Jaz (protfiš)

ledukri

Senior member
Učlanjen(a)
02.07.2009.
Poruke
196
Broj reagovanja
0
Jaza sam i ja lovio na Vlasinskom jezeru. Deda mi je jednom prilikom pokazao gde se nalaze vrlo krupni komadi. To je bilo pre nekoliko godina, kad je on izvuko jednog od 800g, na suvu muvu, nesto kao osica. posle sam bacao i ja, i dobijao lepe komade na osu mrava. Situacija je bila sjajna. Kad bi se jazevi razbezali od mog lupanja dolazili bi klenovi. i tako u krug
 

Šone

Hero member
Učlanjen(a)
04.01.2009.
Poruke
2.698
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
ledukri na žalost ove moje vojvodjanske reke uvek pune nekog plivajuceg otpada ,lišća ,sočevice ,mrtvih kerova svašta ljudi bacaju ..nisu bas za mušičarenje na suvu muvku ,retko kad je voda pogodna ..jedino neki ovako strimer pa rokaj ...


sebastian je napisao(la):
tek da ti lupne jazek od 2-3 kilo ili jos bolje 4kg  ::) :drool: to je tek milina...da odlican je borac! Moja prva riba riba ulovljena muvom  ::)

koliko li mogu da porastu ?
 

ledukri

Senior member
Učlanjen(a)
02.07.2009.
Poruke
196
Broj reagovanja
0
Ne znam sa sigurnoscu. Jos davno mi je deda pricao, a i stric, kako su hvatali komade od oko 2kg. E sad kolko mogu stvarno ...
 

Šone

Hero member
Učlanjen(a)
04.01.2009.
Poruke
2.698
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
Uhh ovakva riba od 4 kg na štapu je zlo ,Tamiš je bio prebogata reka ribom ,dosta ga izlovljavaju što ribolovci a što ribokradice ali se još uvek drži ..Milanče nešto sam povezao da si ti iz Pančeva sorry ako grešim ,ako jesi da znaš da će ti do sutra pasti Tamiš za najmanje pola metra..
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
Milanče je napisao(la):
Šone je napisao(la):
koliko li mogu da porastu ?

Na Tamišu su nekad u vreme mresta hvatani i komadi od oko 4kg

Priblizno 0,5-2kg normalni 2-3kg relativno cesti oko Zagreba. Nazalost, posljednjih godina muhom se dosta tesko love. Vidjao sam i vece, po slobodnoj procjeni debelo preko 3 kg, ali ih nisam uspio uloviti. 
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Moj najveći protfiš je imao 1.5kg.Borac za respekt.Napada suvu,nimfu i strimer.Samo jedne godine je zauzeo priobalje kod mene,mrestio se i stvarno ga je bilo u velikim količinama.Period od 15.aprila do 1.maja.,toliko je trajalo a onda je potpuno nestao.Sećam se da je te godine Dunav već početkom aprila bio stabilan i bistar,nije bilo zime i voda je bila baš dobra pa je to najverovatnije uslovilo veliki ulazak bele ribe.Nakon toga sam ih hvatao sporadično u jatima skobalja,ali nikad kao tog proleća kad je bio u ogromnim jatima.Gledao sam te krupne komade,ženke,i dosta sitnijih mužijaka oko njih.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Sečam se kao da je bilo jučer...mrest, jazevi se iz dunava sjatili u vuku nedaleko od ušča. Plovkaroši se sjatili a i ja među njima. Tada sam bio još srednjoškolac. Na plovak sam ih i ja lovio crvićem. Pored mene je čovek direktašem 5m izvadio jaza od 4kg...vagano pred svima, takvih je bilo još a najviše ovih od 1,5 do 2kg. Ja sam isto imao dosta lepih komada od koji je največi imao 2,5kg. Reka vuka je bila neverovatno bistra i odlučio sam po prvi put probati uloviti neku ribu muvom. Otisao samkuci i od kojecega navezao neku kao nimfu koju sam kopirao iz časopisa "športski ribolov"...muva je bila neka lutka tulara po imenom "nana". Otišao sam na vodu i povlačenjem nimde uz busenove algi poceo da uzivam u prvim carima lova umetnom muvom. Tu je pao i prva moja riba ulovljena na muvu. Posle sam se preselio na dunav jer se povukao nazad iz vuke. Sjatili su se u metarske limane i to je bilo nesto predivno. Te od 3-4kg sam vidio sam tom prilikom, sledecih godina nije bilo tako, bili su dosta manji i u ne tako ogromnim jatima.
Naraste on do 4kg i stvarno lepo se bori a i lepo izgleda. U ranu zoru kada mnoga bela riba ide na površinu i baca se (reke npr. Dunav) tada pored šarana i jaz iskače kao i krupne kesege itd. Tada bi jaza valjalo probati i suvom muvom jer tada cesto izlazi na samu povrsinu.
 

tomos rider

Full member
Učlanjen(a)
27.11.2009.
Poruke
870
Broj reagovanja
0
kako je to vec postala tradicija,opet cu da se najavim.... :D
idem sutra ciljno na prote,babuske.....nadam se da ce nesto biti,pa ako bude,kacim ovde fotke....pozz svima! :)
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
tomos rider je napisao(la):
kako je to vec postala tradicija,opet cu da se najavim.... :D
idem sutra ciljno na prote,babuske.....nadam se da ce nesto biti,pa ako bude,kacim ovde fotke....pozz svima! :)

želim ti barem jednog jaza od 4kg...kako je to tek lepa i borbena ribica  ;)
 

tomos rider

Full member
Učlanjen(a)
27.11.2009.
Poruke
870
Broj reagovanja
0
hhahahahahah!!pa,hvala!nije da ih nema u ovoj vodi,vidjao sam stvarno krupne primerke,ali....plasljive su kao zecevi.....ne boje se mahanja,mene kad stojim i posmatram ih...ali cim im padne nimfa medj oci,pobegnu kao banka od grcke......ali avaj...ne damo se pokolebati..... :D
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
neka im rečni tok nanese nimfu prirodno ili ako voda ne teče tako brzo posmatraj kamo plivaju i prezentiraj mu tamo gde če da zapliva...ja tako radim sa šaranima jer su i oni mnogo plašljivi.
 

tomos rider

Full member
Učlanjen(a)
27.11.2009.
Poruke
870
Broj reagovanja
0
e vidis,u tim trenucima proradi prokleti vetar......i par puta zamalo zakacim ribu,ali u poslednjem trenutku odustane...cak sam jednom probao i glo buga,mogu ti reci da bi mozda u nekoj situaciji i hteli da ga gricnu......ovog puta su samo prisli i otplivali od njega....
hvala,Prle! :tbumb:
 

tomos rider

Full member
Učlanjen(a)
27.11.2009.
Poruke
870
Broj reagovanja
0
bah...upravo dodjoh.....sveze dinstan......ne mogu da verujem,koliko su me prote danas "ekskulirale"......vidim sad vec ih nema toliko u jatu,prolaze jedan po jedan,i dalje u solidnom broju...bar petnaestak je bilo preko kilograma a njih par tu oko kilograma.....ali dzaba!!!samo sam se nanervirao kao Mijatovic posle penala sa Holandijom.....sad su nekako opustenije plivali,okretali se kad bi musica pala tu negde oko njih,ali nista....prodju pored ili se okrenu i otplivaju dalje...NEMA sta nisam probao....direkt plasman.iza,ispred,brzo i sporo povlacenje....kako sam izgubio imitaciju crva,bacao sam gamaruse...izgleda da je crv ovde pun pogodak i dok ga ne nabavim opet,ne idem na prote... :nowink:
a sad sekiracija druga.....za koju sam mislio da ce biti izvesnija.....setajuci obalom,naidjem na jato babuski od bar 10ak komada....i to sve lepi komadi!ne znam im cifru ali da su bili buce,bili su...i opet...gamarus ispred....jedan komad se priblizava.....odjednom,jedna riba iz jata se uznemiri i pobeze i ostale odu za njom...maler....
na kraju sam bacao bunkera i udari bucovce od 200-300 gr....bar je ono "izvuklo" dan....samo sam ga otkacio i spakovao se......dok ne dodje crv...nema vise nimfarenja,vala...... ;)
 
Vrh Dno