Kako zastititi reke i ocuvati riblji fond!!!!

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Potresen svakakvim situacijama u svom zivotu, nista gore nisam doziveo nego kad zateknem ljude sa strujom kako kradu ribu. Ovu temu sam morao da otvorim jer zelim da cujem vase misljenje, jer medju nama je ljudi iz drugih drzava od kojih bi takodje zeleo da cujem kako je kod njih ovo pitanje regulisano. Naime u planu imam da deo gornjeg toka Moravice, tacnije oko sela Mirkovici i sire proglasim za musicarski revir. Ovaj deo reke je neprikosnoven za musicarenje jer sama konfiguracija terena to dozvoljava. Ja sam obisao dosta revira kod nas i u Bosni, ali ovakav teren nikada nisam video. To je raj na zemlji. E sta mene tisti, to je kako ocuvati ribu koju bi pustili jer nase mrestiliste proizvodi ogromnu kolicinu mladji koja bi se pustala u revir, i koji bi kao takav bio neprikosnoven dragulj nase zemlje u koji bi svi dolazili i odlazili puni utisaka. Ali kako to da uspem kada ogroman broj ribara koji kada cuje da je reka poribljena pohrli da je upropasti. Sto je vise cuvas vise je napadnuta. Sve to iziskuje ogromne troskove, jer da bi organizovao cuvarsku sluzbu od cetri clana koji bi non-stop cuvali reku, jer je vrlo pogodna za cuvanje treba izdvojiti 1 000 000 dinara godisnje, a nase mrestiliste iako ima ogroman kapacitet dosta ribe se proda ali naplata ide kikavo, i to sto se naplati ode na rashose kupovinu hrane za mladj a razlika koja se ne proda pusta se u reke. Kako organizovati takavo nesto jer neophodno je cuvati reku dano-nocno ribokradice ne biraju vreme napada. Verujem da bi za pet godina napravili revir kakav nigde nema, svake godine bi se dodatno poribljavao kako sa mladji potocne pastrmke i lipljenom tako i sa drugom belom ribom (jer je naucno dokazano da grabljivice do 10 puta bolje napreduju kada se hrane drugom ribama nego razlicitim insektima i drugim izvorima prirodne hrane). Kao tako dobro organizovana institucija za nekih 5-6 godina, revir bi sam sebe izdrzavao, od simbolicnih dnevnih dozvola, sam bi izdrzavao cuvarsku sluzbu a ako bog da da to uspe kako sam ja zamislio (ali tesko, mada sam optimista), doneo prihode od kojih bi se napravilo nekoliko vikend kuca A kategorije u kojima bi mogli ugostiti gomilu ribolovaca entuzijasta iz zemlje i sveta. Samim tim bi se turisticki oplemenio Ivanjicki kraj koji je privredno slomljen (80% nezaposlenih), uspeo da malo paznje privucem. Svoj plan sam preko nekih prijatelja prosledio ministru Velimiru Ilicu, koji bi mogao da pomogne. Ja bih voleo da postoji na stotine ovakvih mesta sirom Srbije, da malo popularizujemo i povecamo broj musicara. Voleo bi da cujem i vasa misljenja, predloge, sugestije. Svaki savet i pomoc su dragoceni...Hvala unapred!!!
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Sumadinac dragi, milina je videti nekoga ko se ovako kao ti zalaze za uspostavljanje nekog reda na rekama, ali...

Ovde stalno pominjes izlov ribe agregatima, kradju, dinamit, i ko zna sta jos, a sta si ti ucinio povodom toga??? Pratio sam tvoje postove, pominjes da si bio svedok nekoliko puta, izlova ribe agregatom? Sto to nisi fotografisao pa prijavio? U svakoj dozvoli pise da je takav lov izricito zabranjen pa je i zakon jasan po tom pitanju.

Drugo, pominjes revir na Moravici i to je stvarno sjajna zamisao, ali to nije nimalo jednostavno sa finansijske strane. Simbolicna cena dozvole nema sanse da ti pokrije rashod a kamoli da donese prihod.

Nemojte pogresno da me shvatite ali, lov salmonidnih vrsta svuda u svetu predstavlja luksuz i zasto bi bilo drugacije kod nas? Kao i sto lov visoke divljaci predstavlja luksuz, a tako se i naplacuje, isti recept treba primeniti i na vodama. Kao sto je divljac u lovstvu podeljena na visoku i nisku, moglo bi se primeniti i na riblji fond, pogotovo znajuci kakvo blago predstavljaju salmonidne, po pravili najcistije reke. Boje raditi nesto ozbiljno nego odraditi posao aljkavo i traljavo pa kada se shvati greska da se dignu ruke.

Ni tu nije potrebna neka velika mudrost niti da izmisljamo rupe na saksiji (kojima smo inace skloni). Jednostavno treba primeniti recept zemalja u okruzenju, naravno onih koje su musicarenje i odnos prema rekama podigle na visoki nivo!
Naravno cene treba formirati u skladu sa atraktivnoscu voda i ulova ali one nikako nemogu biti simbolicne.

Navescu jedan primer katastrofalnog poslovanja. Gradac, prelepa reka na kojoj sam nacinio prve musicarske zamahe, je osudjen na propast. I to je odlican primer nedomacinskog (citaj nesposobnog)gazdovanja. Cena godisnje dozvole je 5000 din za 4 lovna dana u nedelji, a sta se nudi za to? Ribe od 15cm....
E pa da se vidi kako je moguce upropastiti reku takvog potencijala. Prosle godine je prodato 40-ak godisnjih, a ove upola manje. Naredne godine ostace uskraceni za najmanje jos 3 dozvole koje moji prijatelji i ja ne zelimo da platimo, a siguran sam da tako ogorcenih ribolovaca ima jos.
Evo drugog primera.
Ribnik u Bosni, reka svega 5km duzine i prosecne dobine tek nesto vise od 0.5m. Cena dozvole 110e za domace i 220e za strance. Mnogo? Neeeeee, ni slucajno... svega cu se odreci ali odlaska tamo vrlo tesko. Za tu kolicinu novca ta reka nudi ogromnu kolicinu potocara 1.5kg-3kg i lipljena od 35-50cm. Nekada budes razocaran i ubedacen sa slabim ulovom (da se ne pomisli da je pecanje kao u ribnjaku), ali makar znas da je ta riba tu na svom mestu, da je niko ne krade, da si danas lose prosao ali sutra....

Tvrdim da imamo fantasticne potencijale, to valjda i vrapci vec znaju, prelepe reke, ali nemamo mozga ni trunke niti nekoga ko ce da stisne yaya i presece.
Dobor se secam kada je Mix opisivao jednu reku, kako je fantasticna jer pored toliko nedozvoljenih sredstava kojima se lovi, ona jos uvek opstaje sa ribljim fondom. Necemo valjda dozvoliti da "proveravamo" na taj nacin i potencijale ostalih nasih reka?

I cemu ovoliki moj post na ovu temu, opet se vracam na pocetak. Kukanjem ovde neces nista postici, nego aparat u sake (koliko se secam imas 10x zoom :lol: ), pa "uhvati" na delu i prijavi ribokradice. Jednom, 5x, 10x, morace da izdaje u novinama kad tad.

Evo jedne anegdote.
Odem sa tastom (penzionisani inspektor MUP-a) na Z. Moravu (tada jos nisam musicario), na klena. Razdvojimo se na vodi, svako na svoju stranu, sastanak za 2-3 sata. Pecam ja tako klena, uspeh osrednji, uglavnom sitniji komadi. Odjednom se pojavi covek sa mrezom preko ramena, stade na 50m uzvodno i baci onu sacmu na preliv. Pokupi od jednog bacanja 1-2kg ribe, spakova mrezu i krete nizvodno da menja teren. Prolazeci pored mene javi se "bistro kolega" :hammer: . Ja ga pogledah sa prezirom i nastavih. "Kolega" produzi nizvodno, ali za 15 min ga ponovo vidim kako izlazi iz sumice krecuci se ponovo uzvodno ka meni, samo ovog puta sa podignutim rukama u vis :hammer: . Iza njega je bio tast sa uperenim pistoljem, kao u partizanskim filmovima. "Zarobljenik" je zavrsio u stanici milicije u Cacku a jedino sto mi je smetalo je sto sam morao da prekinem pecanje zbog budale i vozim ga svojim kolima.
Zato sam ti i rekao, aparat u sake i na vodu gde znas da ima takvih "kolega". Pa onda kada ih ulovis na delu, podneses prijavu protiv ribocuvara koji ne obavlja svoj posao kako treba, vec si to ti u njegovo ime morao da uradis. Pa protiv upravnog odbora koji zaposljava nesposobne ribocuvare.... i kada bi tako svaki clan ovog sajta uradio, cuo bi se i nas apel u javnosti, siguran sam...
 
  • Like
Reagovanja: Srx

ducia

Senior member
Učlanjen(a)
26.11.2005.
Poruke
113
Broj reagovanja
0
Evo teme sa pocetka rada sajta na kojoj ima nekoliko jako inspirativnih predloga.
http://www.musicarenje.org/modules/newbb/viewtopic.php?topic_id=13&forum=40
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Gresite svi! Ne treba juriti ribokradice, vec one koji im omogucavaju njihovu delatnost. Placamo ih vise nego u pojedinim razvijenijim zemljama, a oni nista. Prost narod svercuje cigare, zakida na porezu, baca smece u parku... samo zato sto ga ne kaznjava onaj koji je placen za to. Treba da, kad vidimo ribokradicu ostavimo budalu na miru i odemo kod ribocuvara i njih izmlatimo. I tako svaki put. I predsednika ribolovackog drustva malo da prodrmusamo. Gde trosite pare, mamicu vam jebem?- To treba da ih pitamo. A ne da mucimo nekog primitivca kom su mozda bas oni rekli da slobodno bije ribu. To je kao kad bi narkomanu oduzeli jedan paketic heroina i mislili da cemo tako iskoreniti narkomaniju i distribuciju otrova!
 
  • Like
Reagovanja: Srx

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Nije ni to tako jednostavno Mix. Plata ribocuvara je nesto tipa 7-8k din, i sasvim je normalno sto niko nece da rizikuje sa, po pravilu, dobro organizovanim a cesto i naoruzanim, lopovima. Sa druge strane si u pravu da kada su se vec prihvatili posla i plate, ima da se dokazu kako treba, ali sve u svemu to je jedan zacarani krug.
Po 10-i put ponavljam moj stav po ovom pitanju sa kojima se mnogi ne slazu, ali mislim da nema poboljsanja dok se vode ne dodele jakim firmama ili pojedincima koji tu vide svoju sansu za zaradu. Nije jedini nacin za profit, papreno skupe dozvole, cega se svi plase. Profit je u smestajnim kapacitetima, visokom nivou usluge, picu, hrani, strancima, organizaciji takmicenja, prodiji pribora, muva,...
Ima nacina da se sve dvede na svoje, samo treba videti pravi put :hammer:
Tesko je ubediti ljude da shvate da je onaj nacin koji smo nekada imali, jedinstvene dozvole, i doveo do ovakvog stanja. Ni u najrazvijenijoj musicarskoj zemlji na svetu USA, nema jedinstvene dozvole a mi treba samo da "prepisujemo" od takvih. Nista vise!
 

Amos

Senior member
Učlanjen(a)
20.03.2006.
Poruke
130
Broj reagovanja
0
Lokacija
Grdelica - Srbija
Znaci ti jednog dana dodjes u jugoist. Srbiju iz BG-a i tu ispred moje kuce, u mojoj reci mi trazis 110? da bi mi dozvolio pecanje (to je ta shema privatizovanja svega i svacega od strane vas iz prestonice). I onda ja odvojim moju mesecnu platu od 8000din (sto je inace iznad proseka za ovaj deo nase zemlje, a o cemu vi ljudi blage veze nemate),pozajmim jos 2000 i resen problem za godinu dana...
 

Amos

Senior member
Učlanjen(a)
20.03.2006.
Poruke
130
Broj reagovanja
0
Lokacija
Grdelica - Srbija
Ako znamo da se isto radno mesto u BG placa 5do7 puta vise nego u LE, onda je jasno da bi gazdovanje vodama na nacin koji propagira simpson bila svojevrsna diskriminacija. Ja na to ne pristajem i mislim da jos nije vreme za uvodjenje novih pravila, vec cas da se pocne sa postovanjem postojecih.
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Sta ti to znaci, "dodjes ti iz BG i ispred moje kuce i u MOJOJ reci..."! Kakva bre tvoja reka, sta se lozis? Ako je tvoja onda si ti odgovoran za riblji fond i stanje na njoj, pa da te zovemo na odgovornost? Sto bre onda kukate kao neke placipicke kako ima ribokradica? Hoces da se resi problem?? Pa resi ga ti na neki drugi nacin!! Da vidimo to, pa da svi mozemo mirno da odemo sa ovog sveta. Nemoj da demagogises ovde nego iznesi jasan stav kako bi trebalo po tebi da se resi problem. Plate ribocuvara i broj istih je nemoguce resiti dosadasnjim nacinom gazdovanja i tacka. sada placas godisnju dozvolu 3500din, za sta? Bacas pare? Jesi li seo nekada i na miru razmislio na koji nacin je moguce ovo resiti?

E Pepa, prvo to da blage veze nemam je tvoja slobodna procena, ali vrlo dobro znam kako se tesko zivi u unutrasnjosti.

Drugo, da vidis kako na Ribniku mestani placaju dozvolu, da ne poverujes, a primanja su im daleko manja nego nasa u unutrasnjosti. Jos imaju "specijalne uslove" tipa posebna dozvola samo za njih za 30 izlazaka po nekoj prihvatljivoj ceni. Radna akcija ciscenja reke, pomoc pri poribljavanju daje jos dodatnih 10 izlazaka. Ali ribocuvar iako im je komsija i drug , nema sanse da progleda kroz prste i ne ponisti jedan izlazak. Nema ribolovca iz Ribnika a da ne placa dozvolu a 90% njih nema ni stalni posao.

Uvek se nadje dobar model samo ako postoji dobra volja a pametnom privatniku nije u interesu da dere kozu sa ledja pa da mu niko ne dolazi.

Trece, ma koliko surovo zvucalo, ali brate niko tebe ne bije po usima da pecas pastrmku i lipljana. Pecaj klena, babusku, skobalja, bucova, crvenperku,... na rekama koje nece biti interesantne surovim kapitalistima.
Primer Bosne je samo delimicno dobar, jer njihove reke koje nemaj pravog "gazdu"( jos bolje reci domacina), imaju takodje fantasticne potencijale ali daleko manje ribe. Takodje su napadnute od strane ribokradica.
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Pepa wrote:
Ako znamo da se isto radno mesto u BG placa 5do7 puta vise nego u LE, onda je jasno da bi gazdovanje vodama na nacin koji propagira simpson bila svojevrsna diskriminacija. Ja na to ne pristajem i mislim da jos nije vreme za uvodjenje novih pravila, vec cas da se pocne sa postovanjem postojecih.

Ti onda dodji u BG da zivis pa pecaj na Dunavu pastrmku!
Veca je diskriminacija sto ja kao stranac u Bosni placam duplo vise nego bosanci, pa se niko ne buni. Ni oni ni ja. 

Odes lepo na Visocicu ili slicnu reku, poneses svaki put 2-3 ribice i milina. Tako jedno 150x godisnje vas petstotinak na celu sa Mixmasterom, pa onda poribite sa 5000 mladji potocne pastrmke, od koje prezivi 10%. I onda televizija objavi kako su "nesebicnim zalaganjem ribolovci koji gazduju , odricuci se svega i svacega, istinski ljubitelji prirode" (i ostale baljezgarije), poribili reku!!! Slikate se lepo za uspomenu, date intervju lokalnoj TV stanici uz uvek prisutni text: "ovog puta smo reseni da istrajemo na suzbijanju negativnih pojava u nasem drustvu,..." , ma povraca mi se vise od toga!
Vrhunski model, nema sta. Izneses 225000 riba godisnje a uneses 500kom !!!  Da vidis kako ce lepo da prodje ta reka uz dosadasnja pravila.

Mozes ti slobodno da ne pristajes na ovo sto ja zagovaram, ali onda cuti i uzivaj u sadasnjem stanju na vodama.

Sjajno je!!

Evo ga jedan od vrhunskih modela, a koliko ribica je slomilo kicmu?
 

Prilozi

  • poribljavanje.jpg
    poribljavanje.jpg
    85,9 KB · Pregleda: 173

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Simpsone, hvala ti za ono "na celu sa Mixmasterom", posto i vrapci znaju da najbolji musicari i vezaci muva dolaze bas iz krajeva koje si pomenuo. To znaci da je Mixmaster najbolji!! Mnogo volim sto je tako. Sport je to.
Volim tvoj temperament, ali uvredljive izraze poput "vi pickice", "baljezgarije" i slicno, dovode nas u dilemu, da li si ti stvarno stanovnik nase prestonice i kulturnog centra ili si ti ipak pozirala za svoj avatar negde drugde. S obzirom na to da ti je greskom dodeljena funkcija moderatora, iako si apsolutni pocetnik, kako u musicarenju kao sportu, tako i u musicarskoj filozofiji, trebalo bi da razmisljanja i poruke prepustis iskusnijima. Ti otkrivas svoju netrprljivost prema nama koji zivimo malo blize planinskim rekama, misleci da bas mi koji tu svakodnevno musicarimo cinimo veliko zlo svojim vodama. Ja ti oprastam, jer znam da nisi proveo ni trenutak musicareci na njima, sto me cini sigurnim da ne znas o cemu pricas. Ti se uporedjujes sa nekim ko svakodnevno obilazi omiljenu reku, koja je mozda jedini razlog sto taj nije emigrirao na zapad ili Beograd u potrazi za nekakvom karijerom. To je za mene prava ljubav prema reci, koju ne moze poremetiti zalutali Beogradjanin sa svojom agresivnom filozofijom, stecenom pokraj racunara i interneta.
S druge strane, u pravu si kad kazes da reka ne pripada ljudima koji zive pored nje. Oni su slucajno tu. Ja mislim da nijedna reka na svetu ne pripada nijednom coveku, a ti bi da pripadne. Da ima gazdu-coveka. Meni Tara nije crnogorska, Soca nije slovenacka, niti Mlava srpska. Ta voda i te zivotinje ne bi trebalo da pripadaju nikakvim ljudima. Znas, zivotinje kojima gazduje covek zovemo domace zivotinje, a one se ne love! U stvari ima i ko njih lovi, jebote!?!?
I jos nesto. Beograd je i univerzitetski i naucni centar Srbije. "Cuveni" strucnjaci dolaze bas iz tog grada. Upravo tu se proucava ihtiologija. Toliko su strucni da ni jedan promil diplomiranih "biologa" ne bi znao da odgaji ni grgeca, a kamoli potocnu pastrmku, lipljena, mladicu i slicno. To je jedini razlog (ali jedini) da mi skoro da nemamo te ribe na trzistu mladji. Ja sam u kucnom akvarijumu jedan od prvih posmatrao izleganje p. pastrmki i davao im prve zalogaje, ne snimivsi i ne slikavsi to, jer je (meni)izuzetno lako. Pioniri u odgoju potocare su samouki ljudi, koji zive pored planinskih reka. Poznajem ih. Zahvaljujuci jednom takvom coveku, seljaku, mi smo u situaciji da poribljavamo Grzu, Moravicu, Jermu, Vlasinu, Visocicu, Temsku... Da smo cekali nekog iz Beograda, mozda bi reke, zbog neznanja da bilo sta sam uradi na "nepoznatom" mu terenu, prodao nekom strancu ili nekoj budali s parama, koji bi unistio ono sto mi smatramo prirodom.
Kako zastititi reke i ribe je nasa tema. Ja znam. Dovoljno je postovati i sprovesti zakon koji vec postoji. Zar je moguce da je neko toliko glup, da ne pokusa prvo to, pre nego sto reku pretvori u privatni revir????
Ljudima poput Simpsona odgovara da reke budu skupi reviri, jer u suprotnom, na njoj musicare svi koji to vole i zbog toga zive bas tu u kamenjaru, a ne okovani u beton velegrada. On zeli ravnopravnost sa njima, koji bolje poznaju mesta, riblje navike i tehnike musicarenja. On bi da plati da ga takvi ne uznemiravaju. E pa, ne moze! Dodji, pobratime, da pecas kao i mi. Naucicemo te da volis reku na najzdraviji moguci nacin. Zastranio si. Tvoja ljubav prema musicarenju se razvila ispred monitora, televizora i kataloga. Treba te izleciti od tog poremecaja. Pomoci cemo ti, samo nemoj nas da vredjas. Mi smo PRAVI musicari. Ne mogu da poverujem da ti neces da budes takav.
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Dosta bre vise tupljenja. Pratite temu i o tome diskutujete!
Mix da li sa JA dodelio simpsnonu moderatorsku funkciju greskom nije na na tebi da odredjujes a ja NEMAM nameru da objasnjavam svoje odluke oko uredjenja sajta!
 

Amos

Senior member
Učlanjen(a)
20.03.2006.
Poruke
130
Broj reagovanja
0
Lokacija
Grdelica - Srbija
Ohoho easy boys, rekao sam "MOJA REKA" ne samo zato sto mi tece kroz dvoriste, sto sam tu video prvu ribu, raka i zmiju, naucio da plivam i da pecam, vec zato sto je tako i dozivljavam i volim i nema sanse da zbog vas gradskih kompleksasa promenim taj stav. Nisam hteo da to zvuci kao da sam ja vlasnik ili slichno, vec je trebalo da zvuci kao moja sestra, moja devojka, moja bre reka,kao "Dunave, moj Dunave...", kao nesto sto dozivljavas svojim, ali zapravo ne posedujes. Elem, mogao bih ja to i da nacrtam, ali kad neko nece da razume - nece i kraj price. A to sto si (simpson H) moderator ti ne daje za pravo da ljude nazivas placipickama i sl. Mene to ne brine, jer pratim stalno postove i znam ko je ko u ovoj prici, ali zbog site-a i novih clanova pokaži malo poštovanja -"MODERATORU". A slucajno sam naisao na neke tvoje rasprave po drugim sajtovima i odavno sam zakljucio da si pravi "Mile KONTRAŠ" i da ti nije bitna tema, samo da ima žuči.
Sto se tice demagogije - Dodji malo da zivis i radis dole kod nas. Sa tim tvojim kvazi-menadzerskim razmisljanjem (koje je tako tipicno za sve, ali sve novonaseljene beogradjane) bi posle mesec dana poceo da zagovaras ustanak upravo protiv BG-a i ljudi koji misle da imaju veca prava zato sto imaju vise novca, a imaju ga zato sto zive u prestonici zemlje koja je u tranziciji - i nista vise.
Sto se gazdovanja tice meni se svidja slovenacki model, jer koliko ja kapiram tamo ipak vodama gazduju udruzenja kojima je, po logici stvari, najbitnije ocuvanje vode i ribljeg fonda, a onda i profit. Sa druge strane gazdovanje od strane "domacina-gazde" ciji je osnovni pristup profit je totalno neprirodno i glupo, a i liseno svake kontrole.
Moje misljenje je da vodama moraju gazdovati lokalna udruzenja kojima samo treba propisati vece obaveze i uvesti kontrolu postovanja istih. Ta udruzenja bi formirala cenu u zavisnosti od atraktivnosti vode i posecenosti, ali bi i vodila racuna o svojim clanovima koji takodje imaju svoja prava i obaveze, npr. obavezu da prijavi svaku ribokradju, pecanje mimo propisa etc. i da to obavezno dokumentuje u udruzenju u vidu fotografije ili pisane izjave koja bi imala tezinu dokumenta - u suprotnom slede disciplinske mere... Vazno je da ljudi shvate da se kupovinom godisnje dozvole ne zavrsavaju sve obaveze prema udruzenju i sto je jos vaznije prema prirodi i vodama.
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Ivanicki ribolovci imaju tu privilegiju da nas opstinski savez gazduje Mrestilistu potocne pastrmke u Braduljici. Kapacitet ovog mrestilista je ogroman i mogao bi jos da se poveca jer zemlja koja je dodeljena OOSR Moravica za mrestiliste je ogromna, tako da se moze povecati kapacitet. Tadasnji konstruktor bazena kao da nije razmisljao o sutrasnjici, vec je izgradio tako bazene da nije moguce izgraditi ispod postojecih druge tako da se ostvari prirodni pad (stepenasti bazeni), a samim i omoguci i povecanje kiseonika u vodi. Danas zbog prenaseljenosti u bazene su ubaceni rasprsivaci koji ubaciju dodatni kiseonik. Sve to bi moglo da se ispravi za se resi ali nema novca. Ko nije imao priliku da se bavi ovom poslom zna sta hocu da kazem. Uzgoj potocne pastrmke od samog izvaljivanja iz ikre do velicine 5-10cm je ogroman posao koji zahteva mnogo rada i novca. Danas je vreme u kome niko nece da radi bez nekog interesa, u redu je to! Granule za ishranu mladji uvoze se iz Italije koje su vrlo skupe. I kad mladj dosegne odredjenu velicinu porebno je prodati. E sad u tome je stvar. Vrlo slaba je prodaja mladji!!!!!!!!!! I onaj koji kupuje kupuje na veresuju koju je posle tesko naplatiti godinama.
 

ugly_si

Senior member
Učlanjen(a)
03.04.2006.
Poruke
187
Broj reagovanja
1
E nek'si im rekao Pepa svaka ti cast, posto sam iz Banjaluke ovaj "dobrica" koji je uzeo pod svoje pravo da gazduje Ribnikom nije bas prirodnjak, a posto sve ovde isto polazi i zavrsava u politici tako i ovaj ima svoj istorijat i POCETNI KAPITAL, lako je gazdovati necim jer ribnik je uvek bio dobra reka bolje receno rechica, cista nezagadjena pokraj koje zie samo prilicno prosti ljudi kojima nije u cilju da bas mnogo seru u vodu koju piju a ovaj je samo nasao nacin da uzme deo kolaca koji mu bas po rodjenju i ne pripada... Tamo mjestani jesu ljubazni i uvek su takvi bili jer ih jos nije iskvario vetar zapada koji ce itekako da ih oduva... bla bla bla . Da skratim pricu potpuno se slazem da rekama treba da upravljaju udruzenja koja cini masa savesnih ljudi sa obavezama i svescu za to kao posao a ne samo vikend zajebanciju i tako dalje i sire :-x
 
Vrh Dno