kajak & kanu

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
Gledao sam odavno emisiju - neki tip prikazuje kako se nekad živelo i prikazao je kako su indijanci u pravili kanue od brezove kore. Ona ima neku impregnaciju u sebi, pa ne pije vodu.
Bukvalno se ušiva parče za parče kore, zašivaju cepane letvice savijene na pari i lepe kuvanom smolom od breze.
Sašiju čamac.
Ceo čamac je on po svetu jednog starog indijanca napravio sam za tri dana. Težina čamca od tri i nešto metara težak je manje od 10 kila, lak i izuzetno upravljiv. A može da nosi i dosta tereta.
Najveći štos je da su indijanci takve čamce, kad ostare, ostavljali naslednicima, toliko je trajan.
Prave i velike čamce za teret - natovare po dve tone tereta i voze ladno.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
i ja sam gledao to, meni je odma došlo da odem da ogulim neku brezu  :doh:  :D

ono što me je najviše impresioniralo je to da se ti brezini kanuji sami regeneriraju. Ako pukne rebro samo ga uamenjaš o to jeto. Znam da su rekli da nema tu bušilica šta da traži nego samo šilo jer šilo ne ošteti koru i ona sama taraste a da ne propuštaju šivi to su povoskali sa istopljenom mašću od medveda i smrekove smole. Zanimljiv jenačin kako ga grade na otvorenom na zemlji.

 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Eh,Manitu je bio čudo,a vatrena voda propast!
 

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
Pobodu motke u zemlju u obliku čamca, rasprostru koru  i posle samo pakuju u kalup i ušivaju.
Izgleda prosto, ali....
Moglo bi i da se proba. Ako odem u selo na nekoliko dana i budem zaludan....
 

Hunter

Senior member
Učlanjen(a)
10.12.2006.
Poruke
188
Broj reagovanja
0
samo pazi da te sumar ne vidi da gulis koru sa drveca! :D
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Gledao sam kako to radi Ray Mears, nije baš tako jednostavno. Treba ti kora breze i neke smole i (valjda) jasen za rebra.
Ovo je njegov sajt možda ima objašnjenje. http://www.raymears.com
 

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
Jeste druže, to je to.
Nije jednostavno ali nije ni nešto preterano komplikovano. Imam svoju šumu, imam brezu, imam jasen. Ta smola se skuva isto od nekog drveta - smrče čini mi se.
Ma zajebavam se.  :whistle:
De ću ja da pravim čamac. :'(
Mada  ::)
Sam nikada, ali kad bi se našo još jedan lud.... i zaludan...
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
treba ti još i cedrovina za okvir na koji idu rebra. Jasen, Breza, Cedrovina, pa jop medveđa mast istopljena sa smolom smreke (ako hoćeš original), čekić, nož ukrivljen, sekira i šilo. Zaboravio sam samo sa čimi je ušivao, dal beše da je kuvao nešto neku biljku, dal je od neke lijanice ili korena ili kore...to sam zaboravio.
 

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
Neko korenje ili niti brezove kore je cepao na trake pa kuvao i time ušivao - koliko se sećam.

 
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
e to če da bude, nisam mogao da se setim ali beše ko korenje ali verovatno ona podkora od breze....
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Rancic je napisao(la):
Jeste druže, to je to.
Nije jednostavno ali nije ni nešto preterano komplikovano. Imam svoju šumu, imam brezu, imam jasen. Ta smola se skuva isto od nekog drveta - smrče čini mi se.
Ma zajebavam se.  :whistle:
De ću ja da pravim čamac. :'(
Mada  ::)
Sam nikada, ali kad bi se našo još jedan lud.... i zaludan...

Ima jedan "pacijent" koji dolazi tu u tazbinu kod tebe u KG, možda i on bude zainteresovan za DIY kanu :hammer:
 
Vrh Dno