehanizmu kao iz pracke. Ovo nije jedini nacin za postizanje daljina ali je jedan od najprimenjivanijih za takmicenja u bacanju u dalj.
  Ono sto mene fascinira i sto je po meni mnogo primenjivije u realnom pecanju napr. na Drini  je kratak stroke( mali ugao) izmedju dva stopa a brz haul i velika daljina kao st to radi bata Bart( nije simpson)
[flash=425,344]http://www.youtube.com/v/TbJHaYLrHsM&hl=en&fs=1[/flash]
a ovaj dude to radi sa kasnom rotacijom i 180*
[flash=425,344]http://www.youtube.com/v/T8AcQOKkzXQ&hl=en&fs=1[/flash]
a ova baka ga driftuje pa mu jebe kevu ,obratiti paznju na pokret posle stopa na back casu i pokret ruke koji posle stopa prati putanju konca u istom pravcu , ko je igrao NFS lakse ce da ukapira sta je drift
[flash=425,344]http://www.youtube.com/v/eAuCuNDScNU&hl=en&fs=1[/flash]
pozz fly caserima iz Rashka City
igor
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Double haul je zabac koji veoma retko zatreba na srpskim rekama, posebno u ovoj verziji sa 180 stepeni. Ko pored mene počne ribolov ovakvim mlataranjem rukama, nogama i glavom, vrlo brzo me izgubi iz vida, jer ja bežim najmanje 300 m od čoveka koji se nasred reke klacka talasajući 100 metara vode oko sebe. :doh:
Ovo što pokazuje St. Igor na ovim snimcima bi možda bilo mudro na čamcu koji vas vozi po Karipskom moru, dok se nadate nekoj morskoj aždaji, ali na Vlasini, Nišavi, Mlavi, Studenici i Rzavu nikada neće, niti može zatrebati.
Od takmičenja u bacanju mušice u dalj mi mušičari nemamo nikakve koristi. Naprotiv, oni koji su u startu zaslepljeni double haul tehnikom i distance castingom, često zauvek budu lišeni pravilnog pristupa mušičarenju pastrmke, lipljena ili klena na rekama Srbije.
Ne pišem ovo da bih se svađao sa "bacačima", ali bih voleo da mi objasne u kojim situacijama im distance casting i double haul donose poboljšane rezultate u mušičarenju na srpskim rekama.
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
Mixmaster je napisao(la):
Double haul je zabac koji veoma retko zatreba na srpskim rekama, posebno u ovoj verziji sa 180 stepeni. Ko pored mene počne ribolov ovakvim mlataranjem rukama, nogama i glavom, vrlo brzo me izgubi iz vida, jer ja bežim najmanje 300 m od čoveka koji se nasred reke klacka talasajući 100 metara vode oko sebe. :doh:
Ovo što pokazuje St. Igor na ovim snimcima bi možda bilo mudro na čamcu koji vas vozi po Karipskom moru, dok se nadate nekoj morskoj aždaji, ali na Vlasini, Nišavi, Mlavi, Studenici i Rzavu nikada neće, niti može zatrebati.
Od takmičenja u bacanju mušice u dalj mi mušičari nemamo nikakve koristi. Naprotiv, oni koji su u startu zaslepljeni double haul tehnikom i distance castingom, često zauvek budu lišeni pravilnog pristupa mušičarenju pastrmke, lipljena ili klena na rekama Srbije.
Ne pišem ovo da bih se svađao sa "bacačima", ali bih voleo da mi objasne u kojim situacijama im distance casting i double haul donose poboljšane rezultate u mušičarenju na srpskim rekama.
ja pecam klena  na  vecoj reci (zapadna morava donji tok) od vecine vas i potpuno su mi strane tehnike distance casting-a,cak sta vise nikad nisam ni pokusao tako nesto jer mi nije potrebno.zabacaj od 15-ak metara je sasvim dovoljan ako umes da pridjes mestu i ribi.sve preko toga je suvisno jer se gubi kontrola musice i prezentacije sto je presudno u lovu klena
od ove sezone planiram da pojurim bucova pa ce mi mozda za to trebati duzi izbacaji?
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
St.Igor, izabarao si odlicnu ilustraciju tri razlicita majstorska pristupa istoj stvar. Tek usput, i ja 'navijam' za Barta. Ne zbog daljine ili estetike vec zato sto vjerujem da je taj stil ribolovno najprimjenjiviji i najmanje trosi ruku.

Mix, dvostruko potezanje je jedno, a bacanje u dalj drugo. DH - a imam dojama da uopce ne znas sto je to - jednako je koristan na 10 metara kao i na 50. Jednako na tvojim srpskim, mojim hrvatskim, amazonskim, kineskim i svim ostalim malim srednjim i velikim rijekama. Upravo zbog kontrole. A baciti 25 metara pa i znatno dalje moze se i bez DH. Dakako, ako znas bacati. 

Sto se pak tice ozbiljnih riba, u svim mogucim uvjetima i situacijama, ova 'baka' s treceg klipa ulovila ih je, po slobodnoj procjeni, visestruko vise nego sto si ih ukupno u zivotu vidio.

Osim toga vidim da se bavis natjecanjima. Ako se plasiras kod vas u repku imat ces prilike na jezerima, a i na manjim rijekam odmjeriti snage s ljudima iz svijeta koji znaju loviti, ali znaju i bacati. To ce ti biti vrlo zanimljivo, poucno iako ne bas ugodno iskustvo.

 
 
H

humphrey

Guest
Livadski musicari stIgor zar ne?  :DA Bakica uhvati u kilazi  :-X sto cika Guliver uhvati u njegovih 200 ribolovnih dana, ili jos bolje u cm..verovatno joj je veci :D :D

Gledano u obdanistu smo vec bili ? zar ne Guliver? E pile tesko je priznati glupost  :D :D :D
Progutaj sujetu i molim te izbrisi iz galerije mrtve ribe i entomoloske studije.....

DH je univerzalan .
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Alp je opet stekao pogrešan dojam, ali mu po ko zna koji put opraštam, zbog dobrih ulova iz mladosti. Alp, daj se malo skoncentrirati. :doh:
Ja nisam pomešao DH sa distance castingom, jer se i sam na kraćim, umerenim i većim distancama često potpomažem time, ali ovo je očigledan primer upotrebe DH-a u extra distance svrhe.
Jedno je blagi DH, a drugo je ovo što ovo troje radi. Ovo više liči na pokušaj da baba poleti!
Ja razumem da je doktor preporučio babi vežbe za bolju cirkulaciju, ali nama koji mušičarimo, a ne treniramo kung fu, balet i bacanje koplja, ovo nikada neće zatrebati. :hammer:
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Mixmaster je napisao(la):
Alp je opet stekao pogrešan dojam, ali mu po ko zna koji put opraštam, zbog dobrih ulova iz mladosti.
Dobro je što mu opraštaš, jadan Alp bi se dakako silno potreso da mu ti nisi oprostio za ove teške previde u tumačenju tvojih mudrih postova...  :hammer:

 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
alp je napisao(la):
St.Igor, izabarao si odlicnu ilustraciju tri razlicita majstorska pristupa istoj stvar. Tek usput, i ja 'navijam' za Barta. Ne zbog daljine ili estetike vec zato sto vjerujem da je taj stil ribolovno najprimjenjiviji i najmanje trosi ruku.

Mix, dvostruko potezanje je jedno, a bacanje u dalj drugo. DH - a imam dojama da uopce ne znas sto je to - jednako je koristan na 10 metara kao i na 50. Jednako na tvojim srpskim, mojim hrvatskim, amazonskim, kineskim i svim ostalim malim srednjim i velikim rijekama. Upravo zbog kontrole. A baciti 25 metara pa i znatno dalje moze se i bez DH. Dakako, ako znas bacati. 

Sto se pak tice ozbiljnih riba, u svim mogucim uvjetima i situacijama, ova 'baka' s treceg klipa ulovila ih je, po slobodnoj procjeni, visestruko vise nego sto si ih ukupno u zivotu vidio.

Osim toga vidim da se bavis natjecanjima. Ako se plasiras kod vas u repku imat ces prilike na jezerima, a i na manjim rijekam odmjeriti snage s ljudima iz svijeta koji znaju loviti, ali znaju i bacati. To ce ti biti vrlo zanimljivo, poucno iako ne bas ugodno iskustvo.

 

Alpe prvo se potpuno slazem za Barta a onda imam jedno pitanje. Kako bi se kao buduci instruktor snasao sa ovakvim ucenicima poput Mixmastera koji konstantno pruzaju otpor ne samo elementarnim principima bacanja vec kompletnom filozofijom vezano za flycasting? Stvarno se divim ljudima koji imaju strpljenja i zeludac za to.
 

gringo

Hero member
Učlanjen(a)
26.05.2007.
Poruke
1.256
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
"Kako bi se kao buduci instruktor snasao sa ovakvim ucenicima poput Mixmastera koji konstantno pruzaju otpor ne samo elementarnim principima bacanja vec kompletnom filozofijom vezano za flycasting?"

Pa samo ako debelo plati...... :hammer:
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Nemoj tako Gringo,meni deluje bagatela cena njegove muhe koje detchko prodaje po 2 OJRA... :D :D :D :D :D
 
H

humphrey

Guest
gringo je napisao(la):
"Kako bi se kao buduci instruktor snasao sa ovakvim ucenicima poput Mixmastera koji konstantno pruzaju otpor ne samo elementarnim principima bacanja vec kompletnom filozofijom vezano za flycasting?"

Pa samo ako debelo plati...... :hammer:

A zmija u dzepu :D :D :D Bambula?
 
Vrh Dno