Jao stukama! Ali stvarno, ne zezam se.

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Odlično! Lep je to pristup, "uhvati i pusti", mada ja nisam pristalica toga, osim kada je štuka ispod mere ili u lovostaju. No, to ne znači da se nećemo poštovati.
Pošto su štuke od oko 3 kg i u tvom kraju kapitalke, možeš odabrati i štap obeležen brojem 6, dužine 2.75 cm. Upravo takav i ja koristim. Ipak, ako planiraš da koristiš velike i teške strimere, moraćeš da imaš jači pribor. Druga bitna stvar je, koliko su obrasle vode u kojima ćeš zamarati štuke. Ako su prepune trvuljine i granja, opet će ti biti potreban jak pribor, za brzo izvlačenje zbunjenog protivnika, jer ako se štuka okrene i pokupi desetak kilograma trave, pa još i zakači neku granu, a voda je duboka...
Dakle, ili 6 ili 7 (AFTMA), bar za početak. Šestica je prijatnija i dobro će poslužiti za sve štuke do 3 kg. Sedmica će ti dobro rasklackati zglobove, ali će i izbaciti ogromne i natopljene strimere, a štuke vaditi s lakoćom.
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Mrdica dobro dosao! Posto je musicarenje musicarenje, a ne babuskarenje, slobodno mogu da ti predlozim nekoliko stvari! Naime, nije mi jasno tvoje opredeljenje da otpocnes bavljenje musicarenjem bas sa stukom. Ali kad malo bolje razmislim u tvom kraju su uglavnom takve vode, pa je svakako bolje nego musicarenje babuski i bodorki!!!! Predlazem ti da se ne pridrzavas saveta jednog musicara, vec sacekaj nekoliko odgovora pa izvuci ono sto te interesuje. Ne dozvoli da te uce pogresnim stvarima "Prvo muva onda sve ostalo", "nosenje riba u nenormalnim kolicinama".....svidja mi se tvoj stav "uhvati i pusti", samo tako ces osetiti pravu draz sportskog ribolova. Jos jedna stvar, vec ti je Mixmaster dao neki savet sa kojim ne mogu da se slozim, dakle: kada se nadjes na bari u kojoj ima stuka od 2-22kg, obavezno strimeru kazi da lovi samo stuke do 3kg jer ti je stap osposobljen samo za tolike ribe ili mu kazi da hvata samo one iznad 3kg jer ti je stap extra podnosljiv za vece ribe.....kakva glupost! Prosetaj po internetu i potrazi musicarenje stuke, sigurno ces naci mnogo bolji i iscrpniji savet, cak mozes da kontaktiras Dana (Sty_esox) preko privatne poruke ili ovako, da te covek iskreno posavetuje, mislim da covek kojem je bodorka omiljena musicarska riba nije merodavan da daje ovakve savete. Par iskrenih saveta od Sumadinca!!!!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Mrvice, srećom ili nažalost, još neko vreme ćeš se susretati sa ovakvim likovima, koji ne znaju ni da zabace suvu mušicu, a kamoli strimera i ne znaju ni čemu to služi. Vrlo brzo i lako ćeš ih prepoznati. Sami će se javiti. To su ljudi koji ne shvataju ni šta je mušičarenje, ni čemu služi ovaj sajt. Vlasnik sajta je veoma bolestan, leži u bolnici, a jedino on može da zavede red ovde. Dok njega nema, neki pokušavaju da upropaste ovaj forum i sajt, pre nego što postave svoj, "lepši i bolji", u kome se neće pominjati ni štuke, ni klenovi, a ni bucovi, bodorke, crvenperke, šarani i slično. Pominjanje bara i reka u kojima nema lipljena i pastrmke (99% naših voda) biće obrisano!
Moraćemo da sačekamo da nam naše "kolege" pokažu sve svoje "argumente" i napljuju sve ono što ovaj sajt čini najboljim na našem jeziku.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Ja bi ti preporućio štap 9ft AFTMA 8 ili 9, primeren čekrk i špagu, također imalo više backinga ako dođe mama štuka ;-) Jači pribor preporučujem zbog strimera koji nisu uvek oni lagani za površinski ribolov i ribolov u laganom propadanju, i suspendiranju. Ja sam isto bio varaličar sve od moje 6 godine do 20. Posle sam počeo samo muvom da lovim. Upotrebi tu sva svoja znanja od pre, boje i efekti strimera. Smatram da je kod tebe samo važno da naučiš što bolje zabacivati ili prezentirati strimera. Oko vođenja, zaranjanje, dizanje, suspendiranje, strimera skoro je isto ko kod voblera ili jigova, a neki strimeri imaju isto jig glave i zato je dobro imati jači štap. Neki strimeri su takvi da kada se na tope jako tiško se dižu sa vode, špaaga nema snage da ga izbaci van, zato je tu primereno korištenje jačeg pribora koji sam spomenuo gore, a za extra velike strimere ima još jačih štapova. Znači, ja bar tako predpostavljam da se jačina štpa usklađuje ne samo po ribama koje pecamo nego i prema muvama, a prema tome i špaga itd. Ako želiš da loviš lakšim strimerima ili kako god već samo u dubini onda uzmi tonuču špagu a tu je različit asortiman - od sporotonučih do brzo tonučih...sve ovisi o načinu i vodi na kojoj misliš loviti.
Ako sam nešto propustio, a sigurno jesam, StyEsox će ti tu mnogo detaljnije moći opisati sve jer to je njegova najomiljenija riba koju mušćiari. Njegova specijalizacija ;-) :)
 

mrda

Newbie
Učlanjen(a)
12.03.2007.
Poruke
17
Broj reagovanja
0
Veliki pozdrav za sve!Upravo sam procitao poruke i od svakog ima ponesto pametno i upotrebljivo.Jedino sto mi je bas zapalo za oko je nesto sto je napisao Mixmaster a to je da i nije bas pristalica pecanja "UHVATI I PUSTI".Malo sam osetljiv na takve stvari.Sta ce se desiti kada se jednog dana probudimo i shvatimo da vise nemamo sta da pecamo!N E MOGU DA VERUJEM DA SE PECANJE KOD NAS JOS UVEK SVRSTAVA U SOCIJALNU KATEGORIJU!
 

mrda

Newbie
Učlanjen(a)
12.03.2007.
Poruke
17
Broj reagovanja
0
Ovom prilikom bih zamolio Sty Esoxa kada se ukljuci u FORUM da pokusa da mi kroz svoje iskustvo docara musicarenje stuke.POZDRAV
 

mrda

Newbie
Učlanjen(a)
12.03.2007.
Poruke
17
Broj reagovanja
0
Da neko ne bi pogresno razumeo nesto u vezi onoga oko PECANJA I SOCIJALNE KATEGORIJE evo jednog malo objasnjenja za to:KADA NEKO ODNOSI RIBU U NENORMALNIM KOLICINAMA KUCI JA KONTAM DA JE NOSI DA BI JE POJEO(U STA ISKRENO SUMNJAM) ILI DA BI JE PRODAO( STO JE VEROVATNIJE).SVUDA U NORMALNOM SVETU NA PECANJE SE IDE IZ LJUBAVI I DA BI SE UZIVALO!!!!!!!!!NADAM SE DA I MI TOME STREMIMO!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Nažalost, stručnjaci za skretanje sa tema su i tebe, Mrdice, naveli na to. Mislim da o "Catch / Release" imamo posebnu temu. Molim te da tamo izneseš sve svoje argumente o svom pristupu ribolovu. Podsećam da si na temi koja se zove: "Jao štukama..." što znači da im se ovde crno piše...
Inače, štuka je jedna od riba koju ja posebno štedim i nikad ne zadržavam primerke ispod 35 cm, kao ni u lovostaju. Takođe, ne uzimam više od 3 komada, a lovim ih u barama isključivo strimerom, mušičarskim štapom. Ubeđen sam da bi, kada bi svi ribolovci Srbije, pa i Mrdica, sledili moj primer, bilo super!
 

mrda

Newbie
Učlanjen(a)
12.03.2007.
Poruke
17
Broj reagovanja
0
Sto se tice skretanja sa teme niko me na to nije naveo,da se to odmah razjasni.Ako se neko uvredio necim sto sam rekao ja se izvinjavam , nije mi bila namera.Jedini razlog mog pristupa sajtu je da naucim nesto novo uz iskusnije clanove.Sto se tice teme "uhvati i pusti" samo me uputite na naslov teme gde mogu sit da se izjadam!Ovo moram da vas pitam " Zar ne mislite da je stuka od 35 cm isuvise mala da se ponese kuci? "
P.S.
Ako moja pitanja ponekad i izgledaju uvredljivo uveravam VAS da NISU!Samo sam iskren i otvereno govorim sve sto mi je na umu!POZRAV
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
U Srbiji ne smete zadrzati stuku od 30 cm. Ja sam pomerio granicu na 35 cm i to je za pohvalu. No, uzme li neko stuku od 31 cm, nemam nikakvih primedbi i nemam nijedan razlog da se naljutim. Ako, pak, nekome ne treba stuka koju ulovi, neka je nepovredjenu vrati. I jedan i drugi su normalni musicari. Necete postati pametniji ako vasa zena nije narucila dve stuke od po 1 kg. Ako vec vracate ulov i mislite da je to plemenito, nemojte nametati to kao jedino ispravno. Postoji zakon. Postujmo ga i bice sve OK. Hajde da prvo njega postujemo. Idimo redom.
Dragi Mrdice, ako zelis da filozofiras, imas u forumu moju omiljenu rubriku "Filozofija musicarenja" sa nekoliko bombasticnih tema. Samo pazi, razmisli koliko ti je potrebna filozofija, a koliko realna saznanja o musicarenju stuke. Predlazem ti da se opredelis za trazenje informacija o tehnikama i mamcima za musicarenje stuke, a da filozofiju ostavis za period posle prvih ulovljenih stuka strimerom ili nimfom(!). Ovde ima i onih koji desetak puta mesecno, kada je sezona, musicare stuke. Pridruzi im se brojem izlazaka i dobrim ulovima, pa im se tek onda pridruzi u filozofiranju. Ovo je samo predlog.
 

mrda

Newbie
Učlanjen(a)
12.03.2007.
Poruke
17
Broj reagovanja
0
Predlog prihvacen!
A sada ako nije problem da mi pokazete sliku od nekih cesce koriscenih strimera pa da za pocetak probam sa njima.Tereni na kojima pecam su prosecne dubine od 70 cm do 1,5 m ,mestimicno prekrivani travom,cesce potpljenim granjem, voda je u zavisnosti od vremenskih prilika ali najcesce umereno zamucena.
Hvala unapred!POZDRAV
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Mozes li da gazis dok pecas na tim mestima? To sto voda ima boju, nije dobra vest!
 

mrda

Newbie
Učlanjen(a)
12.03.2007.
Poruke
17
Broj reagovanja
0
Samo na nekim mestima je moguce zagaziti jer je dno skoro svuda muljevito sto u mnogome otezava pristup.A sto se tice boje vode jedino bi mozda nesto bilo bolje u stajacicama koje su direktno povezane sa Drinom.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Evo, Mrdice, istresao sam strimere iz jedne od svojih kutija. Imam i bolje, ali ovi su mi bili prvi na dohvat ruke. Vidim da bi na brzinu da se nagledaš strimera.
 

mrda

Newbie
Učlanjen(a)
12.03.2007.
Poruke
17
Broj reagovanja
0
Za MIXMASTERA.
Po tvom misljenju koliko mi je potrebno vremena da savladam tehniku bacanja?Na vodi sam dva do tri puta sedmicno.U jednom od brojeva Ribolovackog Magazina sa procitao clanak u koje govore o polozaju ruke u obliku kazaljki na satu,da li je to tacno i ako jeste koji se kad koristi?
 
Vrh Dno