Ko će se drugi javiti nego stari Mixmaster?

Jerma je reka koja čini Nišavu. Da je geografija pravednija, cela bi se Nišava zvala Jerma ili Jerma Nišava, jer na mestu gde se "spajaju" Jerma i Ginska, ova prva je dva puta veća i bogatija vodom. Od tog mesta reka se zove Nišava, ne znam po kojoj logici. Ali, neću ja da menjam geografske pojmove, pa ćemo nastaviti da Jermom nazivamo reku koja izvire u Srbiji, kod Vlasinskog jezera, teče desetak kilometara i ulazi u Bugarsku. Posle petnaestak km, ponovo ulazi u Srbiju i nakon dodatnih tridesetak km dolazi do Nišave.
Bujičava je reka i protok joj drastično varira od proleća do jeseni. Može da nosi drvlje i stenje, a može da bude i veoma mala, da jedva curi, ali njen prosečan protok svrstava je u najveće salmonidne reke Srbije. Slične je veličine kao Temska, Visočica, Rzav, Mlava..., to jest, osrednja reka.
U njenom izvorišnom delu oduvek je bilo puno sitnih potočnih pastrmki, ali te ribe skoro da nije bilo u donjem toku, dok je nije naselila makedonska pastrmka, izbegla iz ribnjaka u bugarskom delu toka. Mada nije vrsta koja pripada crnomorskom slivu, odlično se prilagodila Jermi, mnogo bolje nego obična potočara. Sada je skoro svaka krupna pastrmka iz Jerme, makedonska.
U Jermi žive i skobalji i klenovi. Potpuno je čista reka i boravak na njoj se može nazvati uživanjem u "nataknutoj" prirodi. Pored nje je i nekoliko manastira, od kojih su najpoznatiji Sukovo i Poganovo, u kojima ima starovremskih freski, sa prikazanim ribolovcima, koje ukazuju da je ovo podneblje kolevka mušičarenja.